Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchnie / Utrzymanie czystości / Sposób na mikrofalówkę… Czyli jak ją...

Utrzymanie czystości

Sposób na mikrofalówkę… Czyli jak ją skutecznie wyczyścić?

Ulubione1

Kuchenka mikrofalowa to jedno z najczęściej używanych urządzeń AGD w kuchni. Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez tego sprzętu. Rozmrażanie, grillowanie, podgrzewanie czy gotowanie dzięki mikrofalówce jest szybkie i proste. Niestety jej częste użytkowanie sprzyja powstawaniu typowych dla piekarnika czy płyty grzewczej zabrudzeń. Oto kilka prostych rad jak sobie z nimi poradzić.

Lepiej zapobiegać niż...

Nawet najbardziej perfekcyjna Pani domu nie jest w stanie w 100 % wyeliminować zabrudzeń, jakie mogą powstać we wnętrzu kuchenki mikrofalowej. Można jednak je minimalizować lub przynajmniej próbować ich unikać. Często podgrzewane potrawy, szczególnie te o płynnej konsystencji, brudzą wnętrze kuchenki rozpryskując się pod wpływem wysokiej temperatury. Najlepiej więc tego typu dania przykrywać pokrywką lub talerzykiem. Unikniemy w ten sposób żmudnego czyszczenia powierzchni urządzenia. Równie praktycznym rozwiązaniem jest ustawianie potrawy na dodatkowym talerzyku lub w misce. Dzięki temu, nawet jeśli potrawa wykipi, nie zabrudzi talerza obrotowego mikrofalówki i nie trzeba go będzie dodatkowo czyścić.
 

Systematyka

Drugą, elementarną zasadą uławiającą czyszczenie kuchenki mikrofalowej jest regularna dbałość o urządzenie. Po każdym użyciu należy przetrzeć wnętrze kuchenki mokrą ściereczką, by usunąć ewentualne zabrudzenia powstałe podczas podgrzewania czy gotowania. Pozwoli to uniknąć zapieczenia plam i zabrudzeń w czasie następnych cykli grzania. Nie ma bowiem nic trudniejszego do usunięcia jak zapieczony brud, tłuszcz i resztki jedzenia. Poza tym nieusuwane systematycznie zabrudzenia wpływają nie tylko na komfort użytkowania mikrofalówki, mogą ją też uszkadzać lub utrudniać jej działanie. Co więcej, przykry zapach rozkładających się resztek raczej nie wzmaga apetytu.

Czego unikać?


Wnętrza kuchenki mikrofalowej pod żadnym pozorem nie wolno czyścić ostrymi myjkami, druciakami, czy narzędziami. Możesz w ten sposób zarysować lub zniszczyć delikatną powierzchnię urządzenia. Podobnie sprawa wygląda w przypadku różnych mleczek i środków czyszczących, które oprócz swych silnych właściwości ścierających mogą pozostawić toksyczny, chemiczny zapach we wnętrzu mikrofalówki. Dopuszcza się jedynie mycie jej ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń.
 

Sprawdzone patenty

Czyszczenie mikrofalówki to dość mało przyjemny obowiązek, jest jednak kilka prostych sposobów na usunięcie przykrych zabrudzeń:

  • Cytryna. Do miseczki z wodą dodaj kilka cząstek cytryny i podgrzewaj w urządzeniu przez 4-5 minut. Parująca woda powoli i skutecznie rozpuści tłuszcz i brud, który potem łatwo usuniesz za pomocą ściereczki z kuchennym detergentem. Dodatkowo cytrynowy aromat pozostawi miły zapach we wnętrzu kuchenki.
  • Ocet. Podobnie jak cytryna działa oczyszczająco i odkażająco, pozostawiając przy tym świeży zapach w komorze mikrofalówki. Miskę napełnioną roztworem wody i octu w proporcji 1:1 wstaw do środka urządzenia, a następnie postępuj podobnie jak z cytryną.
  • Soda oczyszczona. Jeśli zabrudzenia w twojej kuchence są szczególnie uciążliwe lub tłuste, do ich usunięcia wykorzystać sodę. 2-3 łyżki rozpuść w szklance wody i podgrzewaj przez 4-5 minut. Po tym czasie wytrzyj wnętrze kuchenki do sucha czystą szmatką lub papierowym ręcznikiem.
  • Talerz obrotowy regularnie wyjmuj i myj najlepiej pod bieżącą, ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Mycie w zmywarce może być ryzykowne, ale jeśli producent dopuszcza taką możliwość, korzystaj z niej jak najczęściej.
  • Podczas mycia kuchenki nie zapomnij o regularnym czyszczeniu wentylatorów – najlepiej za pomocą szczoteczki i odkurzacza.
  • Niektóre modele kuchenek mikrofalowych wyposażane są w funkcje automatycznego usuwania przykrych zapachów. Warto przed zakupem urządzenia wziąć pod uwagę czy wybrany przez nas egzemplarz ma tę funkcję. Z pewnością przyda się nam ona w codziennym użytkowaniu.

Zobacz również

Jak właściwie konserwować kuchenne deski?

Jak właściwie konserwować kuchenne deski?

Najpopularniejsze w naszych kuchniach są deski drewniane i bambusowe, więc nimi zajmiemy się w...

Zapanować nad chaosem

Zapanować nad chaosem

Minimalizm górą To, w jakim stylu urządzimy kuchnię może mieć bezpośrednie przełożenie na...
Komentarze (3)
3
Gość
igarny
2013-10-01 16:17:36

W KUCHNI Trzeba dbac o czystosc i porzadek - bez dwóch zdań

Gość
monolika
2013-09-24 10:55:58

stosuje patent z cytryną - niezastąpiony!

gotowanienatajwanie
gotowanienatajwanie
2013-09-24 10:27:56

nie wyobrażam sobie wstawiania taleza z jedzeniem do brudnej mikrofali

Twój komentarz
Ocena