Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak zaplanować przestrzeń wokół zlewu?

Porady

Jak zaplanować przestrzeń wokół zlewu?

Ulubione0

Dobrze zaplanowane aranżacyjnie pomieszczenie kuchenne powinno odznaczać się ergonomią, funkcjonalnością i jednocześnie schludnością oraz estetyką na najwyższym poziomie. Musimy pamiętać, że nawet wnętrze robocze, za jakie śmiało można uznać kuchnię, musi być urządzone skrupulatnie, z dbałością o najdrobniejsze detale, bowiem w tym miejscu przesiadujemy masę czasu. Spędzamy długie godziny na przygotowywaniu posiłków, ich spożywaniu, plotkowaniu czy sprzątaniu. Podstawą praktycznego wnętrza jest natomiast odpowiednie wydzielenie nadrzędnych stref, w tym m.in. kącika do zmywania.

Ułatw sobie pracę


Najważniejszym punktem w strefie zmywania jest oczywiście zlew. Stanowi on centrum tej przestrzeni kuchennej. Do niego zawsze dobierana jest szafka, która optymalnie, aby odznaczała się jak największym rozmiarem. Wtedy damy radę umiejscowić w jej wnętrzu kosz na śmieci, co będzie bardzo użyteczne, gdyż podczas mycia naczyń resztki pokarmów będziemy mogli od razu wyrzucać prosto do przeznaczonego do tego pojemnika, mając go wręcz na wyciągnięcie ręki. Jest to dużo wygodniejsze niż wędrowanie przy każdym opłukiwaniu talerza czy garnka od zlewozmywaka do zbiornika z odpadami.

 

Co obok czego

 

Sprzęt w postaci zmywarki warto ulokować zaraz przy zlewie. Możliwe jest także umiejscowienie urządzenia w szafce zlewozmywakowej, co daje sposobność zaoszczędzenia powierzchni pomieszczenia. Nim jednak na taki wariant zdecydujemy się, warto najpierw zainwestować w specjalnie zabezpieczone gniazdko elektryczne przeznaczone do instalacji w miejscach wilgotnych, w których jest ciągle mokro.

 

Higienicznie i estetycznie

 

Jak już wyżej wspomnieliśmy, dobrze jest zakupić nieco większą gabarytowo szafkę zlewozmywakową, aby swobodnie zmieścić w niej kosz na śmieci. Nie tylko jest to komfort oraz skrócenie sobie dystansu między zlewem a pojemnikiem na odpady, ale również to dbałość o estetykę. Jeżeli nie mamy na tyle wolnej przestrzeni, aby zbiornik na śmieci umiejscowić bezpośrednio wewnątrz mebla, możemy zamontować go na specjalnym mechanizmie na drzwiach szafki. Kiedy otworzymy ją, od razu, automatycznie podniesione zostanie wieko kosza.

 

Idealne wymiary

 

Wyszczególniana we wcześniejszych fragmentach szafka występująca w parze ze zlewozmywakiem przeważnie oferowana jest w paru podstawowych wariantach rozmiarowych. Najbardziej popularne okazują się modele o szerokościach wynoszących 40, 45, 50, 60 oraz 80 centymetrów. Istnieje także opcja zamówienia szafek narożnych, jakie zazwyczaj mają wymiary 90 x 90 x 135 i 105 x 105 x 135 centymetrów.

Zobacz również

Projekt kuchni idealnej – czyli jak zaprojektować najbardziej funkcjonalną kuchnię na ziemi

Projekt kuchni idealnej – czyli jak...

Dobry plan to podstawa Aby kuchnia była maksymalnie funkcjonalna, należy ją zaprojektować z...

Thermomix – zbawienie czy niepotrzebny wydatek?

Thermomix – zbawienie czy niepotrzebny wydatek?

Czym jest Thermomix? Nazwa urządzenia z pewnością doskonale jest znana każdemu, kto choć...
Komentarze (1)
1
Gość
Barbara
2016-04-26 15:10:07

Artykuł podpowiada wiele funkcjonalnych rozwiązań o których wcześniej nie miałam pojęcia. Czasami przez nieumiejętne rozplanowanie kuchni, dodatkowo utrudniamy sobie życie.

Twój komentarz
Ocena