Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Pozmywane! Czyli jak wybrać dobrą zmywarkę

Porady


Pozmywane! Czyli jak wybrać dobrą zmywarkę

Mycie naczyń to jedna z najbardziej nielubianych domowych czynności. Możemy jednak skutecznie wymigać się od tego obowiązku inwestując w zmywarkę. Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest jednak prosty, zważywszy na setki dostępnych modeli, przeróżne funkcje i parametry.

Zabudować czy nie?

Bez względu na to czy urządzamy nowoczesną czy tradycyjną kuchnię najlepiej jest ukryć zmywarkę za meblowym frontem. W nowoczesnym pomieszczeniu z reguły wszystkie sprzęty się zabudowuje, przez co idealnie współgrają z minimalistyczną formą kuchennej zabudowy. Z kolei w kuchni stylizowanej czy rustykalnej tak nowoczesny sprzęt, jakim jest zmywarka nie pasowałby do reszty elementów.
Zmywarkę można zabudować całkowicie – wtedy wygląda jak zwykła szafka lub częściowo - w takim wypadku widoczny jest tylko panel sterowania. Jeśli jednak mamy już urządzoną kuchnię i w najbliższych latach nie planujemy remontu, zdecydujmy się na model wolnostojący. Można ją umieścić w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że będzie to w pobliżu kanalizacji i przyłącza wody. Wśród modeli wolnostojących dominuje kolor srebrny lub biały, ale spotkać też można zmywarki w innych barwach, np. czarne.


Dla kogo jaki rozmiar?


Zmywarki występują w 2 standardowych rozmiarach: 45 i 60 cm szerokości. Te mniejsze przeznaczone są dla małych, najczęściej 2 - osobowych rodzin lub dla osób, które niedużo gotują w domu. Z reguły w tych urządzeniach możemy zmywać od 8-10 kompletów naczyń. 60-tka pomieści więcej (od 12-16 kompletów), dlatego przyda się w domu z większą liczbą osób. Decydując się na konkretną wielkość zastanówmy się, jednak ile miejsca w kuchni możemy przeznaczyć na zmywarkę.
 

Co w środku?

Wszystkie zmywarki, niezależnie od modelu, wielkości, typu otwierają się za pomocą uchylnych drzwi. Wszystkie też mają w swym wnętrzu kosze na brudne naczynia i sztućce. Różnią się natomiast ilością koszy (standardowo są 2 kosze, ale bywają modele z 3 koszami) oraz dodatkowymi akcesoriami, jak np. stojak na butelki, kieliszki czy szuflada na sztućce. Najważniejsze, by wszystkie elementy łatwo się wysuwały z wnętrza, dobrze, jeśli można też regulować wysokość położenia górnego kosza. Dzięki temu bez problemów będziemy mogli włożyć na dół zmywarki naczynia i garnki o nietypowych, dużych rozmiarach. Niektórzy producenci oferują też rozmaite, dodatkowe składane półki, które można dostosować do ilości i wielkości mytych naczyń.
 

Co z filtrem?

Jednym z najważniejszych elementów zmywarki jest filtr. Oczywistym jest, że podczas mycia naczyń pozostają przeróżne resztki, odpadki, tłuszcz. Dobry filtr musi powstrzymywać te zanieczyszczenia przed przedostaniem się do pompy, w przeciwnym wypadku mogłoby dojść do zatkania dysz myjących lub uszkodzenia zmywarki. Idealnym rozwiązaniem jest filtr samoczyszczący odprowadzający odpadki bezpośrednio do kanalizacji, wyręczając nas z przykrego obowiązku, jakim jest ręczne usuwanie resztek. Nie wolno jednak zapominać o regularnym czyszczeniu i konserwacji filtra. Pozwoli to na długoletnią, bezusterkową pracę urządzenia.
 

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Klasa energetyczna – informuje ona o zużywanej do pracy energii elektrycznej (najwydajniejsze są sprzęty oznaczone symbolem A, A+, A++).
Średnie zużycie wody w trakcie jednego cyklu – zmywarka bez wątpienia zużywa do swej pracy mniej wody, w porównaniu z ręcznym zmywaniem takiej samej liczby naczyń, jednak poszczególne modele mogą się w tej kwestii znacznie różnić.
Skuteczność zmywania i suszenia – oznacza się ją literkami od A do G, gdzie A jest najwyższą oceną i oznacza najlepszą skuteczność.
Głośność – zmywarki w zależności od wybranego programu pracują od 0,5 do nawet 3 godzin, dlatego niezwykle ważna jest cicha praca tego urządzenia (najlepiej nie przekraczająca 40-45 dB)
 

Funkcje dodatkowe?

Wybierając konkretną zmywarkę zwróćmy uwagę na funkcje i ilość programów, w jakie została wyposażona. Zwykle programów jest kilka, o różnych temperaturach zmywania, ze zmywaniem wstępnym lub bez, z suszeniem lub bez. Niektóre modele mają też programy szybkie (wtedy zmywanie odbywa się w dużo wyższej niż standardowo temperaturze, ale w krótszym czasie), programy delikatne (np. do kieliszków czy kruchej zastawy stołowej) czy programy przeznaczone do mycia i odkażania naczyń dla małych dzieci.
Produkty wyższej klasy wyposażone są w specjalne sensory, dzięki którym zmywarka sama ocenia stopień zabrudzenia naczyń i automatycznie dobiera odpowiedni program zmywania.
Bardzo praktyczną funkcją jest też opcja połowy załadunku, pozwalająca na mycie naczyń przy zapełnionym tylko jednym koszu. Oszczędzamy w ten sposób wodę i energię. Z kolei funkcja opóźnienia startu umożliwia zaprogramowanie pracy zmywarki na konkretny czas, np. tak, by skończyła zmywać w momencie naszego powrotu do domu. Nieoceniony może okazać się też system AquaStop odcinający wodę podczas awarii zmywarki, czy system blokady drzwi podczas pracy urządzenia.

Komentarze


3.00/5 6 6
5

Ważne by dostosować sprzęt do własnych potrzeb, mowa tutaj np o czasie pracy zmywarki, rodzaju szuflad na poszczególne naczynia, a co najważniejsze o oszczędnosci energii i wody.


3

oszczętność energi przedewszystkim!


A co do wielkości zmywarki to trzeba zwrócić uwagę na to, jak często i ile naczyń jest do mycia oraz zastanowić się czy w ogóle warto dokonać zakupu zmywarki.


Nie nazwałabym już posiadania zmywarki wymigiwaniem się od zmywania :) uważam, że obecnie jest to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Nie ma to nic wspólnego z lenistwem ale przede wszystkim z oszczędnościami – zarówno czasu jak i wody ;)


5

Oczywiście że warto dokonać zakupu zmywarki użytkowniku o nicku "rewolucyjnaaneta" z jednego zasadniczego powodu jakim jest oszczędność . Zmywarka Amica ma dobry poziom wykonania i wiele funkcji. Przede wszystkim dobrze myje i nie ma z nią problemów. Moja ma już 4 lata.


5
JuliaCapuletti

Posiadanie zmywarki pomaga w oszczędzaniu czasu. Sama nie wiedziałam jak bardzo dopóki nie kupiłam swojej ;) Każdemu polecam teraz kupienie zmywarki. W ogóle jak coś to moze załapiecie się na taką samą promocję jak ja, bo niekiedy dają roczny zapas finish quantum, także warto skorzystać i jeszcze tu oszczędzić ;)

Zobacz również


Nietypowa deska do krojenia


Akcesoria kuchenne są niezbędne do wygodnego wykonywania codziennych, zupełnie...

4 sposoby na niższe rachunki – kuchnia pod lupą


Nie ma co się oszukiwać – życie jest coraz droższe. Ceny za gaz, wodę czy prąd...

Ekspres do kawy – który model wybrać?


Kawowy zawrót głowy, czyli dylemat smakoszy klasycznej „małej czarnej"...