Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Dbanie o zmywarkę – jak się powinno to robić?

Porady


Dbanie o zmywarkę – jak się powinno to robić?

Kiedyś zmywarka, była urządzeniem luksusowym i mało kto miał ją w swoim domu. Najczęściej można było ją spotkać w restauracjach czy kawiarniach. Dzisiaj wszystko się zmieniło, a zmywarka do podstawowego wyposażenia niemalże każdej kuchni. czasy, kiedy to kobiety godzinami zmywały sterty brudnych naczyń po obiedzie dawno odeszły w zapomnienie – dziś, myje za nas zmywarka. Większość osób twierdzi, że skoro urządzenie to służy do czyszczenia brudnych sztućców i talerzy, to jest wiecznie czysta – nic bardziej mylnego! Zmywarka codziennie 'walczy' z brudem, dlatego bardzo ważne jest, aby sama 'dawała przykład' i była czysta. Aby tak było, konieczna jest jej systematyczna pielęgnacja.

Na zdjęciu: Hotpoint

Skoro sama czyści, to jest czysta?

 

Wszyscy wiemy, że głównym zadaniem zmywarki jest mycie brudnych naczyń. Bez problemu pozbywa się ona reszty jedzenia z talerzy, jednak należy pamiętać, że ona również potrzebuje systematycznej 'opieki'. Czysta zmywarka będzie pracowała bardziej efektywnie i posłuży nam dłużej – bez usterek. Zmywarka nie ma lekko – codziennie 'walczy' z zabrudzeniami oraz przykrym zapachem. Cały czas narażona jest na kontakt z drobnoustrojami, a nawet grzybami. Tylko systematyczne czyszczenie urządzenia uchroni naszą zmywarkę przez bakteriami i zanieczyszczeniami. Zależy nam na czystych naczyniach prawda? Dlatego najpierw powinniśmy zadbać o czystą zmywarkę. Zanieczyszczenia, które znajdują się na filtrach, uszczelkach czy ściankach urządzenia utrudniają dokładne domycie naczyń i niekorzystnie wpływają na 'kondycję' zmywarki.

 

Kluczem do sukcesu jest... systematyczność!

 

Tak jak we wszystkich dziedzinach życia – najważniejsza jest systematyka, dlatego najlepszym sposobem na świeżą, sprawną zmywarkę jest jej regularne czyszczenie. Znacznie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego jeśli chcemy cieszyć się sprawnym urządzeniem przez lata, to musimy poświęcić mu trochę czasu. Systematyczna pielęgnacja sprawi, że naczynia będą czystsze a zmywarka, będzie działała (dłużej) bez zarzutów. Wszyscy wiemy, że świeży i mały brud jest łatwiej usunąć, niż ten kilkutygodniowy – dlatego dbaj! Jak? To proste! Przede wszystkim, przed włożeniem naczyń do zmywarki powinniśmy usunąć z nich resztki jedzenia – w ten sposób unikniemy sytuacji, gdy osadzają się one na filtrach. Dzięki temu zminimalizujemy rozwój bakterii, a także przykrego zapachu. Warto również nie przechowywać brudnych naczyń w zmywarce – jeśli jest ich mała ilość, to po prostu umyjmy je ręcznie.

 

Jak myć i jak często?

 

Zmywarkę powinniśmy myć co najmniej raz w miesiącu. W tym celu wybieramy najdłuższy program mycia i najwyższą temperaturę. Standardowo używamy detergentów i włączamy urządzenia. Oczywiście warto także raz na jakiś czas ręcznie ją umyć. Powinniśmy skupić się na gruntownym czyszczeniu filtrów oraz dysz. Najlepiej wszystkie elementy ruchome wyjąć i dokładnie wyczyścić za pomocą specjalnych szczotek – to właśnie one są najlepszą pożywką dla bakterii.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Ciepło wprost z kranu


Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez bieżącej, ciepłej wody w kranie. Nie sposób...

Jak sterylizować kuchnię w dobie koronawirusa?


Zachowanie czystości w naszych kuchniach jest szczególnie ważne nie tylko wtedy,...

Czyste rury, czyli jak udrażniać odpływ zlewozmywaka?


Czysty, lśniący i pachnący zlewozmywak to podstawa każdej kuchni. Trudno sobie...