Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia prowansalska – czym się wyróżnia?

Porady


Kuchnia prowansalska – czym się wyróżnia?

Kuchnia to jedno z głównych pomieszczeń w naszym domowym zaciszu, w którym lubimy przesiadywać w rodzinnym gronie, rozmawiać, pić poranną kawę, jeść posiłki czy po prostu przebywać w wolnym czasie. Jednym z wnętrzarskich stylów, które sprzyjają domowej atmosferze, jest styl prowansalski. Ten wywodzący się z południowo-wschodnich wybrzeży Francji sposób aranżacji wnętrz wyróżnia się przytulnością i sielskim klimatem. Jak urządzić prowansalską kuchnię? Podpowiadamy!

Na zdjęciu: Studio Płuciennik

Styl prowansalski i jego historia

 

Styl prowansalski w aranżacji wnętrz – jak sama nazwa wskazuje – wywodzi się z malowniczej Prowansji. Jest to region w południowo-wschodniej Francji, znany z pięknych krajobrazów, pachnących lawendowych pól, śródziemnomorskiego klimatu i rustykalnego uroku. Styl prowansalski narodził się z wiejskich domach i dworkach tej francuskiej prowincji.

Historia stylu prowansalskiego sięga czasów średniowiecznych, kiedy to mieszkańcy Prowansji starali się stworzyć wnętrza, które byłyby zarówno funkcjonalne, jak i przytulne. Meble były często wykonane z dostępnych lokalnie materiałów, takich jak drewno orzechowe, sosnowe lub jesionowe. Charakterystyczne dla tego sposobu aranżacji wnętrz były również ręcznie malowane dekoracje. Początkowo styl prowansalski był raczej prosty i skromny, ale w miarę upływu czasu zaczął ewoluować i łączyć w sobie elementy wiejskiego uroku z elegancją.

W XIX wieku zyskał na popularności wśród artystów i intelektualistów, którzy w tym czasie chętnie osiedlali się na terenie Prowansji. Ich romantyczne wizje o życiu na prowincji przyczyniły się do rozkwitu stylu prowansalskiego. W tym okresie meble i dekoracje stawały się coraz bardziej dekoracyjne i zyskiwały na finezji.

Współczesny styl prowansalski nadal odzwierciedla ten urokliwy i romantyczny charakter, choć często występuje w bardziej nowoczesnym wydaniu. Cechuje go jasna kolorystyka, naturalne materiały, delikatne tkaniny, ręcznie malowane detale oraz rustykalne akcenty. Wnętrza urządzone w stylu prowansalskim emanują spokojem, ciepłem i urokiem francuskiej wsi, co sprawia, że są one bardzo popularne nie tylko w Europie Zachodniej, lecz także na całym świecie.

 

 

Co wyróżnia styl prowansalski?

 

Poprzez stylizację inspirowaną Prowansją można uzyskać efekt oszałamiający. Estetyka w tym wydaniu opiera się przede wszystkim na wnikliwym i konkretnym doborze poszczególnych rodzajów elementów meblowych. Muszą one być bardzo skrupulatnie dopasowane do urządzanego pomieszczenia, a co ważne zrobione z drewna. Ponadto nie zapominajmy, że styl prowansalski opiera się na powrocie do natury. Tym samym bądźmy czujni w kwestii zestawienia odpowiednich tonacji kolorystycznych. Nie przesadzajmy z oryginalnością barw ani też nie odbiegajmy zasadniczo od odcieni dominujących w regionie słonecznej Prowansji. W  aranżacji kuchni prowansalskiej nie ma mowy o sztuczności, podróbkach i półśrodkach. Nic nie jest udawane, a wszystko okazuje się w pełni naturalne. Szczególnie istotne staje się zachowanie wierności tradycji.

 

 

Kuchnia prowansalska – jak ją urządzić?

