Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchnia w stylu prowansalskim

Sielskie i sentymentalne akcenty w połączeniu z klasyczną elegancją to wnętrza w południowofrancuskim stylu prowansalskim. W tak urządzonych pomieszczeniach niemal namacalnie doświadczamy klimatu panującego na lawendowych wzgórzach i wyczuwamy zapach świeżych ziół. Słoneczna prowincja dostarcza wielu inspiracji w aranżacji przytulnej, ale i praktycznej kuchni.

Na zdjęciu: Studio Oklam

Meble

W każdym domu życie rodzinne toczy się wokół rodzinnego stołu, więc śmiało można powiedzieć, że kuchnia jest pewnego rodzaju sercem domu. Nie powinna więc przypominać propozycji z katalogu meblowego. Na szczęście styl prowansalski daje szeroki wachlarz możliwości zindywidualizowania projektu. Szczególnie mile widziane w takich wnętrzach będą rodzinne pamiątki czy nawet meble przekazywane z pokolenia na pokolenie. W nich kryje się nie tylko historia, ale i niepowtarzalny urok. Jeśli możemy w swojej stylizacji wykorzystać przedmioty, które oprócz walorów użytkowych mają dla nas również wartość sentymentalną, zróbmy to bez wahania. Nie ma potrzeby wydawać dużych sum na sztucznie postarzane meble, jeśli wystarczy zajrzeć na strych i darować niektórym przedmiotom nowe życie. Meble w stylu prowansalskim charakteryzują się delikatnym wykończeniem prostych, ale rzeźbionych frontów. Często pojawiające się na nich motywy nawiązują do roślinnych wzorów czy ażurowych wstawek. Szafki z reguły pokryte są kamiennymi blatami a nad samą kuchenką dominuje duży okap przywołujący na myśl komin. Nie możemy zapomnieć również o kredensie – stanowi on nieodłączny element prowansalskiej kuchni. To także świetne miejsce do zaprezentowania rodzinnej kolekcji porcelany.
 

Kolorystyka

Kuchnia w stylu prowansalskim w ogólnym odbiorze jest przestronna i jasna. Dobór odpowiedniej kolorystyki to przede wszystkim ukłon w stronę jasnych, pastelowych barw. Szarości, beże i różne odcienie bieli to jeden ze sposobów na aranżację takiego wnętrza. Ściany często przeciera się wapnem albo też pokrywa specjalnie chropowatym tynkiem. Dodatkowego uroku dodają pojawiające się miejscami wykończenia z naturalnej cegły czy kamieni. Posadzka, z reguły kamienna, podkreśla surowość wnętrza a dopełnieniem całej stylizacji są wyeksponowane sufitowe belki. Wypełnienie ściany nad zlewem często stanowią mozaiki starannie ułożone z małych kafelków. Podobne wzory mogą być rozrzucone w określonych odstępach w całym pomieszczeniu, na przykład zdobiąc uchwyty kuchennych szafek.

Detale

W tego typu wnętrzach liczy się każdy nawet najdrobniejszy szczegół. To one wpływają na powodzenie całego projektu i stanowią pewnego rodzaju kropkę nad i. Nie wystarczy kuchenna zabudowa w stylu południowej Francji. Dobierzmy zatem rozmaite ozdoby i akcesoria, które podkreślą narzucony styl i ocieplą wnętrze. Świetnie sprawdzą się tutaj przedmioty z wikliny, stojaki z żelaza, ceramika i porcelana. Warto zajrzeć na pchli targ czy stoisko z antykami, gdzie znajdziemy oryginalne blaszane wiaderka, cynowane garnki a nawet wagi szalkowe. Tkaninom również należy poświęcić nieco więcej uwagi. Haftowane obrusy czy nawet ozdobne poduszki na krzesła idealnie wkomponują się w klimat.

Komentarze


5.00/5 2 2
5
rozmarzona

Czytając ten artykuł, aż poczułam klimat Prowansji...


5
Kacha

hmm, a co z oświetleniem? Bardzo podoba mi się taki styl. Mam już wszystko wybrane oprócz właśnie oświetlenia. Pomóżcie!!

Zobacz również


Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie?


Wydawać by się mogło, że w małym lokum wystarczą tylko najprzydatniejsze, podstawowe...

Ścianka działowa – sposób na oddzielenie kuchni i...


Kuchnie otwarte na salon to bardzo popularny trend w aranżacji mieszkań. Połączenie...

Kuchnia z wyspą do siedzenia


Kuchnia z wyspą to marzenie wielu osób. Jeszcze kilka lat temu zakładano, że...