Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Zabójcze srebro - antybakteryjne powłoki

Sprzęt agd


Zabójcze srebro - antybakteryjne powłoki

Kuchnia wolna od drobnoustrojów, bakterii, grzybów? Pomieszczenie, w którym prawie zawsze panuje podwyższona wilgotność i temperatura – warunki wprost idealne do rozmnażania wszelkich mikroorganizmów? Niemożliwe właśnie staje się możliwe. Wszystko za sprawą aktywnych jonów srebra, które coraz szerzej wykorzystywane są w sprzętach AGD i na elementach kuchennej zabudowy.

Zabija... na śmierć

Srebro to wyjątkowy pierwiastek odznaczający się wyjątkowymi właściwościami. Jony srebra mają zdolność wiązania enzymów bakterii, dzięki czemu są w stanie blokować ich aktywność. Rezultatem tego jest zahamowane ich rozwoju i namnażania, co w konsekwencji prowadzi do całkowitego wyginięcia drobnoustrojów. Nie dziwi więc fakt, że producenci kuchennego AGD, które jak żadne inne sprzęty ma bezpośredni kontakt z żywnością, cały czas udoskonalają swe urządzenia, wyposażając je w antybakteryjne powłoki, dosłownie naszpikowane nanocząsteczkami.
 

...na zawsze

Srebro, prócz antyseptycznych właściwości, może pochwalić się też inną, niezwykle cenną cechą. Powłoka utworzona z jonów srebra jest praktycznie niezmywalna, mimo częstej i intensywnej eksploatacji. Oznacza to, że zastosowanie antybakteryjnych powłok w kuchni gwarantuje użytkownikom bezterminowe bezpieczeństwo i higieniczną czystość, bez obaw o rozprzestrzenianie się wirusów czy grzybów. Jony działają bez przerwy, w dzień i w nocy, nie potrzebując żadnej energii czy zasilania, stale likwidując chorobotwórcze bakterie i zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się.


Gdzie szukać nanocząsteczek?

Od czasu, kiedy odkryto higieniczne i antyseptyczne właściwości srebra, nie ustają prace nad doskonaleniem antybakteryjnych powłok. Inżynierowie głowią się nad ich zastosowaniem, oferując konsumentom sprzęty niezwykle bezpieczne i dbające o higieniczne bezpieczeństwo użytkowników. Warto wiedzieć, że różni producenci mogą w odmienny sposób nazywać tę technologię w swych produktach. Możemy się wiec spotkać z nazwami takimi jak: Silver Nano, Biocare, Silver Protection, Hygiene Control itp. Często też stosuje się pojęcie antybakteryjnych uszczelek czy aktywnego jonizatora. Bez względu na nomenklaturę ostatecznie każda powłoka ma jedno zadanie: zabijać bakterie i uniemożliwiać ich rozwój.
Jakie więc elementy kuchennej zabudowy mogą być wyposażone w tego typu powłoki?

  • Sprzęty, mające bezpośredni kontakt z żywnością. To właśnie produkty spożywcze są idealną pożywką dla drobnoustrojów, dlatego antyseptyczne powłoki coraz częściej pojawiają się w chłodziarkach. Z reguły nanocząsteczkami pokryte są wewnętrzne ścianki urządzenia, chociaż w ofertach niektórych producentów można też spotkać antybakteryjne uszczelki. Co więcej tego typu zapory nie tylko zabezpieczają przechowywaną w lodówce żywność przed bakteriami, ale opóźniają jej starzenie i psucie się – produkty spożywcze dłużej pozostają świeże i dobre do spożycia.
  • Zlewozmywak – to jeden z najbardziej „sprzecznych" w swej naturze elementów kuchennej zabudowy. Z jednej strony służy do mycia i czyszczenia – powinien być więc nieskazitelnie czysty. Z drugiej jednak strony ma ciągły kontakt z zabrudzeniami i odpadami – przy nieodpowiedniej i nieregularnej pielęgnacji, może więc być siedliskiem bakterii i mikroorganizmów. Dlatego czołowi producenci zlewozmywaków pokrywają je antybakteryjnymi powłokami z jonów srebra. Co ciekawe, nie „zmywają się" one ani nie ścierają mimo częstego szorowania. Zlewozmywak może więc być stale wolny od wszelkich bakterii i pleśni.
  • Blat roboczy – miejsce, które powinno świecić przykładem pod względem czystości – to tu w końcu obrabia się produkty spożywcze i przygotowuje potrawy. Na rynku spotkać można pierwsze, nowoczesne blaty kuchenne pokryte jonami srebra, gwarantującymi antyseptyczne właściwości.
  • Bakteriobójcze powłoki wykorzystywane są też w zabezpieczaniu innych elementów kuchennej zabudowy. Producenci oferują antybakteryjne deski do krojenia, uchwyty do mebli a nawet klamki.
  • Bezpieczna ściana – ciekawe rozwiązania antyseptyczne znajdziemy też poszukując bezpiecznych materiałów wykończeniowych na kuchenne ściany. Okazuje się, że jony srebra można spotkać w farbach i lakierach, powłokami antybakteryjnymi wykończone mogą być płytki ścienne lub podłogowe. Niezwykle higienicznym rozwiązaniem jest też wykończenie ściany specjalną antybakteryjnymi płytami z PCW. Dzięki zawartości jonów srebra są wyjątkowo bezpieczne, zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów, z powodzeniem mogą być alternatywą dla płytek czy stali nierdzewnej. Są odporne na wilgoć, łatwe w montażu, lekkie i trwałe, nawet zarysowane nie tracą swych antyseptycznych właściwości.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak przygotować kuchnię na święta?


Świąteczna tradycja zobowiązuje – 12 potraw to podstawa. Niestety smakołyki same...

Z czystością mu do twarzy, czyli jak czyścić okap


Okap to urządzenie, które powinno się znaleźć w każdej kuchni. Sprawdza się...

Nasze sposoby na czystą kuchnię


Kuchnia jest pomieszczeniem w domu w którym niezwykle ważne jest utrzymanie...