 

Kolory w kuchni prowansalskiej

W stylu prowansalskim kolorystyka odgrywa kluczową rolę. Ma bowiem za zadanie kreować charakterystyczną dla wnętrz wiejskich domów Prowansji atmosferę spokoju, ciepła i romantyzmu. Jakie kolory do kuchni prowansalskiej wybrać? Poznaj nasze propozycje.

 

Biała kuchnia prowansalska

Biel jest jednym z podstawowych kolorów w stylu prowansalskim. Jasne, odbijające światło odcienie bieli sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe, przestronniejsze i bardziej przytulne. To także doskonałe tło dla innych kolorów, dodatków i ozdób, które są wręcz pożądane w prowansalskich kuchniach. Szczególnie złamane biele nadają wnętrzom rustykalnego, vintage'owego charakteru.

 

Ciepłe, pastelowe kolory

 

Oprócz bieli, styl prowansalski wykorzystuje szeroką paletę delikatnych, stonowanych odcieni, takich jak beże, ecru, kremy, mięta czy pastelowe odcienie różu, niebieskiego i fioletowego. To właśnie te subtelne, pastelowe kolory w głównej mierze dodają kuchniom prowansalskiego czaru.

 

Kuchnia prowansalska w odcieniach niebieskiego

 

Niebieski to kolejny z charakterystycznych kolorów stylu prowansalskiego, nawiązujący do bezchmurnego nieba i kolorów Morza Śródziemnomorskiego. Odcienie niebieskiego stosowane są zarówno jako główna barwa, jak w postaci dodatków, które do wnętrz wprowadzają spokojną atmosferę, a jednocześnie nadają im świeżości.

 

Fiolety i lawendowe odcienie w prowansalskiej kuchni

 

Lawenda jest nieodłącznym symbolem Prowansji, dlatego też fioletowe i lawendowe odcienie są często wykorzystywane w wywodzącym się z tych terenów stylu. Te delikatne, romantyczne kolory wprowadzają do kuchennych wnętrz subtelność i delikatność.

 

 

Meble do prowansalskiej kuchni

 

Meble kuchenne w stylu prowansalskim mają charakterystyczny wygląd, który odzwierciedla sielski klimat Prowansji. Zabudowa meblowa ma zazwyczaj prostą formę i często wykonywana jest z litego drewna, a do tego wykończona w jasnych, pastelowych kolorach. Typowe są także zdobione, frezowane fronty, które niekiedy są dodatkowo ręcznie malowane we florystyczne wzory.

Blaty kuchenne w stylu prowansalskim są zwykle wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno lub kamień, albo z ich imitacji. Kamienne blaty z marmuru i granitu są eleganckie i trwałe, a kuchni prowansalskiej dodają szlachetnego wyglądu.

Ważnym elementem mebli kuchennych w stylu prowansalskim, który, choć niepozorny, znacznie wpływa na ich wygląd, są okucia. Ozdobne gałki i uchwyty z metalu, ceramiki lub drewna nawiązują do tradycji i sprawiają, że w pomieszczeniu pojawia się domowa atmosfera.

W kuchni prowansalskiej nie może zabraknąć również mebli wolnostojących. Mile widziany będzie chociażby tradycyjny kredens czy inne meble z duszą. Istotne jest, aby w kuchennym wnętrzu pojawiły się otwarte półki i przeszklone szafki, małe stoliki oraz mobilne wyspy.

Warto pamiętać, że taki styl nie zmusza nas do jednej, konkretnej koncepcji, za to daje nam sporą dowolność w aranżacji. Ważne jednak, by jej poszczególne elementy ze sobą korespondowały, tak by razem tworzyły nieoczywistą, ale spójną całość.

 

 

Jakie sprzęty AGD do kuchni prowansalskiej?

 

Do kuchni urządzonej w stylu prowansalskim najlepiej pasują sprzęty AGD o klasycznym designie. Cechują się one delikatnymi detalami, zaokrąglonymi krawędziami oraz pastelowymi i stonowanymi kolorami, które doskonale współgrają z rustykalnym i romantycznym charakterem wnętrza. Metalowe elementy, takie jak chromowane uchwyty czy pokrętła o finezyjnych kształtach, dodają tym urządzeniom elegancji i szyku.

W kuchni prowansalskiej mile widziane jest AGD wolnostojące: duża kuchenka gazowa z piekarnikiem, ustawiona na blacie mikrofalówka czy też lodówka o retro designie. Ale równie ważny jest wybór małych sprzętów, z których będziemy korzystać na co dzień. Ceramiczny czajnik w malowane wzory, stylowy toster i ekspres do kawy o klasycznym wzornictwie pomogą w stworzeniu odpowiedniego klimatu.

Pamiętajmy jednak, że oprócz estetyki, ważne jest również to, aby sprzęty AGD były funkcjonalne i spełniały potrzeby użytkowników. Dlatego warto wybierać modele, które zapewnią nam wygodę i będą nas skutecznie wyręczać w codziennych obowiązkach.

 

 

Jakie oświetlenie wybrać do kuchni w stylu prowansalskim?

 

Do kuchni w stylu prowansalskim warto wybrać oświetlenie i lampy, które wpiszą się w jej romantyczny charakter, a jednocześnie wystarczająco doświetlą pomieszczenie, tak by zagwarantować nam komfortowe warunki pracy, bez względu na porę dnia i pogodę panującą za oknem. Jakie lampy sprawdzą się najlepiej?

  • Lampy wiszące w stylu vintage – lampy sufitowe o klasycznym wyglądzie doskonale pasują do kuchni prowansalskiej. Mogą to być metalowe lub ceramiczne lampy z ozdobnymi detalami. Dobrze jest postawić na modele o subtelnych kształtach i pastelowych kolorach, które harmonijnie będą współgrać z pozostałymi elementami wystroju wnętrza.
  • Lampy sufitowe z abażurami – lampy sufitowe z abażurami z rattanu, ceramiki albo mlecznego szkła będą pięknie prezentować się w kuchni prowansalskiej. Zainstalowane po środku pomieszczenia zapewnią jego równomierne oświetlenie. Jeżeli nasza kuchnia łączy się z jadalnią, tego rodzaju lampy możemy zastosować także nad stołem.
  • Dekoracyjne kinkiety – lampy naścienne będą doskonałym uzupełnieniem kuchni prowansalskiej. Kinkiety o klasycznym wyglądzie, wykonane z metalu lub ceramiki mogą być umieszczone na przykład na ścianie nad blatem roboczym. W ten sposób zapewnią nam dodatkowe światło podczas przygotowywania posiłków i innych kuchennych prac.
  • Lampiony lub świeczniki – to nie tylko dodatkowe źródło światła, lecz także element dekoracyjny. Można umieścić je na parapecie, półce czy po prostu ustawić na blacie.

 

Dekoracyjne dodatki do kuchni prowansalskiej

Dodatki i dekoracje w kuchni prowansalskiej odgrywają niezwykle ważną rolę. Bez nich trudno osiągnąć zamierzony efekt. Które z nich będą najlepiej się prezentować?

 

Ceramika i porcelana

 

Ceramiczne naczynia: ozdobne talerze, miseczki, kubki i filiżanki idealnie wpisują się w styl prowansalski. Elementy zastawy stołowej z delikatnymi wzorami kwiatowymi lub ręcznie malowanymi zdobieniami, które dodają kuchni uroku i charakteru, często eksponowane są na otwartych półkach lub za szklanymi drzwiczkami szafek i kredensów.

 

Pojemniki na żywność i przyprawy

 

Ozdobne słoiki, pojemniki na żywność i przyprawy są nie tylko praktyczne, lecz także mogą stać się unikatową dekoracyjną. Wypełnione ziarnami kawy czy słodyczami – francuskimi makaronikami lub croissantami – będą przenosić nas myślami na śródziemnomorskie wybrzeże.

 

Tekstylia kuchenne

 

Obrusy, serwetki, ściereczki kuchenne i poduszki na krzesła wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna, w delikatnych kolorach i wzorach to praktyczny sposób na udekorowanie prowansalskiej kuchni.

 

Kwiaty i rośliny

 

Świeże kwiaty i rośliny dodają prowansalskiej kuchni świeżości, koloru i życia. Umieśćmy bukiety kwiatów w ceramicznych wazonach lub doniczkach na stołach, parapecie lub kuchennym blacie, by stworzyć wyjątkowy klimat. We francuskich wnętrzach nie brak także finezyjnych koszy wiklinowych czy ceramicznych bądź glinianych wazonów i flakonów. Standardowym dodatkiem są oryginalne pnącza, które nierzadko zdobią ściany i meble.

 

Świeże zioła i przyprawy

 

Można mówić o bardzo rozległej gamie kwiatów, jaka jest mile widziana w pomieszczeniach kuchennych urządzanych na wzór domów w Prowansji, jednak ich miejsce równie dobrze mogą zająć świeże zioła, które rosną w donicach porozstawianych na parapetach, szafkach czy półkach.

 

 

Akcesoria kuchenne

 

Wybierając akcesoria kuchenne, warto zwrócić uwagę na ich klasyczny wygląd. Postawmy na drewniane szpatułki, moździerz i deski z ręcznie malowanymi detalami.Eleganckim dodatkiem do kuchni prowansalskiej mogą być również naczynia i sztućce do serwowania.

 

Dekoracyjne lampki

 

Małe lampki stojące mogą być doskonałym dodatkiem do kuchni prowansalskiej. Wprowadzą do pomieszczenia przytulne, ciepłe światło. Wystarczy ustawić je na półkach, parapetach czy na kuchennym blacie.

 

Stylowe meble

 

Do dekoracji zaliczyć należy również niektóre elementy zabudowy meblowej, które zupełnie nieprzypadkowo są bardzo stylowe. Przykładem połączenia funkcjonalności oraz ozdoby w jednym są chociażby designerskie, rustykalne krzesła z powyginanymi celowo nogami i estetycznym obiciem. Tapicerki często przybierają mieniące się odcienie. Połyskliwe są także wieszane w oknach zasłony. Wyznacznikiem Prowansji w kuchni okazuje się również wykończenie ścian. Mile widziane są: boazeria, marmury i wzorzyste parawany. Niekiedy spotykać można ozdobne porcelanowe talerze mocowane do ścian czy gobeliny oraz arrasy. Wszystko to dodaje uroku kuchni, sprawiając, iż staje się ona wyjątkowa i niebanalna.

 

Jak ozdobić okna w prowansalskiej kuchni?

Dekoracja okien w kuchni w stylu prowansalskim może dodatkowo podkreślić charakter tego wnętrza, dodać mu przytulności i podkreślić naszą dbałość o szczegóły. Oto kilka pomysłów:

  • zasłony z lekkich tkanin – wybierzmy zasłony wykonane z delikatnych, lekkich tkanin, takich jak bawełna, len lub muślin w charakterystycznych dla stylu prowansalskiego kolorach. Unikajmy zbyt ciężkich zasłon lub gęstych tkanin, aby zachować lekkość i naturalny wystrój wnętrza,
  • koronki i hafty – uroku oknom dodamy, stosując koronkowe lub haftowane firanki i zasłony,
  • rolety rzymskie – rolety rzymskie wykonane z delikatnych tkanin w pastelowych kolorach, o subtelnych wzorach mogą być estetycznym, a do tego bardzo praktycznym rozwiązaniem do kuchni prowansalskiej,
  • zazdrostki – to kolejny niezwykle popularny rodzaj firanek, który bardzo często wykorzystywany jest w kuchniach prowansalskich. Zasłaniają one dolną część okna, górną pozostawiając odsłoniętą, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się w domach, w których kuchnia znajduje się od strony ulicy. Zapewniają dyskrecję, jednocześnie przepuszczając spore ilości światła słonecznego.

 

Mała kuchnia w stylu prowansalskim

 

Urządzanie małej kuchni w stylu prowansalskim jest wyzwaniem, ale dla projektantów z odpowiednim podejściem i doświadczeniem nie ma rzeczy niemożliwych. W niewielkich pomieszczeniach kluczowe jest stosowanie jasnych kolorów, które optycznie powiększą przestrzeń. I tu mamy pierwszą dobrą wiadomość – charakterystyczne dla stylu prowansalskiego biele, kremy czy delikatne pastele świetnie sprawdzą się w tej roli.

W małej kuchni lepiej wykorzystać meble o prostej formie i gładkich frontach, które nie przytłoczą przestrzeni. Eleganckie szafki, pozbawione ozdób czy rzeźbionych detali sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne. Śmiało możemy za to postawić na regały z otwartymi półkami i wiszące szafki z przeszkleniami, które zabudowie meblowej dodadzą lekkości.

Jeśli chodzi o sprzęty AGD, warto wybierać modele w stylu retro: klasyczne lodówki, kuchenki gazowe czy ekspresy do kawy w pastelowych kolorach. Ważne jednak, by w tym względzie zapewnić sobie pełną funkcjonalność.

Odpowiednie oświetlenie również odgrywa istotną rolę w małej kuchni. Lampy sufitowe o jasnych abażurach lub kloszach równomiernie rozpraszające światło sprawią, że pomieszczenie wyda się większe. Podszafkowe taśmy LED doświetlające blaty robocze dodatkowo zadbają o kuchenną ergonomię.

Drobne dodatki dekoracyjne, takie jak ceramika, ręcznie malowane talerze, bukiety kwiatów czy świeczniki, dodadzą wnętrzu osobowości. Ich umiejętne rozmieszczenie uzupełni wystrój kuchni prowansalskiej. Pamiętajmy jednak, by na małej przestrzeni ograniczyć ich liczbę.

 

 

Kuchnia prowansalska – podsumowanie

 

Kuchnia w stylu prowansalskim to marzenie wielu osób, które na co dzień chcą otaczać się naturą, a do tego cenią sobie elegancję i sielski klimat francuskiej prowincji. Jednym z najważniejszych elementów wystroju prowansalskich wnętrz jest jasna kolorystyka, w znacznym stopniu opierająca się o biele, beże i pastele. Druga kwestia, na którą warto zwrócić szczególną uwagę, są naturalne materiały. Meble wykonywane są z drewna, często pojawiają się też kamienne blaty, a wśród tekstyliów dominuje len i bawełna. Od kuchni prowansalskiej bije prostota, ale i przytulność, za którą przede wszystkim odpowiadają dobrze dobrane dodatki – ceramika, cięte i doniczkowe kwiaty i świeże zioła.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/styl-srodziemnomorski-czyli-kuchnia-w-stylu-greckim-1518.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/backsplash-w-kuchni-przewodnik-po-panelach-3166.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-w-stylu-srodziemnomorskim-jak-urzadzic-klimatyczne-wnetrze-3253.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/goraca-hiszpania-w-centrum-twojego-mieszkania-1433.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-w-stylu-greckim-3252.html

Komentarze


5.00/5 2 2
5
JagdaA

Jestem zakochana w stylu prowansalskim :) Rzeczywiście nie jest to nowoczesna kuchnia, ale za to ma niezwykły urok i budzi zachwyt wielu osób. Długo walczyłam z mężem o taki wystrój i w końcu się udało – wreszcie jestem w swoim królestwie :)


5
Karolcia

Oj… chciałabym mieć taką kuchnię w swoim domu. Przepiękna!

Zobacz również


Piękna biała kuchnia i dylemat – jaki blat wybrać?


Biała kuchnia od pewnego czasu jest prawdziwym hitem! Szczególnie te, w stylu...

Alternatywne rozwiązania dla płytek na kuchennej podłodze


Płytki na kuchennej podłodze są tak oczywistym materiałem wykończeniowym, że wielu...

Urządzenie małej kuchni


Niewielkie pomieszczenie kuchenne potrafi przyprawić lokatorów o zawrót...