Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Najlepsze sposoby na mycie okien

Porady


Najlepsze sposoby na mycie okien

Jak umyć okna? Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest oczywista. A to dlatego, że sposobów na mycie okien jest wiele. To, jakie wykorzystamy, zależy od rodzaju okna i jego wielkości, umiejscowienia w budynku, a także środków i urządzeń, z których chcemy skorzystać.

Na zdjęciu: Studio mebli Kania

Proste i tanie sposoby na czyste okna

Jak szybko umyć okna? Wystarczy miska lub wiaderko z ciepłą wodą, płyn do mycia szyb i płyn do mycia naczyń, ścierka z mikrofibry, gąbka, ręcznik papierowy lub czarno-biała gazeta, odkurzacz. Jeśli planujesz zrobić płyn, to nie zapomnij o pojemniku ze spryskiwaczem. Mycie okien to nie tylko mycie szyb. Zacznij od miejsc, gdzie okna brudzą się bardziej, czyli od framug, zarówno od zewnętrznej strony, jak i wewnątrz okna. Dlaczego warto zająć się tą częścią okna już na początku pracy? Bo podczas czyszczenia framug brudzą się szyby. Pozbądź się resztek liści i igieł z pobliskich drzew, owadów, pajęczyn, kurzu i brudu. Oczyść również parapet zewnętrzny i wewnętrzny, ale nie zapomnij o nim również wtedy, kiedy okna będą już czyste a praca wykonana. Możesz to zrobić zarówno przy pomocy odkurzacza, jak i zwykłej miotełki, której używasz na co dzień do sprzątania. Jeśli masz żaluzje, to również jest to odpowiedni czas na ich oczyszczenie z kurzu. Po zebraniu brudu i kurzu czas na mycie ram okiennych. Okna drewniane nie mogą być czyszczone środkami wybielającymi, dlatego drewniane ramy okienne umyj wodą z dodatkiem zwykłego płynu do mycia naczyń. Do mycia białych plastikowych okien możesz wykorzystać środki czystości, które nie tylko wyczyszczą powierzchnię, ale przywrócą im biel. Tutaj dobrze sobie poradzi soda oczyszczona z octem. Jest to skuteczny, tani i bezpieczny sposób. Żeby nie porysować delikatnej powierzchni, ramy okienne dobrze jest czyścić gąbką lub miękką ściereczką.

 

Czym myć okna?

Płyn do mycia szyb to nie jedyny skuteczny środek, bo równie dobrym rozwiązaniem jest użycie płynu do spryskiwaczy. Jednak nie musisz kupować specjalnych środków, żeby mieć czyste i lśniące okna. Wykorzystaj to, co już masz w domu, np. ocet rozcieńczony z wodą (np. w proporcji 1:1), który myje i jednocześnie nabłyszcza okno. Z brudem dobrze poradzi sobie też sok z cytryny, który wystarczy dodać do wody. Ile? Może to być kilka łyżek lub pół szklanki, w zależności od tego, jak dużo wody użyjesz do zrobienia takiego roztworu.

 

Jak myć okna bez smug? Smugi to zmora wszystkich osób, które myją okna, ale i z tym można sobie poradzić. Pomoże w tym np. mycie gliceryną – wystarczy kilka lub kilkanaście kropel. Dzięki glicerynie nie tylko pozbędziesz się zacieków, ale brud będzie osadzał się na szybach wolniej. Podobny efekt uzyskasz, korzystając z płynu do płukania tkanin. Mycie okien nabłyszczaczem do zmywarki jest również jednym ze sposobów na zacieki. Podczas mycia pamiętaj nie tylko o środku szyby, ale też o miejscach znajdujących się blisko ramy. Jeśli chcesz, żeby okna były błyszczące, nie zapomnij o polerowaniu. Do tego przyda Ci się miękka ścierka, albo gazety (farba drukarska ma działanie nabłyszczające) lub ręcznik papierowy. Są też osoby, które do polerowania używają nylonowych rajstop. Polerowanie szyb jest ostatnim etapem mycia okna i powinno się je robić, jeśli szyby są wciąż wilgotne od płynu.

 

Akcesoria do mycia okien

Wspomnieliśmy o podstawowym sprzęcie, ale możesz ułatwić sobie pracę i uzyskać jeszcze lepsze efekty, a przy tym zaoszczędzić czas. Akcesoria do mycia okien, które ułatwiają i usprawniają pracę to ściągaczka do mycia okien – dzięki niej szybko pozbędziesz się wody i smug z szyby oraz myjki do okien, w tym myjka z teleskopem. Jak działa maszynka do mycia okien, czyli myjka? Zależy od rodzaju, bo są myjki parowe i ciśnieniowe. Parowe mycie wykorzystuje do czyszczenia parę wodną, a nie środki chemiczne. Para niszczy bakterie i radzi sobie nawet z brudem, który do tej pory był trudny do usunięcia. Jak działa parownica? Po uzupełnieniu zbiornika wodą urządzenie podgrzewa ją, wytwarzając parę. Parownica do mycia okien (np. parownica karcher) umyje nie tylko okna, ale i płytki w kuchni czy łazience, kabinę prysznicową i lustra. Są też parownice o zaawansowanych funkcjach, którymi możesz umyć okna i posprzątać dom lub mieszkanie w tym podłogi, dywany i armaturę łazienkową. Odpowiednia końcówka pozwala docierać do trudnodostępnych miejsc, np. fug. Jeśli czeka Cię np. mycie okien dachowych, to myjka z teleskopem znacznie ułatwi pracę.

