Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Sprzęt agd Zmywarka Czysta jak… zmywarka

Zmywarka


Czysta jak… zmywarka

Wydawać by się mogło, że w urządzeniu, które dba o czystość kuchennych naczyń, trudno doszukiwać się zabrudzeń. W końcu zmywarka, bo o niej mowa, zwykle codziennie czyści garnki, sztućce i talerze, sama więc powinna być prawdziwym czyścioszkiem. Nic bardziej mylnego!

Źródło problemu

Zmywarka ma za zadanie oczyścić naczynia z wszelkich zabrudzeń, jednak sama również wymaga systematycznego czyszczenia i pielęgnacji, bowiem jedynie wtedy będzie mogła dokładnie i efektywnie pracować. Na co dzień styka się z różnymi zabrudzeniami, zanieczyszczeniami, przykrym zapachem, dlatego nietrudno w niej o zabrudzenia, z których mogą rozwinąć się drobnoustroje a nawet grzyby! Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że może to być nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia domowników. Co więcej, regularne oczyszczanie i konserwacja urządzenia pozwolą na jego długą i bezawaryjną pracę a także najbardziej efektywne zmywanie, bowiem zanieczyszczenia na ściankach, uszczelkach, w filtrach czy w otworach dysz spryskiwacza z łatwością mogą utrudniać domywanie naczyń.
 

Dbaj na co dzień!

Najważniejsze to zapobiegać, niż potem... szorować. To podstawowa zasada, która ma zastosowanie właściwie do wszystkich kuchennych sprzętów AGD, a do zmywarki w szczególności. Tylko dbanie o to urządzenie na co dzień, podczas każdorazowego użytkowania sprawi, że nie będziemy musieli za jakiś czas szukać specjalistycznych środków do usuwania zaschniętego, trudnego do wyczyszczenia brudu. Zawsze więc dokładnie usuwajmy wszelkie resztki z talerzy, zapobiegnie to osadzaniu się ich na filtrach zmywarki. Zminimalizujemy też rozwój bakterii i przykrego zapachu na brudnych naczyniach oczekujących na czyszczenie. Starajmy się też nie trzymać zbyt długo w zmywarce brudnych naczyń – jeśli mamy ich mało – umyjmy je ręcznie lub ustawmy program ½ wsadu umożliwiający zmywanie naczyń w zmywarce zapakowanej do połowy przy jednoczesnym oszczędzaniu wody i energii elektrycznej. Starajmy się też używać zmywarki dość często – najlepiej kilka razy w tygodniu. Dzięki temu nie dopuścimy do rozwoju pleśni na filtrach urządzenia.


Foto: Hotpoint

Mycie

  • Regularne odświeżanie. Zmywarkę najlepiej czyścić przynajmniej raz w miesiącu i to bez względu na to czy widzimy (lub czujemy...) jakieś zabrudzenia czy nie. Dobrze jest ustawić sprzęt na najdłuższy program o możliwie najwyższej temperaturze zmywania, zaaplikować detergent i włączyć pustą zmywarkę. Pozwoli to na jej odświeżenie i oczyszczenie z ewentualnych osadów i zabrudzeń. Nie zawsze jednak będzie ono skuteczne, dlatego zmywarka powinna raz na jakiś czas (najlepiej co 4-6 tygodni) przejść gruntowne czyszczenie.
  • Gruntowne czyszczenie filtrów i dysz. W tym celu musimy wymontować wszystkie wyjmowalne elementy i je gruntownie oczyścić. Najlepiej jest zacząć od filtrów, w których zbierają się najwięcej brud i resztki, stwarzające doskonałą pożywkę dla bakterii. Dobrze jest je namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń i dokładnie oczyścić np. za pomocą szczoteczki. Podobnie trzeba zrobić z dyszami – należy sprawdzić, czy drożne są wszystkie otwory, jeśli nie - trzeba je dokładnie przeczyścić używając np. drucików lub kuchennych wykałaczek. Czyste elementy montujemy z powrotem w zmywarce, po czym ustawiamy ją na program intensywny i włączamy. Dobrze jest użyć specjalnego środka do czyszczenia zmywarek – mnóstwo tego typu detergentów dostępnych jest w sklepach ze sprzętem AGD, lub proszku czy tabletki, którego używamy na co dzień do zmywania. Sprawdzi się także soda oczyszczona, którą wsypujemy do pojnika na detergent oraz szklanka octu, którą można wlać na dno urządzenia.
  • Ważne uszczelki. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele zanieczyszczeń i resztek jedzenia może gromadzić się na uszczelkach wokół drzwi zmywarki. Najwięcej z nich znajdziemy w dolnej części drzwi, ale uszczelki na całej powierzchni trzeba jednakowo dokładnie wyczyścić, używając do tego szmatki zamoczonej w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Bardziej uciążliwy brud usuniemy z pomocą szczoteczki do zębów. Po dokładnym wyczyszczeniu i osuszeniu uszczelek, dobrze jest je co jakiś czas nasmarować czystą wazeliną.

Kropka nad „i"

Aby uniknąć w przyszłości szybko osadzających się i trudnych do usunięcia zabrudzeń, a także kiepskich efektów pracy zmywarki – warto stosować sól do zmywarek. Pozwala ona zmiękczać wodę, która w większości przypadków jest zbyt twarda, by wystarczyło stosowanie tabletek 3 w 1, uniemożliwia osadzanie się kamienia w dyszach zmywarki, a co za tym idzie zwiększa jej efektywność. Nie zapominajmy też o stosowaniu środków zapachowych podczas codziennego zmywania. Te specjalne dodatki sprawią, że wyjmowane ze zmywarki naczynia będą nie tylko czyste i lśniące ale i przyjemnie pachnące!

Komentarze


3.50/5 2 2
2

wazne info - niestety niektórzy nie są świadomi tego co napisaliście. A czysta zmywarka to podstawa


5

zgadzam sie!

Zobacz również


Sposób na czystą kuchnię czyli parownica w ruch


Skoro jest możliwość, to należy ułatwiać sobie życie. I tak, producenci...

Mycie ręczne czy w zmywarce – co się bardziej kalkuluje?


Obecnie w nowoczesnych mieszkaniach lokatorzy stawiają na profesjonalne urządzenia...

Meblujemy lodówkę


Każdy z nas ma w swej kuchni lodówkę. Nie każdy jednak potrafi z niej...