Praktyczne Materiały Wykończeniowe Do Kuchni | Porady Max Kuchnie
Praktyczne Materiały Wykończeniowe Do Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz

Materiały wykończeniowe


Bambus w kuchni

Dla osób ceniących ekologiczny styl życia, także i w kuchni znajdzie się kilka ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest bambus – ekologiczny materiał, który pod wieloma względami może być postrzegany w kategorii ideału.

Na zdjęciu: Studio Kolasa

Właściwości

 

Zdecydowanie na jego korzyść przemawia fakt, że bambus jest surowcem odnawialnym. Trawa bambusowa, z której w kolejnych etapach produkcji wytwarzane są rozmaite przedmioty, bardzo szybko rośnie. Jeżeli zdecydujemy się na kuchenne akcesoria wykonane z bambusa, nie powinniśmy być rozczarowani w trakcie ich użytkowania, ponieważ będą one lekkie, więc bardzo wygodne. Komfort pracy to także większa odporność na wchłanianie wody czy nawet soków z bardziej soczystych artykułów żywnościowych. Kolejną zaletą są właściwości antybakteryjne bambusa, co w kontakcie z żywnością jest niezmiernie istotną kwestią, gdyż pośrednio stanowi o naszym bezpieczeństwie. Dlatego z powodzeniem wykorzystuje się go do produkcji kuchennych niezbędników, od łyżek przez deski, miseczki czy pojemniki na chleb.

 

Zastosowanie

 

W kuchni dla bambusa znajdziemy wiele różnorodnych zastosowań. Oprócz wcześniej wspomnianych mniejszych akcesoriów, możemy również wykorzystać takie drewno w formie ozdobnej rolety, która w subtelny sposób przysłoni okno delikatnie ograniczając dostęp nadmiernej ilości promieni słonecznych, jednocześnie sama w sobie będzie stanowiła ciekawy element dekoracyjny. Jeśli marzy nam się wydzielenie małego kącika jadalnianego i oddzielenie go od części kuchennej, wówczas bambusowe drewno sprawdzi się jako materiał na lekki parawan. Nie przytłoczy nawet niewielkich rozmiarów wnętrza a idealnie spełni swoją funkcję stanowiąc pewnego rodzaju umowną granicę oddzielając te dwie przestrzenie. Taki parawan może również – w razie potrzeby – odseparować kuchnię od reszty mieszkania, jeżeli została zaaranżowana jako część salonu lub pokoju wypoczynkowego.

 

Bambusowa podłoga

 

Tak, to nie żarty. W kuchni również podłoga może być wykonana z drewna bambusowego, ponieważ surowiec ten jest trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych. Odpowiednio zaimpregnowany sprawdzi się także na tarasie. Tak wykonana podłoga jest olejowana a więc odporna na wilgoć, co gwarantuje nam, że z upływem czasu nie będzie ulegała deformacjom (pęczniała, rozsychała się). Wysokiej jakości surowiec właściwie przygotowany do użytku nie zmienia też swojej pierwotnej barwy. Nie musimy się więc obawiać o ewentualne przebarwienia jednocześnie rzutujące na wygląd całego wnętrza. Jeśli zaś chodzi o naturalne zabarwienie drewna bambusowego, wbrew panującym opiniom dostępne są materiały nie tylko o słomkowej barwie, ale również ciemniejsze – karmelowe a nawet zielone. Deski bambusowe można także odnawiać, jak i postarzać, więc daje niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne bez utraty jakości. Pomimo tego, że jest to oczywiście egzotyczny gatunek drewna, w ogólnym rozrachunku taka inwestycja nie będzie bardzo kosztowna, ale z pewnością efektowna.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
JaPan

Bambus, co do zasady, jest co prawda rośliną, jednak doskonale sprawdza się jako "drewno". Najlepiej potwierdza to użycie desek bambusowych, choćby właśnie i na podłoge. Sam mam nadzieję kiedyś taką sobie urządzić. :)

Zobacz również


Artykuły warsztatowe, które znajdą zastosowanie w kuchni


Coraz większą popularnością cieszą się aranżacje wnętrzarskie, w których...

Kolorowo pod stopami


Doskonale urządzona kuchnia to nie tylko perfekcyjnie zaprojektowane meble, dobrane z...

Kamień czy płytki? Z czego lepiej wykonać kuchenną...


Posadzka w kuchni to kluczowy element tego szczególnego pomieszczenia. Musi być nie...