Jak czyścić kuchenne okno?
Małe czy duże, drewniane czy z PVC, białe czy w kolorze... Niezależnie jakie jest kuchenne okno, by być prawdziwą ozdobą wnętrza musi być przede wszystkim czyste. To nie tylko kwestia estetyki. Przez lśniące okno wpada do wnętrza więcej naturalnego światła, które nie tylko rozświetla pomieszczenie, ale dodaje mu blasku, uroku i pozytywnego charakteru. Jak zatem szybko i skutecznie umyć okna?
Okno szczególnej troski
Każde okno się brudzi. O ile na zewnętrzne zabrudzenia niewiele możemy poradzić, o tyle smugi i ślady palców widoczne na wewnętrznej stronie okna to już częsta sprawka najmłodszych domowników. Kuchenne okno jednak ma dodatkowych wrogów w postaci oparów gazu, pary wodnej i wilgoci, które występują w niej nader często. Osiadają one nie tylko na szybach ale też na firankach czy roletach, przez co sprawiają one wrażenie poszarzałych i starych.
Krok po kroku do celu
Osób, które lubią myć okna próżno szukać. Ta niechęć do tego typu porządków wynika szczególnie z powodu uporczywych i trudnych do usunięcia smug, które niejednego przyprawiły o atak wściekłości. O ile jednak starannie przyłożymy się do mycia i nie popełnimy kilku, z pozoru błahych, błędów, efekty mogą być zdumiewające, a samo mycie okien nie musi okazać się wcale takim niemiłym i uciążliwym obowiązkiem.
Dobrze więc wiedzieć jak prawidłowo czyścić kuchenne okno i w jakiej kolejności wykonywać poszczególne prace.
- Przed przystąpieniem do czyszczenie okna najlepiej zdjąć firanki, rolety rzymskie i zasłony, bowiem kurz, który na nich osiadł szybko przeniesie się na nawet najczystsze okno i końcowy efekt będzie niezadowalający. Okienne dekoracje trzeba wyprać w delikatnych detergentach do tego przeznaczonych – tkaniny nie tylko odzyskają swój piękny wygląd, ale też wspaniały, świeży zapach, który będzie unosił się w całej kuchni.
- Wszelkie rośliny, kwiaty i zioła trzeba usunąć z parapetu i, w zależności od gatunku rośliny, delikatnie je odkurzyć lub przetrzeć miękką wilgotną ściereczką.
- Parapet wewnętrzny i zewnętrzny oraz ramy okienne należy dokładnie wyczyścić, używając w tym celu ciepłej wody z dodatkiem kuchennego detergentu. Trudniejsze od usunięcia zabrudzenia spróbujmy wyczyścić mocniejszym środkiem czyszczącym, pamiętając jednak by najpierw wykonać próbę na mniej widocznej powierzchni (niektóre środki mogą zniszczyć lub zmatowić delikatne powłoki). Do czyszczenia nigdy nie używajmy ostrych myjek czy szczotek.
- Jeśli szyby okienne są wyjątkowo zabrudzone, przed ich właściwym myciem, dobrze jest je wstępnie odkurzyć suchą szmatką. Z pewnością ułatwi to późniejsze czyszczenie okna.
- Do mycia okien dobrze jest używać sprawdzonego płynu do szyb, obficie spryskując ich powierzchnię. Na rynku dostępnych jest sporo tego typu detergentów, warto wybrać nie tylko skuteczny, ale i taki o ładnym, świeżym zapachu.
- Szyby myjemy miękką ściereczką, np. z mikrofibry zawsze od góry do dołu, jednak wycieramy je do sucha i polerujemy w kierunku przeciwnym, czyli od dołu ku górze. Wycieranie dobrze jest wykonywać długimi, dokładnymi ruchami, które pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia niechcianych smug.
- Czyszczenie okien warto zaplanować na wczesny pranek lub późny wieczór, kiedy padające na szyby słońce nie jest zbyt silne. Mycie w pełnym słońcu powoduje szybkie wysychanie detergentu na szybach, co skutkuje zaciekami i smugami na oknie. Dobrym pomysłem jest też mycie okien w pochmurny dzień, o ile synoptycy nie zapowiadają opadów deszczu, w takim wypadku nasze starania będą od razu zniweczone.
Babcine patenty
Współczesne środki czystości, płyny do mycia i różnego typu detergenty są z pewnością skuteczne, jednak jeśli zależy nam na bardziej ekologicznych rozwiązaniach, warto wypróbować kilka sposobów, które do mycia okien wykorzystywały nasze mamy i babcie. Oto one:
- Zamiast tradycyjnego płynu do mycia szyb użyjmy wody zmieszanej z octem w proporcji 2:1. Ocet można też zastąpić sokiem z cytryny.
- Skutecznym detergentem do czyszczenia szyb jest też... płyn do płukania tkanin. Dodany w niewielkiej ilości do wody, którą myjemy okna, nie tylko doskonale je wyczyści, ale też nada szybom pięknego, delikatnego zapachu. Co więcej, antystatyczne właściwości płynu widoczne będą też na oknie, bowiem stworzy on na szybie niewidzialną powłokę, zmniejszającą osiadanie kurzu. Podobny efekt uzyskamy, dodając do wody kilka kropel gliceryny.
- Jeśli zależy nam, by zimą szyby nie zamarzały, okna przetrzyjmy wodą z dodatkiem rozcieńczonego amoniaku lub denaturatu.
- Do polerowania szyb doskonale nadają się gazety. Po ich użyciu na oknach nie pozostają smugi, a szyby cudownie lśnią – w dużej mierze to zasługa farby drukarskiej. Podobne, dobre efekty uzyskamy polerując okna... damskimi rajstopami.
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/najlepsze-sposoby-na-mycie-okien-3122.html
Świetnie radzi sobie para z takimi różnymi zabrudzeniami, sama używam najzwyklejszej parownicy z ariete i efekty są rewelacyjne.