Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Zebra na oknie, czyli żaluzje w kuchni

Porady


Zebra na oknie, czyli żaluzje w kuchni

Żaluzje święciły triumfy na oknach w latach 90-tych ubiegłego wieku. Dziś nie docenia się ich zalet, a niesłusznie, tym bardziej, że nowoczesne propozycje producentów warte są rozważenia i zamontowania na oknie, szczególnie kuchennym.

Okienny zarządca

Żaluzje należą do wyjątkowych okiennych elementów. Są nie tylko dekoracją, ale pełnią też bardzo ważne funkcje, których pozazdrościć im mogą inne rodzaje okiennych akcesoriów. Przede wszystkim umożliwiają „zarządzanie" dziennym światłem wpadającym do wnętrza kuchni. Można bowiem całkowicie zasłonić okno, lub przeciwnie – zupełnie je odsłonić, wpuszczając do wnętrza maksymalną ilość promieni słonecznych. Możliwe są też rozwiązania pośrednie, czego nie można powiedzieć np. o roletach czy zasłonach. Dzięki żaluzjom można dowolnie regulować kąt padania światła, odpowiednio ustawiając lamele. Daje to nieograniczone możliwości tworzenia klimatu we wnętrzu, pozwala przy tym ograniczać nadmierne nagrzewanie się pomieszczenia, a także umożliwia zasłonięcie się przed wzrokiem wścibskiej sąsiadki.
 

Pion czy poziom?

Wśród nowoczesnych żaluzji znajdziemy modele pionowe i poziome. Różnica miedzy nimi polega na ułożeniu lameli, jednak oba typy mogą jednakowo dobrze sprawdzić się we wnętrzu. Ostateczny wybór powinien byćpodyktowany indywidualnymi przyzwyczajeniami oraz charakterem, jaki chcemy uzyskać w pomieszczeniu. Żaluzje poziome zazwyczaj mają lamele o wymiarach od 60 do 120 mm , najczęściej wykonane są z tkaniny, chociaż coraz częściej spotyka się też modele z PVC lub aluminium. Montowane są na ścianie nad oknem, ale możliwe jest też umiejscowienie ich w suficie, dzięki czemu stają się swoistym parawanem, przegrodą optycznie dzieląca wnętrze na dwie różne strefy. Nie zaleca się ich jednak do pomieszczeń kuchennych, w których o wiele praktyczniejsze będą żaluzje poziome. Są one bardziej poręczne w tak szczególnym wnętrzu, jakim jest kuchnia, ale też doskonale nadają się na ciekawą dekorację, doskonale wpisując się w charakter każdego stylu. Mogą być wykonane z różnych materiałów, ich lamele są nieco mniejsze niż w przypadku żaluzji pionowych (mają wymiary od 15-50 mm), dlatego montowane są na oknach, również dachowych!


Materiał ma znaczenie

W zależności od tego, z jakiego surowca zostaną wykonane żaluzje, możemy spodziewać się innego charakteru i efektu końcowego okiennej aranżacji. Nieco inaczej będą się też „zachowywać" na oknie i spełniać swe funkcje w odmienny sposób.

  • Żaluzje aluminiowe – niezwykle trwałe, dostępne w wielu interesujących kolorach doskonale wpiszą się w charakter nowoczesnej kuchni. Są przy tym lekkie, mogą być więc stosowane na dużych powierzchniach, co więcej odbijają promienie słoneczne, pozwalają więc nie tylko osłaniać wnętrze przed światłem, ale też umożliwiają regulację stopnia nagrzania pomieszczenia.
  • Żaluzje z PVC - lekkie i subtelne, niestety mało trwałe, potrafią odkształcać się pod wpływem nagrzania przez słońce. Nie gwarantują też doskonałego zaciemnienia, całkowicie zamknięte jedynie rozpraszają światło. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak niska cena.
  • Żaluzje bambusowe – ostatnio dość modne, wprowadzające do wnętrza nutkę orientu, a jednocześnie naturalności. Swój niepowtarzalny wygląd zawdzięczają sprasowanym, wąskim listewkom bambusa, świetnie komponują się zarówno z nowoczesnymi, jak i tradycyjnymi kuchniami. Z reguły są zabezpieczone odpowiednimi lakierami i preparatami ochronnymi, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których panuje podwyższona wilgotność.
  • Żaluzje drewniane – hit ostatnich miesięcy, wyjątkowo modne i eleganckie, szczególnie te o nieco szerszych i grubszych lamelach niż tradycyjne (na kuchennym oknie doskonale prezentują się lamele o szerokości nawet 5-6 cm). Nadają wnętrzu niezwykle przytulny charakter, współgrają właściwie z każdą stylistyką kuchni. W zależności od ich formy i kolorystki (paleta kolorów jest przebogata), można stworzyć dowolny klimat, wpisujący się w aranżację kuchni rustykalnej, retro, skandynawskiej, industrialnej a nawet minimalistycznej. Drewniane żaluzje pasują bowiem do szkła, metalu, a nawet skóry naturalnej. Zazwyczaj są odpowiednio impregnowane i zabezpieczane. Ich wadą jest jednak duży ciężar i wyjątkowo wysoka cena.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Anetatena

W kuchni posiadam żaluzje bambusowe i gdybym miała jeszcze raz wybierać, to zdecydowałabym się na nie ponownie! Wyglądają niesamowicie, a przy tym łatwo się je czyści. Swoje zamówiłam i polecam każdemu. Doskonała jakość w przystępnej cenie!

Zobacz również


Kuchnia w odcieniach szarości


Oryginalność w zakresie aranżacji pomieszczenia kuchennego wcale nie musi wiązać się...

Wykładzina sposobem na podłogę w kuchni


Być może dla niektórych wyda się to trochę dziwne, ale jakiś czas temu na...

W zauroczeniu designem


Nowoczesna, designerska kuchnia powinna łączyć walory estetyczne z funkcjonalnością....