Utrzymanie Czystości i Sprzątanie w Kuchni | Porady Max Kuchnie
Utrzymanie Czystości i Sprzątanie w Kuchni | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnie Utrzymanie czystości Sposób na mikrofalówkę… Czyli jak ją...

Utrzymanie czystości


Sposób na mikrofalówkę… Czyli jak ją skutecznie wyczyścić?

Kuchenka mikrofalowa to jedno z najczęściej używanych urządzeń AGD w kuchni. Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez tego sprzętu. Rozmrażanie, grillowanie, podgrzewanie czy gotowanie dzięki mikrofalówce jest szybkie i proste. Niestety jej częste użytkowanie sprzyja powstawaniu typowych dla piekarnika czy płyty grzewczej zabrudzeń. Oto kilka prostych rad jak sobie z nimi poradzić.

Jak dbać o kuchenkę mikrofalową?

Współcześnie produkowane kuchenki mikrofalowe to już nie tylko proste urządzenia, które mają służyć do podgrzewania czy delikatnego opiekania, jak było to przykładowo lata temu. Dziś prezentowane modele pochodzące od renomowanych producentów wyróżniają się szeregiem rozmaitych funkcji i zaawansowanym mechanizmem działania pozwalającym na to, żeby z tego typu kuchenki korzystać na wiele rozmaitych sposobów. Wśród nowatorskich rozwiązań stosowanych w mikrofalówkach warto wymienić między innymi opcję grilla, jaką posiadają wysokiej klasy, innowacyjne urządzenia.

Wyjątkowo popularnym „bajerem" okazuje się też szybkie podgrzewanie. Nie musimy ustawiać parametrów, przeliczać ile co waży, marnować czasu na obliczanie jak długo danie powinno się przyrządzać w kuchence. Nasza fatyga zostaje ograniczona do zupełnego minimum w postaci naciśnięcia pojedynczego przyciska na sprzęcie. To pozwoli rozpocząć proces grzania, który umożliwi wręcz błyskawiczne doprowadzenie jedzenia do takiego stanu, aby nadawało się do smacznego spożycia. Jeszcze innym rozwiązaniem, również chętnie stosowanym przez wytwórców mikrofalówek, okazuje się program do rozmrażania. Wiele modeli posiada specjalny system, jaki umożliwia dużo sprawniejsze rozmrażanie produktów a nawet całych, gotowych potraw. Nieco droższe, ale za to bardzo przydatne będą natomiast mikrofalówki z opcją gotowania na parze. Jest to inteligentny system pozwalający na wygodę i jednocześnie sposób na zachęcenie konsumentów do zdrowego stylu życia. Innowacyjne mikrofalówki z takim udogodnieniem mają dodatkowe naczynie, które przeznaczone jest do przyrządzania dietetycznych specjałów kulinarnych.

Długotrwałość funkcjonowania kuchenek mikrofalowych i ich praca bez zarzutów zależy oczywiście w największym stopniu od jakości mechanizmu, mocy sprzętu a także klasy urządzenia. Niemniej jednak nierzadko występujące problemy z użytkowaniem opisywanych maszyn wynikają z nieodpowiednich praktyk wśród korzystających z nich konsumentów. Pamiętajmy, że stan mikrofalówki zależy w dużej mierze również od tego czy potrafimy o nią należycie zadbać. Ten typ asortymentu AGD nie jest szczególnie wymagający, ale mimo wszystko warto przestrzegać parę standardowych zasad jego użytkowania. Po pierwsze, istotny jest sposób w jaki doprowadzamy kuchenkę do czystości. Myjąc zarówno obudowę mikrofalówki, jak i jej wnętrze stosujmy wyłącznie delikatną szmatkę. Nie używajmy żadnych detergentów, zalecane jest dodanie do wody wyłącznie płynu do naczyń. Przy uruchamianiu urządzenia, konieczne jest natomiast dostosowanie się do zaleceń producenta i używanie tylko takich naczyń, jakie są do tego celu przeznaczone. Nie dopuszcza się umieszczania w kuchence metalowych pojemników czy dań na plastikowych tackach lub opakowanych w folie. Nawet jednorazowy wybryk tego rodzaju może doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu! Mikrofalówka zawsze powinna mieć odsłonięty otwór wentylacyjny. Nie możemy także włączać urządzenia, jeżeli jest ono puste.

