Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Aranżacje / Wnętrza / Otwarte półki kuchenne, czyli jak efektowanie...

Wnętrza

Otwarte półki kuchenne, czyli jak efektowanie wyeksponować dodatki

Ulubione1

Współczesna kuchnia to już nie tylko pomieszczenie, w którym się gotuje. To często wnętrze, aranżacji którego poświęca się sporo uwagi – kuchnia musi być piękna, ciekawie urządzona, zwykle jest centralnym punktem domu, który rzuca się w oczy zaraz po przekroczeniu progu. Jeżeli chcemy, by zachwycało domowników i przybyłych gości, wymaga sporego, aranżacyjnego zaangażowania.

Kuchenne dekoracje

Urządzając kuchnię wiele uwagi poświęca się funkcjonalnie zaplanowanej zabudowie meblowej. Warto jednak mieć świadomość, że klimat pomieszczenia, jego efektowny i ciekawy wygląd tworzą trafnie dobrane i przede wszystkim właściwie wyeksponowane dodatki. Mogą się one pojawić na ścianie w postaci obrazów, plakatów, ściennego zegara formą dopasowanych do stylistyki kuchni. Dodatki to też precyzyjnie skomponowane dekoracje okienne, kuchenne tekstylia czy żywe kwiaty. Nie bez znaczenia są też kuchenne akcesoria na co dzień używane podczas przygotowywania posiłków, które mimo swej praktycznej funkcji mogą być też niezwykle dekoracyjne, zwłaszcza, jeśli ulokujemy je na otwartych półkach zabudowy meblowej.
 

Same plusy otwartych półek

Otwarte półki mogą być wielkim atutem zabudowy meblowej. Dzięki nim można mieć pod ręką wszystko, co w danej chwili potrzebujemy podczas przygotowywania posiłków. Nie musimy więc tracić czasu i energii na poszukiwanie potrzebnych akcesoriów czy przypraw w kuchennych szafkach, po wszystko sięgając praktycznie z zamkniętymi oczami. Na półkach mogą się więc znaleźć dekoracyjne pojemniki na przyprawy, puszki z kawą czy herbatą, nie może jednak na nich zabraknąć efektownych dodatków, pełniących jedynie rolę dekoracyjną.
 

Doskonały element zabudowy

Otwarte półki wprowadzają do kuchni urozmaicenie, lekkość, zwłaszcza, jeśli zaplanujemy je i rozmieścimy w odpowiednich miejscach, dodatkowo eksponując właściwie dobranym oświetleniem czy barwą tła, na jakim się znajdą. Mogą być elementem wiszącej szafki, integralnym elementem kuchennej zabudowy, ciekawym uzupełnieniem ściennej wnęki, wreszcie – samodzielnymi, niejednokrotnie pojedynczymi półkami ulokowanymi na jednej ze ścian. Ważne, by dopełniały zabudowę, jednocześnie stając się jej głównymi elementami dekoracyjnymi. Taka jest bowiem ich najważniejsza rola – pięknie i efektownie eksponować kuchenne dekoracje. W zależności od stylu, w jakim urządzamy kuchnię, może się na nich pojawić rodowa zastawa stołowa, porcelanowe figurki, bukiety kwiatów, puszki w stylu retro czy wreszcie designerskie dodatki podkreślające charakter ultranowoczesnej kuchni.
 

Jak więc dobrze wyeksponować dekoracje?

Otwarte półki nie muszą być nudne i nieciekawe. Wystarczy odrobina wyobraźni, by stworzyć z nich bardzo dekoracyjne elementy zabudowy. Podświetlana wnęka doskonale wyeksponuje dekoracyjne figurki, świeczniki itp., małe półeczki ulokowane w pobliżu okapu staną się świetnym miejscem na nietypowe przyprawniki, a specjalnie skonstruowane leżaki mogą stać się idealnym miejscem na butelki z winem. Otwarte półki z powodzeniem zastępują w nowoczesnych kuchniach szafki wiszące, nadając wnętrzu lekkości i stylu. W takim wypadku na półkach nie może zabraknąć pięknie wydanych książek kucharskich, dekoracyjnych filiżanek czy praktycznych bibelotów, na które nie ma miejsca w dolnej zabudowie.
 

Jak na dłoni

Kompletując „wyposażenie" półek nie wolno zapominać, że rządzą się one swoimi prawami. Z jednej strony potrafią wprowadzić do wnętrza niesamowity klimat, ocieplić go, dopełnić i udekorować, z drugiej jednak niezwykle łatwo przekroczyć subtelną granicę, między efektownym wykończeniem, a nieestetycznym nieładem i bałaganem. Na otwartych półkach widać wszystko - nie tylko efektowne dodatki i piękne akcesoria dekoracyjne, ale też kurz i brud, których nie da się ukryć – trzeba je regularnie usuwać i pilnować porządku. To wyjątkowo ważne zadanie, w przeciwnym wypadku, zamiast efektownie dekorować wnętrze, będą je tylko szpecić.

Zobacz również

Ergonomiczność w kuchni – jak ją zapewnić

Ergonomiczność w kuchni – jak ją zapewnić

Jak wierzchołki trójkąta   Jedną z tradycyjnych zasad dotyczących wystroju kuchni jest...

Wysoko zabudowana kuchnia wyznacznikiem nowoczesności

Wysoko zabudowana kuchnia wyznacznikiem...

Meblościanka w nowym wydaniu Zwarta, pełna zabudowa meblowa zdaje się przywodzić na myśl...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena