Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Backsplash w kuchni – przewodnik po panelach

Porady


Backsplash w kuchni – przewodnik po panelach

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na zagospodarowanie ściany w kuchni między blatem a szafkami jest backsplash. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, bo chroni ściany przed wodą, tłuszczem i innymi zanieczyszczeniami, a do tego jest łatwe w utrzymaniu w czystości. Ze względu na rodzaje materiałów, bogatą kolorystykę i możliwy do wdrożenia układ, pełni również funkcję dekoracyjną. W naszym przewodniku po backsplashach prezentujemy typy tworzyw oraz ich plusy i minusy, a także pomysły na piękne kuchnieDowiesz się, które z materiałów są najłatwiejsze do zainstalowania i  kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Na zdjęciu: Studio mebli Euroclas

Co to jest backsplash w kuchni?

 

Skąd pochodzi ta nazwa i co oznacza? Backsplash po polsku oznacza panele kuchenne, które znajdują się nad blatem, przy kuchence nad płytą grzewczą i zlewem. Nie jest to polskie słowo, dlatego sięgnijmy do Cambridge Dictionary. Według najpopularniejszego słownika języka angielskiego, pojęcie backsplash to obszar twardego materiału obejmującego część ściany, np. w kuchni.. Podobnie brzmią inne definicje. Backsplash ma za zadanie chronić kuchenne ściany nie tylko przed zachlapaniem, ale również brudem i wysokimi temperaturami, a do tego powinien być łatwy do umycia. To jednak nie wszystkie zalety backsplasha umieszczanego na ścianach w kuchni. Dlaczego warto zagospodarować miejsce między blatem a szafkami właśnie w ten sposób? Backsplash wykonany z wysokiej jakości materiałów zachwyca imponującym wyglądem. Dzięki temu, że może mieć dowolny kolor, kształt i ułożenie, to nawet zwykłe wnętrze nabierze wyjątkowego klimatu.

 

Jaki backsplash wybrać?

 

To zależy od materiału, jego wytrzymałości i łatwości w czyszczeniu, ale też koloru i ułożenia na ścianie. Wszystko to wiąże się z wystrojem kuchni i budżetem, którym dysponujemy. Backsplash wykonuje się ze szkła, ceramiki, kamienia, cegły, betonu, stali. Ścianę nad kuchennym blatem możemy też pokryć specjalną tapetą lub pomalować farbą. To właśnie wybór materiału będzie miał wpływ na użyteczność powierzchni, wygląd pomieszczenia i cenę.

 

Backsplash ze szkła

 

To jedno z częściej wykorzystywanych tworzyw do pokrycia ściany nad blatem kuchennym. Występuje jako szklana mozaika, czyli niewielkie, połączone ze sobą elementy szkła, lub panele. Panele szklane wykonane są ze szkła hartowanego lub zwykłego, typu float. Jakie szkło do kuchni będzie lepsze? Szkło hartowane, ponieważ jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Szklane szyby do kuchni mogą być przezroczyste lub mleczne. Za przezroczystą szybą można umieścić grafikę lub kolorowe zdjęcie np. z wielobarwnymi kwiatami bądź z widokami. Sposób z fotografią jest dobrym pomysłem, jeśli lubimy zmiany, bo zdjęcie za szkłem łatwej wymienić na inne, niż zainstalować nowy backsplash.

 

Backsplash w kuchni – przewodnik po panelach - Max Kuchnie

 

Backsplash z ceramiki

 

Ceramika na ścianie to wciąż bardzo popularne rozwiązanie. W kuchni najlepsza będzie glazura z grubszą warstwą szkliwa lub szkliwiony gres. Na rynku dostępne są ceramiczne płytki o różnych kształtach – kwadratach, prostokątach, rombach. Podobnie, jak ze szkła, z ceramiki również powstają efektowne mozaiki, które na ścianie przypominają np. rybie łuski, plastry miodu (heksagon) albo marokańską koniczynę, tzw. arabeskę.

 

Backsplash z kamienia

 

Żeby kamień na ściany w kuchni pozostał trwały, a także odporny na tłuszcz i brud, musi być zaimpregnowany. Dzięki temu będzie również zabezpieczony przed działaniem detergentów. Może mieć formę jednolitej płyty, jak i mniejszych fragmentów, np. mozaiki. Jednak nie każdy kamień jest odpowiednim materiałem na backsplash w kuchni. W tym miejscu może nie sprawdzić się trawertyn o porowatej strukturze i marmur, który łatwo chłonie wodę i tłuszcz, a więc łatwiej się brudzi. Lepszym rozwiązaniem będzie granit lub kwarc. Granit jest odporny na zanieczyszczenia i wysokie temperatury. Jeszcze trwalszy jest spiek kwarcowy. Dlatego wykorzystuje się go również do produkcji blatów kuchennych, które w jeszcze większym stopniu narażone są na działanie wilgoci czy zabrudzenia.

 

Backsplash z cegły

 

Widoczne w domu cegły warto wykorzystać. Wystarczy je tylko zaimpregnować. Natomiast, gdy stoimy przed wyborem cegły, to lepsza od zwykłej, będzie cegła klinkierowa. Dlaczego? Bo jest odporniejsza na wilgoć, osady i zmieniającą się temperaturę. Ściana pokryta cegłą powinna zostać zabezpieczona, zwłaszcza w pobliżu miejsc, w których gotujemy i myjemy naczynia. Jeśli tego nie zrobimy, musimy liczyć się z trwałymi plamami. Cegłę można myć specjalnymi środkami lub po prostu regularnie przecierać wilgotną ściereczką.

 

Backsplash z betonu

 

Beton w kuchni jest praktyczny i sprawia, że wnętrze nabiera surowego klimatu. To trwałe tworzywo nie chłonie brudu, jednak beton dekoracyjny należy odpowiednio zabezpieczyć. Można to zrobić za pomocą impregnatu powłokowego lub penetrującego. Impregnat powłokowy chroni beton przed wnikaniem brudu i ułatwia czyszczenie z plam. Impregnat penetrujący sprawia, że betonowa powierzchnia nie pochłania wody.

 

 

Backsplash z blachy

 

Nad blatem kuchennym umieszcza się również stal szlachetną (określaną jako stal nierdzewna), blachę aluminiową lub miedzianą. Stal szlachetna znana jest ze swojej odporności na wysokie temperatury i korozję, dlatego będzie najlepszym wyborem spośród wymienionych materiałów. Lepiej od blachy polerowanej sprawdzi się blacha satynowa, bo nie będzie na niej widać śladów, np. po niedokładnym polerowaniu. Łatwiejsza w czyszczeniu będzie blacha gładka. Tłoczona może zbierać burd i nie być już tak łatwa w myciu.

 

Backsplash z tapety

 

Czy tapeta to dobry pomysł na kuchenną ścianę, zwłaszcza nad blatem, kuchenką i zlewem? Tak, ale wszystko zależy od tego, jaka to będzie tapeta. Najodpowiedniejsze do kuchni są tapety winylowe i tapety z włókna szklanego. Są one bardzo trwałe, wodoodporne i łatwo je wyczyścić. Wzór tapety winylowej może imitować kamienne powierzchnie, np. czerwone cegły, drewniane panele lub szary beton.

 

Backsplash z farby

 

Farby przeznaczone na kuchenne ściany są wodoodporne i łatwo zmyć z nich wszelkie zabrudzenia, np. za pomocą szmatki z delikatnym środkiem myjącym. Jest kilka rodzajów farb przeznaczonych do kuchni – farby lateksowe, tablicowe, ceramiczne. Najlepsze do kuchni są farby klasy pierwszej i drugiej (według 3-stopniowej klasyfikacji, według normy PN-C-81914), bo są najbardziej odporne. Jednak jeśli chodzi o backsplash, to warto wybrać 1 klasę. Żeby pokryć ścianę farbą, powierzchnia powinna być gładka. Inaczej będzie na niej widać każdą, nawet najmniejszą nierówność. Dobrze też zabezpieczyć ścianę podkładem, np. farbą podkładową. Jeśli ściana wymaga naprawy, konieczne będzie użycie gruntu.

 

Jakie są wady i zalety backsplasha?

 

Wszystko zależy od tego, jaki materiał zastosujemy. W tabeli prezentujemy zalety i wady każdego z wymienionych typów tworzyw. Oprócz tego, że wszystkie materiały są odpowiednie na wypełnienie przestrzeni nad blatem kuchennym, to mają pewne różnice, na które warto zwrócić uwagę przed i po montażu. Niektóre z nich wymagają zabezpieczenia przed wodą, plamami z jedzenia i napojów, tłuszczem, wysoką temperaturą i uszkodzeniami mechanicznymi.

 

MATERIAŁ

ZALETY

WADY

 

SZKŁO HARTOWANE

+ odporne na wysokie temperatury i uszkodzenia

+ nie chłonie wilgoci

- widać plamy, zacieki, odciski palców

 

CERAMIKA

+ nie chłonie wilgoci

+ odporna na zabrudzenia
i wysokie temperatury

+ łatwa w czyszczeniu

- zabrudzenia na fugach wymagają regularnego czyszczenia

 

KAMIEŃ

+ solidny

+ odporny na wilgoć
i przebarwienia

+ można czyścić detergentami

- nie każdy rodzaj kamienia nadaje się do kuchni

- wraz z jakością kamienia rośnie cena

- niezbędny jest profesjonalny montaż

 

CEGŁA

+ odporna na wilgoć,

 uszkodzenia i zmianę temperatur

+ wycisza wnętrze

- może sprawiać wrażenie ciężkości

- potrzebuje impregnacji

 

BETON

+ odporny na temperatury, uszkodzenia mechaniczne
i wilgoć

+ nie traci walorów estetycznych z upływem czasu

 

- ciężki

- wymaga wzmocnienia powierzchni ścian

- niezabezpieczony łatwo chłonie brud i tłuszcz

BLACHA

+ odporna na wilgoć, wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne

+ łatwa w czyszczeniu

 

- widać ślady i zacieki

TAPETA

+ odporna na burd, wilgoć
i promieniowanie UV

+ wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne,

+ niska cena

+ łatwy montaż

+ szeroki wybór wzorów

- nie wszystkie rodzaje tapet są wytrzymałe

- widać ubytki w ścianie i nierówności

FARBA

+ łatwa w czyszczeniu

+ odporna na ścieranie

 + występuje w wielu kolorach

- widać nierówności na ścianie

- nie wszystkie rodzaje farb nadają się na backsplash

 

Kuchnia w dobrym stylu

 

Jasne i błyszczące odcienie na ścianach optycznie powiększają pomieszczenie, dlatego backsplashe utrzymane w tej kolorystyce będą wręcz idealne do małej kuchni. W większej da się już bardziej eksperymentować z kolorystyką. Backsplash w dużym pomieszczeniu może stanowić wyraźny akcent, wyróżniając się tym samym na tle mebli i urządzeń. Wystarczy jasny backsplash dopasować do ciemnych szafek lub odwrotnie, ciemniejszy do białych mebli.

 

Backsplash ze szkła, dzięki odbijającym się promieniom słonecznym, rozjaśni pomieszczenie, a oryginalne zdjęcie za panelami sprawi, że kuchnia będzie jedyna w swoim rodzaju. Ceramiczne płytki (błyszczące lub matowe) mogą mieć dowolny układ. Na przykład płytki prostokątne ułożymy w jodełkę, cegiełkę, naprzemiennie, pionowo lub klasycznie. Backsplash w formie prostokątnych płytek ceramicznych o jasnym odcieniu idealnie pasuje do kuchni urządzonej w stylu hamptons, w której dominują biel, beże, brązy i odcienie niebieskiego.

 

Kwarc jest kamieniem, który ma wiele zastosowań. Dlatego, jeśli chcemy wykorzystać w kuchni tylko ten materiał, to do kwarcowego blatu można dobrać spiek wyglądający, np. jak marmur. Kamień w postaci spieku kwarcowego dostępny jest w wielu kolorach. Jasny backsplash przypominający marmur pasuje do kuchni, w których przeważa klasyczny odcień niebieskiego, tzw. classic blue.

Najczęściej spotyka się cegłę czerwoną lub brązową i pomalowaną na biało. Kolor cegły możemy zmienić sami lub kupić już pomalowany materiał. Wszystko zależy od tego, w jakim klimacie jest kuchnia, np. w stylu skandynawskim królują jasne odcienie, więc białe cegły będą idealnie pasować do białych szafek. Czerwone i brązowe cegły są odpowiednie do drewnianych mebli kuchennych w stylu rustykalnym. Co jeszcze pasuje do brązowych frontów meblowych?

 

Betonowe płyty sprawdzą się w stylu minimalistycznym, industrialnym i modernistycznym. Pięknie wyglądają z jasnym i ciemnym drewnem, szkłem i tworzywami sztucznymi oraz energicznymi kolorami, np. czerwienią. Blacha jest często wykorzystywana jako element wystroju nowoczesnych i industrialnych kuchni. Sprawia, że wnętrze staje się surowe i chłodne. Duże arkusze blachy pokrywają ścianę w całości, tworząc imponującą taflę.

 

Backsplash nie musi być wykonany z kamienia, ale może wyglądać jak kamień. Jak to zrobić? Ścianę trzeba wykończyć materiałem, który łudząco go przypomina, np. płytkami z terakoty. Podobnie jest z płytkami, które wyglądają jak cegła. Są to tzw. płytki cegłopodobne, odpowiednie zarówno do kuchni w stylu rustykalnym, jak i nowoczesnych pomieszczeń.  

