Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Otwórz się! Na sekrety kuchni otwartej!

Porady


Otwórz się! Na sekrety kuchni otwartej!

Ostatnio to jedno z bardziej popularnych rozwiązań. Jest nie tylko modne i estetyczne, ale i wygodne. Jednak ma również wady i ograniczenia, które warto wziąć pod uwagę otwierając kuchnię na resztę pomieszczeń.

Nie tylko dla małych

Kuchnia otwarta to synonim nowoczesnego, dobrze przemyślanego i urządzonego wnętrza. Idealnie sprawdza się w małych mieszkaniach, w których optycznie powiększa całą przestrzeń. Świetnie radzi sobie jednak też i w dużych wnętrzach i przestronnych domach. Dobrze skomponowana z resztą pomieszczeń nie wyróżnia się, przeciwnie stanowi idealne dopełnienie całości. Musimy jednak pamiętać, by zachować konsekwencję stylu zastosowanego w sąsiednich wnętrzach. W przeciwnym wypadku będzie wyglądać groteskowo, jak niepasujący fragment większej układanki.
 

Na granicy...

Zwykle kuchnia już na pierwszy rzut oka wyróżnia się na tle pozostałych pomieszczeń. Jeśli jednak zależy nam na jakimkolwiek oddzieleniu jej od pokoju dziennego, wykorzystajmy do tego gradację kolorów na ścianach, różne elementy wykończeniowe, tkaniny czy dodatki. Na granicy kuchni i salonu możemy ustawić również stół, który optycznie wydzieli te dwa pomieszczenia, przy okazji nie zagraci kuchni – w końcu będzie elementem „wspólnym". Jeśli do tego na ścianę za stołem zastosujemy nietypową tapetę, lustro lub inne ciekawe wykończenie, a nad stołem zawiesimy dekoracyjną lampę, stworzymy niepowtarzalny, jadalniany kącik.
Brak miejsca w małym mieszkaniu lub po prostu chęć praktycznego wykorzystania przestrzeni, może też skłonić to innego, bardzo popularnego ostatnio rozwiązania. Na granicy kuchni i salonu usytuujmy wyspę. Będzie ona nie tylko pełnić funkcję oddzielającą, ale stanie się też idealnym miejscem do wspólnego gotowania lub spożywania posiłków. Co więcej, jej całkowita zabudowa sprawia, że pomieści liczne szafki i półki, których nigdy za wiele w kuchni. Warto też zdać sobie sprawę, że elementy, które usytuujemy na wyspie zdeterminują funkcje, jakie będzie pełnić. Jeśli w blacie umieścimy płytę grzewczą i zlewozmywak, wyspa będzie idealnym miejscem wspólnego gotowania. Sam blat z kolei sprawi, że przejmie ona funkcję stołu, przy którym można śmiało spożywać posiłki. Każda decyzja musi być jednak poprzedzona analizą rozmieszczenia i ewentualnie doprowadzenia do wyspy niezbędnych instalacji (elektrycznej, wodno - kanalizacyjnej czy gazowej).


Otwarta dla otwartych


Oprócz mody na kuchnie otwarte, za takim rozwiązaniem przemawiają też inne argumenty. Kuchnia otwarta to możliwość jednoczesnego gotowania i np. kontrolowania bawiącego się w salonie dziecka. Przy odpowiednim ustawieniu mebli, możemy też oglądać telewizję, czy uczestniczyć w rozmowach ze znajomymi, podczas jednoczesnego przygotowywania kolacji. Bliskość salonu sprawia, że nie musimy nosić dań na drugi koniec domu czy mieszkania, a wydobywające się z kuchni aromaty wzmagają apetyt gości i domowników. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób niestroniących od towarzystwa, otwartych, gościnnych. Otwarcie kuchni sprzyja kontaktom międzyludzkim, szczególnie między domownikami, co w dzisiejszych, zabieganych czasach może być wielkim atutem.
Ponadto, jeśli mamy świetnie urządzoną kuchnię, piękne meble, pomysłową zabudowę, ciekawe AGD, czy designerskie dodatki, dlaczego nie pokazać ich światu? Dzięki kuchni otwartej na salon są one widoczne od progu, ciesząc wzrok nie tylko gości ale i domowników.
 

A jednak „przeciw"

Są jednak i tacy, dla których kuchnia otwarta nie będzie dobrym rozwiązaniem. To przede wszystkim osoby ceniące sobie intymność, prywatność w kuchni. Świadomość gotowania „na otwartej przestrzeni", kiedy wszyscy patrzą na ręce może być dla niektórym mało komfortowa. Również dla osób nieprzywiązujących wagi do porządku, otwarcie kuchni na salon nie będzie dobrym pomysłem. Widok wiecznie brudnych naczyń i pozostałości po gotowaniu z pewnością nie doda uroku żadnej kuchni. Jeśli więc mamy problem z regularnymi porządkami, lepiej zdecydować się na kuchnię zamkniętą lub półotwartą, w której można choć częściowo „ukryć" strefę roboczą.
Kuchnia zamknięta to dobre rozwiązanie również dla osób, które drażnią zapachy powstające podczas gotowania. Nawet najlepszy wyciąg czy okap nie jest bowiem w stanie w 100 % zniwelować tych zapachów.

Komentarze


2.50/5 2 2
5

Dla mnie kuchnia otwarta nie jest rozwiązaniem idealnym. Kuchenne zapachy rozchodza sie po całym domu, trzeba szczególnie dbać o porządek, co więcej huk np robota kuchennego, zagłusza oglądany mecz, budzi spiące dziecko.


Jestem dokładnie tego samego zdania. Niestety ale jakkolwiek jest to rozwiązanie nowoczesne i można by nawet rzec filmowe – bo właśnie często widziane na ekranie, to jednak dla mnie jest więcej „przeciw” aniżeli „za”. Głównie chodzi tu o zapachy – nawet przy standardowych kuchniach często unoszą się one nieproszone po innych pomieszczeniach a co dopiero w przypadku kuchni otwartej. Druga sprawa to też kwestia porządkowa – otóż tu chodzi o to, że nie tylko widzimy z innego pomieszczenia sterty brudnych naczyń ale też te naczynia zadziwiająco szybko „wędrować” zaczynają po całym domu – koniec końców z mieszkania robi nam się często jedna wielka kuchnia. Poparte doświadczeniem ;)

Zobacz również


Instalacja elektryczna w kuchni


Współczesna kuchnia właściwie nie mogłaby się obejść bez energii...

Różowa kuchnia – pomysł na niebanalną aranżację


Różowa kuchnia – czy może wyglądać stylowo? Tak! Czy wpisuje się w...

Ekologia w kuchennym wydaniu


Od 1 lipca 2013 r. wchodzą w życie nowe przepisy regulujące gospodarowanie odpadami....