Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Urządzenie małej kuchni

Porady


Urządzenie małej kuchni

Niewielkie pomieszczenie kuchenne potrafi przyprawić lokatorów o zawrót głowy. Trzeba dwoić się i troić, ażeby wszystko, co jest niezbędne do codziennego funkcjonowania właściwie pomieścić. W tym celu, w kwestii urządzania lokum kuchennego, warto kierować się ergonomią oraz komfortem.

Na zdjęciu: ADAD

Bez zagracenia


Największym błędem domowników stojących przed koniecznością zaplanowania wystroju niestandardowej wymiarem kuchni jest stosowanie zbyt wielu elementów meblowych. Niestety, ale swego rodzaju przepych w aranżacji wąskich klitek nie jest mile widziany. Design w tym przypadku powinien opierać się w głównej mierze na funkcjonalności. Nasuwa się jednakże pytanie – w jaki sposób można mówić o wnętrzu praktycznie wyposażonym, gdy na część asortymentu kuchennego, stanowiącego zupełne minimum w sferze aranżacji obiektów domowych, po prostu brak wolnej przestrzeni? Dzisiaj na rynku materiałów wykończeniowych jest tak wiele niesamowicie interesujących rozwiązań technicznych, które bez wątpienia pozwolą na zagospodarowanie naszej wąskiej kuchni w przytulny i jednocześnie użyteczny sposób. Wystarczy tylko nie doprowadzać do zagracenia i przeprowadzić wstępną selekcję dostępnych elementów meblowych, sprzętów AGD i akcesoriów uzupełniających wystrój tak, aby dobrać wyłącznie te ich modele, które będą dla naszego pomieszczenia optymalne.

 

Patrz na wymiary

 

Warto skoncentrować się na odpowiednim, precyzyjnym wymierzeniu pokoju, jaki ma służyć nam jako kuchnia. Następnie przyjrzyjmy się bliżej zabudowie meblowej, skupiając się nie tylko na jej walorach estetycznych czy cenie za nią należnej, ale głównie na rozmiarach dystrybuowanych kompletów. W przypadku doboru szafek kuchennych zaleca się zrezygnować z wariantów wyposażonych w drzwi skrzydłowe. Dużo lepszym rozwiązaniem będą modele z drzwiczkami przesuwnymi. W ten sposób łatwo zaoszczędzimy sporo przestrzeni. Kuchnie w nowoczesnym wydaniu mogą być także zaaranżowane z wykorzystaniem równie innowacyjnych szafek z mechanizmem pozwalającym otwierać je od góry. Przy stosunkowo niedużym lokum dobrze jest też zrezygnować z szafek wiszących na rzecz półek. Co to da? Otóż bez wątpienia uzyskamy wnętrze optycznie znacząco większe niż ma to miejsce w rzeczywistości. Nie musimy od razu likwidować wszystkich szafek zawieszanych, wystarczy, że wykluczymy część z nich. Nie przesadzajmy również z wysokością, na której szafki zawiesimy. Powinny one być umiejscowione tak, aby dało się z nich korzystać bez konieczności wdrapywania się na drabinkę czy skakania po taboretach.

 

Wykorzystaj to, co masz

 

Kiedy Twe wnętrze kuchenne ulokowane jest w nasłonecznionym miejscu i dysponuje oknem, nie ma sensu stosować połyskliwych elementów meblowych. W niewielkim pomieszczeniu mogą one oślepiać, odbijając światło. By zyskać efekt przestronniejszego lokum, warto również pozbyć się wszelkich zbytecznych w nie za dużych kuchniach dekoracji okiennych. Rozumiemy przez to wymianę klasycznych, długich firanek oraz zasłonek na modne i estetyczne a także bardzo funkcjonalne rolety wewnętrzne czy lekkie zazdrostki. Lokatorzy małych obiektów wielokrotnie nie dostrzegają powierzchni, którą wbrew pozorom mogliby ciekawie zagospodarować. Przykładem takiego obszaru, jaki nierzadko zostaje pominięty w wystroju kuchennym jest chociażby miejsce dzielące szafki wiszące a blat roboczy. Możemy w tej przestrzeni zastosować listewki z haczykami czy też relingi, co umożliwi stworzenie kącika z podręcznymi, praktycznymi akcesoriami. Tym samym „zwolnimy" powierzchnię zajmowaną przez te przyrządy na blacie.

 

Stosuj nowoczesne rozwiązania

 

Po co opierać zabudowę składającą się z szafek na cokołach, jeżeli możemy zastąpić je zgrabnymi nóżkami czy delikatnymi kółkami. Takie podstawy będą z pewnością sprawiały wrażenie, iż meble są dużo lżejsze. Ponadto cokoły są zbyt przytłaczające do niewielkich pomieszczeń kuchennych. Ich wyżej wymienione formy zastępcze mają zaledwie parę centymetrów, więc nawet nie rzucają się w oczy. Niebanalnym wariantem dla wąskiego lokum jest także wysuwany blat. Możemy z niego korzystać kiedy chcemy a na stałe nie będzie psuł naszej aranżacji, zajmując zbyt dużo wolnej przestrzeni. Blat z opcją wysuwania wielokrotnie sprawdza się też jako swego rodzaju „stół", przy którym da się swobodnie spożywać posiłki. Jeżeli więc w danym mieszkaniu nie ma za dużej liczby lokatorów, warto rozważyć kompletną rezygnację ze stołu tradycyjnego na rzecz innowacyjnego blatu. To wygoda i funkcjonalność w jednym.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Z fototapetą w tle


Jeszcze nie tak dawno fototapety królowały w salonowych wnętrzach, zwykle...

Dotknij i otwórz – czyli nowoczesny minimalizm


Od pewnego czasu hitem wnętrzarskim jest minimalizm i nowoczesność. Taki wystrój...

Oryginalne zastosowania szklanych paneli w kuchni


Szkło to obecnie jeden z bardziej modnych materiałów wykończeniowych stosowanych w...