Półka samowisząca – estetyczne wyposażenie kuchni
Półki bez widocznych mocowań to wyjątkowo efektowne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu. Półka ścienna samowisząca – niezależnie od tego w którym pomieszczeniu ją zastosujesz – będzie stanowiła designerski dodatek. Jak znaleźć idealną półkę pływającą i jak zrobić ją własnoręcznie?
Półki wiszące bez wsporników
Półki lewitujące posiadają tzw. włoskie mocowanie. To niewidoczne ramię poniekąd ukryte jest w samej półce, a po części w ścianie. Patrząc na efekt końcowy, wydaje nam się, że półka sama trzyma się ściany. To niezwykle ciekawe i estetyczne rozwiązanie – idealne do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz i podkreślające ich styl. W salonie czy w sypialni półki z ukrytym mocowaniem wykorzystamy na ustawienie książek, kwiatów czy innych elementów dekoracyjnych. Ale półki lewitujące sprawdzą się także i w kuchni.
Półka pływająca w kuchni
Półki wiszące nabijane to doskonały wybór do kuchni. Ponieważ możemy kupić je na wymiar, wpasują się w każde pomieszczenie i pozwolą dodatkowo zagospodarować miejsce na ścianie. Wykonane mogą być z metalu, różnych rodzajów drewna albo płyty MDF i występują w całej palecie kolorów. Biała półka nabijana pasować będzie do kuchni urządzonej w stylu skandynawskim, a półka w modnym kolorze wenge będzie świetnym wyborem do klasycznego pomieszczenia. Półki samowiszące w kuchni przydadzą się na konfitury lub na zioła albo przyprawy, ale też na przykład na książki kucharskie.
Półki samowiszące – czy są trwałe i jakie obciążenie mogą wytrzymać?
Jakie obciążenie są w stanie wytrzymać półki lewitujące i czy są one wytrzymałe? Tak naprawdę wszystko zależy od zastosowanego w półce mocowania. Jeżeli uchwyty będą właściwie dobrane do przewidywanego obciążenia półki, nie mamy się o co martwić. Kiedy zaś kupujemy gotowy zestaw, sprawdźmy maksymalne obciążenie, jakie jest w stanie utrzymać nasza półka z ukrytym mocowaniem. Ważne jest, by do montażu półki samowiszącej stosować wyłącznie dedykowane do tego uchwyty. Półka nie utrzyma się na samoprzylepnych rzepach czy haczykach montażowych.
Półki lewitujące – zrób to sam
Półka pływająca na ścianę to niewymagający projekt DIY, który z powodzeniem jesteśmy w stanie zrealizować na własną rękę. Czego będziemy potrzebować?
- miarki,
- wiertarki z wiertłem do drewna i ściany,
- poziomicy,
- niewidocznego uchwytu.
Specjalne mocowania bez trudu znajdziemy w sklepach budowlanych i online, podobnie zresztą jak i płytę, z której wykonana ma być nasza samowisząca półka naścienna. W marketach budowlanych z reguły od razu możemy poprosić o przycięcie płyty, jeżeli tylko będziemy w stanie określić wymiary naszej półki. Warto więc wcześniej zmierzyć dostępną przestrzeń. Mocowanie dobierzmy w zależności od przewidywanego obciążenia półki, a do jego wielkości odpowiednio dopasujmy rozmiar wierteł. W półce wywierćmy odpowiednią liczbę otworów. W krótszej zróbmy ich dwa, w dłuższej trzy. Otwory muszą zostać wykonane w jednej linii i w równych odstępach. W takich samych odstępach wywierćmy otwory w ścianie. By mieć pewność, że znajdują się one w jednej linii, skorzystajmy z poziomicy. Uchwyty umieśćmy najpierw w ścianie końcówką z kołkiem rozporowym. Na nie nabijmy półkę z otworami. Poziomicą jeszcze raz sprawdźmy, czy półka została równo powieszona i, jeżeli wszystko jest w porządku, nasza półką samowisząca jest już gotowa! To naprawdę łatwy w realizacji i niedrogi sposób na własną półkę lewitującą.
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czy-warto-wybrac-otwarte-polki-do-kuchni-2445.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/polka-na-przyprawy-w-twojej-kuchni-2763.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/wiszaca-polka-na-doniczki-z-przyprawami-w-kuchni-2952.html