 

Jeśli nie chcemy inwestować w płytki, cegły, ceramikę bądź kamień, to dobrym pomysłem jest użycie tapety. Wybierając tapetę, możemy zapomnieć o ograniczeniach. Tapety zachwycają szeroką gamą kolorów i wzorów, które bez problemu dopasujemy do kuchni, nawet już tej urządzonej. Wystarczy nakleić tapetę na ścianę i cieszyć się ożywioną lub stonowaną kuchnią – decyzja należy do nas. W kwestii kolorów równie szeroki wybór zapewniają producenci farb, jednak w pierwszej kolejności zawsze trzeba zwracać uwagę na właściwości farby mówiące o jej odporności na ścieranie.

 

Montaż i koszt backsplasha – jaki materiał wybrać?

 

Szukając materiałów do kuchni, chcemy, żeby były przede wszystkim trwałe i łatwe w czyszczeniu, a do tego nie obciążały zbytnio naszego budżetu. Oczywiście nie zawsze da się zaoszczędzić, bo niektóre materiały ze względu na swoją jakość i właściwości sporo kosztują, jednak efekt jest wart wydania większej sumy pieniędzy. Do tego dochodzi montaż, który nie zawsze przeprowadzimy samodzielnie, a to już kolejny wydatek. Jeśli zasoby budżetowe nie pozwalają na wybór droższego materiału, nie oznacza to, że gustowna kuchnia jest poza naszym zasięgiem. Na rynku znajdziemy zarówno droższe, jak i tańsze materiały – jedne i drugie potrafią zrobić wrażenie, a ich jakość pozwala cieszyć się wytrzymałym backsplashem przez wiele lat. Nowoczesne rozwiązania to nie tylko wyśmienity design, ale i jakość, za którą stoi najnowsza technologia stosowana przez producentów materiałów budowlanych.

 

Cena za m2 wymienionych przez nas materiałów zależy od m.in.: ich rodzaju, grubości, wymiaru, jakości i producenta. Łatwość montażu ujęliśmy w 5-stopniowej skali, gdzie 1 oznacza łatwy, czyli materiał zamontujemy samodzielnie, a 5 bardzo trudny, a więc będzie potrzebna pomoc specjalisty. Trzeba mieć na uwadze, że montaż to nie tylko ułożenie materiału, ale i usunięcie poprzedniego (np. skucie płytek) oraz wyrównanie i zabezpieczenie ściany. W tabeli podane są również orientacyjne kwoty za m2 materiału. Czasami cena finalnie okazuje się wyższa, bo do wydatków trzeba doliczyć również koszt profesjonalnego montażu, w tym środków takich, jak klej czy impregnat.

 

MATERIAŁ

ŁATWOŚĆ MONTAŻU

CENA

SZKŁO HARTOWANE

3

od 250 zł/m2

SZKŁO FLOAT

3

od 80 zł/m2

CERAMIKA

5

od 25 zł/m2

KAMIEŃ

5

od 150 zł/m2

KMIEŃ DEKORACYNY

3

od 30 zł/m2

CEGŁA

3

od 50 zł/m2

BETON

4

od 130 zł/m2

BLACHA

3

od 50 zł/m2

TAPETA

1

od 40 zł/m2

FARBA

1

od 100 zł/10l

 

Okazuje się, że wybór materiału nie należy do najłatwiejszych i to nie tylko ze względu na montaż i cenę. Kuchnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu, bo korzysta się niej codziennie. Nie zawsze trendy idą w parze z upodobaniami, dlatego przy wyborze materiału na backsplash, najważniejsze są warunki mieszkaniowe, trwałość tworzywa, sposób czyszczenia i upodobniania estetyczne. Backsplash ma za zadanie chronić ścianę, ale może też całkowicie zmienić wystrój kuchni, nawet jeśli jest zamontowany na niewielkiej powierzchni.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/styl-srodziemnomorski-czyli-kuchnia-w-stylu-greckim-1518.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-w-stylu-greckim-3252.html

Studio Eltop
Studio Eltop
studio-mebli-janpol-max-kuchnie.jpg
Studio Pro-M
Studio Pro-M
Studio Womag
Studio Womag

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Alternatywne rozwiązania dla płytek na kuchennej podłodze


Płytki na kuchennej podłodze są tak oczywistym materiałem wykończeniowym, że wielu...

Zmywarka w wersji mini – czyli zmywarka kompaktowa


Producenci sprzętu AGD chyba nigdy nie przestaną nas zaskakiwać. Wypuszczają coraz to...

EuroCucina 2016 – najważniejsze targi kuchenne w Europie


EuroCucina to największe targi kuchenne w Europie. To prestiżowe wydarzenie jest...