Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Półka samowisząca – estetyczne wyposażenie...

Porady


Półka samowisząca – estetyczne wyposażenie kuchni

Półki bez widocznych mocowań to wyjątkowo efektowne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu. Półka ścienna samowisząca – niezależnie od tego w którym pomieszczeniu ją zastosujesz – będzie stanowiła designerski dodatek. Jak znaleźć idealną półkę pływającą i jak zrobić ją własnoręcznie?

Na zdjęciu: Studio mebli Pro-M

Półki wiszące bez wsporników

 

Półki lewitujące posiadają tzw. włoskie mocowanie. To niewidoczne ramię poniekąd ukryte jest w samej półce, a po części w ścianie. Patrząc na efekt końcowy, wydaje nam się, że półka sama trzyma się ściany. To niezwykle ciekawe i estetyczne rozwiązanie – idealne do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz i podkreślające ich styl. W salonie czy w sypialni półki z ukrytym mocowaniem wykorzystamy na ustawienie książek, kwiatów czy innych elementów dekoracyjnych. Ale półki lewitujące sprawdzą się także i w kuchni.

 

Półka pływająca w kuchni

 

Półki wiszące nabijane to doskonały wybór do kuchni. Ponieważ możemy kupić je na wymiar, wpasują się w każde pomieszczenie i pozwolą dodatkowo zagospodarować miejsce na ścianie. Wykonane mogą być z metalu, różnych rodzajów drewna albo płyty MDF i występują w całej palecie kolorów. Biała półka nabijana pasować będzie do kuchni urządzonej w stylu skandynawskim, a półka w modnym kolorze wenge będzie świetnym wyborem do klasycznego pomieszczenia. Półki samowiszące w kuchni przydadzą się na konfitury lub na zioła albo przyprawy, ale też na przykład na książki kucharskie.

 

Sieć studiów Max Kuchnie

 

Półki samowiszące – czy są trwałe i jakie obciążenie mogą wytrzymać?

 

Jakie obciążenie są w stanie wytrzymać półki lewitujące i czy są one wytrzymałe? Tak naprawdę wszystko zależy od zastosowanego w półce mocowania. Jeżeli uchwyty będą właściwie dobrane do przewidywanego obciążenia półki, nie mamy się o co martwić. Kiedy zaś kupujemy gotowy zestaw, sprawdźmy maksymalne obciążenie, jakie jest w stanie utrzymać nasza półka z ukrytym mocowaniem. Ważne jest, by do montażu półki samowiszącej stosować wyłącznie dedykowane do tego uchwyty. Półka nie utrzyma się na samoprzylepnych rzepach czy haczykach montażowych.

 

Półki lewitujące – zrób to sam

 

Półka pływająca na ścianę to niewymagający projekt DIY, który z powodzeniem jesteśmy w stanie zrealizować na własną rękę. Czego będziemy potrzebować?

  • miarki,
  • wiertarki z wiertłem do drewna i ściany,
  • poziomicy,
  • niewidocznego uchwytu.

Specjalne mocowania bez trudu znajdziemy w sklepach budowlanych i online, podobnie zresztą jak i płytę, z której wykonana ma być nasza samowisząca półka naścienna. W marketach budowlanych z reguły od razu możemy poprosić o przycięcie płyty, jeżeli tylko będziemy w stanie określić wymiary naszej półki. Warto więc wcześniej zmierzyć dostępną przestrzeń. Mocowanie dobierzmy w zależności od przewidywanego obciążenia półki, a do jego wielkości odpowiednio dopasujmy rozmiar wierteł. W półce wywierćmy odpowiednią liczbę otworów. W krótszej zróbmy ich dwa, w dłuższej trzy. Otwory muszą zostać wykonane w jednej linii i w równych odstępach. W takich samych odstępach wywierćmy otwory w ścianie. By mieć pewność, że znajdują się one w jednej linii, skorzystajmy z poziomicy. Uchwyty umieśćmy najpierw w ścianie końcówką z kołkiem rozporowym. Na nie nabijmy półkę z otworami. Poziomicą jeszcze raz sprawdźmy, czy półka została równo powieszona i, jeżeli wszystko jest w porządku, nasza półką samowisząca jest już gotowa! To naprawdę łatwy w realizacji i niedrogi sposób na własną półkę lewitującą.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/aranzacje/wnetrza/otwarte-polki-kuchenne-czyli-jak-efektowanie-wyeksponowac-dodatki-892.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czy-warto-wybrac-otwarte-polki-do-kuchni-2445.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/polka-na-przyprawy-w-twojej-kuchni-2763.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/wiszaca-polka-na-doniczki-z-przyprawami-w-kuchni-2952.html

Studio Meble Wach
Studio Meble Wach
Studio Piomar
Studio Piomar

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak unikać błędów urządzając kuchnię?


Dopieszczona w każdym calu, funkcjonalna, ergonomiczna kuchnia to marzenie nie tylko...

Rolety dzień - noc z firankami w kuchni


Podczas urządzania kuchni musimy zadbać o jej walory praktyczne, jak i estetyczne....

Jak przystosować kuchnię dla osób niepełnosprawnych?


Kuchnia jest sercem domu. To tutaj bowiem spędzamy najwięcej czasu. Przygotowujemy...