Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jaki młynek do przypraw wybrać?

Porady

Jaki młynek do przypraw wybrać?

Ulubione0

Sól i pieprz to dwa składniki, które znajdują się praktycznie w każdym przepisie. Odrobina świeżo zmielonego pieprzu zwiększa smak i aromat potrawy, dlatego warto pokusić się o zakup odpowiedniego młynka do przypraw. Jaki model najlepiej sprawdzi się w kuchni – ręczny czy elektryczny?

Młynek ręczny – prosty i praktyczny

W sklepach dostępne są dwa rodzaje młynków do przypraw – ręczny i elektryczny. Ten pierwszy, znany jest od stuleci i charakteryzuje się prostą obsługą oraz sposobem działania. Jak sama nazwa wskazuje, młynek ręczny wymaga od użytkownika użycia siły. Mielenie odbywa się poprzez wprawianie w ruch ślimaczycy, na której ziarna pieprzu zostają zmiażdżone. Młynki ręczne umożliwiają wolne i precyzyjne mielenie pieprzu, co pozwala zachować jego pełny smak i aromat. Niestety, nie wszystkie modele ręczne są wyposażone w regulację grubości mielenia, przez co zmielone przyprawy będą charakteryzowały się grubszą gramaturą.

Młynek elektryczny – wygodny i precyzyjny
Drugi rodzaj młynków to modele elektryczne, które najczęściej zasilane są bateriami, nie wymagają więc użycia siły. Są wygodne w użyciu i szybko mielą przyprawy, dzięki czemu pozwalają zaoszczędzić cenny czas. Proces mielenia odbywa się za pomocą wprawianego w ruch noża, który mieli ziarna szybko i precyzyjnie. Dodatkowo, większość młynków elektrycznych posiada możliwość wyboru trybu pracy oraz regulacji grubości przemiału, co dla wielu osób jest dużym atutem.

Młynek elektryczny: żarnowy czy udarowy?
Ze względu na różne mechanizmy mielące, młynki elektryczne możemy podzielić na żarnowe i udarowe. Młynki żarnowe pracują na podobnej zasadzie, jak modele ręczne, ale głównym elementem mielącym są żarna. Takie urządzenia umożliwiają drobne zmielenie ziaren, a co najważniejsze – nie obniżają ich jakości. Natomiast modele udarowe, nie posiadają możliwości regulacji grubości mielenia – wszystkie ziarna rozdrabniane są na drobny pył. Ponadto, mechanizm mielący szybko się nagrzewa, co wpływa na pogorszenie walorów smakowych przypraw.

Jaki młynek wybrać?
Obydwa rodzaje młynków posiadają zalety i wady. Ostateczna decyzja będzie więc podyktowana naszymi upodobaniami oraz częstotliwością korzystania z urządzenia. Jeśli zdecydujemy się na młynek elektryczny, zwróćmy uwagę na jego obroty – im wolniejsze, tym lepiej. Zbyt szybkie zmielenie ziaren obniży ich jakość, a co za tym idzie – również smak naszych potraw. Natomiast, młynek ręczny z pewnością docenią tradycjonaliści i osoby lubiące proste rozwiązania. Taki młynek będzie również doskonałą ozdobą kuchni urządzonej w stylu retro.

Zobacz również

Segregacja śmieci a wyposażenie kuchni

Segregacja śmieci a wyposażenie kuchni

W trosce o środowisko naturalne i dbałość o własny dom Dzięki segregacji odpadów można...

Na co zwrócić uwagę urządzając kuchnię?

Na co zwrócić uwagę urządzając kuchnię?

Urządzamy wymarzoną kuchnię Idealna kuchnia to marzenie każdego domownika. Aby móc być w...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena