Pozmywane! Czyli jak wybrać dobrą zmywarkę
Mycie naczyń to jedna z najbardziej nielubianych domowych czynności. Możemy jednak skutecznie wymigać się od tego obowiązku inwestując w zmywarkę. Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest jednak prosty, zważywszy na setki dostępnych modeli, przeróżne funkcje i parametry.
Zabudować czy nie?
Bez względu na to czy urządzamy nowoczesną czy tradycyjną kuchnię najlepiej jest ukryć zmywarkę za meblowym frontem. W nowoczesnym pomieszczeniu z reguły wszystkie sprzęty się zabudowuje, przez co idealnie współgrają z minimalistyczną formą kuchennej zabudowy. Z kolei w kuchni stylizowanej czy rustykalnej tak nowoczesny sprzęt, jakim jest zmywarka nie pasowałby do reszty elementów.
Zmywarkę można zabudować całkowicie – wtedy wygląda jak zwykła szafka lub częściowo - w takim wypadku widoczny jest tylko panel sterowania. Jeśli jednak mamy już urządzoną kuchnię i w najbliższych latach nie planujemy remontu, zdecydujmy się na model wolnostojący. Można ją umieścić w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że będzie to w pobliżu kanalizacji i przyłącza wody. Wśród modeli wolnostojących dominuje kolor srebrny lub biały, ale spotkać też można zmywarki w innych barwach, np. czarne.
Dla kogo jaki rozmiar?
Zmywarki występują w 2 standardowych rozmiarach: 45 i 60 cm szerokości. Te mniejsze przeznaczone są dla małych, najczęściej 2 - osobowych rodzin lub dla osób, które niedużo gotują w domu. Z reguły w tych urządzeniach możemy zmywać od 8-10 kompletów naczyń. 60-tka pomieści więcej (od 12-16 kompletów), dlatego przyda się w domu z większą liczbą osób. Decydując się na konkretną wielkość zastanówmy się, jednak ile miejsca w kuchni możemy przeznaczyć na zmywarkę.
Co w środku?
Wszystkie zmywarki, niezależnie od modelu, wielkości, typu otwierają się za pomocą uchylnych drzwi. Wszystkie też mają w swym wnętrzu kosze na brudne naczynia i sztućce. Różnią się natomiast ilością koszy (standardowo są 2 kosze, ale bywają modele z 3 koszami) oraz dodatkowymi akcesoriami, jak np. stojak na butelki, kieliszki czy szuflada na sztućce. Najważniejsze, by wszystkie elementy łatwo się wysuwały z wnętrza, dobrze, jeśli można też regulować wysokość położenia górnego kosza. Dzięki temu bez problemów będziemy mogli włożyć na dół zmywarki naczynia i garnki o nietypowych, dużych rozmiarach. Niektórzy producenci oferują też rozmaite, dodatkowe składane półki, które można dostosować do ilości i wielkości mytych naczyń.
Co z filtrem?
Jednym z najważniejszych elementów zmywarki jest filtr. Oczywistym jest, że podczas mycia naczyń pozostają przeróżne resztki, odpadki, tłuszcz. Dobry filtr musi powstrzymywać te zanieczyszczenia przed przedostaniem się do pompy, w przeciwnym wypadku mogłoby dojść do zatkania dysz myjących lub uszkodzenia zmywarki. Idealnym rozwiązaniem jest filtr samoczyszczący odprowadzający odpadki bezpośrednio do kanalizacji, wyręczając nas z przykrego obowiązku, jakim jest ręczne usuwanie resztek. Nie wolno jednak zapominać o regularnym czyszczeniu i konserwacji filtra. Pozwoli to na długoletnią, bezusterkową pracę urządzenia.
Na co jeszcze zwracać uwagę?
Klasa energetyczna – informuje ona o zużywanej do pracy energii elektrycznej (najwydajniejsze są sprzęty oznaczone symbolem A, A+, A++).
Średnie zużycie wody w trakcie jednego cyklu – zmywarka bez wątpienia zużywa do swej pracy mniej wody, w porównaniu z ręcznym zmywaniem takiej samej liczby naczyń, jednak poszczególne modele mogą się w tej kwestii znacznie różnić.
Skuteczność zmywania i suszenia – oznacza się ją literkami od A do G, gdzie A jest najwyższą oceną i oznacza najlepszą skuteczność.
Głośność – zmywarki w zależności od wybranego programu pracują od 0,5 do nawet 3 godzin, dlatego niezwykle ważna jest cicha praca tego urządzenia (najlepiej nie przekraczająca 40-45 dB)
Funkcje dodatkowe?
Wybierając konkretną zmywarkę zwróćmy uwagę na funkcje i ilość programów, w jakie została wyposażona. Zwykle programów jest kilka, o różnych temperaturach zmywania, ze zmywaniem wstępnym lub bez, z suszeniem lub bez. Niektóre modele mają też programy szybkie (wtedy zmywanie odbywa się w dużo wyższej niż standardowo temperaturze, ale w krótszym czasie), programy delikatne (np. do kieliszków czy kruchej zastawy stołowej) czy programy przeznaczone do mycia i odkażania naczyń dla małych dzieci.
Produkty wyższej klasy wyposażone są w specjalne sensory, dzięki którym zmywarka sama ocenia stopień zabrudzenia naczyń i automatycznie dobiera odpowiedni program zmywania.
Bardzo praktyczną funkcją jest też opcja połowy załadunku, pozwalająca na mycie naczyń przy zapełnionym tylko jednym koszu. Oszczędzamy w ten sposób wodę i energię. Z kolei funkcja opóźnienia startu umożliwia zaprogramowanie pracy zmywarki na konkretny czas, np. tak, by skończyła zmywać w momencie naszego powrotu do domu. Nieoceniony może okazać się też system AquaStop odcinający wodę podczas awarii zmywarki, czy system blokady drzwi podczas pracy urządzenia.
Ważne by dostosować sprzęt do własnych potrzeb, mowa tutaj np o czasie pracy zmywarki, rodzaju szuflad na poszczególne naczynia, a co najważniejsze o oszczędnosci energii i wody.
oszczętność energi przedewszystkim!
A co do wielkości zmywarki to trzeba zwrócić uwagę na to, jak często i ile naczyń jest do mycia oraz zastanowić się czy w ogóle warto dokonać zakupu zmywarki.
Nie nazwałabym już posiadania zmywarki wymigiwaniem się od zmywania :) uważam, że obecnie jest to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Nie ma to nic wspólnego z lenistwem ale przede wszystkim z oszczędnościami – zarówno czasu jak i wody ;)
Oczywiście że warto dokonać zakupu zmywarki użytkowniku o nicku "rewolucyjnaaneta" z jednego zasadniczego powodu jakim jest oszczędność . Zmywarka Amica ma dobry poziom wykonania i wiele funkcji. Przede wszystkim dobrze myje i nie ma z nią problemów. Moja ma już 4 lata.
Posiadanie zmywarki pomaga w oszczędzaniu czasu. Sama nie wiedziałam jak bardzo dopóki nie kupiłam swojej ;) Każdemu polecam teraz kupienie zmywarki. W ogóle jak coś to moze załapiecie się na taką samą promocję jak ja, bo niekiedy dają roczny zapas finish quantum, także warto skorzystać i jeszcze tu oszczędzić ;)