Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia w stylu greckim

Porady


Kuchnia w stylu greckim

Biel i błękit to pierwsze kolorystyczne skojarzenia, jakie przywodzą na myśl greckie krajobrazy. Kuchnia w stylu greckim będzie nawiązywać właśnie do śródziemnomorskiego stylu życia. Sprawdźcie, co powinno znaleźć się w greckiej kuchni i jakie elementy dodadzą wnętrzu greckiego charakteru.

Na zdjęciu: Studio Mebel Styl

Styl grecki – czym się wyróżnia?

 

Styl grecki w mieszkaniu czy domu pozwala na co dzień przywoływać wspomnienia o przepięknej panoramie Santorini, rozkoszować się wyjątkową atmosferą greckich miasteczek i zapierających dech w piersiach nadmorskich scenerii. Zobaczcie, jak styl grecki zaprosić do swoich wnętrz,

Wyróżnikiem stylu greckiego jest połączenie bieli z kolorem niebieskim, a właściwie kobaltowym. To właśnie ten odcień uważa się za „najbardziej grecki”. Ponadto w greckich wnętrzach stosunkowo często wykorzystuje się elementy wykonane z naturalnego drewna o ciemnej barwie. Za dekoracje natomiast może posłużyć ceramika z gliny, np. gliniane garnuszki czy nawet duże donice ogrodowe, które we wnętrzach urządzonych w greckim stylu zdobią nie tylko taras, lecz także wnętrze domu.

Z uwagi na nadmorskie położenie Grecji w greckiej architekturze pojawiać będą się także dekoracje i motywy marynistyczne. W klasycznym domu w stylu greckim nie może zabraknąć również nawiązań do tamtejszej historii. Zdobienia greckie, ornamenty czy mozaiki, ale i kolumny przywołujące na myśl antyczne budowle – to elementy często pojawiające się w greckich aranżacjach.

 

Grecką estetykę wyróżnia zatem:

  • jasna paleta barw z biało-niebieską bazą – greckie wnętrze jest jasne i urządzone z zastosowaniem naturalnych barw. Charakterystyczny odcień niebieskiego to kobaltowy, ale pojawia się tu także drewno o różnym wybarwieniu, odcienie żółtego, pomarańczowego czy delikatnej szarości,
  • duża ilość światła – greckie wnętrza zawsze są dobrze doświetlone. Efekt ten uzyskamy stosując duże okna i, tam gdzie to możliwe, przeszklone drzwi. Jednocześnie przed zbyt ostrym, południowym słońcem pomogą ochronić nas grube zasłony oraz okiennice,
  • minimalizm i prostota – ozdoby i dodatki odgrywają w greckich aranżacjach ważną rolę, jednak w ich doborze liczy się umiar. Dlatego też proste formy i naturalne materiały biorą tu górę nad wymyślnymi dekoracjami,
  • interesująca architektura – klasyka, w której zrezygnowaliśmy w nowoczesnych aranżacjach, w Grecji wciąż ma swoich zwolenników. Często spotkamy tu łuki, filary, kolumny czy chociażby krużganki,
  • specyficzne wzornictwo ornamentowe – ornamenty o orientalnym zabarwieniu to często pojawiający się akcent dekoracyjny w greckim designie.

 

Kuchnia w stylu greckim

 

Kuchenne meble w stylu greckim mogą być zarówno utrzymane w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Możemy postawić na minimalizm w postaci gładkich frontów, ale mile widziane będą też fronty frezowane z tradycyjnymi uchwytami czy przeszklone witryny. Ważne jednak, by nie przesadzić z liczbą ozdób i dekoracyjnych akcentów. Jeżeli kobaltowa zabudowa meblowa nie do końca do nas przemawia, zdecydujmy się na meble w kolorze bieli oraz niebieskie dodatki. Niebieska kuchnia może mieć naprawdę różne oblicza.

Mówi się, że w greckiej kuchni stół to przysłowiowe „must have”. W greckich domach utrzymanych w klasycznym stylu najczęściej ma on duży, prostokątny blat, przy którym wygodnie może zasiąść cała rodzina. Grecy przywiązani są bowiem do wartości rodzinnych i cenią sobie celebrowanie wspólnych posiłków. Niemniej jednak w nowoczesnej kuchni greckiej stół nierzadko zastępowany jest wyspą. To mebel, który również ma niebagatelny wpływ na nasz komfort w kuchni, ale pozwala też na wspólne spędzanie czasu, także podczas gotowania.

Aranżacja kuchni w stylu greckim musi dać wrażenie lekkiej i jasnej, tak by nawet w pochmurny dzień sprawiała wrażenie wypełnionej naturalnym światłem. W zależności od koloru mebli na ścianie z reguły pojawia się kontrastująca barwa. Zabudowa o niebieskim wykończeniu zestawiana jest więc z białym kolorem ścian i na odwrót – kobaltowy backsplash będzie stanowić stylowe tło dla białych mebli. Na ścianie najczęściej kładzie się płytki lub kafle, które zdobi grecki dekor. Powszechnym wyborem jest również farba, przy czym w przypadku kuchni, należy zwrócić szczególną uwagę na jej wybór. Odpowiednie będą emalie o wysokiej klasie ścieralności, z których łatwo zmyjemy zachlapania i inne zabrudzenia, nie naruszając ich struktury.

 

Kuchnia w stylu greckim

 

Styl grecki w kuchni – sprzęty AGD

 

Kuchnia to dla rodowitych Greków miejsce rodzinnych i towarzyskich spotkań, dlatego ich sercem zawsze był duży piec. Chcąc przenieść grecki styl życia do swojej kuchni, postawmy na dużą kuchenkę wolnostojącą lub płytę o pięciu lub nawet sześciu polach grzewczych. Decydując się na kuchenkę gazową, zapewnimy sobie dodatkowy element dekoracyjny, wpisujący się w założenia stylu greckiego. Nad nią obowiązkowo powinien znaleźć się pokaźny okap, najlepiej w ozdobnej, frezowanej obudowie. W bardziej nowoczesnych aranżacjach lodówkę możemy ukryć za drzwiczkami obudowy, ale prawdziwie grecki styl odda lodówka wolnostojąca o opływowym kształcie. Nie bez znaczenia jest też wybór zlewozmywaka i baterii. Ceramiczny zlew doda kuchni klasycznego charakteru i będzie odwoływać się do klasyki greckiej architektury. Jego zwieńczeniem może być stylizowana bateria w żywych kolorach.

 

Akcesoria i dodatki do kuchni w stylu greckim

 

Styl grecki jest raczej oszczędny w ozdobach, jednak nie może obejść się bez niektórych elementów dekoracyjnych. Dekoracje pozawalają nam na wprowadzenie do kuchennej aranżacji dodatkowego koloru. Do biało-niebieskiej bazy pasować będą dodatki w kolorze czerwonym, pomarańczowym czy w jasnych odcieniach szarości. Ważna jest też zieleń – ta naturalna. Grecki design kocha naturalną roślinność wyeksponowaną w dużych donicach i amforach, które u nas najczęściej ustawia się w ogrodzie. W Grecji jednak bardzo chętnie zaprasza się je do domowych wnętrz.

Wakacyjną atmosferę mogą podbić również tekstylia – haftowane tkaniny i zasłony utrzymane w greckiej kolorystyce. Jeżeli jednak zależy nam na uzyskaniu prawdziwie greckiego efektu, w oknach powinny pojawić się okiennice.

Ozdobą kuchni w stylu greckim mogą stać się oczywiście także praktyczne akcesoria. Biało-niebieska zastawa, wyeksponowana na otwartych półkach czy też za przeszklonym frontem szafek oraz drewniane przybory do gotowania pomogą wykreować nadmorski klimat. Kuchnie w stylu greckim wypełnione są również świeżymi ziołami oraz butelkami z oliwą z oliwek o różnorodnych smakach. To dodatki, które oddadzą ducha, tętniącej życiem greckiej kuchni.

 

Najlepsze dodatki do greckiej kuchni to:

  • naturalne materiały – zasłonki, ściereczki, obrusy wykonane z naturalnych materiałów, zdobione greckimi ornamentami,
  • drewniane akcesoria do gotowania,
  • kosze rattanowe i wiklinowe do przechowywania pieczywa i owoców,
  • gliniane i ceramiczne naczynia, donice, dzbany i wazy,
  • rośliny w dużych donicach albo koszach uplecionych z trawy morskiej,
  • kobaltowa zastawa stołowa,
  • świeże zioła,
  • ozdoby w duchu marynistycznym (sieci, muszle, kamyki).

 

Sypialnia w stylu greckim

 

Styl grecki warto zastosować nie tylko w kuchni, lecz także, a może i przede wszystkim w sypialni. Wszystko z uwagi na relaksujący klimat, jakie przynoszą greckie aranżacje. Sypialnie w stylu greckim to królestwo, które sprzyja odpoczynkowi, wycisza, przynosi ukojenie. By jeszcze mocniej podbić ten efekt, biało-niebieską kolorystykę stylu greckiego w sypialni śmiało możemy uzupełnić o barwy ziemi. Dobrze jest jednak zastosować jeden wyrazisty akcent, który pomieszczeniu doda charakteru. Możemy pobawić się tutaj wzorami i/lub fakturami. Świetnym pomysłem będzie chociażby biała ściana o chropowatej strukturze albo posadzka zrobiona z płytek dekorowanych mozaiką.

Styl grecki nierozerwalnie łączy się z tym, co naturalne, dlatego i w sypialni dominować powinny naturalne materiały. Wykonane z drewna duże łóżko, powinien wieńczyć wygodny zagłówek. Nad nim może znaleźć się baldachim z naturalnej, zwiewnej tkaniny.

Jeżeli w sypialni zależy nam na oddaniu istoty greckich aranżacji, pozostałe meble, takie jak nocne stoliki, komody czy szafy na ubrania powinny oddawać nadmorski klimat. Białe, przecierane meble czy surowe drewno przybliżają nas do śródziemnomorskiej natury. Jeżeli jednak w duszy bardziej grają nam nowoczesne meble, nie bójmy się zastosować frontów na wysoki połysk. Minimalistyczne meble szczególnie pasować będą do dekoracyjnych ścian czy podłóg.

W sypialni w stylu greckim niezwykle ważną rolę odgrywać będzie pościel, która jednoznacznie powinna przywodzić na myśl wypoczynek na plaży. Z całą pewnością do nadmorskiego relaksu przybliżają nas naturalne materiały, takie jak len czy bawełna, ale i właściwa kolorystyka oraz wzory inspirowane grecką kulturą. Nie inaczej będzie w przypadku pozostałych tekstyliów: koców, narzut, poduszek czy zasłon.

W sypialni urządzonej w stylu greckim sprawdzą się praktyczne dodatki. Plecione koszyki pomieszczą niezbędne akcesoria, a przy tym będą świetnie się prezentować. Wystarczy ustawić je obok łóżka, na meblach czy otwartych półkach.

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy sporą część dnia, dlatego warto dodatkowo zadbać w niej o swój komfort, umieszczając tam żywe rośliny. Kolorowe kwiaty mogą stać się atrakcyjną ozdobą, ale będą miały też niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. W zrelaksowaniu się po ciężkim dniu pomogą także świece i lampiony – również wpisujące się w nadmorskie klimaty.

Jeżeli mowa już o oświetleniu, by w greckiej sypialni stworzyć prawdziwy azyl, zastosujmy światło o ciepłej barwie. W ten sposób wykreujemy intymną atmosferę, dzięki której łatwiej będzie nam przygotować się do nocnego odpoczynku. Poza głównym oświetleniem, obok łóżka przyda się lampka nocna – ustawiona na stoliku lub podłodze. Lampy w stylu greckim to te z mlecznym, szklanym kloszem lub też abażurem wykonanym z wikliny, lnu albo metalu.

 

Kuchnia w stylu greckim

 

Salon w stylu greckim

 

Dzienny pokój w stylu greckim nie może obejść się bez mebli wypoczynkowych. Oczywiście muszą być one przede wszystkim komfortowe w użytkowaniu, ale też wpisywać się w naturalny klimat nadmorskich aranżacji. Sofa w jasnym kolorze, obok której stanie wygodny fotel – tapicerowany lub pleciony będą stanowić idealną bazę, wokół której możemy zgromadzić kolejne przedmioty, które pomogą nam w wykreowaniu atmosfery rodem z greckich domów. Jak w każdym salonie – tak i w greckim, przyda się stolik kawowy. Dobrze gdy będzie wykonany z naturalnego materiału, np. jasnego drewna. Komoda czy też kredens – koniecznie z przeszkleniami i ozdobnymi frontami – mogą stanowić mocniejszy akcent we wnętrzu. Na ścianach salonu, jako pokoju reprezentacyjnego, nie może braknąć dekoracji. Grecy uwielbiają obrazy i to właśnie nimi zapełniają domowe ściany. Najczęściej pojawiają się na nich rodzime krajobrazy. Same ściany powinny mieć jasne kolory. Najczęściej stosuje się po prostu biel. Kiedy jednak dodatkowo chcemy zaakcentować ich fakturę, możemy postawić na tapety lub płytki z ornamentem, a nawet marmur.

