Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Czy zmywarkę trzeba myć?

Porady


Czy zmywarkę trzeba myć?

Zmywarka od kilku lat jest niezastąpiona w każdym domu. Czasy, kiedy kobiety po rodzinnym obiedzie zmagały się ze stertą naczyń już dawno minęły. Dziś – myje za nas zmywarka. Mogłoby się wydawać, że urządzenie, które dba o czystość naszych naczyń samo nie wymaga pielęgnacji, Nic bardziej mylnego! To ona codziennie zmaga się z brudem na sztućcach i talerzach, sama też chciałaby być prawdziwym czyścioszkiem.

Na zdjęciu: Studio Vigo

Sama czyści, wiec jest czysta? NIE!

Zadaniem zmywarki jest czyszczenie brudnych naczyń. Usuwa ona pozostałości po obiedzie, ale sama też potrzebuje systematycznego czyszczenia. Jeżeli nie będziemy jej 'szorować' to może nie pracować już tak efektywnie i dokładnie jak na początku. Codziennie zmaga się z różnymi zabrudzeniami, przykrym zapachem, dlatego o zanieczyszczenia samej zmywarki nietrudno. Możliwy jest rozwój drobnoustrojów a nawet grzybów – dostatecznie Was przekonaliśmy? Regularne czyszczenie i systematyczna pielęgnacja unieszkodliwią wszystkie bakterie i zanieczyszczenia ale także pozwolą nam dłużej cieszyć się bezawaryjną pracą tego urządzenia. Zależy nam przecież na dokładnym, efektywnym czyszczeniu – a różne zanieczyszczenia znajdujące się na ściankach, filtrach, uszczelkach mogą utrudniać domycie naczyń.


Systematyczność przede wszystkim

Aby nie dopuścić do najgorszego najlepszym rozwiązaniem jest systematyczne czyszczenie zmywarki. Jak to mówią lepiej zapobiegać niż leczyć – tak też jest w przypadku zmywarki. Dotyczy to dbania o wszystkie sprzęty AGD, ale szczególności zmywarek. Codzienna pielęgnacja podczas każdego użytkowania sprawi, że poważniejsza ingerencja nie będzie konieczna. Zawsze lepiej codziennie dbać o urządzenie, niż później szukać specjalistycznych środków, które pomogą nam się pozbyć trudnego do wyczyszczenia brudu. Aby przyczynić się do lepszej kondycji naszej zmywarki przed włożeniem talerzy do urządzenia, należy pozbyć się wszystkich resztek jedzenia. Unikniemy w ten sposób osadzaniu się ich na filtrach a także zminimalizujemy rozwój bakterii i przykrego zapachu. Starajmy się, aby brudne naczynia nie za długo 'czekały' na mycie – jeżeli jest ich niewiele to lepiej umyć je ręcznie.


Mechanicznie i ręcznie

Zmywarkę należy myć przynajmniej raz w miesiącu – bez względu na to, czy czujemy że nadszedł już czas, czy nie. Nastawiamy wtedy zmywarkę na najdłuższy program i wybieramy najwyższą temperaturę. Używamy detergent i włączamy. Oprócz takiego czyszczenia warto raz na jakiś czas samodzielnie ją umyć. Istotną rolę odgrywa również gruntowe czyszczenie dysz i filtrów. W tym celu musimy wymontować wszystkie elementy ruchome i dokładnie je wyczyścić – są one bowiem idealną pożywką dla bakterii.


O urządzenia trzeba dbać

Dbanie o zmywarkę jest równie ważne co dbanie o naczynia. To właśnie z naczyń, które w niej myjemy później spożywamy posiłki. Pamiętajmy, że systematyczna pielęgnacja gwarantuje dłuższą sprawność urządzenia.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
`lukr

To chyba oczywiste, że zmywarkę jak i każdy inny sprzęt kuchenny trzeba od czasu do czasu umyć. Przecież zostaje w niej dużo nieczystości z naczyń, garnków, etc. Kuchnia powinna być najczystszym miejscem w każdym domu. Kropka.

Zobacz również


Dno zmywarki - plastik czy stal. Co wybrać?


Zmywarka jest urządzeniem, bez którego większość z nas nie jest sobie w stanie...

Gdzie najlepiej umieścić zmywarkę?


Bez względu na to, czy decydujesz się na zmywarkę wolnostojącą czy do zabudowy, jej...

Mniejsza czy większa? Jaką zmywarkę wybrać?


Zmywarka coraz częściej należy do podstawowego wyposażenia każdego domu. Ręczne...