Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE

Wnętrza


Kuchnia w kawalerce

Kawalerki to z reguły niewielkie mieszkania, w których wszystko musi być niezwykle funkcjonalne, zawsze pod ręką, w nienagannym porządku. Taka sama powinna być też kuchnia, która zwykle jest miniaturowych rozmiarów, a często stanowi część jednego, całego wnętrza.

Powiększyć miniaturę

Głównym wyzwaniem podczas aranżacji kawalerkowej kuchni jest jej optyczne powiększenie. Skoro ograniczają nas ściany i niewielka przestrzeń do zagospodarowania, trzeba tak zaplanować i zorganizować kuchenny świat, by był możliwie najbardziej funkcjonalny, pojemny i uporządkowany zarazem. Wszystko musi mieć tu z góry ustalone miejsce, wszelka przypadkowość jest niemile widziana, to co można schować trzeba sprytnie ukryć, pozostawiając na wierzchu konieczne minimum. Zasada ta ma zastosowanie przede wszystkim w małych kuchniach – brak bibelotów i zbędnych dekoracji pozwala uzyskać ład, nie dopuszczając do powstania wrażenia bałaganu i zagracenia w kuchni.


Sprawdzone triki


Jest kilka sposobów, których zastosowanie gwarantuje powiększający sukces, dzięki którym nawet najmniejsza kuchnia będzie się wydawać bardziej przestrzenna niż jest w rzeczywistości. Oto najważniejsze z nich:

  • Jasne kolory ścian – to podstawa aranżacji niewielkiej kuchni. Odbijają światło zarówno słoneczne jak i sztuczne, rozświetlają przestrzeń, dodają jej energii i optymizmu. W zależności od stylu kuchennej zabudowy, na jaki się zdecydujemy, możemy pokusić się o śnieżnobiałe lub kremowe ściany, mile widziane są wszelkie barwy pastelowe, a także słoneczne żółcie. Można też zastosować jasny błękit lub zieleń, które dodatkowo ożywią wnętrze i nadadzą mu pozytywnego wydźwięku.
  • Poziomy poszerzają – jeśli jesteśmy wielbicielami tapet lub naklejek ściennych, decydujmy się na delikatne, jasne wzory i desenie. W przypadku tapet w pasy, koniecznie wybierajmy te w poziomie, które, w przeciwieństwie do pionowych, optycznie poszerzą i powiększą kuchenną przestrzeń.
  • Zwarta zabudowa jest bardziej polecana do małych kuchni, niż pojedyncze, wolnostojące szafki czy kredensy. Stwarza poczucie ładu, tak pożądanego w niewielkiej kuchni. W tego typu zabudowie jest też o wiele więcej przestrzeni na przechowywanie wszelkich kuchennych akcesoriów i drobnych sprzętów.
  • Błyszczące powierzchnie i fronty kuchenne to kolejny element małej kuchni, który pomoże stać się jej większą niż jest w rzeczywistości. Podobnie jak jasne ściany, polerowane powierzchnie odbijają światło i pomagają mu się rozprzestrzeniać we wnętrzu. Ważne, by w miarę możliwości wybierać jasne barwy mebli, nie tylko stworzą one przyjazny klimat w kuchni, ale nie będą na nich widoczne odciski palców czy ślady po kropelkach wody.
  • Dobrze rozmieszczone oświetlenie to kolejna ważna kwestia w kuchni niewielkich rozmiarów. Może doskonale kształtować przestrzeń, ale niewłaściwie umiejscowione popsuje cały efekt. Najlepiej zdecydować się na lampki w suficie podwieszanym oraz na oświetlenie podszafkowe. Górna, nisko zwisająca lampa sufitowa raczej nie zda egzaminu w kawalerkowej kuchni.
  • Kompaktowe AGD o wiele bardziej sprawdzi się w niewielkiej kuchni, niż duże, pojemne sprzęty, które może i są funkcjonalne, ale zajmują sporo cennego miejsca. Mała zmywarka czy lodówka równie dobrze wypełni swe zadanie, mieszcząc się przy tym pod kuchennym blatem lub w miejscu niewielkiej szafki.
  • Elementy mobilne takie jak wysuwany lub składany stolik podblatowy, obrotowe szafki czy krzesełka barowe pozwolą oszczędzić cenną kuchenną przestrzeń podczas przygotowywania posiłków, jednocześnie stając się funkcjonalnymi elementami kuchennej zabudowy na czas posiłków czy wizyty przyjaciół.
  • Dekoracyjny minimalizm przejawiający się w jak najmniejszej liczbie dodatków i ozdób powinien być wyznacznikiem kawalerkowych przestrzeni kuchennych. Podobnie jak wszelkie inne, zbędne przedmioty stawiane na blacie czy drobne AGD, które z powodzeniem można schować do szafki, również dekoracje, o ile musimy je zastosować, powinny być nieliczne i raczej oszczędne w swej formie. Mnogość tego typu elementów jedynie zagraca kuchnię i wprowadza niepotrzebny chaos.

Aranżacja ma znaczenie

W wielu kawalerkach kuchnia nie stanowi oddzielnego małego pomieszczenia. Jest elementem całości, jednego wnętrza. Może być osobną przestrzenią otwartą na salon, wydzielonym aneksem, a nawet jedną ścianą lub mini kuchnią urządzoną w... przedpokoju. W takich przypadkach, warto zadbać nie tylko o jej funkcjonalność. Jeśli dokładnie zaplanujemy jej aranżację, a formę i kolorystykę dostosujemy do reszty wnętrza, uzyskamy całkiem ciekawy efekt. Kuchnia, która będzie tłem lub przedłużeniem salonu czy przedpokoju, bez wyraźnie zaznaczonej granicy, optycznie powiększy całą powierzchnię kawalerki, a na tym przecież najbardziej zależy właścicielom tego typu mieszkań.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia z lat 60-tych


Lata sześćdziesiąte minionego stulecia to czas niesamowitych przełomów oraz...

Otwarte półki kuchenne, czyli jak efektowanie...


Współczesna kuchnia to już nie tylko pomieszczenie, w którym się gotuje....

Centrum kuchni czyli jak wybrać odpowiedni stół?


Kuchnia to nie tylko miejsce, w którym przygotowuje się posiłki – kuchnia...