Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Dark nordic – poznaj skandynawskie wnętrza w...

Porady


Dark nordic – poznaj skandynawskie wnętrza w ciemnej tonacji

Moda na wnętrza scandi towarzyszy nam już od długiego czasu, choć trend ten ciągle ewaluuje. A czy da się połączyć go z odważnymi, ciemnymi kolorami? Oczywiście. Kiedy skandynawski minimalizm zestawimy z ciemną paletą barw, otrzymamy styl dark nordic. Sprawdź, skąd wywodzi się ten wnętrzarski nurt i jak zaprosić go do domu.

Na zdjęciu: Studio Bossi

Historia nordyckiego stylu wnętrz

 

Wcale nie tak dawno, bo na początku XX wieku w Szwecji dominowały ciemne wnętrza, w których królował przepych. Natomiast styl skandynawski w dzisiejszej odsłonie niejako zdefiniował szwedzki malarz Carl Larsson, a właściwie jego żona Karin. Z uwagi na charakterystyczny klimat Skandynawii dostęp do naturalnego światła bywa mocno ograniczony, dlatego chcąc jak najdłużej cieszyć się nim w swoim domu, Karin rozpoczęła eksperymentowanie. Postawiła na jasne i naturalne barwy, które pozwoliły jej rozświetlić wnętrza. Z kolei jej mąż aranżacje te uwieczniał na obrazach, które możemy podziwiać po dziś dzień, by móc przekonać się, jak wyglądały pierwsze pomieszczenia urządzone w stylu skandynawskim. Niemniej jednak styl scandi jest wyjątkowo elastyczny, a dominująca w niej biel pozwala na łatwą metamorfozę trendu, stąd jego liczne odmiany.

 

Nowy styl w ciemnej tonacji – jaki jest styl dark nordic?

 

Styl skandynawski ewoluuje na różne sposoby, a jednym z jego oblicz jest właśnie dark nordic. Już jakiś czas temu w wypełnionych bielą wnętrzach zaczęły pojawiać się ciemniejsze i bardziej wyraziste kolory – najpierw w postaci dodatków, a następnie mebli czy wykończenia ścian. Styl dark nordic powstał z zestawienia cechującego scandi minimalizmu z intensywniejszą paletą barw: antracytem, granatem, butelkową zielenią, bordo czy kobaltem. Urządzane w ten sposób wnętrza, w żadnym wypadku nie straciły na funkcjonalności, która wciąż jest niezwykle istotna, podobnie zresztą jak jakość materiałów i ponadczasowy design. Ponadto aranżacje w stylu dark nordic są eleganckie, ale i klimatyczne. Ciemna kolorystyka i naturalne materiały dają wrażenie luksusu, ale bez przepychu. W porównaniu z wnętrzami urządzonymi w stylu scandi, obok tradycyjnego drewna pojawia się tu także barwiony na czarno metal, a niekiedy także mosiądz czy miedź, a także szlachetniejsze tkaniny, takie jak chociażby aksamit. Styl ten świetnie odnajduje się chociażby w wysokich pomieszczeniach starych kamienic. Nierzadko towarzyszy mu sztukateria i elementy wyposażenia rodem z minionych epok.

 

Studio Eltop

 

Dark Nordic uwielbia vintage

 

Styl dark nordic lubuje się w eklektyzmie, dlatego nowoczesne elementy często mieszają się tu z tymi sprzed lat. Ciemna kolorystyka sprzyja meblom i dodatkom w stylu vitage. W takich wnętrzach styl skandynawski przejawia się w postaci czystych linii i minimalizmu, a także ponadczasowej zabudowy meblowej. Nastrój dark nordic z kolei wprowadzany jest za sprawą chociażby odnowionych krzeseł, stołu czy komody, ale i dekoracji stanowiących tzw. przedmioty z duszą, którym upływ czasu dodaje uroku. Dopełnieniem takiej aranżacji z całą pewnością powinny stać się klasyczne lampy albo nawet oświetlenie designem nawiązujące do stylu glamour.

 

Styl dark nordic w domu

 

Intensywne barwy to wyznacznik stylu dark nordic. Najpierw w skandynawskich wnętrzach pojawiały się czarne czy ciemnoszare dodatki, nieco później zaczęto dorzucać tu elementy w kolorze granatu lub kobaltu. Potem zrobiło się jeszcze ciekawiej i do palety barw dołączył rubin, bordo, butelkowa zieleń czy szmaragd. Szyku zaś dodają miedziane i złote akcenty. W tak doborowym towarzystwie nietrudno o eleganckie wnętrze, przekonajcie się sami!

 

Ciemna strona granatu

 

Granat to kolor chłodny i dość surowy, ale też wyjątkowo szykowny. Doskonale łączy się z charakterystycznymi dla skandynawskiego stylu odcieniami bieli, szarości, beżu czy drewna. Nie dziwi więc fakt, że już nie tylko detale, ale i meble czy ściany w tym kolorze zapraszane są do wnętrz scandi. Tym bardziej że idealnie wkomponowują się w nie miedziane oraz złote dodatki, pozwalając w niewymagający sposób stworzyć elegancką aranżację. Wbrew pozorom, na bazie dobrze zaaranżowanego granatu, we wnętrzu możemy wykreować naprawdę przytulny klimat. Choćby dlatego granat stanowi tak popularny wybór do sypialni.

 

Dark nordic w odcieniach czerwieni i różu

 

Kolor bordowy, czyli ciemnoczerwony, lekko wpadający w brąz, jest barwą typową dla XIX-wiecznych wnętrz. Z reguły możemy oglądać jego połączenia z innymi ciepłymi kolorami: pomarańczowym, żółtym, beżowym czy brązowym. W stylu dark nordic mile widziane jest jednak jego zestawienie z chłodnym granatem. Poza bordowym w tak urządzonych pomieszczeniach mogą pojawić się także inne, intensywne odcienie czerwieni: rubin, purpura albo burgund, które śmiało możemy połączyć z antracytem albo głębokim brązem. Tu także zagościć mogą złote lub miedziane dodatki.

 

Dark nordic w odsłonie głębokiej zieleni

 

Butelkowa zieleń i szmaragd to dwa odcienie zieleni, które najczęściej możemy spotkać w kompozycjach w stylu dark nordic. To także barwy, które kojarzą nam się z elegancją, dlatego warto zastosować je na przykład na ścianie, by stworzyć gustowne tło dla jasnoszarej lub drewnianej zabudowy meblowej lub też złotych dodatków. W salonie natomiast doskonale sprawdzą się ciemnozielone meble tapicerowane, wykończone miękkimi materiałami: fotele, sofy czy pufy.

 

Dark nordic w wersji glamour

 

Na bazie tak szykownych kolorów, jak bordo, granat czy szmaragd, łatwo stworzyć estetyczne wnętrze z elementami stylu glamour. Chodzi tu przede wszystkim o miedziane i złote dodatki czy akcenty pojawiające się w postaci ram mebli, lamp, uchwytów w szafkach czy tekstyliów. Efekt ma być daleki od przepychu. Zachwycać ma natomiast wyszukaną elegancją.

 

Styl dark nordic – gdzie się sprawdzi?

 

Wydaje się, że ciemna kolorystyka najlepiej prezentuje się w dużych przestrzeniach, jednak odpowiednio zaaranżowana może dobrze wyglądać także w niewielkim pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać o zasadzie złotego środka i nie przesadzić z liczbą ciemnych barw. Najbezpieczniej będzie postawić na jeden, mocniejszy akcent w intensywnym kolorze. Może pojawić się on np. na ścianie czy też w postaci dominującego w pokoju mebla. Pozostałe elementy najlepiej niech zostaną utrzymane w kolorystyce charakterystycznej dla stylu skandynawskiego, a więc w beżach, pastelach czy bieli.

 

studio kome max kuchnie

 

Na czym polega dark nordic w kuchni?

 

Kuchnia w stylu dark nordic – zgodnie z wyznacznikami stylu skandynawskiego – cechować będzie się funkcjonalnością i minimalizmem. Pomieszczenie powinno zostać zorganizowane tak, by zapewnić nam komfort podczas jego codziennego użytkowania, ale i wygodny dostęp do wszystkich potrzebnych produktów i akcesoriów oraz odpowiednio dużo miejsca do przechowywania.

Kolor mebli to kwestia indywidualna. Możemy zdecydować się na jasną lub drewnianą zabudowę na ciemnym tle ścian (ta opcja sprawdzi się doskonale w mniejszych pomieszczeniach) lub też, wręcz przeciwnie – na ciemne szafki. Coraz bardziej popularne w ostatnim czasie stają się meble kuchenne w kolorze granatu, butelkowej zieleni czy antracytu. Ten ostatni pięknie prezentować będzie się w zestawieniu z blatem w naturalnym odcieniu drewna. Do ciemnozielonych szafek możemy dobrać jasny, marmurowy blat, a te granitowe świetnie połączą się z białą, czarną bądź też drewnianą płytą roboczą.

Na ścianie pomiędzy górną a dolną zabudową, czyli na tzw. backsplashu, warto położyć płytki. Mogą być to kafle typowe dla stylu skandynawskiego, tj. płytki typu subway o ciemniejszej barwie. Kiedy jednak chcemy stworzyć jasne tło dla ciemnej zabudowy, możemy rozważyć dekor w postaci białego marmuru lub jego imitacji.

 

Salon w stylu dark nordic

 

Także nasz pokój dzienny może przybrać nordycki wygląd! Sercem salonu w stylu dark nordic będzie wygodna, tapicerowana sofa. Pięknie prezentować będzie się kanapa w kolorze butelkowej zieleni czy granatu. Praktycznym wyborem będzie natomiast sofa ciemnoszara. Dużo jednak zależy od tego, na jaki kolor ścian się zdecydowaliśmy. Jeżeli w pomieszczeniu ściany są w ciemnych odcieniach, kanapa może stanowić dla nich kontrast. Wówczas możemy postawić na jasnoszare lub beżowe wykończenie tapicerki. W salonie nie może też oczywiście zabraknąć stolika kawowego. W estetykę dark nordic wpisze się stolik drewniany albo metalowy. Dobrym wyborem do salonu będzie też wygodny fotel oraz regał czy komoda. Przy czym częściej spotkamy się z otwartymi półkami. W kwestii oświetlenia sprawdzą się zarówno lampy w stylu skandynawskim, jak i industrialnym. Ich proste, surowe formy świetnie wpiszą się w nordycką aranżację.

 

Inne odmiany stylu skandynawskiego

 

Styl duński – na tle innych odmian stylu skandynawskiego wyróżnia go bogactwo barw. We wnętrzach, obok drewna, charakterystyczne są pastelowe akcenty. Pomieszczenia urządzone w stylu duńskim są radosne, a jednocześnie romantyczne i świeże.

Styl fiński – opiera się o kontrasty. Biel zestawiana jest z czernią czy grafitem. Sprawia to wrażanie harmonii i elegancji. Często w fińskich aranżacjach możemy też spotkać się z motywami geometrycznymi.

Styl szwedzki – to najbardziej surowy ze skandynawskich stylów. Cechuje go minimalizm, a we wnętrzach królują biel i naturalne drewno. Aranżacje szwedzkie przepełnia światło i ekologiczne akcenty.

New nordic – to jedna z najpopularniejszych odmian stylu scandi, w której dominuje biel. Kolor ten pojawia się na dużych powierzchniach, przede wszystkim na ścianach i sufitach, ale też na podłodze. Białe pomieszczenia wypełnione są jasnymi meblami i  naturalnymi materiałami.

 

Nowe odmiany stylu skandynawskiego powstały także z połączenia wystroju scandi z innymi stylami:

 

Scandi chic – to połączenie stylu skandynawskiego ze stylem glamour. Charakterystyczny dla tego ostatniego blask do aranżacji włączany jest w postaci złota, mosiądzu czy miedzi, które występują jako wykończenie mebli, sprzętów AGD, oświetlenia i dekoracyjnych dodatków.

Scandi boho – to oczywiście zestawienie stylu skandynawskiego ze stylem boho. W tych wnętrzach dominuje wiklina i inne naturalne materiały. Mogą pojawić się podwieszane fotele czy też egzotyczne dekoracje.

Scandi w wersji folk – stanowi połączenie stylu skandynawskiego z folkowym. Urządzone zgodnie z jego zasadami pomieszczenia są wielobarwne i wypełnione folklorystycznymi elementami – ozdobami z filcu, figurkami, dzierganymi serwetami.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/plytki-skandynawskie-kafelki-i-kafle-do-kuchni-2779.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/odrobina-skandynawii-w-kuchennych-czterech-katach-1196.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/wady-i-zalety-jasnych-oraz-ciemnych-kuchni-2571.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-antracyt-wyjatkowy-trend-kolorystyczny-3175.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-w-stylu-new-scandi-2717.html

Studio Kome
Studio Kome
Studio Kome
Studio Kome
Studio Kome
Studio Kome
Studio Eltop
Studio Eltop
Studio Eltop
Studio Eltop
Studio Eltop
Studio Eltop
Studio Bossi
Studio Bossi
Studio Bossi
Studio Bossi
Studio Bossi
Studio Bossi

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Blat kuchenny


Jest tak samo nieocenionym elementem kuchennego królestwa jak płyta grzewcza czy...

Miętowe wnętrze w Twojej kuchni


Kuchnia w kolorze mięty może być naprawdę oryginalna. Co prawda kolor miętowy kojarzy...

Biała kuchnia z wyspą


Wszechobecna biel w projekcie aranżacji kuchni sprawia, że będzie to przestrzeń...