Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Proste sposoby na spaleniznę, czyli każdemu się...

Porady


Proste sposoby na spaleniznę, czyli każdemu się może zdarzyć

Ile razy zdarzyło Ci się coś przypalić? Wystarczy chwila nieuwagi i już 'po garnku'. Na szczęście znamy sprawdzone i skuteczne sposoby, które pozwolą Ci uporać się z brudem w mig! Naczynia również wymagają pielęgnacji, dlatego przesadne szorowanie czy tarcie może tylko zarysować ich elegancką powierzchnię. Aby pozbyć się trudnego brudu lub przypalone resztki warto zastosować kilka prostych trików.

Sól dobra na wszystko
Jednym z najpopularniejszych sposób na pozbycie się spalenizny jest sól. Należy do przypalonego naczynia wsypać kilka łyżek lub łyżeczek soli – w zależności od wielkości naczynia. Sól powinna przykryć całą 'spaloną plamę', która powstała 'przez przypadek'. Gruba warstwa soli powinna leżakować na spaleniźnie przez dobrych kilka godzin. Po upływie kilku godzin przecieramy garnek wilgotną szmatką – i gotowe!

Proszek do prania nie tylko do prania
Drugim sposobem na szybkie i bezproblemowe pozbycie się spalenizny z naszych ulubionych naczyń jest zastosowanie proszku do prania lub dowolnego mleczka do czyszczenia. Zabieg, wykonywany tymi detergentami lepiej jest wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Po wyszorowaniu naczynia należy dokładnie wypłukać garnek pod strumieniem gorącej wody. Musimy zadbać o to, aby w naczyniu nie pozostały resztki proszku czy mleczka – są to środki chemiczne, które nie powinny mieć kontaktu z żywnością! Najlepszą metodą jest wlanie lub wsypanie detergentu, dodanie wody i gotowanie. W ten sposób szybko (i bezboleśnie) pozbędziemy się nieprzyjemnej spalenizny.

Ocet sposobem na spaleniznę
Kolejnym sposobem na spaleniznę jest ocet. Już kilka kropel wystarczy, aby spalone płaty zaczęły się odlepiać. Każdy w kuchni ma ocet, dlatego świetnie sprawdzi się nawet w krytycznych ( i niezapowiedzianych) sytuacjach. Ocet powinno się zagotować w sporej ilości wody. Ważne jest, aby nie używać octu w przypadku naczyń emaliowanych – mogą one ulec zniszczeniu.

Idealny ryż
Innym trikiem, który możemy Wam zaproponować jest ryż. Wprawdzie ta metoda, może zająć nieco więcej czasu niż poprzednie, ale jeżeli nie mamy nic innego pod ręką to warto spróbować. Naczynie pokryte spalenizną obsypujemy ziarnami ryżu. Dodajemy wodę i całość gotujemy. Cały proces może zająć nawet parę godzin, jednak ryż jest dobrą alternatywą octu czy środków chemicznych. Gotowany ryż nie uszkodzi naczynia.

Zaoszczędź czas i nerwy
Z pewnością każdemu z nas nieraz zdarzyło się przypalić garnek czy patelnię. Długie minuty szorowania i drapania. Spalenizna nie chce zejść a my denerwujemy się coraz bardziej. Nadmierne szorowanie może uszkodzić naczynie i zmniejszyć jego użytkowość. Warto zastosować kilka prostych trików, które szybko i sprytnie pozbędą się naszej spalenizny.

Komentarze


4.50/5 2 2
4
kris

Prosty, tani ekologiczny sposób na kuchenkę i okap - gorąca woda i szare mydło.


5
Alka

Bardzo często zdarza mi się przypalić garnek z mlekiem. Dotychczas nie korzystałam z takich pomysłów. Ciekawy to bardzo. Następnym razem spróbuję.

Zobacz również


Jak czyścić okap kuchenny?


Okap doskonale sprawdza się w roli kuchennego oczyszczacza powietrza. Pozbawia go...

Czysta kuchnia krok po kroku


Gdzie jak gdzie, ale w kuchni powinny panować porządek i nieskazitelna czystość....

Czyste gotowanie, czyli jak czyścić płyty grzewcze


W kuchni, jak w żadnym innym domowym pomieszczeniu powinna panować nienaganna...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności