Kuchnia w stylu śródziemnomorskim – jak urządzić klimatyczne wnętrze?
Styl śródziemnomorski we wnętrzach pozwala we własnym domu poczuć klimat Morza Śródziemnego. Sielskie, letnie dni, plaża i wakacyjne słońce – dzięki kilku zabiegom aranżacyjnym ich urokami możemy cieszyć się przez cały rok. Poznaj nasze pomysły na wnętrza w stylu śródziemnomorskim, sprawdź, jak urządzić śródziemnomorską kuchnię i jak w stylu tym zaaranżować inne domowe pomieszczenia.
Styl śródziemnomorski w domu - co to jest?
Śródziemnomorskie motywy odkrywamy nie tylko w kulturze, sztuce czy kulinariach, lecz także w architekturze wnętrz. Ponieważ tak naprawdę styl śródziemnomorski jest mieszanką stylów ukształtowanych w różnych regionach, jego jednoznaczna charakterystyka jest nieco utrudniona. W mieszkaniu urządzonym w stylu śródziemnomorskim dominować może zarówno styl grecki, kojarzący się z bielą i błękitem, pełen wytwornej elegancji styl włoski, przesycony wzorami styl marokański czy energetycznymi barwami styl hiszpański, jak i sielski styl prowansalski. To oryginalne połączenie tych wszystkich nurtów oraz wyeksponowanie łączących ich elementów pozwala stworzyć oryginalne wnętrze w stylu śródziemnomorskim.
Styl śródziemnomorski – gdzie się sprawdzi?
Dom urządzony w stylu śródziemnomorskim cechuje przytulny klimat i ciepła atmosfera. To wnętrza, do których po prostu chce się wracać i w których przebywa się z ogromną przyjemnością. Są jasne i utrzymane w neutralnej kolorystyce. Styl śródziemnomorski z całą pewnością znajdzie swoich zwolenników wśród osób lubujących się w nadmorskich krajobrazach i słonecznej aurze. To styl wyjątkowo „pojemny”, dlatego docenią go miłośnicy prowansalskich pól lawendy, biało-kobaltowych barw Grecji, wzorzystej architektury Maroka czy specyficznej ornamentyki hiszpańskiej. W Polsce, gdzie przez większość roku czekamy na ciepłe, letnie dni, tak zaaranżowane wnętrza pozwolą nam zachować wakacyjne wspomnienia przez dłuższy czas.
Wprowadzenie elementów stylu śródziemnomorskiego do domu czy mieszkania wcale nie jest takie trudne i niekoniecznie musi wiązać się z remontami i totalnymi metamorfozami. Już nawet niewielkie zmiany polegające na zastosowaniu odpowiednich dodatków i kolorów przeniosą nas na słoneczne plaże południa. Wnętrza powinny być utrzymane w luźnej atmosferze, w której czujemy się jak w domu. Stąd też styl ten cieszy się popularnością nie tylko wśród osób urządzających prywatne lokale, lecz także wśród właścicieli restauracji i kawiarni.
Styl śródziemnomorski – kuchnia
Kuchnia śródziemnomorska to miejsce, od którego bije atmosfera relaksu, radości ze wspólnego przygotowywania posiłków, ale i spokoju. To przestrzeń, w której można znaleźć chwilę wytchnienia, spędzając wolny czas z najbliższymi i rozsmakowując się w przepysznych potrawach.
Śródziemnomorskie meble do kuchni
Naturalne kolory z bielą na czele pomogą stworzyć w kuchni klimat, na którym nam zależy. Jasne barwy dadzą odczucie świeżości i czystości, ale też pięknie będą łączyć się z innymi, bardziej intensywnymi odcieniami. Meble w stylu śródziemnomorskim mają przynosić jednoznaczne skojarzenia z piękną pogodą i nadmorskim klimatem. Właśnie dlatego południową atmosferę pomieszczenia najlepiej zaakcentują szafki w kolorze bieli, niebieskim bądź naturalnego drewna. Poza kolorystyką zabudowy meblowej, warto mieć na uwadze jej formę, która powinna być możliwie jak najprostsza oraz– niezwykle cenioną przez mieszkańców południowych wybrzeży Europy – funkcjonalność. W zależności od naszych upodobań, fronty szafek mogą pozostać gładkie lub być frezowane, ważne jednak, by w zachować umiar we wszystkich zdobieniach. Śródziemnomorskim aranżacjom przyświeca bowiem praktyczny minimalizm.
Kuchnia w stylu śródziemnomorskim: ściany i backsplash
W klasycznych domach położonych nad Morzem Śródziemnym ściany raczej malowane są na jednolite kolory. Nie są jednak gładkie, a wyróżniają się teksturami i wzorami. Często wykańczane są tynkiem teksturalnym, który nadaje im interesującą strukturę, bądź też sztukaterią. Wśród kolorów dominuje biel, która w różnych odmianach stylu śródziemnomorskiego, łączona jest z różnymi żywymi barwami, dzięki którym wnętrza są świeże i zyskują charakteru.
Barwy przypisywane do poszczególnych regionów basenu Morza Śródziemnego, to:
- styl prowansalski – pastelowe fiolety, nawiązujące do koloru lawendy, i delikatne róże,
- styl grecki – biel oraz kobaltowy odcień niebieskiego,
- styl marokański – granat, zieleń, pomarańcz,
- styl hiszpański – intensywne odcienie żółtego i pomarańczowego,
- styl włoski – kolory ziemi, głębokie brązy oraz barwy kojarzące się z kawowymi napojami: latte, cappuccino, espresso.
Alternatywą dla pokrytych farbą ścian mogą być oczywiście płytki, szczególnie jeżeli chodzi o backsplash. Nad blatem możemy śmiało wykorzystać kafle ze specyficznymi dekorami oddającymi kulturę poszczególnych krajów basenu Morza Śródziemnego.
W śródziemnomorskich domach jednak na ścianach stosuje się jeszcze jeden zabieg z wykorzystaniem kafli, kładąc je od podłogi do połowy wysokości ściany – na wzór lamperii. Z takim rozwiązaniem aranżacyjnym spotkamy się przede wszystkim w mieszkaniach hiszpańskich, marokańskich czy włoskich.
Podłoga do kuchni śródziemnomorskiej – płytki zamiast drewna
Płytki na podłodze w salonie, przedpokoju czy sypialni to normalny widok w śródziemnomorskich domach. Dlaczego? W upalne dni chodzenie po chłodnych płytkach to prawdziwa przyjemność. Nie mówiąc już o tym, że kafle podłogowe są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu w czystości od drewna. Nie zapominajcie, że życie nad morzem i częste wycieczki na plażę oznaczają dużą ilość piasku przynoszonego do domu. Stąd też płytki są niezwykle praktycznym wyborem. W kuchni stosujemy je często również i w Polsce. To w końcu pomieszczenie, w którym nietrudno o zabrudzenia, a które jednak – jak żadne inne – chcemy utrzymać w higienicznej czystości.
Jakie dodatki do kuchni w stylu śródziemnomorskim?
Niezależnie od tego, który kraj Morza Śródziemnego jest najbliższy naszemu sercu, dodatki marynistyczne zawsze będą dobrym pomysłem. Odwołanie do marynarskich tradycji w kuchni może stanowić na przykład utrzymana w biało-niebieskich kolorach ceramika czy drewniane akcesoria. Za dekoracje mogą posłużyć duże muszle, liny czy ozdoby w kształcie kotwicy.
Jeżeli zaś jesteśmy zafascynowani estetyką Maroka, dodatkowo do kuchni zaprośmy bogato zdobione tekstylia: obrusy, zasłony czy dekoracyjne ściereczki.
Nawiązując do dekoracji okien, warto pamiętać też o tym, jak dużą rolę w śródziemnomorskich kuchniach gra naturalne światło. Jeżeli tylko to możliwe, warto rozważyć zastosowanie nieco większych okien. Z kolei przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych wtedy, gdy nie są one pożądane, mogą uchronić nas drewniane okiennice – to element, który towarzyszy większości domów zlokalizowanych na południu Europy.
Za praktyczną dekorację okien mogą posłużyć także firany z gładkiego materiału czy zasłony wykonane z naturalnych włókien, na przykład z lnu.
Sypialnia w stylu śródziemnomorskim
Sypialnia urządzona w śródziemnomorskim stylu przyniesie relaks i ukojenie zmysłów, pozwalając poczuć odprężenie, jakie towarzyszy nam podczas słonecznych wakacyjnych dni. Nie da się ukryć, że właśnie do takiego efektu dążymy, aranżując pomieszczenie z funkcją wypoczynkową. Sypialnia nawiązująca do śródziemnomorskich klimatów ma zatem stać się dla nas pokojem relaksu. Takie założenie implikuje pewną dowolność, która pozwala nam adaptować zasady stylu śródziemnomorskiego do własnych potrzeb. Zabawa nadmorską kolorystyką i marynistycznymi dekorami jest wręcz wskazana. Sypialnia nie powinna być miejscem, w którym obowiązują sztywne ramy, dlatego – w zależności od naszych upodobań – możemy naginać nieco klasyczną paletę barw, dostosowując ją do własnych wyobrażeń o idealnym miejscu do odpoczynku. Możemy zatem postawić na ciemniejsze odcienie niebieskiego, jak i na turkusy czy błękity.
Sercem sypialni oczywiście musi być wygodne łóżko. Najlepiej aby jego rama wykonana była z drewna. Mile widziana jest też wiklina, szczególnie w odniesieniu do wezgłowia. Naturalne materiały przybliżą nas do świata nadmorskiej przyrody. Aranżację z całą pewnością ożywi obecność zielonych roślin. Dobrze gdy będą to kwiaty kojarzące się ze śródziemnomorskim krajobrazem: palmy, oleandry czy nawet cytrusy.
O ile w śródziemnomorskich domach i mieszkaniach z reguły również na podłodze w sypialni układane są płytki, o tyle w naszych domowych warunkach, swobodnie możemy w nich zrezygnować, stosując drewno czy panele podłogowe. Taki wybór doda wnętrzu przytulności, a jednocześnie pozwoli zachować marynistyczny charakter jego wystroju.
Łazienka w stylu śródziemnomorskim
Zaproszenie stylu śródziemnomorskiego do wnętrz pozwoli cieszyć się letnią aurą dłużej niż przez 3 wakacyjne miesiące. Aby jak najlepiej oddać ducha śródziemnomorskiego stylu, w łazience możemy wykorzystać:
- gliniane tynki – które często zdobią także podłogi,
- mikrocement – idealny będzie ten w odcieniach beżu,
- tynk dekoracyjny – położony z zamierzonym brakiem dbałości, co da nierównomierny efekt,
- drewno w naturalnych odcieniach,
- bielone drewno,
- kamień,
- plecione kosze,
- rattanowe lampy, stołki, dywaniki,
- suszone trawy w ceramicznych i glinianych dzbanach i wazonach.
Wybierając meble do śródziemnomorskiej łazienki, skupmy się na drewnie. Szafki mogą być też białe. Ważne by miały stosunkowo prostą formę. Lekkiego, południowego charakteru aranżacji doda umywalka nablatowa, która ciekawie będzie prezentować się z baterią wolnostojącą. W formie dodatków, poza praktycznymi koszykami z wikliny i rattanu, możemy zastosować także pojemniki, mydelniczki czy dozowniki do mydła wykonane z materiałów imitujących marmur. Na wykończonej płytkami podłodze, warto położyć miękkie dywaniki w jasnych kolorach, które sprawią, że wnętrze wydawać będzie się bardziej przytulne, ale też zapewnią komfort podczas użytkowania łazienki w chłodniejsze dni. Chcąc mocniej zaakcentować śródziemnomorski wystrój, na ścianach możemy też zastosować płytki w formie mozaiki, kafle patchworkowe czy ozdobione, kojarzącymi się nam ze światem antycznym, wzorami. Pamiętajmy tylko, aby nie przesadzić z elementami dekoracyjnymi. Łazienki w domach mieszkańców południowej Europy są utrzymane w duchu prostoty.
Styl śródziemnomorski w ogrodzie
Taras to chyba jedno z tych miejsc, w których najłatwiej możemy wyrazić swoje umiłowanie do śródziemnomorskich krajobrazów i aranżacji. Projektując ogród, nie zapominajmy o specyficznych formach architektonicznych, które obowiązkowo powinny się w nim znaleźć. Są to:
- kamienne schodki,
- murki,
- kolumnady,
- jasne kamienie ozdobne,
- dzbany,
- donice z kamienia,
- amfory,
- rzeźby i płaskorzeźby.
Meble ogrodowe w stylu śródziemnomorskim najczęściej wykonywane są z rattanu, bądź drewna. Mogą też być zrobione z metalu, ważne jednak, by miały lekką, ażurową formę. Ich siedziska koniecznie muszą być wyłożone miękkimi poduchami. W śródziemnomorskich ogrodach nie brakuje drzew, kwitnących krzewów i pnączy, niemniej jednak rzadko kiedy spotkamy w nich trawniki, szczególnie te rozłożyste, charakterystyczne dla naszych przydomowych przestrzeni. Zamiast traw stosuje się raczej powierzchnie żwirowe i kamienne ścieżki.
A jakie rośliny pomogą nam stworzyć w ogrodzie śródziemnomorski klimat? Niestety te specyficzne dla ogrodów greckich, włoskich czy hiszpańskich, a więc cytrusy czy drzewa oliwne nie przetrwają w naszych warunkach. Śmiało możemy natomiast sięgnąć po pnącza: bluszcz pospolity, wiciokrzew Henry’ego, milin amerykański czy winobluszcz pięciolistkowy. W kategorii krzewów zaś dobrym wyborem będą bukszpany i jałowce. W okolice Prowansji zaś przeniesie nas lawenda czy szałwia.
Różne oblicza stylu śródziemnomorskiego
Styl śródziemnomorski, choć ma swoje wyróżniki, tak naprawdę w każdym regionie basenu Morza Śródziemnomorskiego przyjmuje inne oblicze: od greckiego błękitu, poprzez fiolet prowansalskiej lawendy i włoską elegancję, aż po marokańskie wzornictwo. W poszczególnych regionach możemy wyszczególnić specyficzne dla nich cechy. Dlatego, chcąc naprawdę poznać styl śródziemnomorski, powinniśmy zapoznać się ze specyfiką poszczególnych stylów składających się na jego całość.
Styl hiszpański
To styl będący przekrojem hiszpańskiej historii, w którym przenikają się wpływy gotyckie, islamskie a nawet mauretańskie. Cechują go żywe, naturalne kolory: pomarańcze, żółcie, czerwienie, turkusy i zielenie. Ze względu na ciepły klimat, życie mieszkańców Hiszpanii często toczy się nie tylko w domu, lecz także na tarasie. W ogrodzie ustawiane są wygodne meble, dzięki którym możemy cieszyć się chwilą relaksu na świeżym powietrzu.
Hiszpańskie wnętrza słyną z odważnych aranżacji i kafli o niebanalnych wzorach. Ściany rzadko kiedy są gładkie, najczęściej nadaje się im interesującą strukturę. W przejściach pomiędzy pomieszczeniami stosuje się łuki, które wieńczą także okna i drzwi tarasowe.
Kuchnia w stylu hiszpańskim w pigułce:
- bogactwo intensywnych kolorów – dominują tu odważne, ale stylowe zestawienia barw,
- meble z solidnego drewna przykryte kamiennym blatem,
- płytki na podłogę i na ścianę – pokryte geometrycznymi wzorami lub motywami florystycznymi, a także te o nietypowych kształtach,
- różnorodność form i mnogość zdobień – wynikająca z różnych kulturowych wpływów,
- orientalne dodatki – ceramiczne pojemniki i wazony, bogato zdobione, kolorowe tkaniny w postaci obrusów czy zasłon.
Styl prowansalski
Jednoznacznie kojarzy się nam z sielskim krajobrazem i polami lawendy. W aranżacjach w duchu stylu prowansalskiego królują natura i spokój, hołdujące niespiesznemu stylowi życia mieszkańców południowej Francji. Prowansalskie krajobrazy stanowią inspirację dla palety barw wykorzystywanej w tym stylu. Kolorystyka bazuje tu więc na barwach ziemi, lawendowych fioletach, błękitach, beżach i pastelach.
Meble pojawiające się w prowansalskiej kuchni mają klasyczne kształty. Wykonywane są w bielonego drewna, a czasem intencyjnie postarzane. Obowiązkowym elementem zabudowy meblowej są przeszklone szafki. W witrynach eksponuje się zastawy stołowe na specjalną okazję czy inne, dekoracyjne akcesoria. Na otwartych półkach natomiast ustawia się plecione kosze i gliniane dzbanki. Kluczowy jest tu oczywiście motyw lawendy, który może pojawić się na płytkach, ale i na pojemnikach czy ceramice.
Kuchnia prowansalska w pigułce:
- jasna, pastelowa kolorystyka – tworząca we wnętrzu sielską aranżację,
- jasne, frezowane meble – nierzadko celowo postarzane, koniecznie uzupełnione o zdobne uchwyty,
- otwarte półki i witryny – dodające zabudowie lekkości i pozwalające wyeksponować domową porcelanę,
- niejednolita zabudowa meblowa – w kuchni może pojawić się oddzielny kredens czy komoda, a szafki wcale nie muszą łączyć się w spójną całość, najczęściej też stosuje się tu wolnostojące sprzęty AGD w stylu retro,
- naturalne tekstylia – zasłonki, zazdrostki czy miękkie siedziska uszyte z lnu lub bawełny,
- dodatki tworzące przytulną atmosferę – pojemniki na żywność zdobione roślinnymi motywami najczęściej w postaci lawendy,
- kwiaty i zioła – nawiązujące do pięknych, prowansalskich krajobrazów.
Styl grecki
Styl grecki tworzy połączenie biało-niebieskiej kolorystyki przywołującej skojarzenia z morskim błękitem, ale i specyficznym krajobrazem greckiego Santorini, z odwołaniami do antycznej kultury. Greckie domy są urządzone z prostotą i minimalizmem. Dba się w nich o wygodę nie tylko domowników, lecz także często pojawiających się w nich gości. Wnętrza urządzone w greckim stylu są jasne i przestronne, a pod względem kolorystycznym zdominowane przez biel i kobalt.
Meble i inne elementy wyposażenia wykonywane są z naturalnych materiałów: głównie drewna, ale i kamienia czy marmuru. Ponieważ marmur w Grecji jest surowcem łatwo dostępnym, powstają z niego posadzki, mozaiki, zlewozmywaki, blaty, praktyczne akcesoria i dekoracyjne dodatki. W Polsce, aranżując pomieszczenia w stylu greckim, często stosujemy materiały imitujące wygląd marmuru bądź też odwzorowujące jego charakterystyczny deseń.
Kuchnia grecka w pigułce:
- jasne barwy, pośród których dominuje zestawienie bieli i kobaltowego odcienia niebieskiego – naturalna paleta barw ma za zadanie rozjaśnić kuchenne wnętrza. Niekiedy w kuchniach w stylu greckim pojawiają się także mocniejsze akcenty kolorystyczne, kontrastujące z biało-niebieską bazą i utrzymane w intensywnych odcieniach żółtego lub pomarańczowego,
- drewniane meble i kamienne blaty,
- jak największa ilość światła słonecznego – greckie kuchnie aranżowane są tak, by zapewnić im dostęp do jak największej ilości naturalnego światła. Przed jego nadmiarem w upalne dni chronią natomiast grube zasłony i okiennice,
- proste formy i dekoracyjny minimalizm – kuchnie urządzone w stylu greckim nie są pozbawione elementów dekoracyjnych, a wręcz przeciwnie. Odgrywają one we wnętrzach ważną rolę, niemniej jednak wykonywane są z naturalnych materiałów i mają proste formy,
- odwołania do kultury antycznej – pojawiają się w specyficznej ornamentyce, ale i w takich formach, jak filary, łuki czy kolumny,
- ozdobna ceramika – monumentalne dzbany, wazony i osłony doniczkowe.
Więcej na temat urządzania kuchni i innych domowych pomieszczeń w stylu greckim dowiesz się z naszego poradnika:
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-w-stylu-greckim-3252.html
Styl orientalny
Styl orientalny kojarzy nam się z gustowną mieszanką wzorów i kolorów. Jego zastosowanie to zaproszenie do domowych wnętrz wyjątkowego klimatu suku, czyli muzułmańskiego targu z wyróżniającą go wielobarwnością, pięknymi tkaninami i jedyną w swoim rodzaju ceramiką. Aranżacja wnętrz w stylu orientalnym może okazać się wymagająca, ze względu chociażby na inny typ budownictwa, jednak z całą pewnością z kultury orientu możemy czerpać moc inspiracji, szczególnie jeżeli zależy nam na tym, by do domu zaprosić nieco więcej koloru.
Motywem, który najczęściej pojawia się w tamtejszych dekoracjach, jest koniczyna marokańska, nazywana też marokańską różą. W sklepach znajdziemy ozdobione nim płytki podłogowe i ścienne, a także tapety czy tekstylia.
Styl orientalny wyraża się również w odważnych zestawieniach kontrastujących ze sobą barw. Ciepłe i energetyczne żółcie i czerwienie łączone są z chłodnymi odcieniami niebieskiego: kobaltem, błękitem, turkusem czy indygo.
W pomieszczeniu urządzonym w stylu orientalnym nie może zabraknąć odpowiednich tekstyliów. Styl ten nie może także obejść się bez dywanów, zasłon, obrusów i dekoracyjnych poduch.
Kuchnia w stylu orientalnym w pigułce:
- intensywne kolory – śmiałe zestawienia barw o ciepłej i chłodnej tonacji,
- płytki i kafelki – koniecznie wzorzyste lub ze specyficznymi motywami czy też w kształcie mozaiki marokańskiej,
- zdobione meble – z rzeźbionymi dekorami i motywami zwierząt i kwiatów,
- misy, plecione kosze, ogromne wazony - to najlepsze dodatki,
- tekstylia – miękkie poduchy, miłe w dotyku dywany, grube zasłony, które spełniać będą funkcję praktyczną, a dodatkowo dodadzą wnętrzu przytulności.
Styl włoski
Włosi to nie tylko smakosze dobrej kuchni, ale też wykwintni znawcy mody i designu. Mieszkańcy słonecznej Italii cenią sobie komfort i uwielbiają towarzystwo, co odbija się na sposobie aranżacji ich domów, w których nigdy nie może zabraknąć wygodnych mebli wypoczynkowych: rozłożystych sof, dużych foteli, puf, stołów i stolików.
W urządzonej w stylu włoskim kuchni rządzi klasa i elegancja. Dlatego jest tu miejsce wyłącznie na designerskie meble i dodatki. Meble stanowią ucieleśnienie nowoczesności. Szafki wykańczane są z reguły na wysoki połysk, a blaty wykonywane z naturalnego kamienia: granitu bądź marmuru. We włoskich stylizacjach oczywiście może również pojawić się również drewno – najlepiej dębowe lub orzechowe. Niekiedy – dla dodania kuchennemu wnętrzu charakteru – zapraszane są także złote, srebrne czy mosiężne akcenty.
Kuchnia włoska w pigułce:
- jasna kolorystyka – dominujące barwy to biele i szarości, beże oraz kremy, a także pastelowe odcienie, które wizualnie rozjaśniają pomieszczenie,
- wysokiej jakości meble – najczęściej wykonane z drewna, utrzymane w minimalistycznym, nowoczesnym tonie. Ważnym elementem jest stół, przy którym może zgromadzić się cała rodzina,
- naturalne materiały – kamień, ceramika, drewno dodają stylowym, włoskim kuchniom elegancji. Nawiązują do tradycji, a jednocześnie stanowią wyraz nowoczesności i luksusu,
- stylowe dodatki – są eleganckie i z klasą. Włosi raczej postawią na jeden mocniejszy akcent dekoracyjny, niż na dużą liczbę niepraktycznych ozdób. Często bowiem już same wysokiej jakości materiały budują charakter całej kuchni.
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-w-stylu-greckim-3252.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-prowansalska-czym-sie-wyroznia-1228.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/goraca-hiszpania-w-centrum-twojego-mieszkania-1433.html