Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Okno w kuchni – jak zaplanować aranżację, by...

Porady

Okno w kuchni – jak zaplanować aranżację, by nie przeszkadzało?

Ulubione0

Od tego, w jaki sposób zaaranżujesz swoje domowe zacisze zależy jego funkcjonalność i praktyczność wykorzystania na co dzień. Najczęściej wielkim dylematem świeżo upieczonych lokatorów okazuje się wymodelowanie wnętrza kuchennego. Powodem tego jest m.in. specyfika pomieszczeń przeznaczanych na urządzenie właśnie tego lokum. Przykładowo ciężko jest umiejscowić komfortowo wszelkie niezbędne do naturalnego funkcjonowania sprzęty. Jeszcze gorzej jest je zestawić w odpowiednich konfiguracjach tak, aby współgrały z wygodą przemieszczania się po pokoju – z oknem, drzwiami, ścianami itd.

Poręcznie i elegancko


W szczególności w domkach jednorodzinnych oraz nowoczesnych lokalach mieszkalnych miejskich wieżowców schemat projektu zabudowy opiera się na ulokowaniu strefy do zmywania ze zlewem oraz kranem i zmywarką bezpośrednio przy oknie. Z jednej strony tak jest nowocześnie, z drugiej natomiast trzeba wykazać się kreatywnością, aby zagospodarować tę przestrzeń kuchenną w taki sposób, aby można było swobodnie przewietrzyć lokum, otworzyć okno na oścież itd. Design musi być praktyczny i jednocześnie nie psuć estetyki naszego wnętrza. Większość okien w kuchni jest otwieralnych, bo akurat w tym zaciszu domowym istotne jest regularne wpuszczanie mas świeżego powietrza. Istotne jest, aby pamiętać o tym, żeby inwestować w systemy okienne otwieralne do wewnątrz. Kiedy z kolei kuchnia jest usytuowana na części parterowej, okno można zrobić wyłącznie uchylne, bowiem wtedy da się przewietrzyć w innych pokojach, robiąc przeciąg. Najlepszym wariantem jest z kolei zainwestowanie w dwa okna kuchenne. Wówczas jedno byłoby otwierane całkowicie a drugie już może być uchylane. Gdy natomiast pod oknem znajduje się blat kuchenny na równi co do wysokości z parapetem, należy postawić na okno uchylno-rozwieralne.

 

Odległości równie ważne

 

Powierzchnia pod oknem często jest przez lokatorów gospodarowana nieudolnie, poprzez nieodpowiednie wykorzystanie miejsca, jakie pozostaje między zlewem a szybą. Jeżeli okno jest całkowicie otwieralne, nie ma sensu pakowanie na parapet rozmaitych figurek czy nawet pojemników z artykułami spożywczymi, bowiem przy chęci uchylenia okna trzeba będzie wszystkie te elementy zdejmować. Jest to marnowanie czasu oraz brak komfortu. Ponadto musimy również pamiętać o tym, że ogromnie ważna jest wysokość na jakiej znajduje się okno. Jeżeli chcemy pod nim ustawić szafki kuchenne parapet okienny powinien znajdować się na wysokości minimum 85 centymetrów od podłoża. Gdy natomiast użytkownicy kuchni są wyżsi, lepiej jest od razu zwiększyć ten poziom jeszcze bardziej, aby korzystanie z tej części pomieszczenia było wygodniejsze. Gdy pod oknem ma się znaleźć zlewozmywak, konieczne jest uwzględnienie w aranżacji także baterii, która zajmuje dodatkowe miejsce. Sztorcowa ma wysokość w przedziale między 12 a 15 centymetrów. Nowocześniejsze i oryginalniejsze zarazem modele są jeszcze smuklejsze i wyższe. Należy wiedzieć, że bateria ma być tak zamontowana, aby podczas otwierania okna nie było blokady. Jeżeli nie mamy na tyle wolnego miejsca, aby te warunki spełnić, warto rozważyć zakup baterii składanej. Przy baterii ściennej z kolei powinniśmy pamiętać o tym, aby zostawić plac na garnek czy czajnik. Niektórzy decydują się też na umieszczanie przy parapecie okiennym stołu kuchennego. Standardowa wysokość blatu z reguły wynosi 75 centymetrów. Parapet wówczas powinien być ulokowany nie niżej niż 75 centymetrów od podłogi. Nie za wysoko może być także okno. Zasiadając przy stole, mamy oczy na wysokości ok. 120 centymetrów. Trzeba zadbać o to, żeby naturalnie patrząc w kierunku szyby móc widzieć co się znajduje na zewnątrz.

Zobacz również

Jak czyścić kuchenne blaty?

Jak czyścić kuchenne blaty?

Blat laminowany Blat laminowany jest stosunkowo trwały, aczkolwiek dłuższa styczność z...

Wybieramy zmywarkę – lepiej zdecydować się na większy czy mniejszy model?

Wybieramy zmywarkę – lepiej zdecydować się na...

Szerokość zmywarki = pojemność zmywarki Podczas wyboru zmywarki, jednym z ważniejszych...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena