Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Meble kuchenne / Nowoczesna kuchnia / Główne trendy w aranżacji kuchni w 2015 roku

Nowoczesna kuchnia

Główne trendy w aranżacji kuchni w 2015 roku

Ulubione0

Kuchnia 2015 to przede wszystkim kuchnia nowoczesna, doskonale zaplanowana, w której rządzi funkcjonalność i ergonomia. Wszystko musi mieć w niej swe stałe, z góry ustalone miejsce, będąc przy tym zawsze pod ręką, jednak nie na widoku. Kuchenny minimalizm czerpie z dotychczasowego aranżacyjnego dorobku projektantów, dlatego nieprzerwanie dominują w nim proste, geometryczne formy zabudowy, nieskomplikowane kształty, stonowane barwy.

Kuchnia nowoczesna

Wyznacznikiem funkcjonalności w takiej kuchni jest bez wątpienia duży, solidny, stabilny blat roboczy, na których bez większych problemów będzie można przyrządzać wszelkie posiłki. Ale na tym nie koniec. Komfortowa kuchnia to przede wszystkim kuchnia doskonale rozplanowana, pełna dużych, pojemnych, funkcjonalnie wyposażonych szafek, szuflad, cargo. Nowoczesne, pomysłowe systemy ułatwiające korzystanie na co dzień z zabudowy meblowej to już niezbędny luksus, ale podstawa w praktycznej i modnej kuchni.
 

Kuchnia gładka

Brak wyraźnie zaakcentowanych struktur w aranżacji to kolejny trend, będący kontynuacją tych, które dominowały w kuchniach w latach ubiegłych. Jego odzwierciedlenia warto szukać w gładkich, polerowanych na wysoki połysk frontach meblowych, śliskich, błyszczących płytkach, laminatach, okleinach, materiałach podłogowych. Nie może też zabraknąć tu dekoracyjnego, a zarazem praktycznego szkła. Gładkie powierzchnie to nie tylko wyraz mody i podążania za ogólnoświatowymi trendami aranżacyjnymi, to też doskonały przejaw dbałości o funkcjonalność w kuchni. Łatwość utrzymania takich powierzchni w czystości wydaje się być jedną z największych zalet nie do przecenienia.
 

Kuchnia otwarta

Moda na otwarte kuchnie nieprzerwanie trwa od kilku lat, nie sposób sobie wyobrazić, by ten trend został przerwany w 2014 roku. Modna kuchnia to ta otwarta na salon, przenikająca się z nim, a niejednokrotnie go dominująca. Nie ma wyraźnie zaznaczonej granicy między tymi dwoma pomieszczeniami, dlatego coraz częściej, to styl kuchni narzuca reszcie pomieszczeń charakter, nie pozostając jednak obojętnym na stylistykę i wpływy pozostałych wnętrz. Często więc do kuchni wprowadza się elementy przełamujące wszechobecną biel i jasność, tworzy się kontrasty i zaskakujące połączenia. Przykładem mogą być chociażby niezwykle modne kolorowe AGD, niejednokrotnie w bardzo odważnych i soczystych barwach, które nie tylko rozweselają wnętrze, ale nadają mu też charakteru. Kontrastowych plam można też szukać na frontach zabudowy meblowej, w dodatkach czy na fragmentach ścian. Kuchnia otwarta jest trendy, ale przy tym jest niezwykle funkcjonalna – pozwala na integrację domowników, gości, zarówno podczas przygotowywania, jak i spożywania posiłków. Staje się prawdziwym sercem domu, i to w dosłownym tego słowa znaczeniu.
 

Kuchnia eko

Dbałość o środowisko naturalne w jeszcze większym stopniu niż w latach ubiegłych zaznacza się w kuchennych trendach aranżacyjnych. Przejawem tego może być zwrot ku naturze, solidnych, służących przez długie lata, naturalnych materiałach wykończeniowych. W kuchni 2014 znajdziemy więc zarówno szkło, jak też gładki kamień, beton, cegłę czy drewno. To ostatnie najlepiej jeśli będzie stare, z widocznymi śladami przeszłości. Materiałom takim nadaje się jednak nowe życie, odnawia je, odrestaurowuje. Taki swoisty recykling wyjątkowo silnie zaznacza się w tegorocznych aranżacjach, co jest przejawem nie tylko obowiązujących trendów, ale i wzrostu ekologicznej świadomości i troski o przyszłość pokoleń. Ekologia w nowoczesnej kuchni powinna być też widoczna w funkcjonalnych, designerskich, a jednocześnie energooszczędnych sprzętach AGD. Obecne, wodo- i energooszczędne trendy to już nie tylko przejaw krótkotrwałej mody, ale przede wszystkim rosnącej świadomości społecznej. Kuchenne urządzenia są jednymi z najbardziej energochłonnych spośród wszystkich w domu, muszą więc być ekologiczne. Będzie to miało przełożenie nie tylko na modny design w kuchni, ale i na zasobność portfela. Podobnie sprawa wygląda z oświetleniem. Światła LED na dobre zadomowiły się już w kuchennej rzeczywistości, nie tylko w formie doświetlenia stref roboczych. Obecnie, coraz częściej pełnią one też funkcje dekoracyjne, stając się obowiązkowym uzupełnieniem kuchennej aranżacji.

Zobacz również

Jak rozplanować system ogrzewania w kuchni?

Jak rozplanować system ogrzewania w kuchni?

Otwarta czy zamknięta? To, czy nasza kuchnia będzie zamkniętym, oddzielnym pomieszczeniem, czy...

Ekologia w kuchennym wydaniu

Ekologia w kuchennym wydaniu

Kuchenne centrum dowodzenia   Segregacja wcale nie jest tak trudna i skomplikowana jak się...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena