Czyszczenie mikrofali – cztery szybkie sposoby
Regularne czyszczenie mikrofalówki zapobiega powstawaniu w jej wnętrzu trudnych do usunięcia zabrudzeń. Czasami jednak i w kuchence mikrofalowej uda nam się coś przypalić, a czasami po prostu zapomnimy o jej wyczyszczeniu przed jej kolejnym użyciem. I wtedy musimy poradzić sobie z zadaniem usunięcia z jej środka naprawdę uporczywych zanieczyszczeń. Jak umyć kuchenkę domowymi sposobami, jak pozbyć się z niej zapachu spalenizny i z jakich środków chemicznych oraz gadżetów korzystać? Oto nasze porady.
Nie każdy z nas musi każdego dnia perfekcyjnie zdawać test na idealną panią czy pana domu. To zupełnie normalne, że od czasu do czasu zdarzy nam się czegoś nie dopilnować czy o czymś zapomnieć. Na przykład o włączonej mikrofalówce. Dlatego też dobrze jest znać najlepsze metody na radzenie sobie z zabrudzeniami w kuchence mikrofalowej, które przywrócą jej pierwotny wygląd w zaledwie kilka minut. Oszczędzimy sobie w te sposób stresu i nerwowego przeszukiwania YouTube’a w celu znalezienia jakichkolwiek porad.
Czyszczenie mikrofalówki sokiem z cytryny
Najprostszym domowym sposobem na usunięcie zabrudzeń z mikrofalówki jest wykorzystanie soku z cytryny. Wystarczy że do jakiegokolwiek naczynia, które nadaje się do używania w mikrofali, wlejemy dwie szklanki wody oraz sok z połówki cytryny. Drugą połowę owocu pokrójmy w plastry i również umieśćmy ją w naczyniu, a następnie naczynie wstawmy do naszej kuchenki mikrofalowej. Naszą mieszankę gotujmy aż do momentu aż komora grzania w pełni zaparuje. Wyłączmy urządzenie i pozostawmy je na około 10-15 minut. W tym czasie gorąca para rozmiękczy nawet przypalone resztki, które łatwo usuniemy wilgotną ściereczką. Czyszczenie parą do łatwy sposób na pozbycie się zanieczyszczeń nie tylko ze środka mikrofali, ale i piekarnika. Właśnie dlatego wiodący producenci, wysoko oceniani w rankingach najlepszych sprzętów AGD, oferują opcję tę jako standard wyposażenia swoich urządzeń. Przykładowo w niektórych modelach kuchenek mikrofalowych Samsung znajdziesz dedykowaną funkcję czyszczenia parą.
Jak myć mikrofalówkę octem?
Wykorzystanie octu to doskonały patent nie tylko na pozbycie się z mikrofalówki brudu i nieprzyjemnego zapachu, ale także i bakterii czy pleśni. Ocet bowiem posiada właściwości odkażające i działa bakteriobójczo. Miksturę, która pozwoli Ci skutecznie umyć środek mikrofalówki, przygotujesz z dwóch szklanek wody i połowy szklanki octu. Dalej postępuj, tak jak w przypadku mieszanki z sokiem z cytryny. Doprowadź ją do wrzenia, podgrzewając ją w mikrofali przez kilkanaście minut, a następnie umyj kuchenkę namoczoną ściereczką.
Mikstura z sody i octu na trudne plamy
To nie tajemnica, że najtrudniej będzie wyczyścić mikrofalówkę ze spalenizny. Może zdarzyć się, że w takim wypadku będziemy musieli zadziałać z podwójną mocą. W tym celu użyjmy mieszanki wody z octem, zmieszanych w proporcji 1:1. Powstałą w ten sposób pastę nałóżmy na ściereczkę i przetrzyjmy nią środek mikrofalówki. Z pewnością błyskawicznie poradzi sobie ona nawet z zaschniętym czy przypalonym jedzeniem.
Dedykowane środki chemiczne i czyściki
Oczywiście w sklepach z artykułami do sprzątania znajdziemy również chemiczne środki czystości dedykowane czyszczeniu kuchenek mikrofalowych. Pamiętajmy jednak, by korzystać jedynie z tych artykułów, na których znajdziemy wyraźnie zaznaczoną informację, że nadają się do tego celu. Unikniemy dzięki temu uszkodzenia powierzchni mikrofalówki. Jeśli szukamy w pełni bezpiecznych rozwiązań dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie ze specjalnych czyścików (cleanerów) do mikrofali. Gadżety te ułatwiają czyszczenie wnętrza kuchenki za pomocą pary. Do cleanera nalewamy wodę lub wodę z octem, umieszczamy go w komorze grzania, po czym uruchamiamy urządzenie na wskazany na instrukcji czas. Z czyścika wydobywać będzie się para, która rozpuści zabrudzenia i zneutralizuje przykre zapachy.
- https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jaka-kuchenke-mikrofalowa-kupic-2719.html