Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Półka na przyprawy w Twojej kuchni

Porady


Półka na przyprawy w Twojej kuchni

Dobrze przyprawione potrawy mogą zachwycić i sprawić, że posiłek we wspólnym gronie nabierze wyjątkowego wyrazu. Dlatego trudno byłoby sobie wyobrazić kuchnię bez wielu różnorodnych ziół i przypraw, dzięki którym można komponować najsmaczniejsze dania. Trzeba jednak przyznać, że utrzymanie porządku wśród przypraw jest zadaniem wyjątkowo trudnym i zazwyczaj co kilka tygodni konieczne jest przeprowadzanie dokładnych porządków wśród tych produktów. Jak przechowywać przyprawy, aby łatwiej było z nich korzystać i utrzymać porządek na półce? Dobrze dobrana i zorganizowana półka na przyprawy będzie tu kluczowa.

Na zdjęciu: Studio Mebli Horniczak

W każdej kuchni przechowywanych jest wiele różnorodnych przypraw w postaci proszku lub świeżych ziół. Bogaty wybór przypraw pozwala dopełnić smakowo każde danie i wydobyć z niego najlepszy aromat. Biorąc pod uwagę, że przypraw używamy podczas przygotowywania każdego posiłku, to warto mieć do nich możliwie jak najłatwiejszy dostęp. Dzięki temu zarówno sięganie po nie, jak i odkładanie ich na właściwe miejsce będzie bardziej intuicyjne i sprawniejsze. Aby usprawnić odnajdywanie konkretnej przyprawy wśród wielu innych, konieczne jest ich optymalne zorganizowanie. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest wykorzystanie półki na przyprawy i czytelne opisanie poszczególnych pojemniczków lub woreczków z przyprawami. W przypadku, gdy decydujemy się na przechowywanie przypraw wewnątrz szafki kuchennej lub szuflady, warto wybrać tę usytuowaną możliwie jak najbliżej strefy przygotowywania posiłków i gotowania, by były po prostu pod ręką. W ten sposób zaoszczędzimy cenny czas i ułatwimy sobie przygotowywanie potraw.

Tradycyjna, drewniana półka na przyprawy

Jeżeli preferujesz przechowywać przyprawy na wierzchu, by znajdowały się zawsze w zasięgu ręki, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie standardowej półki na przyprawy. Do najbardziej popularnych półek zaliczyć możemy przede wszystkim te wykonane z drewna. Stanowią one najlepsze rozwiązanie, gdy szukamy uniwersalnego, ponadczasowego i zarazem praktycznego rozwiązania. Tradycyjne, drewniane półki na przyprawy dostępne są w bogatym wyborze pod względem formy, sposobu montażu, pojemności, kształtu, koloru. Dzięki temu z powodzeniem można je dopasować do różnorodnych aranżacji kuchennych urządzonych w dowolnym stylu wnętrzarskim. Takie półki mogą być montowane na ścianie kuchennej w okolicy kuchenki lub być po prostu ustawione na blacie roboczym w kuchni.

Przyprawowy zielnik w oknie twojej kuchni

Wyjątkowo modne i zarazem użyteczne są zioła w kuchni. Doniczki ze świeżymi ziołami stanowią efektowną dekorację aranżacji kuchennej i pięknie wpisują się w jej charakter bez względu na styl przewodni, w którym została zaprojektowana i urządzona. Ponadto oczywiście służą nam wyjątkowym smakiem i aromatem, dzięki czemu potrawy zyskują niebanalny smak. Dlatego świeżych ziół nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni. Jak je efektownie przechowywać? Ciekawym pomysłem jest stworzenie zielnika w oknie kuchennym. Zamiast ustawiać je po prostu na parapecie, można zamontować poziome półeczki na różnych wysokościach okna i na nich ustawić doniczki z ziołami. Taka dekoracja okienna z pewnością zrobi wielkie wrażenie. Innym rozwiązaniem wartym uwagi jest wykorzystanie kwietników. Aktualnie bardzo modne są kwietniki metalowe i drewniane. Można je ustawić na blacie kuchennym lub zawiesić na ścianie i wypełnić ziołami w ładnych doniczkach.

Przyprawy w woreczkach przechowywanych w drewnianej skrzynce

Dla osób, które korzystają tylko z kilku sprawdzonych i ulubionych przypraw i mają ochotę je ciekawie wyeksponować, by były zawsze pod ręką – mamy ciekawą propozycję. Przyprawy z saszetek można przesypać do efektownych woreczków wykonanych z naturalnej tkaniny o wysokiej odporności na wilgoć np. z juty. Po czym umieścić je w drewnianej skrzynce lub kuferku. Takie pudełko z przyprawami będzie się pięknie prezentować i pozwoli wygodnie je przechowywać. Woreczki można oznaczyć ozdobnymi naklejkami z nazwami lub symbolami graficznymi danych przypraw. Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że nie zmieścimy tu zbyt wielu woreczków z przyprawami. W takim przypadku alternatywą mogą być specjalne skrzynki, które są wąskie i bardzo długie. Można je ustawić pod ścianą wzdłuż całego blatu roboczego. Najlepiej prezentują się te wykonane na indywidualne zamówienie, gdyż są wówczas idealnie dopasowane do potrzeb konkretnej kuchni.

Sposobów przechowywania przypraw w kuchni jest naprawdę wiele i każdy z nas z powodzeniem może wybrać ten idealnie wpisujący się w gusta i potrzeby konkretnej rodziny. Warto jednak pamiętać, by półka na przyprawy była dopasowana do estetyki aranżacji kuchennej, szczególnie jeśli będzie przechowywana na wierzchu. Istotne jest także zwrócenie uwagi na wymiar praktyczny, by dostęp do przypraw był łatwy i intuicyjny, a odnalezienie konkretnego woreczka lub słoika przebiegało szybko i prosto.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/aranzacje/wnetrza/otwarte-polki-kuchenne-czyli-jak-efektowanie-wyeksponowac-dodatki-892.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czy-warto-wybrac-otwarte-polki-do-kuchni-2445.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/wiszaca-polka-na-doniczki-z-przyprawami-w-kuchni-2952.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/polka-samowiszaca-estetyczne-wyposazenie-kuchni-3037.html

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia industrialna


Kuchnia w stylu industrialnym? Wydawać by się mogło, że to propozycja dla bardzo...

Nowoczesno-rustykalna kuchnia. Aranż na miarę XXI stulecia


Trochę wiejskości, nieco elegancji. Ciepło połączone z awangardą wystroju....

Kuchnia w stylu włoskim


Kuchnia to szczególne miejsce nie tylko dla Polaków. Dla Włochów także ma bardzo...