 

Zaprojektuj kuchnię z nami! - Max Kuchnie

 

Kiedy jest najlepsza pora na mycie okien?

Z pewnością mycie okien w mrozie, ale też w deszczu, nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście nie oznacza to, że mycie okien zimą można pominąć. Najlepiej myć okna w czasie, kiedy na zewnątrz jest pogodnie, ale nie ma zbyt dużego nasłonecznienia. Pora dnia ma również znaczenie, ale sporo zależy od umiejscowienia okien. Najlepiej myć okna kiedy nie ma zbyt dużego nasłonecznienia, a więc rano lub po południu, lub kiedy pogoda jest pochmurna. Jeśli okno znajduje się miejscu, gdzie promienie słońca nie docierają, pora nie ma znaczenia. Dlaczego nie warto myć okien, kiedy świeci na nie słońce? Bo wtedy łatwiej o smugi, ponieważ płyn bardzo szybko schnie.

 

Profesjonalne mycie okien

Nie musisz myć okien sam. Są firmy, które zajmują się myciem szyb i wiedzą, czym i jak dobrze umyć okna, wyczyścić ramy i pozbyć się zabrudzeń, z którymi nie radzą sobie tradycyjne środki. Kiedy opłaca się korzystanie z usług profesjonalistów? Na przykład w domach, w których jest wiele okien, a więc potrzeba do ich umycia więcej czasu i wysiłku oraz w budynkach przemysłowych, gdzie mycie dużych okien wymaga wysiłku i może być niebezpieczne. Warto również zlecić firmie pierwsze mycie okien, np. po remoncie, kiedy mamy do czynienia ze sporymi zabrudzeniami, których nie można pozbyć się prostymi metodami. Sprzątanie w nowym domu czy mieszkaniu lub po gruntownym remoncie jest sporym wysiłkiem, a szyby mogą mieć nietypowe plamy (z farby, tynku itp.), których trzeba się pozbyć skutecznie, nie ryzykując przy tym uszkodzenia czyszczonych powierzchni. Dla osób starszych lub schorowanych, ale również kobiet w ciąży, mycie wysokich okien nie jest bezpieczne, zwłaszcza jeśli trzeba skorzystać z drabinki. W tym przypadku korzystanie z usług profesjonalistów też będzie dobrym rozwiązaniem. Dwustronne mycie okien również może być problematyczne, zwłaszcza w mieszkaniach na piętrze.

 

Ile kosztuje mycie okien?

Mycie okien nie jest drogie, zwłaszcza jeśli korzystamy z dostępnych w domu środków. Nie musisz mieć nawet płynu do mycia szyb, a skorzystać z produktów, które masz w swojej kuchni – octu czy soku z cytryny. Oczywiście firma też może umyć Twoje okna, zwłaszcza jeśli masz ich wiele. Jeśli chodzi o obiekty przemysłowe (np. sklepy, restauracje), mycie szyb powierza się firmom, które nie tylko używają profesjonalnych środków, ale są w stanie dotrzeć w każde miejsce. Pracownicy takich firm mają również uprawnienia do prac wysokościowych. Cena takiej usługi zależy więc od umiejscowienia okien, wielkości powierzchni, która ma być umyta, typu okna (np. jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe) i rodzaju oraz skali zabrudzeń.

 

Jak często myć okna?

Mycie okien powinno odbywać się regularnie, jednak dla każdego regularność oznacza coś innego. Jeśli mieszkasz w mieście, blisko ulicy, to wiesz, że szyby brudzą się szybciej. Podobnie będzie w domach obok, których znajduje się sporo drzew. Takie okna potrzebują częstszego mycia, niż okna w mieszkaniach znajdujących się z dala od ruchu ulicznego i terenów bogatych w roślinność. Najlepsze sposoby na mycie okien nie są kosztowne i nie muszą zajmować wiele czasu. Nawet trudne zabrudzenia usuniesz domowymi sposobami. Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę, zainwestuj w sprzęt myjący, który nie tylko dobrze wyczyści szyby, ale pozwoli zaoszczędzić na środkach do mycia.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnie/utrzymanie-czystosci-/jak-czyscic-kuchenne-okno-590.html

https://www.maxkuchnie.pl/producenci-agd/kernau/postaw-na-profesjonalne-srodki-czystosci-marki-kernau-1455.html

Studio Drawer
Studio Drawer
Studio Eltop
Studio Eltop
Studio Janpol
Studio Janpol
Studio Kome
Studio Kome
Studio Kuc
Studio Kuc
Studio Płuciennik
Studio Płuciennik

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak posprzątać kuchnię?


Wbrew pozorom sprzątanie kuchni wcale nie musi być czaso- i pracochłonne. Aby zadbać o...

Jak czyścić okap kuchenny?


Okap doskonale sprawdza się w roli kuchennego oczyszczacza powietrza. Pozbawia go...

Higiena w kuchni – 5 sposobów na sterylną kuchnię


Porządek w kuchni to podstawa. I choć kuchnia zawsze powinna lśnić czystszością,...