Jako jedno z podstawowych urządzeń małego AGD w kuchni, kuchenki mikrofalowe są tymi najczęściej używanymi. Regularne i systematyczne użytkowanie powoduje powstawanie brudu, który nie zawsze tak samo regularnie jest usuwany. Nawet najbardziej perfekcyjna Pani domu nie jest w stanie w 100 % wyeliminować zabrudzeń, jakie mogą powstać we wnętrzu kuchenki mikrofalowej. Można jednak je minimalizować lub przynajmniej próbować ich unikać. Często podgrzewane potrawy, szczególnie te o płynnej konsystencji, brudzą wnętrze kuchenki rozpryskując się pod wpływem wysokiej temperatury. Najlepiej więc tego typu dania przykrywać pokrywką lub talerzykiem. Unikniemy w ten sposób żmudnego czyszczenia powierzchni urządzenia. Równie praktycznym rozwiązaniem jest ustawianie potrawy na dodatkowym talerzyku lub w misce. Dzięki temu, nawet jeśli potrawa wykipi, nie zabrudzi talerza obrotowego mikrofalówki i nie trzeba go będzie dodatkowo czyścić. Na rynku dostępne są kuchenki mikrofalowe wyposażone w funkcję automatycznego usuwania przykrych zapachów. Decydując się na zakup tego rodzaju urządzenia warto sprawdzić jego dodatkowe możliwości, gdyż tego rodzaju walory z pewnością pomogą w utrzymaniu czystości mikrofali, a tym samym znacznie zmniejszą czas przeznaczony na czyszczenie.
 

Codzienna pielęgnacja kuchenki

Drugą, elementarną zasadą ułatwiającą czyszczenie kuchenki mikrofalowej jest regularna dbałość o urządzenie. Po każdym użyciu należy przetrzeć wnętrze kuchenki mokrą ściereczką, by usunąć ewentualne zabrudzenia powstałe podczas podgrzewania czy gotowania. Pozwoli to uniknąć zapieczenia plam i zabrudzeń w czasie następnych cykli grzania. Nie ma bowiem nic trudniejszego do usunięcia jak zapieczony brud, tłuszcz i resztki jedzenia. Poza tym nieusuwane systematycznie zabrudzenia wpływają nie tylko na komfort użytkowania mikrofalówki, mogą ją też uszkadzać lub utrudniać jej działanie. Co więcej, przykry zapach rozkładających się resztek raczej nie wzmaga apetytu.


Czego nie robić podczas czyszczenia!

Wnętrza kuchenki mikrofalowej pod żadnym pozorem nie wolno czyścić ostrymi myjkami, druciakami, czy narzędziami. Możesz w ten sposób zarysować lub zniszczyć delikatną powierzchnię urządzenia. Podobnie sprawa wygląda w przypadku różnych mleczek i środków czyszczących, które oprócz swych silnych właściwości ścierających mogą pozostawić toksyczny, chemiczny zapach we wnętrzu mikrofalówki. Dopuszcza się jedynie mycie jej ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń.
 

Domowe / naturalne sposoby na czyszczenie mikrofalówki

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej to dość mało przyjemny obowiązek, jest jednak kilka prostych sposobów na usunięcie przykrych zabrudzeń:

  • Cytryna - skutecznie czyści zabrudzenia ze starego tłuszczu.  Jednym z najprostszych sposobów doprowadzenia kuchenki mikrofalowej do należytego stanu jest wykorzystanie do tego celu naturalnego środka w postaci cytryny. Dodatkowo z łatwością pozbędziemy się również nieprzyjemnego zapachu pozostającego po rozmaitych potrawach. Cytryna nadaje się nie tylko do herbaty, ale także świetnie pozbywa się zanieczyszczeń. Dzięki niej, szybko i bez większego trudu pozbędziemy się z tego urządzenia wszystkich plam! Dodatkowo, cytryna zabije też nieprzyjemny zapach, który pozostał w mikrofalówce po pewnych potrawach. Jedyne co musimy zrobić, to przygotować odpowiedni roztwór wody i cytryny. Sporządzoną substancję wlewamy do miski, którą wkładamy do kuchenki mikrofalowej. Włączamy urządzenie ustawiając na najwyższą moc, na około cztery minuty. Para, która powstaje podczas podgrzania zmiękczy zanieczyszczenia i staną się one łatwiejsze do usunięcia. Później wystarczy tylko wystarczy umyć oraz przetrzeć urządzenie gorącą wodą. Na początek musimy sporządzić miksturę składającą się właśnie z 2-3 szklanek wody i cytryny. Równie dobrze nadaje się sam wyciśnięty sok, co plastry lub cząstki. Tak przygotowaną mieszankę wkładamy do mikrofalówki w szklanej misce i ustawiamy najwyższą moc urządzenia. Pozostawiamy ją w środku na około cztery minuty lub do czasu gdy wytworzy się wystarczająca ilość pary, która spowoduje rozmiękczenie resztek jedzenia i znacznie łatwiejsze ich usunięcie. Gdy wyciągniemy miseczkę, tą jeszcze dobrze ciepłą wodą bez resztek cytryny myjemy całe wnętrze mikrofalówki. Obrotowy talerz należy wyjąć i dodatkowo umyć płynem do mycia naczyń. Po całym zabiegu kuchenkę płuczemy czystą gorącą wodą.
  • Ocet - metodą na eliminacje brzydkich zapachów. Podobnie jak cytryna działa oczyszczająco i odkażająco, pozostawiając przy tym świeży zapach w komorze mikrofalówki. Jak wiemy jest to produkt o bardzo intensywnym, drażniącym zapachu dlatego nie każdy 'podejmie się tego wyzwania'. Pomimo nieprzyjemnego aromatu, ocet poradzi sobie równie dobrze z zanieczyszczeniami co cytryna. Podobnie jak wyżej, trzeba sporządzić roztwór wody i octu i włączyć urządzenie na kilka minut.Miskę napełnioną roztworem wody i octu w proporcji 1:1 wstaw do środka urządzenia, a następnie postępuj podobnie jak z cytryną.
  • Soda oczyszczona - czyli najlepszy patent na czyszczenie przypalonej mikrofalówki. Jeśli zabrudzenia w twojej kuchence są szczególnie uciążliwe lub tłuste, do ich usunięcia wykorzystać sodę. 2-3 łyżki rozpuść w szklance wody i podgrzewaj przez 4-5 minut. Po tym czasie wytrzyj wnętrze kuchenki do sucha czystą szmatką lub papierowym ręcznikiem.
  • Talerz obrotowy regularnie wyjmuj i myj najlepiej pod bieżącą, ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Mycie w zmywarce może być ryzykowne, ale jeśli producent dopuszcza taką możliwość, korzystaj z niej jak najczęściej.
  • Podczas mycia kuchenki nie zapomnij o regularnym czyszczeniu wentylatorów – najlepiej za pomocą szczoteczki i odkurzacza.
  • Niektóre modele kuchenek mikrofalowych wyposażane są w funkcje automatycznego usuwania przykrych zapachów. Warto przed zakupem urządzenia wziąć pod uwagę czy wybrany przez nas egzemplarz ma tę funkcję. Z pewnością przyda się nam ona w codziennym użytkowaniu.

Czyszczenie mikrofalówki z zewnątrz

O kuchenkę mikrofalową należy dbać nie tylko w środku, ale również z zewnątrz. Najlepszy i niezastąpiony jest oczywiście ocet – w połączeniu z wodą sprawi, że obudowa urządzenia będzie ładnie się błyszczeć. Wentylatory poleca się czyścić specjalną szczoteczką, którą najlepiej umieścić na rurę od odkurzacza – w ten sposób szybko i sprawnie je wyczyścimy.


Kuchenka mikrofalowa wymaga systematycznego czyszczenia. Już nie chodzi o sam efekt wizualny – ale przede wszystkim o higienę. Kuchenka ma nieustanny kontakt z żywnością, a jeżeli jest brudna, to ten brud przechodzi do żywności, którą podgrzewamy. Czyszczenie cytryną lub octem jest łatwe i szybkie, dlatego warto poświęcić kilka chwil i nie dopuścić do rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.

Komentarze


4.57/5 7 7
5

nie wyobrażam sobie wstawiania taleza z jedzeniem do brudnej mikrofali


3

stosuje patent z cytryną - niezastąpiony!


4

W KUCHNI Trzeba dbac o czystosc i porzadek - bez dwóch zdań


5
Kama

Super przydatny artykuł!


5
Julka100

Zawsze mam problem z czyszczeniem mikrofali. Stosowałam wiele pomysłów. Super, że powstają takie artykuły!


5
Berta

Ja często używam do czyszczenia mikrofali cytryny. Świetnie sobie radzi z kilku dniowym tłuszczem.


5
ALINA

Kiedyś używałam do czyszczenia ostrej myjki drucianej. Nie było to dobrym pomysłem. Teraz to wiem!

Zobacz również


Co na front?


W każdej kuchni główną rolę odgrywają meble, ich forma, kształty czy...

Zapach(niało) w kuchni


Piękne aromaty unoszące się w kuchni to wyznacznik każdego domowego ogniska. Jak...

Sprawdzony sposób na utrzymanie płyty gazowej w czystości


Kuchnia jest nie tylko sercem, ale również wizytówką naszego domu. W tym pomieszczeniu...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności