Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Zapchany płaszcz wodny w zmywarce – objawy

Porady


Zapchany płaszcz wodny w zmywarce – objawy

Zmywarka jest urządzeniem ułatwiającym nam wykonywanie codziennych obowiązków kuchennych. Często więc nie możemy sobie wyobrazić, że mogłoby jej w pewnym momencie zabraknąć. Nic w tym dziwnego, bowiem pozwala ona uzyskać szczególny komfort w kuchni, ale i zaoszczędzić cenny czas i pieniądze. Dlatego gdy pojawiają się jakieś niepokojące objawy w jej działaniu, warto interweniować od razu, aby nie musieć się martwić o to, że się w którymś momencie całkowicie zepsuje. Jednym z elementów zmywarki, który może ulec uszkodzeniu jest płaszcz wodny. Sprawdź, jak rozpoznać, czy to właśnie ta część wymaga wymiany i jakie są objawy jej uszkodzenia.

Na zdjęciu: Samsung

Zmywarka jest urządzeniem składającym się z wielu elementów odpowiedzialnych za jej prawidłowe działanie. Jednak zaledwie kilka z nich ulega stosunkowo częstym usterkom, więc dość łatwo jest wykryć, który element sprawia określone kłopoty. Jedną z kluczowych części w zmywarce jest płaszcz wody, gdyż jego współpraca ze spryskiwaczami ma największe znaczenie dla optymalnej pracy zmywarki podczas każdego cyklu mycia. Płaszcz wodny pełni kilka istotnych funkcji w zmywarce. Przede wszystkim odpowiada za doprowadzenie ciepłej wody do spryskiwaczy, ale także służy do odprowadzania i magazynowania wody w urządzeniu. Główną rolę płaszcza wodnego można więc określić jako transport wody. Jednak oprócz tego zadania musi on także kontrolować utrzymanie prawidłowego zasolenia wody, dzięki czemu na umytych naczyniach nie pojawiają się nieestetyczne zacieki czy osady kamienne. Jak widać, płaszcz wodny to jedna z ważniejszych części w zmywarce. W związku z tym, gdy ulega on usterce lub uszkodzeniu wywołuje to pewne charakterystyczne objawy dostrzegalne w zmianie sposobu pracy zmywarki. Przyjrzyjmy się im bliżej, by móc z łatwością zdiagnozować przyczynę problemów ze zmywarką.

 

Zmywarka nie pobiera wody

Niepobieranie wody przez zmywarkę mimo włączenia zasilania i wybrania odpowiedniego programu myjącego, to jeden z najpowszechniej spotykanych objawów uszkodzonego płaszcza wodnego w tym urządzeniu. Gdy płaszcz wodny jest zapchany, zanieczyszczony lub uległ jakiejś innej usterce, to zmywarka po prostu przestaje działać, jak należy. Jednym z niepokojących i łatwo zauważalnych objawów może być brak poboru wody. Jeżeli po wstawieniu naczyń i włączeniu danego programu myjącego słychać charakterystyczne buczenie dochodzące z urządzenia, a także miganie diody z kranikiem na wyświetlaczu to znaczy, że pojawił się problem z dostarczeniem wody do urządzenia.

 

Niedomyte naczynia

Niedomyte naczynia to dość popularny problem, z którym spotykają się użytkownicy zmywarek. Co prawda, objaw ten może mieć wiele przyczyn, to jednak najczęściej związany jest właśnie z uszkodzeniem płaszcza wodnego. Jeżeli po wyjęciu naczyń ze zmywarki znajdują się na nich ślady detergentu lub mydlin, to przyczyna takiego stanu rzeczy tkwi zazwyczaj w niedrożnym płaszczu wodnym. Może on bowiem być wypełniony osadem z kamienia.

 

Kamień w zmywarce

Twarda woda może być przyczyną licznych problemów z działaniem zmywarki. Kamień, który się w niej znajduje osadza się na poszczególnych elementach przepływowych w urządzeniu i w efekcie je zatyka. Takie niedrożne elementy przepływowe wpływają na zmianę w ciśnieniu dostarczanej wody lub ją całkowicie hamują. Jeżeli więc podejrzewasz, że płaszcz wodny jest zakamieniony, koniecznie należy go dokładnie obejrzeć i oczyścić. Warto też działać prewencyjnie i raz na jakiś czas czyścić zmywarkę przeznaczonymi do tego celu detergentami. Wówczas wystarczy do opróżnionej zmywarki włożyć kapsułkę lub płyn czyszczący i włączyć program mycia o wysokiej temperaturze.

 

Elektrozawór się blokuje

Elektrozawór to kolejny ważny element każdej zmywarki. Odpowiada on za dopływ wody do urządzenia i kontrolowanie jej ilości. Uszkodzony elektrozawór powoduje, że do zmywarki nie dociera odpowiednia ilość wody, przez co naczynia są niedomyte. Najczęstszą przyczyną jest wówczas zatkanie się elektrozaworu i wymaga on przeczyszczenia, lub też całkowitej wymiany na nowy. Usterkę można rozpoznać przede wszystkim po dziwnym dźwięku przypominającym buczenie, który dochodzi ze zmywarki w czasie włączonego cyklu. Wówczas może okazać się, że elektrozawór usiłuje się włączyć, ale woda do niego nie dociera ze względu na zatkany płaszcz wodny.

Komentarze


5.00/5 2 2
5
Alina17

Ostatnio naczynia w zmywarce nie były dobrze umyte. Teraz już wiem dlaczego. Odsyłam do czytania!


5
IrminaW

Codziennie korzystam ze zmywarki. Ta, którą mam działa bez zarzutu już 2 lata. Mam nadzieje, że posłuży mi jeszcze lata i żadnych objawów zapchanego płaszcza nie będzie.

Zobacz również


Zmywarka – wróg czy sprzymierzeniec?


Kuchnia jest idealnym przykładem, gdzie urządzenia ułatwiają, przyspieszają i...

Przydatne w kuchni sprzęty AGD


Dobrze dobrany sprzęt AGD znacznie usprawnia wykonywanie kuchennych prac, czyli tak...

Gdzie najlepiej umieścić zmywarkę?


Bez względu na to, czy decydujesz się na zmywarkę wolnostojącą czy do zabudowy, jej...