Mile widziane są wszelkie zakamarki: nisze, wnęki, łukowane przejścia odwołujące się do wąskich i pełnych zakamarków uliczek typowych dla greckich miast i miasteczek. A jeżeli zastanawiamy się nad dodatkami do salonu w stylu greckim, wybór będzie naprawdę prosty. Tak jak w przypadku kuchni czy salonu sprawdzą się tu dekoracje marynistyczne oraz te wykonane z naturalnych materiałów: wiklinowe kosze czy osłonki na donice z trawy morskiej.

 

Łazienka w stylu greckim

 

Jak urządzić łazienkę w greckim stylu? Przechadzając się po uliczkach greckich miast z pewnością staniesz przed możliwością zakupu szeregu dodatków i dekoracji, które pomogą ci zaaranżować domowe spa. Tak właśnie powinna prezentować się łazienka w stylu greckim. Naturalne gąbki, mydła pochodzące z rzemieślniczej produkcji czy świece oraz sole i olejki do kąpieli przechowywane w dekoracyjnych  pojemnikach. To elementy, które wprawiają nas w nastrój relaksu, a wnętrzu dodają luksusowego wymiaru. Co więcej, tworzą perfekcyjne zestawienia z niebiesko-białą aranżacją łazienki. Ale to nie wszystko. Bo – o ile w przypadku pozostałych pomieszczeń pomstuje się o umiar i dekoracyjną oszczędność – o tyle w przypadku łazienki możemy popuścić wodze fantazji. W jaki sposób?

 

Akcesoria do łazienki w stylu greckim:

  • duże lustra optycznie powiększające i rozjaśniające pomieszczenie,
  • rzeźby i kolumny nawiązujące do czasów antycznej Grecji,
  • świecie, prawdziwe gąbki, naturalne olejki,
  • muszle i kamienie umieszczone w szklanych naczyniach,
  • kwiaty w donicach z gliny lub ceramiki,
  • lampy z kloszami z mlecznego szkła,
  • wiklinowe kosze do przechowywania łazienkowych akcesoriów,
  • baterie łazienkowe z mosiądzu,
  • marmurowe blaty lub podłogi albo marmurowe wykończenie ścian.

 

Szafki łazienkowe w stylu greckim to meble o prostej formie. Często stosowane są białe, matowe fronty lub te utrzymane w kolorystyce jasnego drewna. Umywalka z reguły montowana jest na blacie, a jej uzupełnienie stanowi ozdobna bateria o klasycznym kształcie. Odwołując się do swoich korzeni, Grecy nierzadko wyposażają łazienki w wanny wolnostojące, wpuszczane w podłogę, a niekiedy i takie, do których należy wspiąć się po schodkach.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/styl-srodziemnomorski-czyli-kuchnia-w-stylu-greckim-1518.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/backsplash-w-kuchni-przewodnik-po-panelach-3166.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-w-stylu-srodziemnomorskim-jak-urzadzic-klimatyczne-wnetrze-3253.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-prowansalska-czym-sie-wyroznia-1228.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/goraca-hiszpania-w-centrum-twojego-mieszkania-1433.html

Studio Bossi
Studio Bossi
Studio Bossi
Studio Bossi
Studio Mebel Styl
Studio Mebel Styl
Studio Mebel Styl
Studio Mebel Styl
Studio Mebel Styl
Studio Mebel Styl
Studio Mebel Styl
Studio Mebel Styl

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Wiejska kuchnia niekoniecznie staromodna


Poprzez samo określenie „styl wiejski" wielu z pewnością jest przekonanych, że...

Jak wyciszyć mieszkanie?


Kiedy po ciężkim dniu pracy wracamy do domu, często jedyne o czym marzymy to błoga...

Zapalarka cały czas pracuje / pstryka w kuchence. Przyczyny...


Kuchenki gazowe wyposażone są zwykle w zapalarkę, którą powszechnie nazywa się...