Utrzymanie Czystości i Sprzątanie w Kuchni | Porady Max Kuchnie
Utrzymanie Czystości i Sprzątanie w Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnie Utrzymanie czystości Jak czyścić zlewozmywak ze stali nierdzewnej?

Utrzymanie czystości


Jak czyścić zlewozmywak ze stali nierdzewnej?

Stalowe zlewozmywaki cieszą się od dłuższego czasu niesłabnącą popularnością. Nic w tym dziwnego zważywszy na ich dość ładny wygląd w zestawieniu z przystępną ceną, doskonale wpisujący się w wystrój praktycznie każdej kuchni. Jak jednak pielęgnować ten element wyposażenia by długo cieszył oczy domowników swym nienagannym wyglądem?

Czystość bez dyskusji!

Zlewozmywak to element kuchennego wyposażenia, który jak żaden inny zasługuje na szczególne traktowanie, bowiem to tu najczęściej myjemy, płuczemy produkty spożywcze, naczynia, garnki, nabieramy wodę – musi być więc bezwzględnie czysty. Warto poznać więc podstawowe zasady jego pielęgnacji oraz sposoby czyszczenia, by był nie tylko piękny, ale też higienicznie czysty i bezpieczny.
 

Regularna pielęgnacja to podstawa

Najlepszym rozwiązaniem problemu czystego i cieszącego oczy zlewozmywaka będzie codzienna dbałość o ten element kuchennej zabudowy. Oto podstawowe zasady:

  • Starajmy się delikatnie umieszczać w nim naczynia i ostre sztućce, by przypadkiem nie uszkodzić powierzchni zlewu. Warto wiedzieć, że modele z powłoką dekoracyjną przypominającą strukturę lnu są nieco bardziej odporne na zarysowania niż zlewy gładkie, jednorodne, mniej widoczne są na nich też zacieki z wody.
  • Do czyszczenia zlewozmywaka nie używajmy ostrych myjek, drucianych skrobaczek, proszków itp. mogących porysować i uszkodzić powłokę.
  • Dość trudne do usunięcia mogą być plamy i zacieki z kawy, herbaty, kwaśnych soków owocowych czy wina, dlatego nie pozostawiajmy w zlewie tego typu cieczy na dłużej.
  • Po każdym użyciu zlew najlepiej opłukać ciepłą wodą, a nawet przetrzeć myjką z delikatnym detergentem. Ideałem będzie, jeśli znajdziemy czas by wytrzeć go do sucha – będziemy wtedy mieć pewność, że na powłoce nie pojawią się nieestetyczne zacieki i ślady kropli (są bardzo widoczne na stali nierdzewnej).
  • Mimo, iż stal nierdzewna jest odporna na działanie nie tylko skrajnie różnych temperatur ale i różnych środków chemicznych, starajmy się nie używać bardzo żrących czy silnie działających detergentów, szczególnie jeśli nasz zlewozmywak nie jest najwyższej jakości lub ma już kilka lat.

Jak czyścić?

Oprócz codziennej, systematycznej dbałości o stalowy zlew, ważna jest też cykliczna, dokładna pielęgnacja. Najlepiej stosować w tym celu specjalne środki przeznaczone do czyszczenia zlewozmywaków ze stali nierdzewnej. Dzięki nim zlew będzie nie tylko czysty, wydezynfekowany, ale i pięknie nabłyszczony i zakonserwowany, co pozwoli mu na długie lata zachować idealny wygląd. Jeśli nie mamy akurat pod ręką specjalistycznego środka, można od czasu do czasu komorę zlewozmywaka wyczyścić roztworem wody i octu (w stosunku 1:1), a następnie nasmarować powierzchnię olejem jadalnym, którego cienka warstwa doskonale konserwuje stal nierdzewną.
 

Jak nie postępować ze stalowym zlewozmywakiem?

  • Nie wolno umieszczać w komorze narzędzi, gwoździ, metalowych nakrętek itp. które w kontakcie ze stalą mogą spowodować pojawienie się na jej powierzchni rdzy.
  • Nie wolno skrobać powierzchni zlewu ostrymi narzędziami jak pilniki, noże kuchenne, papier ścierny itp.
  • Nie wolno używać w stalowym zlewie żrących środków, tj. kwasy, wybielacze, środki odkamieniające itp.
  • Nie wolno nic rzucać do zlewozmywaka by na trwałe nie spowodować odkształceń i uszkodzeń.
  • Nie wolno dopuścić do utworzenia się na powierzchni zlewozmywaka kamienia. Jeśli woda z wodociągu jest twarda lub bogata w związki żelaza, koniecznie trzeba zamontować odpowiedni filtr, który usunie tego typu zanieczyszczenia.

Komentarze


4.67/5 6 6
5

przydatna wiedza. spox


5

true


3
bezradna

A jeśli już przez nieodpowiedzialnego lenia ze złymi nawykami i trzymanie w zlewie metalowego garnka dłuższy czas nawet mimo plastikowej podkładki na dnie, pojawiła się rdza wokół wylotu? Zlewu mającego niecałe pół roku! :o Co robić? Pomocy!!!


5
Paulina

Wiadomości na temat zawarty w artykule bardzo bardzo mi pomogły!


5
Felicja

Ten artykuł to taka wiedza w pigułce. Polecam dalej, bo warto.


5
KatarzynAAAA

Jak tylko zlew został zamontowany w kuchni, to przez pół roku bardzo o niego dbałam. Wycierałam go za każdym razem do sucha i to dawało wygląd i efekt. Niestety poi urodzeniu się dziecka chęci i czasu było już mniej.

Zobacz również


Szklane kontra ceramiczne. Jak wybrać naczynia...


Zapiekanki, soczyste mięsa, pieczone ryby czy cudownie pachnące ciasta. Któż z nas...

Instalacja elektryczna w kuchni


Współczesna kuchnia właściwie nie mogłaby się obejść bez energii...

Grzanie na zimno. Sekrety indukcji.


Szybko, sprawnie, energooszczędnie i bezpiecznie. Któż z nas nie chciałby w ten...