Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz

ARANŻACJE


Wąska kuchnia

Niestandardowa, niewymiarowa kuchnia to problem wielu osób, zwłaszcza właścicieli niedużych mieszkań. Niejednokrotnie borykają się oni z nieproporcjonalnością pomieszczenia, które zazwyczaj jest podłużne, wąskie i nieustawne. Jak zatem poradzić sobie z urządzeniem tak problematycznego wnętrza? Oto kilka trików, dzięki którym optycznie można poprawić proporcje tego typu kuchni.

Najważniejsza zabudowa

W każdej kuchni główną rolę odgrywa zabudowa meblowa. Nie tylko ze względu na swe podstawowe funkcje. Zajmuje ona sporo miejsca w kuchennej przestrzeni, dlatego tym bardziej trzeba ją dokładnie przemyśleć. Najlepiej byłoby umieścić szafki kuchenne jedynie na wąskiej ścianie pomieszczenia – w ten sposób znacznie poprawiłyby się proporcje wnętrza. Niestety zwykle jest to ściana z oknem, nie można więc w pełni jej wykorzystać, poza tym jej rozmiary znacznie ograniczają ilość szafek, które można na niej ulokować. Dlatego projektanci zalecają ustawienie zabudowy meblowej w kształcie litery L, co pozwoli z jednej strony nieco skrócić pomieszczenie, z drugiej umożliwi umieszczenie w kuchni wystarczającej ilości szafek i sprzętów potrzebnych do sprawnego, codziennego funkcjonowania. Warto mieć świadomość, że każda zwarta, pełna zabudowa od podłogi po sufit optycznie zmniejsza i zwęża pomieszczenie. W wąskiej kuchni dobrze jest więc zrezygnować z wysokich stojących szafek na rzecz otwartych lub przeszklonych półek, najlepiej jedynie w dolnej zabudowie. Pozwoli to pogłębić wnętrze, urozmaici je i poprawi proporcje. Jeśli możemy, zrezygnujmy też z zabudowywania dużych sprzętów AGD, tj. piekarnik, mikrofalówka czy ekspres, a wysoką lodówkę ustawmy na wąskiej ścianie kuchni.
 

Kolor ma moc!

Nie od dziś wiadomo, że za pomocą kolorów można optycznie powiększać lub pomniejszać pomieszczenia, podwyższać je lub obniżać, poszerzać lub zwężać. Dobrze jest więc wykorzystać tę wiedzę w projektowaniu podłużnej kuchni. Jeśli tylko jest taka możliwość, pomalujmy na ciemny kolor wąską ścianę, dłuższe pozostawiając w jasnych odcieniach. Zabieg ten optycznie przybliży wąską ścianę, dając wrażenie nieco szerszego pomieszczenia niż jest w rzeczywistości. Podobny efekt uzyskamy stosując na dłuższych ścianach pionowe pasy, wykonane np. z płytek innego koloru, innej faktury tynku czy pionowego pasa tapety.


Jasno, jaśniej, najjaśniej...

Wąska kuchnia to zwykle też mała kuchnia, dlatego stosujmy w jej aranżacji jak najwięcej jasnych barw, nie tylko na ścianach (szczególnie tych dłuższych), ale i na frontach zabudowy meblowej, w postaci dodatków, rolet okiennych itp. Jasne kolory nie tylko optycznie powiększają wnętrza, ale też je rozświetlają, dodając mu blasku i pozytywnego charakteru. Fronty kuchenne wybierajmy w wykończeniu na wysoki połysk, przez co w jeszcze większym stopniu będą odbijać światło wpadające do wnętrza.
 

Zbawienne światło

Odpowiednio dobrane i dostosowane oświetlenie potrafi zdziałać cuda w nawet najbardziej problematycznym wnętrzu. Wykorzystajmy więc jego niezwykłą moc i z rozwagą zaplanujmy wszystkie punkty świetlne. W podłużnej, niewielkiej kuchni zrezygnujmy z dużych, okazałych lamp wiszących i żyrandoli, zastępując je subtelnymi halogenami umieszczonymi w suficie. Najlepiej, jeśli linia punktów świetlnych będzie przebiegać równolegle do węższej ściany pomieszczenia. Nie oszczędzajmy też na ilości świateł podszafkowych, szczególnie tych oświetlających blat roboczy na wąskiej szafce.
 

W ruchu

W małej kuchni sprawdzić się też mogą mobilne sprzęty i części zabudowy meblowej. Jeśli nie mamy miejsca na tradycyjny stół zastąpmy go składanym stolikiem, który szybko można zmontować na czas spożywania posiłków. Oszczędzimy w ten sposób cenną przestrzeń potrzebną podczas przygotowywania dań. Sprawdzić się też mogą lekkie szafki na kółkach, które, w zależności od potrzeby, można przemieszczać w dowolne miejsce w kuchni. Często wyposażone są one w specjalny blat roboczy, na którym można wykonać wszelkie kuchenne prace.
 

Wyjście awaryjne

Jeśli mamy wrażenie, że nasze pomieszczenie kuchenne jest zbyt wąskie, by można w nim było urządzić funkcjonalną kuchnię i żaden z powyższych zabiegów w tym nie pomoże, możemy zdecydować się na radykalne rozwiązanie – wyburzenie jednej z dłuższych ścian – tej sąsiadującej z pokojem gościnnym. Otworzymy w ten sposób kuchnię na resztę wnętrza, co stwarza zupełnie nowe możliwości aranżacyjne. Rozwiązanie to może i wydaje się ryzykowne, ale wiele osób chwali je sobie i nie żałuje raz podjętej decyzji. Kuchnia otwarta staje się nie tylko bardziej funkcjonalna i przestrzenna, ale odpowiednio urządzona będzie prawdziwą ozdobą mieszkania.

Komentarze


3.00/5 2 2
1

ja wyburzyłam ścianę - otworzyłam kuchnie, to się lepiej sprawdza - zdecydowanie! mała kuchnia to bardzo niewygodne pomieszczenie, tym bardziej gdy kreci sie w niej sporo domowników.


5

o tak to moze byc problem

Zobacz również


Bar we własnej kuchni


Bar w domowej kuchni? Czemu nie! Biorąc pod uwagę, że kuchnia stanowi centrum życia...

Socrealizm w nowoczesnej kuchni


Socrealizm, czyli realizm socjalistyczny to pojęcie, które przez lata niezbyt...