Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Urban style w kuchni i w mieszkaniu

Porady


Urban style w kuchni i w mieszkaniu

Styl miejski, czyli urban style, cechuje współczesne podejście do projektowania domowych przestrzeni, w którym nacisk kładzie się na wyrafinowane detale o indywidualnym charakterze. Mieszkania urządzone w wielkomiejskim nurcie są funkcjonalne i wygodne, a wystrój ich wnętrz jest unikatowy i niezwykle różnorodny. Jak uzyskać taki efekt? Podpowiadamy!

Na zdjęciu: Studio Meble Misz

Czym jest urban style?

 

Nowoczesny wystrój wnętrz w miejskim stylu nie jest jednorodny, dlatego tak naprawdę trudno jest jednoznacznie określić jego wyznaczniki, których bezwzględnie należy przestrzegać. Kluczową kwestią jest bowiem wygoda, a tę każdy pojmuje inaczej. Nowoczesne rozwiązania mają pomóc nam w zaspokajaniu bieżących potrzeb. Z tego faktu wynika wykorzystywanie prostych form i kreowanie otwartych przestrzeni. Meble, akcesoria, dodatki powinny być wielofunkcyjne i na tyle uniwersalne, by dawać nam możliwość szybkiej zmiany organizacji w pomieszczeniu, a nawet w całym mieszkaniu. Stąd też w miejskich aranżacjach wybór często pada na meble modułowe, ściany wykańczane są w neutralnych kolorach, a tekstylia mają stonowane barwy. Wszystko to pozwala na swobodne przenoszenie poszczególnych elementów wyposażenia pomiędzy różnymi pokojami. Jednocześnie kluczową kwestią jest jakość, która daje pewność, że zakupione przez nas przedmioty będą praktyczne i zostaną z nami na długie lata.

 

Wyróżniki miejskiego stylu

 

Choć wnętrza w stylu urban są bardzo indywidualne, mają kilka wspólnych cech, które decydują o ich miejskim wymiarze.

 

Poznaj atrybuty urban style:

  • nowoczesny wystrój wnętrz,
  • minimalistyczne formy,
  • otwarte przestrzenie i kreowanie poczucia przestronności,
  • projektowanie pod kątem wygody użytkowników,
  • budowanie osobistego i osobliwego nastroju,
  • innowacyjny design.

 

Urban style to nowoczesność połączona z wygodą, indywidualizmem i wolnością w kreowaniu własnej życiowej przestrzeni. To styl, który pozwala nam bawić się designem i innowacyjnymi, niespotykanymi rozwiązaniami. Dla zachowania równowagi ważna jest w nim natomiast prostota from i nowoczesne podejście do projektowania.

 

Urban style – Twój własny wnętrzarski styl

 

Styl miejski nierzadko łączony jest ze stylem loftowym. Ten ostatni bowiem stanowi doskonałe odzwierciedlenie miejskiej surowości, minimalizmu i zachowywania spójności między pomieszczeniami. Niemniej jednak urban style przynosi nam znacznie więcej designerskich możliwości. Kluczowe jest bowiem to, by nasze mieszkanie stało się wyrazem naszego indywidualizmu. Dlatego, kiedy marzą nam się wnętrza przytulne czy też inny wygląd każdego pomieszczenia, łączenie ulubionych stylów, czyli projektowanie eklektyczne, jest także mile widziane. Styl miejski swobodnie możemy łączyć z innymi, tworząc eklektyczne czy wręcz kosmopolityczne aranżacje. W końcu w urban style liczy się wolność, która oznacza, że to my zawsze mamy ostatnie słowo w odniesieniu do wyglądu naszych wnętrz. Wolność tę łatwo możemy zapewnić sobie, wybierając chociażby wspomniane już meble modułowe czy elementy, które dadzą nam możliwość szybkiej zmiany wystroju, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota. Z tego właśnie powodu w pomieszczeniach urządzonych w duchu urban style najczęściej stawia się na proste formy i minimalistyczne kształty, które łatwo wpasowują się w różnorodne pomieszczenia.

 

Tu liczy się przestrzeń

 

Projektanci tworzący wnętrza w stylu miejskim, zawsze akcentują ich przestronność. Oczywiście wysokie sufity, otwarte przestrzenie i duże okna, przez które wpada naturalne światło – to sytuacja idealna. Nie wszędzie jednak osiągalna. Kiedy jednak jesteśmy w posiadaniu niewielkiego mieszkania, które chcemy urządzić w duchu urban style, wcale nie jesteśmy na straconej pozycji. Istnieje kilka patentów na to, by w małych pomieszczeniach uzyskać efekt przestronności. Przede wszystkim postawmy na funkcjonalność i umieszczajmy w nich tylko te przedmioty, które są nam naprawdę niezbędne, a w razie potrzeby, pozbądźmy się tych, z których nie korzystamy. W kreowaniu przestronności pomagają też jasne kolory, gładkie, połyskujące fronty meblowe czy lustra. By jednak miejskie wnętrza nie stały się zbyt monotonne, warto dodać do nich jeden mocniejszy akcent dekoracyjny, na przykład przełamującą jasną bazę kolorystyczną, intensywniejszą barwę lub wyrazisty dekor na ścianie czy dodatkach.

 

Urban style w kuchni i w mieszkaniu

 

Urban style – praktyczne wskazówki

 

Oto kilka praktycznych porad, które ułatwią stworzenie aranżacji w stylu miejskim:

  1. nie wszystkie pomieszczenia w domu muszą być urządzone jednakowo, ważne jednak, by ich design był spójny. Aby osiągnąć taki efekt, możemy wybrać barwę przewodnią, która pojawiać będzie się we wszystkich wnętrzach,
  2. styl miejski cechuje się minimalizmem i prostotą. By urozmaicić wnętrza, bez burzenia ich minimalistycznego charakteru poprzez wstawianie zbędnych przedmiotów, warto zastosować praktyczne wyposażenie i dodatki o ciekawych deseniach i fakturach. Poduszki, zasłony czy dywany mogą zdobić nieprzeciętne wzory,
  3. na ścianach dobrze jest zastować tapety, które uatrakcyjnią wnętrze i dodadzą mu trójwymiarowości,
  4. podłogi urban style? Najlepiej by były drewniane lub laminowane w naturalnych odcieniach drewna,
  5. we wnętrzu urządzonym w stylu miejskim powinien pojawić się jeden mocny akcent, dodający aranżacji wyrazistości. Salon może ozdobić nietypowy stolik kawowy, w jadalni takim elementem może być stół wykonany przez lokalnego rzemieślnika, specjalnie na Twoje zamówienie. Z kolei kuchnia w stylu miejskim będzie świetnie prezentować się z oryginalnym barkiem lub wyspą.

 

Chcesz poznać więcej patentów na stylowe wnętrza w duchu urban style? Znajdziesz je w filmiku poniżej:

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=_2qrct98HOQ

 

Urban style a loft

 

Ubran style a styl industrialny – to temat, który często pojawia się przy okazji rozmów o stylu miejskim. I nic dziwnego, ponieważ style te naprawdę sporo łączy. We wnętrzach urban style na ścianach nierzadko pojawiają się, charakterystyczne dla loftów materiały: cegła lub beton. Często wykorzystuje się w nich także belki czy instalacje, naturalnie włączając je w aranżację pomieszczeń. Meble z kolei wykonywane są z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy stal. Podobnie prezentuje się też oświetlenie: przemysłowe, minimalistyczne, z naturalnych materiałów. Paleta kolorów w stylu miejskim z reguły jest neutralna. Dominują tu odcienie bieli i beżów. Stosunkowo często jednak projektanci sięgają również po zestawienie czerni, bieli i grafitu.

Urban style zawsze podąża za trendami, ale jednocześnie mocno trzyma się funkcjonalnych założeń. Dlatego niektórzy architekci są zdania, że styl miejski jest tak naprawdę połączeniem stylu nowoczesnego i loftowego, w którym podkreśla się przestronność pomieszczeń, a wnętrza są nieco bardziej ocieplone. W tym stwierdzeniu znajdziemy także patent na stylową, miejską kuchnię.

 

Kuchnia urban style – jak uzyskać efekt miejskiej kuchni?

 

Miejski chłód stali nierdzewnej

 

Kuchnie urządzone w stylu miejskim mają nowoczesny, ale nieoczywisty charakter. Efekt ten osiąga się poprzez estetyczne połączenia naturalnych, przytulnych materiałów, takich jak drewno, z materiałami surowymi kojarzonymi z ultranowoczesnymi wnętrzami, np. stalą nierdzewną. To właśnie im miejskie kuchnie zawdzięczają eleganckie piękno. Stal w kuchni urban style może pojawić się w postaci mebli, ale także backsplashu. Na ścianach próżno szukać kolorowych kafli.

Stal nierdzewna jest także dominującym wyborem, jeżeli chodzi o wykończenie sprzętów AGD. Duże lodówki side-by-side, zmywarki, piekarniki czy kuchenki mikrofalowe o wykończeniu inox w zestawieniu ze stalowym backsplashem to gwarancja chłodnej harmonii.

 

Naturalne piękno drewna

 

Nieoczywiste kompozycje to aranżacyjny wyznacznik kuchni urządzonych w stylu miejskim. Właśnie dlatego obok surowych powierzchni, niezwykle naturalnie do wystroju wnętrz wplata się piękne i ciepłe w percepcji elementy drewniane. Nie ma tu jednak miejsca na ozdobne, frezowane fronty czy ciężkie drewniane szafki. Nowoczesne meble kuchenne mają proste formy oraz minimalistyczne fronty i co do zasady pozbawione są uchwytów. W zależności od upodobań właścicieli, zabudowa może mieć ciemną kolorystykę, której miejską stylistykę podkreślić można poprzez kamienne blaty: granitowe lub marmurowe.

 

Ocieplone wnętrza industrialne

 

Aranżacje urban style skupiają się na efektownym połączeniu funkcjonalności stylu loftowego z przytulnymi elementami z naturalnych materiałów. Stąd też w surową, minimalistyczną bazę wkomponowywane są naturalne dodatki, wykonane z wikliny, drewna, kamienia czy skóry. Ozdobą kuchni miejskiej może stać się długi stół z naturalnego drewna, wiklinowe kosze na pieczywo i pojemniki na produkty spożywcze. Nie bez znaczenia jest też dobór oświetlenia. Oczywiście lampy muszą spełniać swoje praktyczne zadanie, odpowiednio doświetlając strategiczne miejsca w kuchni, jednak powinny też stanowić wyraz nowoczesnego designu. Rozłożyste lampy wiszące, oprawy w stylu industrialnym czy kinkiety o prostej formie – są obowiązkowe w kuchni w stylu miejskim.

 

Urban style w kuchni i w mieszkaniu

 

Urban style: pokój dzienny

 

Styl miejski zawsze podąża za obowiązującymi trendami, ale też tworzy czarującą atmosferę we wnętrzach, od których emanuje komfort. Salon urządzony w duchu urban style to prawdziwa oaza w mieście. Najprostszym sposobem uzyskanie takiego efektu w pokoju dziennym jest ustawienie mebli o neutralnych kolorach na tle białych ścian. Przy czym neutralne barwy wcale nie muszą być bez wyrazu. Wręcz przeciwnie, śmiało możemy postawić na głębokie, intensywne odcienie szarości, brązu, granatu czy nawet czerwieni, by stworzyć kontrastującą aranżację i dodać salonowi nieco pikanterii.

Jednak sytuację tę z powodzeniem możemy też odwrócić, stawiając na bardziej wyraziste wykończenie ścian. Miejskiego stylu salonowi doda czerwona cegła czy nawet beton albo nietypowa tapeta. Kiedy zaś zależy nam na stworzeniu przytulnej aury w nowoczesnym salonie urban style, jego ściany pokryjmy drewnianymi panelami i dodajmy do tego oświetlenie o ciepłej barwie. Charakterystycznym elementem, który często pojawia się w pokojach dziennych w stylu miejskim, są meble skórzane, które mają być wyrazem luksusu i jakości, ale też wygody.

 

Urban jungle – miejski styl dla miłośników natury

 

Swoistą odmianą stylu miejskiego jest tzw. urban jungle. Termin ten w dosłownym tłumaczeniu oznacza miejską dżunglę. Styl urban jungle jest wyrazem tęsknoty za naturą i powstał w odpowiedzi na przesyt typowo miejskimi, surowymi, sterylnymi wręcz aranżacjami, w których królował beton i skrajny minimalizm. Wnętrza w stylu urban jungle to klimatyczne aranżacje, w których rządzi natura i zieleń – przede wszystkim w postaci żywych roślin, ale również roślinnych i zwierzęcych motywów pojawiających się na tapetach, obrazach, płytkach. Nie brakuje też elementów nawiązujących do zielonej kolorystyki, która występuje na kaflach, tapicerowanych meblach, zasłonach i innych dodatkach. Idea urban jugle – mimo iż na pierwszy rzut oka odmienna od nowoczesnych, chłodnych wnętrz urban style – tak naprawdę doskonale wpisuje się w założenia stylu miejskiego. Odwołania do natury oraz wszechobecna zieleń mają pozytywnie wpływać na nasz stan ducha, koić po ciężkim dniu, pomagać się zrelaksować. Zwrócenie się ku naturze zatem to zadbanie o nasz komfort, co w miejskich aranżacjach jest przecież kwestią kluczową. Urban jungle, podobnie jak urban style, docenia czyste piękno surowego drewna i bazuje na podobnej kolorystyce: bieli, czerni i szarości. Właśnie dlatego metamorfoza nowoczesnego wnętrza w stylu miejskim w aranżację w stylu urban jungle nigdy nie jest problematyczna i przychodzi z lekkością.

 

Źródła:

https://www.meble-bogart.pl/blog/styl-miejski-w-nowej-odslonie/

https://mydesiredhome.com/urban-modern-interior-a-guide-to-get-it-quickly-and-easily/

https://spotools.com/blog/2020/04/22/urban-modern-style/

https://home.tarkett.com/en_EU/node/urban-interior-style-design-tips-8840

https://urbanrhythm.com.au/blogs/urstyle/whats-your-interior-design-style

Studio Premium
Studio Premium
Studio Premium
Studio Premium
Studio Premium
Studio Premium
Studio Premium
Studio Premium
Studio Premium
Studio Premium
Studio Premium
Studio Premium
Studio Meble Misz
Studio Meble Misz

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w stylu rustykalnym


Wprowadzając się do nowego domu, zmieniając mieszkanie lub przy okazji remontu, możemy...

Styl bohema w kuchni


Artystyczna cyganeria popularnego w Europie Paryża zrodziła w dziewiętnastym wieku...

Długa wąska kuchnia? To nie problem!


Każdy z nas marzy o pięknej, przestronnej dużej kuchni. Niestety, nie każdy może...