Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Pozmywane! Czyli jak wybrać dobrą zmywarkę

Porady

Pozmywane! Czyli jak wybrać dobrą zmywarkę

Ulubione5

Mycie naczyń to jedna z najbardziej nielubianych domowych czynności. Możemy jednak skutecznie wymigać się od tego obowiązku inwestując w zmywarkę. Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest jednak prosty, zważywszy na setki dostępnych modeli, przeróżne funkcje i parametry.

Zabudować czy nie?

Bez względu na to czy urządzamy nowoczesną czy tradycyjną kuchnię najlepiej jest ukryć zmywarkę za meblowym frontem. W nowoczesnym pomieszczeniu z reguły wszystkie sprzęty się zabudowuje, przez co idealnie współgrają z minimalistyczną formą kuchennej zabudowy. Z kolei w kuchni stylizowanej czy rustykalnej tak nowoczesny sprzęt, jakim jest zmywarka nie pasowałby do reszty elementów.
Zmywarkę można zabudować całkowicie – wtedy wygląda jak zwykła szafka lub częściowo - w takim wypadku widoczny jest tylko panel sterowania. Jeśli jednak mamy już urządzoną kuchnię i w najbliższych latach nie planujemy remontu, zdecydujmy się na model wolnostojący. Można ją umieścić w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że będzie to w pobliżu kanalizacji i przyłącza wody. Wśród modeli wolnostojących dominuje kolor srebrny lub biały, ale spotkać też można zmywarki w innych barwach, np. czarne.

Dla kogo jaki rozmiar?


Zmywarki występują w 2 standardowych rozmiarach: 45 i 60 cm szerokości. Te mniejsze przeznaczone są dla małych, najczęściej 2 - osobowych rodzin lub dla osób, które niedużo gotują w domu. Z reguły w tych urządzeniach możemy zmywać od 8-10 kompletów naczyń. 60-tka pomieści więcej (od 12-16 kompletów), dlatego przyda się w domu z większą liczbą osób. Decydując się na konkretną wielkość zastanówmy się, jednak ile miejsca w kuchni możemy przeznaczyć na zmywarkę.
 

Co w środku?

Wszystkie zmywarki, niezależnie od modelu, wielkości, typu otwierają się za pomocą uchylnych drzwi. Wszystkie też mają w swym wnętrzu kosze na brudne naczynia i sztućce. Różnią się natomiast ilością koszy (standardowo są 2 kosze, ale bywają modele z 3 koszami) oraz dodatkowymi akcesoriami, jak np. stojak na butelki, kieliszki czy szuflada na sztućce. Najważniejsze, by wszystkie elementy łatwo się wysuwały z wnętrza, dobrze, jeśli można też regulować wysokość położenia górnego kosza. Dzięki temu bez problemów będziemy mogli włożyć na dół zmywarki naczynia i garnki o nietypowych, dużych rozmiarach. Niektórzy producenci oferują też rozmaite, dodatkowe składane półki, które można dostosować do ilości i wielkości mytych naczyń.
 

Co z filtrem?

Jednym z najważniejszych elementów zmywarki jest filtr. Oczywistym jest, że podczas mycia naczyń pozostają przeróżne resztki, odpadki, tłuszcz. Dobry filtr musi powstrzymywać te zanieczyszczenia przed przedostaniem się do pompy, w przeciwnym wypadku mogłoby dojść do zatkania dysz myjących lub uszkodzenia zmywarki. Idealnym rozwiązaniem jest filtr samoczyszczący odprowadzający odpadki bezpośrednio do kanalizacji, wyręczając nas z przykrego obowiązku, jakim jest ręczne usuwanie resztek. Nie wolno jednak zapominać o regularnym czyszczeniu i konserwacji filtra. Pozwoli to na długoletnią, bezusterkową pracę urządzenia.
 

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Klasa energetyczna – informuje ona o zużywanej do pracy energii elektrycznej (najwydajniejsze są sprzęty oznaczone symbolem A, A+, A++).
Średnie zużycie wody w trakcie jednego cyklu – zmywarka bez wątpienia zużywa do swej pracy mniej wody, w porównaniu z ręcznym zmywaniem takiej samej liczby naczyń, jednak poszczególne modele mogą się w tej kwestii znacznie różnić.
Skuteczność zmywania i suszenia – oznacza się ją literkami od A do G, gdzie A jest najwyższą oceną i oznacza najlepszą skuteczność.
Głośność – zmywarki w zależności od wybranego programu pracują od 0,5 do nawet 3 godzin, dlatego niezwykle ważna jest cicha praca tego urządzenia (najlepiej nie przekraczająca 40-45 dB)
 

Funkcje dodatkowe?

Wybierając konkretną zmywarkę zwróćmy uwagę na funkcje i ilość programów, w jakie została wyposażona. Zwykle programów jest kilka, o różnych temperaturach zmywania, ze zmywaniem wstępnym lub bez, z suszeniem lub bez. Niektóre modele mają też programy szybkie (wtedy zmywanie odbywa się w dużo wyższej niż standardowo temperaturze, ale w krótszym czasie), programy delikatne (np. do kieliszków czy kruchej zastawy stołowej) czy programy przeznaczone do mycia i odkażania naczyń dla małych dzieci.
Produkty wyższej klasy wyposażone są w specjalne sensory, dzięki którym zmywarka sama ocenia stopień zabrudzenia naczyń i automatycznie dobiera odpowiedni program zmywania.
Bardzo praktyczną funkcją jest też opcja połowy załadunku, pozwalająca na mycie naczyń przy zapełnionym tylko jednym koszu. Oszczędzamy w ten sposób wodę i energię. Z kolei funkcja opóźnienia startu umożliwia zaprogramowanie pracy zmywarki na konkretny czas, np. tak, by skończyła zmywać w momencie naszego powrotu do domu. Nieoceniony może okazać się też system AquaStop odcinający wodę podczas awarii zmywarki, czy system blokady drzwi podczas pracy urządzenia.

Zobacz również

Styl śródziemnomorski, czyli kuchnia w stylu Greckim

Styl śródziemnomorski, czyli kuchnia w stylu...

Relaks, spokój, odpoczynek Kuchnia w stylu Greckim kojarzy się ze spokojem, relaksem i...

Zamrażarka skrzyniowa

Zamrażarka skrzyniowa

Jak wielka skrzynia Na rynku AGD dostępne są zamrażarki w dwóch podstawowych wersjach...
Komentarze (4)
4
Gość
nocia
2013-08-01 11:19:37

Nie nazwałabym już posiadania zmywarki wymigiwaniem się od zmywania :) uważam, że obecnie jest to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Nie ma to nic wspólnego z lenistwem ale przede wszystkim z oszczędnościami – zarówno czasu jak i wody ;)

rewolucyjnaaneta
rewolucyjnaaneta
2013-07-11 11:36:28

A co do wielkości zmywarki to trzeba zwrócić uwagę na to, jak często i ile naczyń jest do mycia oraz zastanowić się czy w ogóle warto dokonać zakupu zmywarki.

Gość
tomkulinarny
2013-06-25 10:48:45

oszczętność energi przedewszystkim!

Gość
tomkulinarny
2013-05-15 15:16:12

Ważne by dostosować sprzęt do własnych potrzeb, mowa tutaj np o czasie pracy zmywarki, rodzaju szuflad na poszczególne naczynia, a co najważniejsze o oszczędnosci energii i wody.

Twój komentarz
Ocena