Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Ludowo ale i nowocześnie – kuchnia neofolk

Porady


Ludowo ale i nowocześnie – kuchnia neofolk

Wśród awangardowych stylizacji kuchennych od paru lat ponownie wraca do łask lokatorów styl wiejski. Sielskość jest jednakże przedstawiana nie w starodawny sposób, ale uchwycona w nowoczesnej formie. Tak zrodził się nowy ale nawiązujący do dawnego nurt architektoniczny, który określa się mianem neofolk.

Na zdjęciu: Studio Bukowska Meble

Z zamiłowaniem do sztuki ludowej


Do aranżacji w stylu neofolk znakomicie nadają się zwłaszcza pomieszczenia kuchenne, w jakich idealnie udaje się zestawić to co niegdyś królowało, co dziś uznane jest już za „oldschoolowe" z nowoczesnymi, pionierskimi rozwiązaniami. Cztery ściany naszej kuchni to znakomite miejsce do umiejscowienia w nim zarówno typowych wiejskich ław, jak również i innowacyjnej chłodziarko-zamrażarki. Wszystko wymaga jednak stosownego dopasowania i nurt neofolk jak najbardziej na tego rodzaju kompromis pozwala. Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego omówienia cech charakterystycznych dla tego designu wnętrz mieszkalnych, warto przybliżyć nieco faktów na jego temat. Neofolk powstał na początku ubiegłego wieku, kiedy to zaczęto sukcesywnie powracać do polskiej ludowości. Coraz częściej, począwszy od lat dwudziestych XX wieku, czerpano z tradycyjnych wzorów, korzystano z wyrobów regionalnych rzemieślników, narodowego wzornictwa. Mimo tego nie mówiono „nie" postępowi technicznemu.

 

 

Wycinanki, koguciki i kwiatki


Nadrzędną rolę w stylu neofolk pełni powrót do tego, co typowo polskie. Najważniejsza jest ornamentyka, która ewidentnie przywołuje na myśl klasyczną wieś. W tym nurcie meble są efektownie zdobione na przykład ręcznie wykonywanymi malowidłami przedstawiającymi bukiety kwiatów, domowe ptactwo, warzywa i owoce. Są one przeważnie w wyrazistych kolorach podczas gdy ściany czy podłogi pozostają jednolite barwą – nierzucające się w oczy, oszczędne w odcieniach, najczęściej beżowe, białe i szare. Wzornictwo z kolei jest mocne, energetyzujące a więc zielone, czerwone, żółte i niebieskie. Dominują surowe materiały takie jak oczywiście szlachetne drewno, które najlepiej aby było bardzo usłojone. Żeby prezentowało się naturalnie jest celowo pokrywane warstwą oleju. Co do tkanin natomiast, to pojawiają się bawełniane dodatki, lniane obrusy, serwety. Za element dekoracyjny uznaje się także ażurowe wycinanki, które umieszczane są na podłogach jako niebanalne dywany ale też służą one jako formy przystrajające meble. Asortyment wstawiany do kuchni neofolk jest w swej konstrukcji bardzo prosty, nieszczególnie skomplikowany bryłą ani kształtem.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jesteś glamour? Stwórz piękną kuchnię!


Kuchnia zazwyczaj odzwierciedla upodobania właścicieli. Jedni preferują...

W zauroczeniu designem


Nowoczesna, designerska kuchnia powinna łączyć walory estetyczne z funkcjonalnością....

Wyspa w kuchni – marzenie z amerykańskich filmów


Kojarzycie piękne, przestronne kuchnie z amerykańskich filmów? Jasne, duże, z...