Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Materiały wykończeniowe

Bambus w kuchni

Ulubione0

Dla osób ceniących ekologiczny styl życia, także i w kuchni znajdzie się kilka ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest bambus – ekologiczny materiał, który pod wieloma względami może być postrzegany w kategorii ideału.

Właściwości

 

Zdecydowanie na jego korzyść przemawia fakt, że bambus jest surowcem odnawialnym. Trawa bambusowa, z której w kolejnych etapach produkcji wytwarzane są rozmaite przedmioty, bardzo szybko rośnie. Jeżeli zdecydujemy się na kuchenne akcesoria wykonane z bambusa, nie powinniśmy być rozczarowani w trakcie ich użytkowania, ponieważ będą one lekkie, więc bardzo wygodne. Komfort pracy to także większa odporność na wchłanianie wody czy nawet soków z bardziej soczystych artykułów żywnościowych. Kolejną zaletą są właściwości antybakteryjne bambusa, co w kontakcie z żywnością jest niezmiernie istotną kwestią, gdyż pośrednio stanowi o naszym bezpieczeństwie. Dlatego z powodzeniem wykorzystuje się go do produkcji kuchennych niezbędników, od łyżek przez deski, miseczki czy pojemniki na chleb.

 

Zastosowanie

 

W kuchni dla bambusa znajdziemy wiele różnorodnych zastosowań. Oprócz wcześniej wspomnianych mniejszych akcesoriów, możemy również wykorzystać takie drewno w formie ozdobnej rolety, która w subtelny sposób przysłoni okno delikatnie ograniczając dostęp nadmiernej ilości promieni słonecznych, jednocześnie sama w sobie będzie stanowiła ciekawy element dekoracyjny. Jeśli marzy nam się wydzielenie małego kącika jadalnianego i oddzielenie go od części kuchennej, wówczas bambusowe drewno sprawdzi się jako materiał na lekki parawan. Nie przytłoczy nawet niewielkich rozmiarów wnętrza a idealnie spełni swoją funkcję stanowiąc pewnego rodzaju umowną granicę oddzielając te dwie przestrzenie. Taki parawan może również – w razie potrzeby – odseparować kuchnię od reszty mieszkania, jeżeli została zaaranżowana jako część salonu lub pokoju wypoczynkowego.

 

Bambusowa podłoga

 

Tak, to nie żarty. W kuchni również podłoga może być wykonana z drewna bambusowego, ponieważ surowiec ten jest trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych. Odpowiednio zaimpregnowany sprawdzi się także na tarasie. Tak wykonana podłoga jest olejowana a więc odporna na wilgoć, co gwarantuje nam, że z upływem czasu nie będzie ulegała deformacjom (pęczniała, rozsychała się). Wysokiej jakości surowiec właściwie przygotowany do użytku nie zmienia też swojej pierwotnej barwy. Nie musimy się więc obawiać o ewentualne przebarwienia jednocześnie rzutujące na wygląd całego wnętrza. Jeśli zaś chodzi o naturalne zabarwienie drewna bambusowego, wbrew panującym opiniom dostępne są materiały nie tylko o słomkowej barwie, ale również ciemniejsze – karmelowe a nawet zielone. Deski bambusowe można także odnawiać, jak i postarzać, więc daje niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne bez utraty jakości. Pomimo tego, że jest to oczywiście egzotyczny gatunek drewna, w ogólnym rozrachunku taka inwestycja nie będzie bardzo kosztowna, ale z pewnością efektowna.

Zobacz również

Drewno w kuchni?

Drewno w kuchni?

Same atuty Drewno jak żaden inny materiał wykończeniowy wprowadza do wnętrza swoisty klimat,...

Sposób na ścianę nad zlewozmywakiem

Sposób na ścianę nad zlewozmywakiem

Miejsce szczególne Fragment ściany za kuchennym zlewozmywakiem jest jednym z najbardziej...
Komentarze (1)
1
Gość
JaPan
2015-09-15 14:54:05

Bambus, co do zasady, jest co prawda rośliną, jednak doskonale sprawdza się jako "drewno". Najlepiej potwierdza to użycie desek bambusowych, choćby właśnie i na podłoge. Sam mam nadzieję kiedyś taką sobie urządzić. :)

Twój komentarz
Ocena