Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak wizualnie powiększyć małą kuchnię?

Porady


Jak wizualnie powiększyć małą kuchnię?

Małe kuchnie posiadają swoje zalety, ale mają też pewne wady. Jedną z niedogodności jest to, że urządzając małą kuchnię musimy przyłożyć większe starania, by wnętrze to nie wydawało się zbyt ciasne, ale i by pomieścić w nim wszystkie niezbędne akcesoria i sprzęty kuchenne. Spędzanie czasu w ciemnej i wyglądającej ciasno kuchni nie będzie należało do najprzyjemniejszych. Dlatego podczas planowania aranżacji małej kuchni, warto zastosować kilka skutecznych tricków wnętrzarskich, za sprawą których Twoja mała kuchnia wydawać się będzie większa i optycznie przestronniejsza. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Na zdjęciu: Studio Mebli Fler

Mała kuchnia – dar czy przekleństwo?

 

Małe kuchnie należą do wnętrz specyficznych i stanowiących swoiste wyzwanie aranżacyjne. Jednak przy odrobinie starań i stworzenia dobrego planu zagospodarowania przestrzeni, można uzyskać funkcjonalne i zarazem piękne wnętrze, mimo małej powierzchni użytkowej. Niewątpliwą zaletą małych kuchni jest to, że wszystko, co nam potrzebne podczas przygotowywania posiłków i sprzątania w nich znajduje się dosłownie pod ręką. W tych najmniejszych kuchniach czasem wystarczy się obracać wokół własnej osi, aby móc sięgnąć po potrzebną rzecz lub zamieszać potrawę gotującą się w garnku. Do minusów należy głównie kwestia tego, że jest w nich mało miejsca na przechowywanie, a przecież w kuchni musimy zmieścić naprawdę sporo akcesoriów i sprzętów, a także wygospodarować powierzchnię roboczą. Jednak warto ponadto zwrócić uwagę na kwestię estetyki małych kuchni. Źle rozplanowana zabudowa meblowa, oświetlenie czy też nieodpowiednie kolory mogą sprawić, że wnętrze wyda się jeszcze ciaśniejsze, ciemne i nieprzyjemne w odbiorze. Dlatego warto postarać się wizualnie powiększyć przestrzeń. Jak to zrobić? Mamy na to kilka sprawdzonych tricków wnętrzarskich.

 

1. Kolory do małej kuchni

 

Małe kuchnie powinny posiadać odpowiednio dobraną kompozycję kolorystyczną. Jeżeli chcemy je wizualnie powiększyć i nadać efektu przestronności, należy przede wszystkim zrezygnować z ciemnych i zbyt krzykliwych kolorów. Zasada planowania kolorystyki małych kuchni brzmi: jasne powiększa, a ciemnie pomniejsza. Dlatego warto postawić głównie na jasne, neutralne barwy, gdyż optycznie powiększą przestrzeń. Idealnie sprawdzi się tu przede wszystkim biel i jej złamane odcienie. Jeżeli jednak chcesz nieco ocieplić takie wnętrze, to warto wprowadzić do niego naturalne materiały, takie jak drewno i kamień lub dopełnić aranżację o kolorowe dodatki i akcesoria kuchenne.

 

2. Lustro w kuchni? Czemu nie!

 

Wydawać by się mogło, że lustro pasuje wyłącznie do przedpokojów czy sypialni. Nic bardziej mylnego, bowiem także w kuchni doskonale się sprawdzi jako element wykończenia ścian. Największą zaletą lustra jest to, że odbija wizerunek przestrzeni, co daje wrażenie, że wnętrze jest większe niż w rzeczywistości. Ponadto lustro doskonale rozprasza światło i w efekcie rozjaśnia całą aranżację czyniąc ją wizualnie większą. Jak zastosować w kuchni lustro? Idealnie się sprawdzi przede wszystkim jako wykończenie ściany nad blatem kuchennym. Może to być jednolita powierzchnia lustra na całym fragmencie ściany między szafkami, lub też występować w postaci lustrzanych płytek kuchennych.

 

3. Minimalizm to podstawa

 

W małych kuchniach dobrze jest postawić na minimalizm, który dotyczy nie tylko wzornictwa, ale i ilości przechowywanych na widoku rzeczy i akcesoriów kuchennych. Natłok elementów wyposażenia sprawi, że wnętrze wyda się ciasne i jeszcze mniejsze. Dlatego ogranicz przechowywane na widoku przedmioty do minimum. Natomiast te, które znajdują się na blacie lub otwartych półkach powinny cechować się prostą formą, spójną kolorystyką, a także pasować do siebie nawzajem oraz do przyjętego w kuchni stylu przewodniego.

 

4. Mała kuchnia a dekoracje

 

W małej kuchni mniej znaczy więcej. Dotyczy to także dekoracji wnętrzarskich. Zbyt duża ilość dekorów, ozdób, bibelotów, obrazków, czy wzorzystych tekstyliów sprawi, że w małej kuchni zapanuje wizualny bałagan i ciasnota. Dlatego, aby ozdobić małą kuchnię warto wybierać przedmioty użytkowe o dekoracyjnym wyrazie. Designerskie młynki lub pojemniki z przyprawami, świeże zioła w ozdobnych doniczkach, czy też piękna aranżacja okna – sprawdzą się tu najlepiej jako dekoracje. Ponadto dekoracją mogą być same meble kuchenne utrzymane na wysoki połysk lub w macie i dopełnione finezyjnymi uchwytami. Całość dopełnią pięknie wyeksponowane naczynia ceramiczne.

Studio Meble Wach
Studio Meble Wach
Studio Alline
Studio Alline
Studio Drewmax
Studio Drewmax
Studio Prestige
Studio Prestige
Studio Zoya
Studio Zoya

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Prostokątny czy owalny – zasady wyboru odpowiedniego...


Stół – niepozorny mebel, jeszcze jeden element wyposażenia kuchni. Czy aby na pewno?...

Jakie dodatki scandi do kuchni?


Kuchnia w stylu skandynawskim ma łączyć w sobie dwie cechy: wygodę i funkcjonalność....

Męska rzecz – urządzamy kuchnię faceta


Przyzwyczailiśmy się już do tego, że to kobiety mają decydujące zdanie co do...