Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sufit podwieszany. Jak go wykorzystać w kuchni?

Porady


Sufit podwieszany. Jak go wykorzystać w kuchni?

Sufit podwieszany jest rozwiązaniem wnętrzarskim mającym wielki potencjał dekoracyjny. Aby móc w pełni go wykorzystać, warto dopasować rodzaj i sposób wykończenia takiego sufitu do warunków konkretnego pomieszczenia. Sufit podwieszany doskonale sprawdzi się także w kuchni. Bowiem nada jej niepowtarzalny klimat oraz sprawi, że zabudowa mebli kuchennych będzie efektowniej wyeksponowana. Jak wykorzystać podwieszany sufit w kuchni oraz jak go zamontować?

Na zdjęciu: Studio Mebli Pio-Mar

Czy podwieszany sufit to dobry pomysł do kuchni?

 

Podwieszany sufit jest rozwiązaniem często stosowanym w szczególności w pokojach dziennych i przedpokojach. Nie ulega wątpliwości, że taki rodzaj wykończenia sufitu sprawia, że cała aranżacja wnętrza nabiera szczególnego wyrazu i staje się bardziej dekoracyjna. Ponadto podwieszany sufit można wzbogacić o ciekawe oświetlenie, dzięki czemu pomieszczenie uzyska także dodatkowy walor w zakresie dekoracyjności i funkcjonalności. Czy w związku z tym podwieszany sufit będzie dobrym pomysłem do kuchni? Oczywiście, że tak. W szczególności w aranżacjach o nowoczesnym wyrazie, podwieszany sufit będzie efektownie dopełniać przyjęty styl wnętrzarski, a ponadto pozwoli uzyskać we wnętrzu przytulniejszy i zarazem bardziej elegancki efekt. Takie wykończenie sufitu umożliwia ukryć wszelkie mankamenty budowlane, okablowanie, przewody elektryczne i wentylacyjne oraz ewentualne nierówności. Pod tym względem zwykle stanowi idealne rozwiązanie, gdy w kuchni znajduje się wyspa kuchenna wyposażona w kuchenkę grzewczą i okap wyspowy. Bowiem wszelkie odprowadzenia wychodzące od okapu zostają estetycznie zakryte. Zaletą jest także skuteczność w zakresie docieplenia pomieszczenia kuchennego. Gdyż przestrzeń w podwieszonym suficie wypełniona może być styropianem lub wełną mineralną. Takie wykończenie wpłynie również na wygłuszenie wnętrza, więc docenią je mieszkańcy kamienic, domów wielorodzinnych i bloków.

 

Realizacja sufitu podwieszanego w kuchni

 

Kluczem do sukcesu jest zawsze dobry plan. Dlatego, gdy już postanowisz, że sufit podwieszany jest rozwiązaniem idealnym także do Twojej kuchni, koniecznie zaplanuj jego realizację. Wówczas efekt na pewno będzie satysfakcjonujący w maksymalnym stopniu. Najważniejszą kwestią w realizacji sufitu podwieszanego jest wysoka jakość wykorzystanych materiałów. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym zakresie zakup komponentów od jednego producenta, dzięki czemu wszystko będzie ze sobą idealnie scalone. Znaczenie ma także ciężar stosowanych materiałów, więc warto upewnić się, czy sufit podwieszany nie obciąży zbytnio stropu. Zwróć uwagę na ciężar poszycia, a także profili, które powinny mu odpowiadać. Poszczególnie elementy montażowe powinny bez trudu obejmować ciężar zarówno całego podwieszonego sufitu, jak i oświetlenia, które zostanie w nim zamontowane. W związku z tym, cała oprawa oświetleniowa nie powinna ważyć więcej niż 6 kg. Jeżeli planujesz cięższe formy źródeł światła, jak np. żyrandol, wówczas warto doprowadzić przyłącze bezpośrednio do stropu za pomocą specjalnego łącznika. Gdy projekt został już wykonany, a materiały są wybrane, wówczas czas przejść do realizacji. Większość osób decyduje się na zlecenie wykonania sufitu podwieszanego specjalistom, ale niektórzy podejmują się samodzielnej realizacji. Osoby decydujące się na montaż sufitu podwieszanego we własnym zakresie powinny zwrócić szczególną uwagę na:

  • wybór płyt karton – gips i złączy systemowych,
  • odpowiedni sposób montażu stelaża z optymalnym dla danego projektu rozstawu profili,
  • właściwy montaż regipsów,
  • zastosowanie do wykończenia okładziny sprawdzonych produktów.

 

Rodzaje wykończenia sufitu podwieszanego w kuchni

 

W nowoczesnych kuchniach można zastosować sufity podwieszane różniące się dekoracyjnością i formą. Największą popularnością cieszą się obecnie dwa rozwiązania. Pierwszym wariantem jest sufit podwieszany mający kształt wyspy w centralnej części pomieszczenia kuchennego. Drugą możliwość wzorniczą stanowi obramowanie sufitu przy skrajach ścian. Każda z tych opcji ma swoje zalety dekoracyjne i daje ciekawe możliwości oświetleniowe. W obu wariantach mocowane mogą być halogeny, dzięki którym światło pada na poszczególne strefy robocze w kuchni, co ma duże znaczenie pod względem funkcjonalności i wygody użytkowania wnętrza. Coraz częściej wybierane jest też oświetlenie LED, które ma wiele kolorów do wyboru.

 

Sufit podwieszany w nowoczesnej kuchni to jeden z najbardziej pożądanych elementów wpływających na jej estetykę i charakter. Podwieszany sufit z powodzeniem można dopasować zarówno do przestronnego, jak i niewielkiego metrażowo wnętrza, uzyskując w ten sposób spektakularny efekt. Dobry plan realizacji, kompatybilne materiały wysokiej jakości oraz sprawdzony wykonawca to gwarancja, że sufit podwieszany w kuchni stanie się jednym z najważniejszych elementów jej wystroju.

Studio Drewmax
Studio Drewmax
Studio Meble Wach
Studio Meble Wach
Studio Meblolux
Studio Meblolux
Studio Meblox
Studio Meblox
Studio StylDeco
Studio StylDeco
Studio Top Cezar
Studio Top Cezar

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Alka

Polecam podwieszany sufit w kuchni, każdemu kto jeszcze się zastanawia. Kuchnia wygląda bardziej elegancko i gustownie. U mnie są dodane światełka ledowe, które nadają pięknego klimatu. Zawsze przeszkadzała mi kratka wentylacyjna. Sufit ładnie ją zakrył.

Zobacz również


Pomysł na granit


To, że kamień jest jednym z najtrwalszych materiałów, jakie można zastosować w...

Urządzamy kuchnię – lepiej wybrać jasną czy ciemną...


Urządzanie kuchni to prawdziwe wyzwanie. Można nawet powiedzieć, że jest to...

Innowacyjny design w kuchni – zero zbędnych elementów


Obecny trend dominujący w dekoratorstwie pomieszczeń domowego zacisza opiera się w...