Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia z narożnym oknem

Porady


Kuchnia z narożnym oknem

Kuchnia z narożnym oknem to coraz powszechniej stosowane rozwiązanie wnętrzarskie. Narożne okno sprawia, że wnętrze kuchenne wygląda bardziej finezyjnie i przyciąga uwagę. Niemniej jednak, kuchnia narożna mimo ciekawej prezencji i możliwości estetycznych, wiąże się też z koniecznością dopasowania układu zabudowy meblowej oraz całej aranżacji wnętrza do narożnej specyfiki. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas urządzania kuchni z narożnym oknem.

Na zdjęciu: Studio mebli Bossi

Zalety i wady kuchni z narożnym oknem

 

W nowoczesnych projektach wnętrzarskich coraz częściej można spotkać się z propozycją zastosowania narożnych okien. Rozwiązanie to ma zarówno zalety, jak i pewne wady. Niemniej jednak, trzeba przyznać, że zyskuje na popularności. Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że wnętrze zyskuje swoistej finezji. Prezentuje się bowiem bardziej modernistycznie i otwiera dom na świat zewnętrzny. Do pomieszczenia wpada też więcej światła, przez co zyskujemy efekt swoistej przestronności, który jest oczywiście bardzo pożądany. Okno narożne zwiększa powierzchnię widokową, więc osoby przebywające w kuchni mogą cieszyć się ładnym krajobrazem znajdującym się za oknem. Kuchnia z oknem narożnym zyskuje też pod względem wizualnym, gdyż taki układ nadaje ciekawy charakter całej aranżacji wnętrza. Jednak okno narożne często determinuje konieczność tego, by dopasować do niego resztę elementów aranżacji. Mimo to, warto jednak się na nie zdecydować dla efektu przestronności, widoku i dostępu świeżego powietrza. Do wad zaliczyć możemy przede wszystkim wyższe koszty takiego rozwiązania. Zarówno same okna, jak i ich montaż są bowiem droższe niż te tradycyjne. Ponadto okna narożne mogą być bardziej kłopotliwe w utrzymaniu czystości, gdyż dostęp do wszystkich zakamarków jest trudniejszy. Mogą też powodować zbyt duże nagrzewanie się pomieszczenia podczas upałów.

 

Jak zaaranżować okno narożne w kuchni?

 

Okna narożne niosą ze sobą wiele walorów estetycznych. Optycznie powiększają przestrzeń, dają dostęp do krajobrazu, a także doświetlają pomieszczenie. Aby w pełni wykorzystać potencjał tych zalet, warto odpowiednio zaaranżować okno narożne. Oczywiście dekoracyjność należy w tym zakresie dostosować przede wszystkim do przyjętego we wnętrzu stylu przewodniego. Bowiem inne wykończenia okna będą pasować do kuchni nowoczesnych, klasycznych, czy też eklektycznych. Jeżeli widok za oknem jest piękny, nie warto go zasłaniać firanami. Dzięki temu krajobraz za oknem stanie się niejako częścią aranżacji kuchennej. Wówczas wystarczą zasłonki po bokach okna lub też rolety rzymskie, gdy chcemy wieczorami uzyskać większą intymność i poczucie swobody w pomieszczeniu. W kuchniach, w których stosowane są okna narożne zazwyczaj uwzględniany zostaje projekt szafek w formie pasmowej. Dzięki temu uzyskujemy pas tworzony przez przestrzeń między szafkami, który łączy się z wysokością okna i tym samym cała zabudowa prezentuje się lekko i symetrycznie.

 

Rodzaj okna do kuchni narożnej

 

Najlepsze rozwiązanie w kuchniach narożnych stanowią okna uchylno-przesuwne. Jest to idealny sposób na podwyższenie komfortu użytkowania nie tylko samego okna, ale i całej przestrzeni kuchennej. Gdy okno znajdować się ma nad blatem roboczym otwieranie okna tradycyjnego będzie niewygodne, gdyż łatwo wówczas zrzucić przechowywane na blacie lub przy parapecie przedmioty. Ponadto okno uchylno-przesuwne cechuje się ciekawą formą estetyczną i doskonale wpisuje się w minimalistyczne wzornictwo współczesnych wnętrz. Producenci przesuwnych okien narożnych oferują duży wybór w zakresie różnych rozmiarów i form, dzięki czemu każdy z powodzeniem może dobrać dany model do swoich potrzeb i oczekiwań, ale także do warunków konkretnego pomieszczenia kuchennego.

 

Sieć studiów mebli kuchennych Max Kuchnie

 

Zabudowa meblowa a kuchnia z oknem narożnym

 

Układ mebli kuchennych powinien być dopasowany do warunków danego wnętrza, dzięki czemu aranżacja będzie wygodna w codziennym użytkowaniu, ale i efektowna wizualnie. Jak umeblować kuchnię, w której znajduje się okno narożne? Na szczęście w tym zakresie nie ma znaczenia metraż kuchni, gdyż zabudowa narożna będzie dobrze się prezentować zarówno w małych, jak i w przestronniejszych pomieszczeniach. Najlepiej sprawdzi się tu układ zabudowy meblowej w kształcie litery L, G lub U, a także kuchnie otwarte z wyspą lub barkiem. Dzięki temu narożną część zabudowy będzie wyznaczać właśnie okno. Czasem stosowane jest także rozwiązanie, w którym zabudowa zajmuje tylko jedną ze ścian, a przy narożnym oknie urządzany jest kącik jadalniany ze stołem i kompletem krzeseł. Niemniej jednak, jest to dość rzadko stosowane, gdyż determinuje pewne trudności funkcjonalne w zakresie zabudowy meblowej kuchni. Dlatego pod względem ergonomii najlepiej sprawdzą się tu klasyczne układy meblowe z zachowaniem zasady trójkąta roboczego i podziału na strefy kuchenne.

 

Aranżacja kuchni z oknem narożnym

 

Dom z oknem narożnym w kuchni przynosi nam naprawdę szerokie możliwości aranżacyjne. W zależności od układu kuchni, przestrzeń pod oknem możemy różnie urządzić. Odpowiednie umeblowanie kuchni, zawsze sprzyja jej funkcjonalności. Najprostszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie pod oknem blatu kuchennego. Jednak blat w rogu kuchni często nie może być w pełni wykorzystany. Lepszym rozwiązaniem – zwłaszcza kiedy za naszym oknem rozciąga się ładny widok – będzie zainstalowanie pod oknem zlewozmywaka narożnego. W ten sposób zaoszczędzimy miejsce na blacie roboczym tam, gdzie będziemy w stanie wykorzystać je w większym stopniu. Dzięki temu praca w kuchni również będzie wygodniejsza. Pamiętajmy też, że szafka narożna, bez względu na to, czy nią znajduje się w niej zlew czy pokryta jest blatem, powinna być odpowiednio wyposażona. Producenci systemów do mebli kuchennych oferują nam w tym względzie różne możliwości. W szafce narożnej możemy zastosować:

  • kosze obrotowe – kosze mogą mieć różny kształt, dzięki czemu można dostosować je do różnych typów szafek. Są świetnym rozwiązaniem do szafki pod zlew,
  • kosz typu nerka – wysuwana półka w kształcie nerki pozwoli łatwo wyciągnąć z szafki przedmioty przechowywane w rogu,
  • półki typu magic corner – to również półki, które w pełni jesteśmy w stanie wysunąć z szafki, ich kształt jedna pozwala na pełne wykorzystanie pojemności szafki,
  • szuflady typu space corner – w szafce narożnej możemy również zaplanować szuflady. Specjalne szuflady z łamanym frontem będą wygodnym rozwiązaniem w nowoczesnej kuchni.

 

Kuchnia z oknem narożnym – gotowa czy na wymiar?

 

Okno narożne w kuchni, choć efektowne, w niektórych przypadkach może rodzić pewne problemy aranżacyjne. Dlatego też w przypadku takiego układu kuchni, warto zdecydować się na projekt kuchni na wymiar. W ten sposób zyskamy pewność, że pomieszczenie, w którym z całą pewnością będziemy spędzać sporo czasu, będzie funkcjonalne. W studiach projektowania kuchni dodatkowo otrzymamy wizualizację kuchni z oknem narożnym, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć spodziewany efekt końcowy, jeszcze przed wprowadzeniem go w życie. Dużo łatwiej więc będzie nam wprowadzić ewentualne zmiany estetyczne, a zabudowa okna będzie prezentować się dokładnie tak, jak sobie to wymarzyliśmy.

 

Kuchnia z narożnym oknem

Na zdjęciu: Studio A&K, Studio Tercet oraz Studio Kuchnie Marzeń

Komentarze


5.00/5 6 6
5
AlicjaLonek

Oboje z męzem zaczynamy budowe domu ! Bardzo podoba mi sie okno narożne w kuchni czy w salonie ale nie byłam pewna , miałam dużo watpliwości . Po przeczytaniu artykułu znam odpowiedz na kazde nurtujące mnie pytanie . Fajnie , że ktoś o tym pomyslał :)


5
Milena

Max kuchnie ma świetne artykuły. Polecam 100%


5
Janek

Bardzo skorzystałem z informacji na ten temat z artykułu. Polecam bardzo


5
Anulka

Mam małą kuchnię - taka była w projekcie. Ale mam też w niej okno narożne, które bardzo ją powiększyło. Coś niesamowitego jaki to dało efekt. A kosz typu nerka w szafce narożnej jest praktyczny i dobrze się sprawdza.


5
GrazynaL33

Szczerze mogę powiedzieć, że już drugi raz nie zdecydowałabym się na takie narożne okno. Kuchnia u nas łączy się z salonem. W salonie jest są dwa duże okna. W połączeniu z oknami w kuchni dają dużo światła i jasności, ale w lecie jest zdecydowanie za gorąco. Musieliśmy zainwestować przez to w klimatyzator.


5
klaraK

Super jest okno narożne w kuchni. Dzięki temu kuchnia jest rozjaśniona, przyjemna i ma fajny widok na to co dzieje się na zewnątrz.

Zobacz również


Kuchnia w wersji kompakt – idealna dla singla


Jeżeli mieszkami sami w małym mieszkaniu to niezwykle istotna jest funkcjonalność...

Wiejska kuchnia niekoniecznie staromodna


Poprzez samo określenie „styl wiejski" wielu z pewnością jest przekonanych, że...

Kuchenne okno na świat


W kuchni spędzamy bardzo dużo czasu przyrządzając i spożywając posiłki. Jest sercem...