Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz

Sprzęt agd


Obecnie większość z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania w kuchni bez mikrofalówki. Szybkie podgrzewanie, grillowanie, gotowanie a nawet rozmrażanie to główne atuty tego urządzenia. Czym jednak kierować się przy jej wyborze, aby dobrze spełniała swe funkcje? Oto kilka wskazówek.

Razem czy osobno?

Przede wszystkim trzeba zadecydować czy nasza kuchenka mikrofalowa ma być wolnostojąca, czy też do zabudowy, zintegrowana z kuchennymi meblami. Oba rodzaje mają swe wady i zalety. Kuchenkę wolnostojącą łatwo umieścić właściwie w każdym miejscu kuchni, nie jest przecież ogromnym urządzeniem, stosunkowo łatwo się ją czyści, można ją również zabrać ze sobą np. na wakacyjny wyjazd. Niestety mało estetycznie może prezentować się na tle pozostałej zabudowy kuchennej, szczególnie, jeśli wszystkie pozostałe sprzęty są zintegrowane z meblami. W takim przypadku lepiej wybrać model do zabudowy, który nie tylko doskonale wpisze się w wystrój pomieszczenia, ale często bywa lepiej wyposażony i ciszej pracuje niż mikrofalówka wolnostojąca. Niestety modele przeznaczone do zabudowy są zwykle droższe.
 

Istotne szczegóły zabudowy

Jeszcze na etapie planowania kuchennej zabudowy warto podjąć decyzję czy będziemy korzystać z kuchenki mikrofalowej, by wcześnie zaplanować dla niej odpowiednie usytuowanie. Nie jest to wcale takie proste, ponieważ pod uwagę trzeba wziąć nie tylko względy estetyczne, ale i inne parametry, jak możliwość podłączenia do instalacji elektrycznej czy funkcjonalny dostęp do urządzenia. Jednym z najpopularniejszych sposobów lokowania mikrofalówki w kuchni jest umieszczenie jej nad piekarnikiem – tworzą wtedy tzw. słupek. Trzeba jednak zwrócić uwagę na wysokość, na jakiej umieszczamy urządzenie, by mieć do niego swobodny i łatwy dostęp. Dużo praktyczniejsze i efektowniejsze może okazać się umieszczenie kuchenki mikrofalowej w zabudowie meblowej obok piekarnika (często również w sąsiedztwie ekspresu do zabudowy), niestety na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić jednie właściciele dość dużych kuchni, w których znajdzie się miejsce na tego typu zabudowę.


Funkcje


Obecne kuchenki mikrofalowe w niczym nie przypominają pierwszych modeli, które służyły jedynie do podgrzewania gotowych potraw. Współczesne sprzęty potrafią znacznie więcej, za sprawą licznych funkcji, w jakie wyposażają je producenci. Najważniejsze z nich, jakie powinna posiadać każda funkcjonalna mikrofalówka to: podgrzewanie, rozmrażanie i grill. Jeśli planujemy przygotowywać w mikrofalówce jedzenie, dobrze jest wybrać model z funkcją gotowania na parze czy termo obiegiem. Warto wiedzieć, że ze względów bezpieczeństwa, każda kuchenka mikrofalowa powinna być wyposażona w funkcję automatycznego przerywania pracy w razie otwarcia drzwiczek.
 

Co więcej?

Przed zakupem mikrofalówki warto zwrócić uwagę na kilka innych, istotnych parametrów tj.:

  • Moc

Moc, z jaką pracują kuchenki mikrofalowe waha się zwykle w przedziale 700-1000 W. W większości modeli dostępnych na rynku jest ona regulowana, tak by można ją było swobodnie dostosować do przygotowywanej lub podgrzewanej potrawy. Im większa moc, tym kuchenka pracuje szybciej i efektywniej, warto więc wziąć ten parametr pod uwagę wybierając konkretny model. Jeśli kuchenka wyposażona jest w funkcję grilla, moc grzałki grilla powinna oscylować między 700 a 1700W.

  • Pojemność

Im większa tym z reguły lepiej wyposażona kuchenka, bogatsza w różnorodne funkcje i udogodnienia. W małych kuchenkach (poniżej 20 l pojemności) można przede wszystkim podgrzewać potrawy. Większe modele (40 litrów) umożliwiają natomiast korzystanie z innych, bardziej zaawansowanych funkcji i przygotowywanie całych dań.

  • Sterowanie

Najwygodniejsze i najnowocześniejsze jest sterowanie elektroniczne. Wystarczy jedynie zaprogramować urządzenie w zależności od rodzaju potrawy i sposobu jej przyrządzenia, a mikrofalówka sama dostosuje odpowiedni program. Sterowanie mechaniczne jest nieco bardziej uciążliwe, ponieważ zwykle trzeba ręcznie ustawiać kilka parametrów tj. waga potrawy, moc, czas i sposób przyrządzenia.

  • Klasa efektywności energetycznej

Kuchenka mikrofalowa to sprzęt, który jest używany w kuchni dość często, warto więc zwrócić uwagę na ilość energii, jaką dany model zużywa podczas swej pracy. Najlepiej wybrać produkt energooszczędny, w klasie A lub A+.

Komentarze


0.00/5 4 4

ja nie jestem przekonana do używania mikrofalówki. Moim zdaniem po odgrzaniu jedzenia w niej traci ono swój smak..


Ja natomiast nie wyobrażam sobie życia bez mikrofalówki- mogę bardzo szybko coś odgrzać, rozmrozić i wiele innych . Polecam każdemu mikrofalówkę - szczególnie jeśli ktoś jest zapracowany lub studiuje.:))


Dla mnie bez znaczenia jest to czy w mojej kuchni jest mikrofalówka czy nie - bo tak jak wszystko posiada ona plusy i minusy.


Owszem mikrofalówka ma swoje zalety ale są one głównie dostrzegane przez osoby zapracowane, które zwykle ogrzewają w niej gotowe posiłki. Ja jako zwolenniczka ekologicznego trybu życia zdecydowanie jestem przeciwniczką mikrofalówek – to już nie tylko jest kwestia smaku i tego że potrawy tracą swój aromat ale przede wszystkim taki sposób przyrządzania dań jest bardzo niezdrowy. Osobiście polecam przekonać się do gotowania na parze :)

Zobacz również


Zamknij smaki i aromaty! Czyli jak przechowywać przyprawy?


Przyprawy są jak kropka nad „i", zwieńczenie kulinarnego dzieła. Dopełniają smaku,...

Czajnik elektryczny – nim zakupisz


Oprócz standardowych urządzeń AGD w gospodarstwie domowym bardzo potrzebnym...

Estetyczne i funkcjonalne uchwyty mebli kuchennych


Piękna i funkcjonalna kuchnia to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego...