Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia w stylu barokowym

Porady


Kuchnia w stylu barokowym

Podczas gdy do niedawna styl barokowy wykorzystywany był głównie podczas aranżacji salonów i sypialni, od jakiegoś czasu coraz śmielej wkracza również do naszych kuchni. Kuchnia w stylu barokowym może być naprawdę efektowna i z cała pewnością przykuwać będzie uwagę każdego z naszych gości. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć barokowe wnętrze, które jednocześnie będzie piękne i funkcjonalne, zapraszamy Cię do kuchni przepełnionej blaskiem i luksusem.

Na zdjęciu: Studio Mebli Olkam

Styl barokowy kojarzy nam się jednoznacznie: z przepychem i bogactwem. Charakterystycznymi dla niego motywami są morskie muszle czy liście. Inną cechą stylu barokowego jest to, że nie ma w nim miejsca na ostre kanty. Wszelkie zakończenia mebli są obłe, a ich powierzchnie bogato rzeźbione. Pojawiają się tutaj również pozłacane zdobienia. Meble są duże i masywne i wykonane z solidnych odmian drewna, takich jak orzech czy dąb. Oczywiście nie oznacza to, że chcąc uzyskać efekt kuchni w barokowym stylu, musimy polować na oryginalne pałacowe meble i dodatki ze sklepu z antykami. Naturalnie, będą one stanowiły piękne uzupełnienie pomieszczenia, niemniej jednak w kuchni urządzonej w stylu barokowym, wciąż warto pamiętać o własnej wygodzie.

 

Przepych i luksus nawet w niewielkiej kuchni

 

Gdy myślimy o stylu barokowym, natychmiast na myśl przychodzą nam królewskie pałace, ociekające złotem i przepełnione elementami dekoracyjnymi. Wszystko to w połączeniu z masywnymi meblami sprawia, że styl barokowy wymaga przestrzeni. Sprawdzi się więc przede wszystkim w dużych kuchniach. Nie oznacza to jednak, że właściciele mniejszych kuchni muszą z niego rezygnować. Dobrze zaprojektowana kuchnia w stylu barokowym nie będzie przytłaczać, nawet gdy jest niewielkich rozmiarów. Tak naprawdę wystarczy odpowiednio dobrana zabudowa meblowa, by kuchenne wnętrze nawiązywało do baroku, a jednocześnie nie było zagracone i pozostało maksymalnie funkcjonalne. Dobrym patentem jest tez przywiązanie większej wagi do tego, jak wykończona jest nasza podłoga. Odpowiednimi materiałami będą tu kamień oraz drewno. Tutaj również mogą pojawić się dekoracje z charakterystycznymi dla epoki baroku motywami.

 

Podstawowe wskazówki przy aranżowaniu barokowej kuchni

 

Ukryj sprzęty AGD

W kuchni w stylu barokowym wszelkie sprzęty ADG, które nadają się do zabudowania, powinny zostać ukryte. W końcu barokowa kuchnia nawiązuje do epoki, w której nie było zaawansowanych technologii rodem z XXI wieku. Jedyne, na co możesz sobie pozwolić, to odpowiednio dobrany, stylowy piekarnik czy płyta grzejna. Aby jednak zachować spójność we wnętrzu, lepiej będzie postawić tu na kuchnię gazową, niż nowoczesną płytę indukcyjną

 

Abażury wykończone złotymi frędzlami, czyli oświetlenie do barokowej kuchni.

W barokowej kuchni, jak i w każdej innej, oświetlenie jest niezwykle ważne pod względem praktycznym. Tutaj jednak stylowe lampy w szczególności mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Jakie oświetlenie powinniśmy zastosować w kuchni urządzonej w stylu barokowym? Sprawdzą się tu duże, klasyczne lampy wiszące i żyrandole. W szczególności pasować będą rozległe lampy sufitowe o kilku kloszach czy też żyrandole kryształowe. Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli podkreślić barokowy wystrój wnętrza w naszej kuchni, będą także lampy wyposażone w abażury wykończone złotymi frędzlami. Tworzyć będą one iluzje ociekającego złota, a o to przecież chodzi nam w kuchni, w której panować ma przepych i luksus.

 

Jakie dodatki do barokowej kuchni?

Kiedy wybierasz dodatki do kuchni w barokowym stylu, główna zasada jest jedna: im więcej tym lepiej. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, tak by pełna bibelotów kuchnia nie straciła na funkcjonalności. Zupełnie nie o to chodzi. Miej jednak na względzie fakt, że barokowej kuchni bez stylowych dodatków będzie czegoś brakować. By połączyć estetykę i pragmatyzm, możesz na przykład zdecydowanie na wybór pięknie zdobionych wazonów, tac, pater czy innych naczyń, które nie tylko będą pięknie wyglądać, ale z których również, w razie potrzeby, będziemy mogli skorzystać.

Studio Olkam
Studio Olkam
Studio Olkam
Studio Olkam
Studio Olkam
Studio Olkam

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Pomysł na granit


To, że kamień jest jednym z najtrwalszych materiałów, jakie można zastosować w...

Usiądź wygodnie! Wybieramy krzesło do kuchni


Skoro stół to centralny i jeden z najważniejszych mebli w kuchni, również...

Kredens kuchenny w roli głównej


Większość z nas kojarzy go z babciną zastawą i smakołykami, których zawsze było...