Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Tepowanie – na czym polega?

Tepowanie – na czym polega?

Puść wodze swojej fantazji i uruchom wyobraźnię, aranżując kuchnię jak z bajki. Jak to zrobić? Wbrew pozorom nie potrzebujesz do tego celu wyjątkowo grubego portfela, ale zwłaszcza kreatywności. Istnieje masa rozmaitych możliwości dekoratorskich, które sprawdzają się rewelacyjnie w czterech kuchennych ścianach. Jedną z technik zdobienia jest sposób malowania ścian określany jako tepowanie.

Na zdjęciu: Studio Vigo

 

Nieograniczone warianty zdobnictwa


Brzmi tajemniczo, ale w praktyce technika tepowania stanowi banalny sposób dekorowania murów. Mimo tego, iż jest to metoda dość prosta w realizacji, jej efekty powalają na kolana miłośników niebanalnego design'u. W wielkim skrócie ujmując, tepowanie opiera się na leciutkim stemplowaniu podłoża odpowiednim narzędziem malarskim, które zanurzamy w emulsji. Nie jest do tego wymagany żaden specjalistyczny sprzęt ani narzędzia. Tepowanie można przeprowadzać, używając zwyczajnego pędzla. Optymalny będzie model pierścieniowy o okrągłym kształcie i gęstym włosiu. Pożądany efekt uzyskamy nawet z zastosowaniem gąbki. Co do farb, to zalecane są odpowiednio materiały lateksowe bądź akrylowe. Chodzi o to, aby produkty nanoszone na ściany odznaczały się dużą elastycznością. Ponadto na rynku dostępne są także specjalne emulsje typu kuchnia-łazienka. Tepowanie pozwoli na uzyskanie fantazyjnych i niezwykłych wzorów. Ta technika daje też opcję namalowania rozmaitych ornamentów z wykorzystaniem szablonów.

 

Skuteczne triki


By osiągnąć żądane rezultaty, warto zastosować podczas tepowania minimum dwie tonacje kolorystyczne. Wtedy efekt będzie dużo bardziej wyrazisty. Jeżeli zależy nam natomiast na uzyskaniu zgranej barwnie kompozycji, która będzie stanowiła harmonię odcieni, warto zainwestować w emulsję podkładową oraz do tepowania o podobnych, zbliżonych kolorach. Im więcej barw zastosujemy z kolei, tym bardziej awangardowy rezultat otrzymamy. Musimy pamiętać, żeby z nanoszeniem na podłoże kolejnych powłok malarskich przesadnie się nie śpieszyć. Poczekajmy, aż farby wyschną całkowicie, aby nie zniszczyć wyników naszej pracy. Odstęp czasu, jaki należy odczekać powinien być uwzględniony w instrukcjach załączonych przez producentów na opakowaniach materiałów wykończeniowych. Tepowanie pozwala na szereg rozlicznych opcji zdobienia także z tego względu, że charakteryzowana technika znakomicie łączy się również z wieloma innymi metodami zdobnictwa ścian kuchennych.

 

Z zastosowaniem szablonów


Oryginalne aranżacje opierają się nierzadko nie tylko na nietuzinkowych kolorach murów pomieszczenia, ale też na dekorowaniu ścian używając do tego szablonów. Tepowanie umożliwia bardzo łatwe malowanie rozmaitych ornamentów i motywów zdobniczych z wykorzystaniem do tego wzorników. W praktyce nie jest to zbyt czasochłonne zajęcie. Tepowanie da się wykonać równie dobrze indywidualnie, bez pomocy doświadczonej ekipy. Przygotowanie nietypowej aranżacji ścian lokum kuchennego warto rozpocząć najpierw od oczyszczenia powierzchni, na której będziemy nakładać materiały malarskie. Następnie przytwierdzamy szablon do ściany przy pomocy zwykłej taśmy. Bierzemy gąbkę bądź pędzel, maczamy je w farbie, a następnie nanosimy emulsję na podłoże pod szablonem. Wykonujemy powolne, dokładne ruchu prostopadłe do szablonu. Sporadycznie przemyjmy narzędzie malarskie. Efekt tepowania zobaczymy błyskawicznie, zaraz po naniesieniu powłok na ściany.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
sylvia

pierwszy raz spotykam się z tym pojęciem, ale ten sposób dekorowania murów prezentuje się naprawdę designersko! super! chętnie zrobiłabym coś takiego u siebie. :)

Zobacz również


Otwarta kuchnia – jak o nią dbać, aby była schludna?


Coraz częściej odchodzi się od zabudowy mieszkaniowej zakładającej oddzielenie kuchni...

Prowansja w kuchni


Jeśli uwielbiasz romantyczne, przytulne, pełne ciepła i harmonii wnętrza styl...

Kuchnia bez okna


Brak okna w kuchni nie musi być przeszkodą na drodze do funkcjonalnej i ciekawej...