Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Zlewozmywak Ile komór powinien mieć zlewozmywak?

Zlewozmywak


Ile komór powinien mieć zlewozmywak?

Stojąc przed wyborem zlewozmywaka z pewnością będziemy się zastanawiać z jakiego materiału powinien być on wykonany, w jakim kolorze najlepiej będzie współgrał z resztą kuchennej zabudowy, jaki powinien mieć kształt. Będziemy musieli też podjąć decyzję, jakiej wielkości ma być ten ważny element kuchni. Jak jednak dokonać właściwego wyboru?

Na zdjęciu: Kernau

Rozmiar jednak ma znaczenie...

To, jakiej wielkości będzie nasz zlewozmywak zdeterminowane jest głównie przez jego kształt i ilość komór, w jakie zostanie on wyposażony. Im większy zlew, tym jest bardziej praktyczny, umożliwia wygodne zmywanie naczyń, umieszczanie w nim nawet największych garnków, mycie warzyw, owoców i innych produktów spożywczych przygotowywanych do dalszej obróbki. Duży zlew jednak zajmuje sporo miejsca w kuchennej przestrzeni, nie tylko zabierając cenne centymetry kwadratowe roboczego blatu, ale też sporo przestrzeni pod blatem, w szafce zlewozmywakowej, w której muszą pomieścić się komory zlewozmywaka. Czym się zatem kierować podczas wyboru wielkości zlewozmywaka?
 

Ważne odpowiedzi

Aby dokonać właściwego wyboru co do wielkości zlewozmywaka najlepiej jest zadać sobie kilka kluczowych pytań dotyczących codziennego użytkowania kuchni: Jak często będę korzystać z kuchni? Czy gotuję codziennie, czy sporadycznie? Czy planuję zainstalować zmywarkę, czy wolę zmywać ręcznie? Jakiej wielkości jest moja kuchnia? Jak planuję rozlokować poszczególne strefy w kuchni i ile chcę przeznaczyć na nie miejsca? Odpowiedzi na powyższe pytania nakreślą nie tylko nasze preferencje czy kuchenne przyzwyczajenia, ale też przybliżą dostępną i możliwą do zagospodarowania przez zlewozmywak przestrzeń. Stąd już niedaleko do podjęcia właściwej decyzji.
 

W dwójkę raźniej

Największą popularnością cieszą się zlewozmywaki dwukomorowe. I słusznie, są wyjątkowo praktyczne. Istnienie dwóch komór z oddzielnymi odpływami pozwala na wykonywanie dwóch różnych czynności w tym samym czasie, np. mycia naczyń w jednej komorze i płukania ich w drugiej. Takie rozwiązanie sprzyja też komfortowemu myciu produktów spożywczych, które oczyszczone w jednej komorze mogą spokojnie ociekać w drugiej. Niestety, dwukomorowy zlewozmywak zabiera sporo miejsca w kuchni, mogą więc sobie na niego pozwolić jedynie właściciele dość dużych pomieszczeń.
 

Singiel nie tylko dla singla

Jeśli niezbyt często gotujemy, a kuchnię traktujemy bardziej jako pomieszczenie do wypicia szybkiej kawy o poranku, niż miejsce do rodzinnego biesiadowania, w zupełności wystarczy nam zlew jednokomorowy. Nie musi być on tak duży jak w przypadku domów, w których codziennie gotuje się dwudaniowe obiady, a zlewozmywak zawsze jest pełny. Jednokomorowy zlew sprawdzi się też w kuchni, w której zainstalowana jest zmywarka lub takiej, w której cenny jest każdy centymetr wolnej przestrzeni. W małym pomieszczeniu taki niewielki zlew nie tylko zajmuje mało miejsca na blacie, ale i pod nim, można więc całkiem funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń w szafce podzlewozmywakowej. Co więcej, niewielki zlewozmywak w niewielkiej kuchni wygląda estetycznie, nie przytłacza wnętrza swoimi pokaźnymi rozmiarami, nie dominuje kuchennej zabudowy.
 

Jeden i pół

Co jednak począć jeśli mamy niewiele miejsca w kuchni, a jednak cenimy sobie zlewozmywakową funkcjonalność, jeśli dużo i często gotujemy w kuchni albo najzwyczajniej w świecie nie mamy miejsca na zmywarkę? Doskonałym rozwiązaniem może być mały kompromis – zlewozmywak półtorakomorowy. W takim modelu występuje jedna standardowa, duża komora i druga mniejsza, zazwyczaj płytsza. To świetna propozycja dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na dwukomorowy zlew, mogą jednak korzystać z mniejszej komory wkładając do niej np. umyte naczynia czy produkty spożywcze, które muszą się nieco osuszyć. Mała komora jest wyjątkowo praktyczna i komfortowa w użytkowaniu, nie zabiera przy tym zbyt dużo cennej, kuchennej przestrzeni. Na rozwiązanie takie często decydują się też właściciele dużych kuchni, w których bez problemu zmieścił by się zlewozmywak dwukomorowy. Zlew taki wygląda o wiele subtelniej, ładnie prezentuje się na tle kuchennej zabudowy, praktycznie w niczym nie ustępując przy tym swojemu dwukomorowemu odpowiednikowi.
 

Ona plus on

Ona plus on, czyli komora plus ociekacz. To jeszcze jedna z możliwych zlewozmywakowych konfiguracji. Zlew z ociekaczem to również ciekawa propozycja, nie tylko dla właścicieli małych kuchni, ale to oni powinni się nim zainteresować w szczególności. Ociekacz nie wystaje bowiem poniżej linii blatu kuchennego, nie zabiera więc przestrzeni w szafce zlewozmywakowej – można ją dowolnie zagospodarować. Co więcej na ociekaczu można stawiać suszarki do naczyń, co jest wyjątkowo praktyczne w kuchniach, w których nie ma zmywarki do naczyń. Ociekacz może być też elementem dwukomorowego zlewozmywaka, taki zlew jest jednak sporych rozmiarów.

Komentarze


5.00/5 1 1
5

jedna komora to stanowczo za mało

Zobacz również


Zlewozmywak i spółka


Zlew to jeden z najważniejszych kuchennych elementów. Stanowi centrum strefy...

Na widoku czy w ukryciu? Czyli wybieramy miejsce na zlew


Oprócz tego, gdzie i jak ustawimy meble w kuchni dość istotną kwestią jest...

Jaki zlewozmywak? Najpopularniejsze rodzaje zlewów


Nie ma mowy o tym, aby jakiekolwiek pomieszczenie kuchenne obeszło się bez solidnego...