Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Biophilia w designie – czym jest i jak...

Porady


Biophilia w designie – czym jest i jak urządzić biofiliczną kuchnię?

Powrót do natury jest odpowiedzią na wiele problemów, w jakimi przychodzi nam się mierzyć we współczesnym świecie. Dlatego biophilia w designie zyskuje na popularności, a wprowadzenie do wnętrz elementów biofilicznych staje się coraz bardziej pożądane i zbiera pozytywne opinie. Jedno jest pewne, obcowanie z naturą zawsze działa na nas pozytywnie i przynosi sporo korzyści, dlatego warto pokusić się, by spotykać się z nią nie tylko od czasu do czasu, ale by zaprosić ją do naszego domu. Poznajcie sposoby na praktykowanie biofilii w aranżacji wnętrz.

Na zdjęciu: Studio mebli Vigo

Biofilia – definicja

 

Termin „biofilia” nie oznacza nic innego, jak umiłowanie tego, co żywe. Po raz pierwszy zastosował go niemiecki psycholog Erich Fromm w wydanej w 1973r. książce pt. „The Anatomy of Human Destructiveness”, gdzie zdefiniował biofilię jako „namiętną miłość życia i wszystkiego, co żyje”. Nieco ponad dekadę później biolog amerykańskiego pochodzenia Edward O. Wilson w pracy zatytułowanej „Biophilia” rozwinął tę koncepcję i jednocześnie sformułował tezę, mówiącą o tym, że ludzkie zamiłowanie do przyrody ma poniekąd podłoże genetyczne. Jak stwierdził, człowiek przez ponad 90% obecności na Ziemi był w stałej relacji z przyrodą. Dlatego instynktownie dobrze czujemy się w otoczeniu środowiska naturalnego, które pozytywnie wpływa na naszą kondycję psychiczną, poziom motywacji oraz produktywność.

 

Integracja natury do urbanistyki

 

Obecnie czas, w którym zachwycaliśmy się industrializmem, mamy już za sobą. Znowu więc chcemy powracać do naszych naturalnych korzeni. Ma to swoje odzwierciedlenie chociażby w planowaniu „Zielonych Miast” (przykładem może być tu Wiedeń, Sztokholm, Kopenhaga i Lublana) czy w takich projektach, jak Pahapur w Nowym Delhi, wieżowce Bosco Verticale w Mediolanie, budynek siedziby Amazona The Spheres w Seattle czy inspirowany Wiszącymi ogrodami Semiramidy budynek mieszkalny Garden Hill w Birmingham. Uznaje się zresztą, że Wiszące ogrody w Babilonie są jednym z przejawów biofilii właśnie.

 

Architektura zgodna z koncepcją biofilii szybko podbiła nasze serca i zaczęła rozprzestrzeniać się na kolejne obszary designu. Dziś design biofiliczny z całą pewnością wpisuje się w obowiązujące trendy, zarówno jeżeli chodzi o projektowanie miast, budynków czy wnętrz. Zauważamy bowiem potrzebę tworzenia bioróżnorodnych miejsc, w których możemy pracować, odpoczywać czy doświadczać rozrywki w otoczeniu natury: zwierząt, roślin czy mikroorganizmów, które budują ekosystemy w obrębie danej przestrzeni, kreując jednocześnie jej klimat.

 

Projektowanie biofiliczne

 

Teoria biofilii, w której z założenia dąży się zintensyfikowania naszych kontaktów z naturą, wciąż zyskuje na popularności, również w zakresie szeroko pojętego projektowania przestrzeni. W tym aspekcie wyróżniono trzy grupy wzorców projektowych:

  • naturę w przestrzeni – to grupa odnosząca się do faktycznej obecności elementów przyrody w pomieszczeniach,
  • naturalne odniesienia – imitować mają naturalny krajobraz, poprzez formę, kształty, materiały, wzory czy tekstury w miejscach, w których nie mamy możliwości zastosowania naturalnych elementów
  • naturę przestrzeni – to elementy, których zadaniem jest wzbudzenie emocji. Przykładowo pusta przestrzeń i perspektywa przynoszą nam poczucie wolności, a bujna roślinność daje schronienie i poczucie bezpieczeństwa.

 

Biofilia w domowych wnętrzach

 

Plusy wynikające z wprowadzenia biofilicznej koncepcji do naszych wnętrz są w większości oczywiste. Obcowanie z naturą ma moc energetyzującą, pobudzającą do działania, mobilizującą i uzdrawiającą. A ponieważ z reguły przeważającą większość czasu spędzamy w naszych domach,  warto czerpać korzyści płynące z tego nowoczesnego trendu, łącząc design z zaletami  biofilicznego podejścia do projektowania.

 

Biophilia w designie – czym jest i jak urządzić biofiliczną kuchnię?

 

Biofiliczne kolory i materiały

 

Biofiliczny design opiera się głównie na naturalnych kolorach i barwach ziemi, ale także kolorach, które jednoznacznie kojarzą nam się z naturalnym krajobrazem. Będą to zatem różnego rodzaju odcienie zieleni, niebieskiego, a także brązy czy beże i szarości. A zatem kolory, które podświadomie uważamy za uspokajające i relaksujące. W zaprojektowanych w duchu biofilii wnętrzach nie może zabraknąć nawiązujących do natury motywów dekoracyjnych.

Goszczą tu przede wszystkim naturalne materiały, zarówno w odniesieniu do elementów konstrukcyjnych, jak i wyposażenia. Charakterystyczne są drewniane lub wiklinowe meble. W kuchni czy łazience świetnie odnajdą się kamienne blaty, chociażby te wykonane z granitu czy marmuru. Nie bez znaczenia pozostaje tu także ekologia. Projektanci wnętrz tworzący biofiliczne aranżacje przychylni są bowiem materiałom produkowanym w sposób zrównoważony, a więc z poszanowaniem przyrody. Pod względem wizualnym zaś, cenią również materiały, które naturalnie się starzeją.

 

Światło

 

Właściwe doświetlenie wnętrza jest ważne, niezależnie od tego, na jaki aranżacyjny styl się zdecydujemy. Styl biofiliczny ma jednak swoją ulubione rodzaje światła. Jeżeli mamy na to wpływ, postarajmy się, by do pomieszczenia wpadało jak najwięcej światła naturalnego. Wybierając oświetlenie sztuczne, ograniczmy natomiast ilość światła niebieskiego, o zimnej barwie, na rzecz światła żółtego, o ciepłej temperaturze barwowej. Ciepłe światło sprzyja relaksowi i efektywnemu odpoczynkowi, podczas gdy światło niebieskie, blokując wytwarzanie melatoniny, zakłóca nasz dobowy rytm.

 

Biophiliczne podejście do przestrzeni

 

Biophilia ceni przestrzeń, a funkcjonalne strefy w urządzonych zgodnie z jej zasadami pomieszczeniach, powinniśmy wydzielać w naturalny sposób, korzystając chociażby z ażurowych przegród czy zielonych ścian. Strefy wydzielić można również przy pomocy kolorów lub wzorów – także tych odnoszących się do świata natury. Rytmicznie powtarzające się motywy spotęgują przestrzenny ład i wzbudzą w nas poczucie prywatności i bezpieczeństwa.

 

Biophilia w aranżacji kuchni

 

Bardzo często, zupełnie podświadomie, zapraszamy styl biofiliczny do naszych domowych wnętrz. Szczególnie dotyczy to salonów, pełniących funkcję pokoi do relaksu i miejsc do odpoczynku. Tu najczęściej wstawiamy żywe kwiaty i drewniane meble. Jednak biofiliczny design równie chętnie stosujemy w kuchni, gdzie obecność roślin wydaje się być najbardziej naturalna. Jak zatem zaaranżować kuchnię w duchu biophilii?

 

Biophilia w designie – czym jest i jak urządzić biofiliczną kuchnię?

 

Zabudowa meblowa

 

W kuchni urządzonej w stylu biofilicznym dominować muszą naturalne materiały. Zabudowa meblowa może zatem, przynajmniej w wyglądzie, przypominać naturalne drewno. Niemniej jednak meble mogą po prostu przybrać kojarzące się nam z naturą barwy. Idealne będą takie zestawienia, jak białe fronty wykończone drewnianym blatem, zielone meble zwieńczone blatem imitującym marmur czy chociażby aranżacja w duchu duo tone z drewnianymi i czarnymi szafkami oraz granitowym blatem. Nie bójmy się wykorzystywać również stali nierdzewnej, naturalnych kamieni czy mebli z wikliny. Jeżeli w naszym domu znajduje się drewniana podłoga, będzie idealną bazą do aranżacji w stylu eko.

 

Sprzęty AGD w biofilicznej kuchni

 

Naturalnego wymiaru kuchni biofilicznej dodadzą sprzęty w kolorze inox, ale też te posiadające elementy wykonane z czarnego szkła. Jeżeli chodzi o ich styl, w zasadzie tylko od nas zależy, czy zdecydujemy się na urządzenia do zabudowy, czy AGD wolnostojące, np. z linii retro, które wykorzystuje się m.in. do aranżacji kuchni w stylu rustykalnym, gdzie również nie brakuje odwołań do natury. Dowolność mamy także przy wyborze zlewozmywaka: równie dobrze sprawdzi się tu zlew ceramiczny, co stalowy czy granitowy.

 

Naturalne rośliny i zioła

 

W kuchni, w której króluje biofilia, nie może zabraknąć żywych roślin. Modnym rozwiązaniem wywodzącym się ze stylu botanicznego są tzw. żywe ściany, które najczęściej wykonuje się z mchu. Są niezwykle efektowne, a do tego niezwykle łatwe w utrzymaniu. Mech pochłania bowiem wilgoć z powietrza, a tej w kuchni z reguły nie brakuje, dlatego nie ma potrzeby jego dodatkowego nawadniania. Poza tym, na kuchennych parapetach warto ustawić zielone kwiaty.

Z kolei rozwiązaniem, które będzie równie praktycznym, co estetycznym, jest uprawa domowego zielnika. Co więcej, aromatyczne zioła, takie jak bazylia, majeranek, tymianek, kolendra czy rozmaryn do kuchni wprowadzą niepowtarzalny zapach, który również myślami przeniesie nas na łono natury.

 

Backsplach w naturalnym stylu

 

Backsplash, czyli tzw. „fartuch kuchenny”, to fragment ściany pomiędzy górną a dolną zabudową, która również daje nam spore pole do popisu. Możemy zabezpieczyć go płytkami ceramicznymi, ale także szklanym czy stalowym panelem. W kuchni biofilicznej mogą pojawić się także tapety z odnoszącymi się do natury motywami: dżunglą, lasem czy kwiatami.

 

Tekstylia i dodatki

 

W stylowo urządzonej kuchni liczy się każdy szczegół, dlatego również w ten zaaranżowanej na wzór biofilicznej, tekstylia i dodatki odgrywają ważną rolę.

Jeżeli tylko wpadające do kuchni promienie słoneczne nie przeszkadzają nam w wykonywaniu codziennych obowiązków, możemy śmiało zrezygnować z dekoracji okiennych. Im więcej naturalnego światła, tym lepiej. Natomiast jeśli z praktycznych względów musimy przysłaniać okna, wybierzmy delikatne firanki lub rolety rzymskie z lnu czy lnianego muślinu.

Najlepszą dekoracją kuchni w stylu biofilicznej będą oczywiście żywe rośliny. Jednak możemy wyeksponować w niej również porcelanowe, ceramiczne lub gliniane naczynia oraz drewniane i metalowe akcesoria. Wraz z kwiatami i ziołami, ustawmy je na blacie lub otwartych półkach albo zawieśmy na kuchennym relingu, by stały się integralną częścią całej aranżacji.

 

https://www.maxkuchnie.pl/przepisy/artykuly/ekologia-zaczyna-sie-w-kuchni-1697.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/piekarnik/ekologiczny-piekarnik-innowacja-xxi-wieku-1148.html

Studio Vigo
Studio Vigo
Studio Vigo
Studio Vigo
Studio Vigo
Studio Vigo
Studio Vigo
Studio Vigo
Studio Vigo
Studio Vigo

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w stylu loft


Szykuje się gruntowny remont Twego kuchennego zacisza? Brak Ci pomysłu na to, jaki...

Ogrzewanie podłogowe w kuchni


Ogrzewanie w kuchni to dość istotny element. W pomieszczeniu tym spędza się dużo...

Minimalizm kontrolowany


Jeśli lubisz porządek, proste formy iharmonijne wnętrza, styl minimalistyczny jest...