Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia prowansalska – czym się wyróżnia?

Porady


Kuchnia prowansalska – czym się wyróżnia?

Pomieszczenie kuchenne to główne miejsce w naszym domowym zaciszu, w którym lubimy przesiadywać w gronie rodzinnym, rozmawiać czy plotkować, jeść posiłki czy po prostu przebywać w wolnym czasie. Wszystko to wynika w dużej mierze z tego względu, że nawet mała i ciasna klitka kuchenna okazuje się najczęściej lokum najbardziej przytulnym. By zadbać o sielską atmosferę w tych czterech katach naszego mieszkania, warto zainwestować w styl prowansalski.

Na zdjęciu: Studio Płuciennik

Niezwykła klimatyczność


Poprzez stylizację inspirowaną Prowansją można uzyskać efekt oszałamiający. Szczególnie ten design polecany jest właśnie przy aranżowaniu wnętrz przeznaczenia kuchennego. Estetyka w tym wydaniu opiera się przede wszystkim na wnikliwym i konkretnym doborze poszczególnych rodzajów elementów meblowych. Muszą one być bardzo skrupulatnie dopasowane do pomieszczenia urządzanego, a co ważne zrobione z drewna. Ten szlachetny materiał wytwórczy stanowi tu główny budulec. Ponadto nie zapominajmy, że design prowansalski opiera się na powrocie do natury. Tym samym bądźmy czujni w kwestii zestawienia odpowiednich tonacji kolorystycznych. Nie przesadzajmy z oryginalnością barw ani też nie odbiegajmy zasadniczo od odcieni dominujących w regionie słonecznej Prowansji. W takiej aranżacji kuchni nie ma mowy o sztuczności, o podróbkach i półśrodkach. Nic nie jest udawane, a wszystko okazuje się w pełni naturalne. Szczególnie istotne staje się zachowanie wierności tradycji. Dlatego też nie ma żadnej imitacji, jest tylko klasyczność w najlepszym wydaniu.

 

Brak zabudowy, zero nowoczesności

 

Kuchnia prowansalska opiera się na zastosowaniu mebli wolnostojących. Są one uznawane za podstawę charakteryzowanego designu. Odpadają w tym przypadku wszelkiego rodzaju elementy meblowe opierające się na innowacyjnej funkcjonalności i zabudowie. Istotne jest, aby we wnętrzu kuchennym pojawiły się rozmaite malutkie półeczki, wieszaczki, stoliki pomocnicze, często występują także szafki na talerze czy półmiski oraz oryginalnie zdobione kredensy. Ogólnie wszystkie zestawy są robione nierzadko ręcznie, co dodaje designowi unikatowości. Ponadto można mówić o oddzielnych szafkach ze zlewozmywakiem czy specjalnie wmontowanym w nie piekarnikiem. Taki styl nie zmusza do jednej, konkretnej koncepcji jak minimalistyczne wnętrza nowoczesne, w których meble wykonywane są na odpowiedni wymiar. Tu wszystko możemy rozstawić jak chcemy i gdzie chcemy, zatem panuje swoboda, lekkość, nie ma sztywnych ram a jednocześnie kuchnia jest bardzo stylowa i oryginalna a przede wszystkim wyjątkowo przytulna.

 

Kwiaty, zioła i przyprawy

 

Niesamowicie ważną rolę w tym aspekcie designerskim odgrywają rośliny. Można mówić o bardzo rozległej gamie kwiatów, jaka jest mile widziana w pomieszczeniach kuchennych na wzór Prowansji. Poza tym, pełno tu różnorodnych ziół, które rosną w donicach porozstawianych na szafkach czy półkach. Nie brak także finezyjnych koszy wiklinowych czy ceramicznych bądź glinianych wazonów i flakonów. Standardowym dodatkiem są oryginalne pnącza, które zdobią pomieszczenie urządzanego lokum. Do dekoracji zaliczyć należy również niektóre elementy meblowe, które zupełnie nieprzypadkowo są bardzo stylowe. Przykładem połączenia funkcjonalności oraz ozdoby w jednym są chociażby designerskie, rustykalne krzesła z powyginanymi celowo nogami i estetycznym obiciem. Tapicerki często przybierają odcienie mieniące się. Połyskliwe są także wieszane w oknach zasłony. Wyznacznikiem Prowansji w kuchni okazują się również boazeria, marmury i wzorzyste parawany. Niekiedy spotykać można ozdobne porcelanowe talerze mocowane do ścian czy gobeliny oraz arrasy. Wszystko to dodaje uroku kuchni, sprawiając, iż staje się ona wyjątkowa i niebanalna.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/styl-srodziemnomorski-czyli-kuchnia-w-stylu-greckim-1518.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/backsplash-w-kuchni-przewodnik-po-panelach-3166.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-w-stylu-srodziemnomorskim-jak-urzadzic-klimatyczne-wnetrze-3253.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/goraca-hiszpania-w-centrum-twojego-mieszkania-1433.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-w-stylu-greckim-3252.html

Komentarze


5.00/5 2 2
5
JagdaA

Jestem zakochana w stylu prowansalskim :) Rzeczywiście nie jest to nowoczesna kuchnia, ale za to ma niezwykły urok i budzi zachwyt wielu osób. Długo walczyłam z mężem o taki wystrój i w końcu się udało – wreszcie jestem w swoim królestwie :)


5
Karolcia

Oj… chciałabym mieć taką kuchnię w swoim domu. Przepiękna!

Zobacz również


Kuchnia bez błędów, czyli jak urządzić, by nie...


Wymodelowanie wnętrza według jednej, konkretnej i sprawdzonej w każdym przypadku zasady...

Mała kuchnia na poddaszu – inspiracje


Urządzenie małej kuchni na poddaszu może stanowić wyzwanie, ale przy odrobinie starań...

Jakie lampy wybrać do kuchni?


Kuchnia marzeń to nie tylko ładna zabudowa, nowoczesne sprzęty AGD i liczne dodatki....

Ustawienia prywatności Polityka prywatności