Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jakie drzwi do kuchni?

Porady


Jakie drzwi do kuchni?

Aranżacja pomieszczenia kuchennego nie opiera się wyłącznie na doborze określonym rodzaju asortymentu meblowego, ale także na zatroszczeniu się o optymalne elementy wykończenia urządzanego obiektu. Kwestią, nad którą warto gruntownie się zastanowić nim dokonamy zakupu są m.in. drzwi.

Na zdjęciu: Studio AK

Solidne, czyli?

Drzwi przejściowe z pokoju do pokoju mogą być ładne, estetyczne, ale nie muszą być szczególnie trwałe. W końcu z gabinetu czy do sypialni wychodzimy i wchodzimy znacznie rzadziej niż do kuchni, z której korzysta się dziennie nawet i kilkaset razy! Chociażby z tego względu niezbędne okazuje się zainwestowanie w model, który będzie funkcjonalny. Musimy wybrać drzwi lekkie, aby nie były trudne do otwierania i delikatnie „chodziły” na zawiasach. Poza tym, przyda się również sprawdzenie, z czego kupowany przez nas wyrób został zrobiony. Połączeniem wytrzymałości z estetyką okazują się produkty drewniane. Szlachetne drewno doskonale wpisuje się także we wszelkiego rodzaju stylistyki. Jest to materiał uniwersalny, który nigdy nie wychodzi z mody a także, który znakomicie „wtapia się” w tło tak kuchni nowoczesnych, jak i klasycznych. Drzwi do charakteryzowanego pomieszczenia powinny być również niewrażliwe na działanie wilgoci. Akurat gdzie jak gdzie, ale w kuchni wilgoci jest na tyle dużo, że nierzadko niezadbanie o wysokiej jakości elementy wyposażenia powoduje znaczące straty. Drzwi trzeba po paru latach wymieniać, co nadwyręża nasz domowy budżet. Kiedy kompletujemy poszczególne części asortymentu, warto w związku z tym zwracać uwagę na ich trwałość oraz niezawodność. Nie zapominajmy też, że drzwi pełnią rolę swego rodzaju „bariery” ochronnej, blokującej rozprzestrzenianie się zapachów z kuchni do pozostałych pomieszczeń naszego domu. Warto wybierać drzwi mocne, które będą na tyle grube warstwowo, że nie przepuszczą nieprzyjemnych „smrodków” wydzielanych podczas gotowania, pieczenia, smażenia czy robienia przetworów. Wreszcie jeszcze jedna kwestia – drzwi to wizytówka kuchni. To pierwszy element aranżacji kuchennej, na którą się natykamy, kierując się do owego lokum, dlatego dobrze byłoby oprócz względów funkcjonalnych podczas zakupu danego modelu wziąć pod uwagę również aspekt wizualny. Styl drzwi musi współgrać z „design’em” wnętrza.

Wykonane z?

Z czego powinny być zrobione drzwi kuchenne – to dobre pytanie, na które znalezienie jednoznacznej odpowiedzi nie jest łatwe. W końcu wiele zależy przede wszystkim od zasobu naszego portfela. Producenci dostarczają jednakże na rynek wykończenia wnętrz szereg rozmaitych kolekcji, jakie są silnie zróżnicowane. Podział uzależniony jest od rozmaitych czynników, w tym m.in. kryterium jest rodzaj materiału, z jakiego poszczególne modele są produkowane. Bardzo popularne są, jak wspomnieliśmy już powyżej, drzwi drewniane, które okazują się niesamowicie stylowe, ponadczasowe i ogólnodostępne. Mają one niestety pewne minusy – otóż są dość ciężkie i często dochodzi do ich wypaczenia. Poza tym, takie warianty drzwi nieco kosztują. Alternatywą dla tych, którzy chcą zaoszczędzić okazują się natomiast drzwi drewnopochodne. Okleja się je specjalnymi okleinami, z reguły naturalnymi i dzięki temu do złudzenia przypominają one wyroby stricte z drewna. Ich trwałość jest już jednak nieco mniejsza niż w przypadku oryginalnie drewnianych modeli. Drzwi drewniane są dużo bardziej wytrzymałe, ponieważ dodatkowo są specjalnie zabezpieczane – impregnowane oraz pokrywane powłoką lakieru. Wyglądają estetyczniej, są też solidniejsze. Warto także wspomnieć o drzwiach szklanych – znacznie rzadziej spotykane, ale za to niesamowicie stylowe. Są wyrazem poczucia gustu, szykowności i luksusu. Idealnie nadają się do nowoczesnych kuchni a także są „narzędziem” pozwalającym na sprytne oszustwo. Montaż drzwi szklanych zalecany jest przez projektantów wnętrz w pomieszczeniach niedużych rozmiarowo.

Komentarze


4.50/5 2 2
4
basia

Ja w sumie mam otwartą kuchnię, ale jakbym miała się decydować na jakieś drzwi to wybrałabym pewnie jakieś przeszklone :)


5
basia

ja w sumie mam otwartą kuchnię, ale jakbym miała się decydować na jakieś drzwi to wybrałabym pewnie jakieś przeszklone :)

Zobacz również


Gdzie najlepiej umieścić zmywarkę?


Bez względu na to, czy decydujesz się na zmywarkę wolnostojącą czy do zabudowy, jej...

Uzupełnienie minimalizmu, czyli wyspa w nowoczesnej białej...


Biel w kuchni od pewnego czasu cieszy się dużą popularnością. Nie ma się jednak co...

Kącik do jedzenia w niewielkiej kuchni


Urządzanie małej, ale praktycznej i wygodnej kuchni jest nie lada wyzwaniem. Duże...