Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Rura, wąż i instalacja – czyli jak...

Porady

Rura, wąż i instalacja – czyli jak podłączyć zmywarkę

Ulubione0

Wybranie sprzętu do kuchni jest nie lada wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest mnóstwo nowoczesnych modeli, które mogą przyprawić nas o mały zawrót głowy. Nowoczesne systemy, innowacyjne funkcje – producenci prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach. Również w przypadku zmywarek mamy bardzo szeroki asortyment. Wybrać odpowiedni model to jedno, ale zamontowanie tego sprzętu u siebie w domu to drugie! Teorii na ten temat jest wiele, jednak jak już przychodzi co do czego...

Istotny jest projekt

Wszystko idzie bez problemu jeżeli mamy odprowadzoną rurę do miejsca, gdzie będzie się znajdować zmywarka. Wystarczy ją wtedy podłączyć i po sprawie. Schody zaczynają się wtedy, gdy brakuje nam albo rury, albo gniazdka w pobliżu i wszystko jest 'porozrzucane' po całej kuchni. Właśnie dlatego tak ważny jest projekt i plan kuchni – jeżeli dopracujemy wszystkie szczegóły jeszcze przed wstawieniem mebli, to unikniemy takich niefortunnych sytuacji. Jeżeli już do tego dojdzie to musimy wezwać na pomoc eksperta – sami niestety nie poradzimy sobie.


Bezpośrednio do gniazdka

Do podłączenia zmywarki potrzebujesz zwykłego, standardowego gniazdka. Lepiej zrezygnuj z rozgałęziaczy i przedłużaczy – zmywarka powinna być podłączona bezpośrednio do głównego gniazdka z prądem o napięciu 230 V. Należy pamiętać, że w związku z zasadami instalacji sprzętów zmywarka nie powinna znaleźć się bliżej niż 60cm od baterii.


Woda zimna czy ciepła?

Kolejną ważną kwestią jest zasilenie zmywarki wodą. Tutaj rodzi się dylemat, czy podłączyć zimną czy ciepłą wodę. W celu uzyskania odpowiedzi należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i sprawdzić, jakie rozwiązanie zaleca producent. Najczęściej wymagane jest, aby doprowadzana do zmywarki woda miała maksymalnie 60 stopni Celsjusza. Wybór ciepłej wody wiąże się z szybszym myciem – zmywarka bowiem nie musi samodzielnie podgrzewać wody. Jednakże musimy liczyć się z tym, że podłączając ciepłą wodę rezultaty mycia mogą być mniej zadowalające niż w przypadku wody zimnej.


Wąż

Podczas montażu naszej nowej zmywarki konieczne jest posiadanie standardowego węża o długości 1,5 metra. Często wąż dołączony jest do zmywarki albo przewodami instalacyjnymi. Warto zwrócić uwagę na to, aby był elastyczny. Jeżeli instalację wodną posiadamy trochę dalej, to konieczny będzie dłuższy wąż. Wąż powinien być wyposażony w elektrozawór, który uniemożliwi wylewanie wody i zalanie pomieszczenia. Elektrozawór przydaje się szczególnie w sytuacjach, gdy zmywarka zostaje uszkodzona lub była nieszczelna.


Instalacja, wąż, rura i po sprawie

Zainstalowanie zmywarki nie jest takie trudne – jeżeli 'wszystko jest na miejscu'. Wcześniejszy projekt kuchni i wszelkich instalacji pozwala zaoszczędzić sporo nerwów – dlatego tak ważne jest jego dobre dopracowanie. Wystarczy rura, gniazdko, wąż odpowiedniej długości i gotowe! Możemy cieszyć się nowym urządzeniem przez lata!

Zobacz również

Kuchnia bezpieczna dla dziecka

Kuchnia bezpieczna dla dziecka

W trosce o najmłodszych Każdy rodzić wie, jak daleko może zaprowadzić dziecko jego...

Kuchnia z temperamentem, czyli rola czerwieni w aranżacji wnętrza

Kuchnia z temperamentem, czyli rola czerwieni w...

Energia Spośród całej szerokiej palety rozmaitych barw, czerwień uchodzi za najbardziej...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena