Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jaki młynek do przypraw wybrać?

Porady

Jaki młynek do przypraw wybrać?

Ulubione0

Sól i pieprz to dwa składniki, które znajdują się praktycznie w każdym przepisie. Odrobina świeżo zmielonego pieprzu zwiększa smak i aromat potrawy, dlatego warto pokusić się o zakup odpowiedniego młynka do przypraw. Jaki model najlepiej sprawdzi się w kuchni – ręczny czy elektryczny?

Młynek ręczny – prosty i praktyczny

W sklepach dostępne są dwa rodzaje młynków do przypraw – ręczny i elektryczny. Ten pierwszy, znany jest od stuleci i charakteryzuje się prostą obsługą oraz sposobem działania. Jak sama nazwa wskazuje, młynek ręczny wymaga od użytkownika użycia siły. Mielenie odbywa się poprzez wprawianie w ruch ślimaczycy, na której ziarna pieprzu zostają zmiażdżone. Młynki ręczne umożliwiają wolne i precyzyjne mielenie pieprzu, co pozwala zachować jego pełny smak i aromat. Niestety, nie wszystkie modele ręczne są wyposażone w regulację grubości mielenia, przez co zmielone przyprawy będą charakteryzowały się grubszą gramaturą.

Młynek elektryczny – wygodny i precyzyjny
Drugi rodzaj młynków to modele elektryczne, które najczęściej zasilane są bateriami, nie wymagają więc użycia siły. Są wygodne w użyciu i szybko mielą przyprawy, dzięki czemu pozwalają zaoszczędzić cenny czas. Proces mielenia odbywa się za pomocą wprawianego w ruch noża, który mieli ziarna szybko i precyzyjnie. Dodatkowo, większość młynków elektrycznych posiada możliwość wyboru trybu pracy oraz regulacji grubości przemiału, co dla wielu osób jest dużym atutem.

Młynek elektryczny: żarnowy czy udarowy?
Ze względu na różne mechanizmy mielące, młynki elektryczne możemy podzielić na żarnowe i udarowe. Młynki żarnowe pracują na podobnej zasadzie, jak modele ręczne, ale głównym elementem mielącym są żarna. Takie urządzenia umożliwiają drobne zmielenie ziaren, a co najważniejsze – nie obniżają ich jakości. Natomiast modele udarowe, nie posiadają możliwości regulacji grubości mielenia – wszystkie ziarna rozdrabniane są na drobny pył. Ponadto, mechanizm mielący szybko się nagrzewa, co wpływa na pogorszenie walorów smakowych przypraw.

Jaki młynek wybrać?
Obydwa rodzaje młynków posiadają zalety i wady. Ostateczna decyzja będzie więc podyktowana naszymi upodobaniami oraz częstotliwością korzystania z urządzenia. Jeśli zdecydujemy się na młynek elektryczny, zwróćmy uwagę na jego obroty – im wolniejsze, tym lepiej. Zbyt szybkie zmielenie ziaren obniży ich jakość, a co za tym idzie – również smak naszych potraw. Natomiast, młynek ręczny z pewnością docenią tradycjonaliści i osoby lubiące proste rozwiązania. Taki młynek będzie również doskonałą ozdobą kuchni urządzonej w stylu retro.

Zobacz również

Okno w kuchni – jak zaplanować aranżację, by nie przeszkadzało?

Okno w kuchni – jak zaplanować aranżację, by...

Poręcznie i elegancko W szczególności w domkach jednorodzinnych oraz nowoczesnych lokalach...

Jaką zmywarkę wybrać — dużą czy małą?

Jaką zmywarkę wybrać — dużą czy małą?

Rozmiar zmywarki ma znaczenie Planując wybór wyposażenia kuchni jednym z podstawowych dylematów,...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena