Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Bauhaus – stuletni styl sposobem na aranżację...

Porady


Bauhaus – stuletni styl sposobem na aranżację kuchni

Ponad wiek istnieje w dziedzinie dekoratorstwa wnętrz wysokiej klasy „design" opierający się na stosunkowo prostych, minimalistycznych formach, zrównoważonej kolorystyce oraz pomieszczeniach otwartych. Ten rodzaj aranżu określa się jako nurt Bauhaus. Czym wyróżnia się ta estetyka?

Na zdjęciu: Studio Płuciennik

Korzeniami związany ze strzechą

Charakterystyczne nazewnictwo stylu odnosi się do określenia średniowiecznego Bauhutte, które w dosłownym tłumaczeniu brzmi strzecha budowlana. Nieprzypadkowo zastosowano akurat takie miano. Wynikało to z faktu, że owa strzecha zespalała w sobie w zasadzie wszelkie rozliczne wyrazy i kategorie budowlanego rzemiosła. W 1919 roku z kolei, na terenie Berlina powstała uczelnia pod tym samym nazewnictwem, która przetrwała do 1934 roku. W placówce przekazywano wiedzę o materiałach, tworzywach, odcieniach kolorystycznych. Prężnie, mimo tego że dość krótko, działająca szkoła artystyczna dała podwaliny popularnego stylu w dekoratorstwie pomieszczeń domowego użytku, w tym także gustownych obiektów kuchennych.

 

Szeroki oddźwięk

Bauhaus wywarł bardzo silny wpływ na architekturę, czego wyrazem było stworzenie nowoczesnej architektoniki bazującej na funkcjonalności połączonej z oryginalną estetyką. Celem było zrezygnowanie z pierwotnego rzemiosła na rzecz praktyczności i wygody. Omawiany styl oddziaływał również na nurt modernistyczny. Na chwilę obecną nie jest to już tak bardzo powszechny model wystroju, jak niegdyś, lecz nadal nie brak zwolenników klasycznych, geometrycznych kształtów, prostoty urządzenia wnętrz, braku niepotrzebnych dodatków oraz zbędnych bibelotów. Kuchnie Bauhaus wyposażane są niesamowicie komfortowo, schludnie, elegancko, ale bez przepychu. Nie ma w nich zbyt dużej ilości akcesoriów uzupełniających wystrój. Dominują sprzęty oraz elementy meblowe, których obecność w danym lokum jest wymagana do zapewnienia maksymalnej wygody funkcjonowania.

 

Standardy barwne

Oprócz „oszczędności" w zakresie doboru asortymentu, nurt Bauhaus wyróżnia się na tle innych koncepcji dekoratorskich między innymi ciekawie skomponowaną mieszanką kolorów. Dominują zwłaszcza jasne pigmenty. Brak ponurości, ciemnych odcieni, szarości. Za podstawę w gamie barwnej uznaje się natomiast tonacje żółte, niebieskie oraz czerwone. Bardzo istotny jest dobór nie tylko kolorystyczny, ale i materiałowy. Na podłogach kuchni Bauhaus koniecznie muszą znaleźć się naturalne surowce, a w szczególności szlachetne drewno czy też gustowny kamień. W domach jednorodzinnych czy zabudowach szeregowych, w których jest więcej przestrzeni do zagospodarowania niż w standardowych lokalach mieszkalnych usytuowanych w miejskich blokach, polecane są również specyficzne przeszklenia występujące między przejściami z jednego pomieszczenia do drugiego. Doskonale taka „szklana ściana" pasuje na linii kuchnia – jadalnia czy kuchnia – salon.

 

Trend na stare

Moda lubi działać przewrotnie. Wydawać by się mogło, że co krok pojawia się coś zupełnie nowego, świeżego, pionierskiego. Jak się jednak okazuje wielokrotnie na topie są trendy, jakie królowały już jakiś czas temu. Koncepcje old-school, czyli wystroje starodawne zaczynają wracać do łask, stanowiąc chętnie wybierane przez domowników aranżacje. Dominuje w nich prostota będąca synonimem funkcjonalności. Nie powinien zatem dziwić fakt, iż styl Bauhaus ponownie gości we współczesnych kuchniach, salonach oraz gabinetach.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Misz masz w kuchni, czyli Twoja kuchnia w stylu Fusion


Każdy z nas ma inny styl i upodobania. Jedni uwielbiają nowoczesność i minimalizm,...

Na jakiej wysokości blat kuchenny?


Nie od dziś wiadomo, że urządzenie pięknej, modnej kuchni nie należy do...

Kuchnia przyjazna każdemu


Nic nie smakuje tak dobrze, jak domowe jedzenie. Własnoręczne przygotowanie posiłku to...