Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Zlew pod oknem a wybór baterii

Porady


Zlew pod oknem a wybór baterii

Blat znajdujący się pod kuchennym oknem to doskonałe miejsce na zamontowanie zlewu. Taki sposób rozplanowania sprzętów AGD jest funkcjonalny pomaga w urządzeniu ergonomicznej kuchni. Jak zaaranżować strefę zmywania, jaki zlew pod oknem zainstalować i jak dobrać do niego baterię kuchenną?

Na zdjęciu: Studio Mebel Styl

Wady i zalety zlewozmywaka pod oknem

 

Umieszczenie zlewu przy oknie ma swoje zalety i wady. Z jednej strony oferuje sporo korzyści, z drugiej zaś może wiązać się z nieco trudniejszym montażem. Zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, poznaj wszystkie plusy i minusy zlewozmywaka pod oknem

 

Zalety zlewu pod oknem

  • Naturalne oświetlenie – instalacja zlewozmywaka pod oknem zapewnia naturalne oświetlenie podczas mycia naczyń. Zmniejsza więc potrzebę korzystania ze sztucznego światła w ciągu dnia, zapewniając oszczędność energii elektrycznej. Naturalne światło jest przyjazne dla naszych oczu, pomaga zatem również w dopatrzeniu się zabrudzeń na naczyniach, które moglibyśmy przegapić, zmywając w sztucznym świetle.
  • Przyjemniejsza praca – mycie naczyń staje się mniej monotonne, jeżeli można podziwiać widok za oknem. Widok na ogród, ulicę lub inny krajobraz może stanowić miłą odmianę od patrzenia na ścianę, jak ma to miejsce w kuchniach o tradycyjnym układzie.
  • Estetyczny wygląd – umieszczenie zlewozmywaka pod oknem może poprawić estetykę kuchni, nadając jej nowoczesnego charakteru. Takie rozwiązanie może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przestronne. Co więcej, widok z zewnątrz może stanowić naturalną ozdobę wnętrza.
  • Optymalne wykorzystanie przestrzeni – zlew kuchenny pod oknem pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni, która często pozostaje niewykorzystana. Dzięki temu można lepiej zagospodarować resztę kuchni, tworząc bardziej funkcjonalny układ.

 

Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co zrobić, by strefa zmywania w Twojej kuchni była maksymalnie funkcjonalna: „Funkcjonalna strefa zmywania w kuchni w 3 krokach”.

 

 

Wady zlewozmywaka pod oknem

  • Trudności w montażu i utrudniony dostęp do okna – montaż zlewozmywaka pod oknem może być skomplikowany, zwłaszcza jeśli okno umiejscowione jest nisko lub ma nisko osadzony parapet. Dodatkowo otwieranie i zamykanie okna może być utrudnione przez baterię kuchenną. Dlatego też niekiedy niezbędne może okazać się zastosowanie specjalnych rozwiązań, takich jak baterie składane.
  • Konieczność częstszego mycia okna – umieszczenie zlewozmywaka pod oknem może prowadzić do częstszego brudzenia się szyb od pryskającej wody, resztek jedzenia i detergentów. Konieczność częstego mycia okna może być uciążliwa, szczególnie jeśli jest ono trudno dostępne lub duże. Znacznie szybciej będą brudzić się również umieszczone na nim zasłony czy rolety.
  • Utrudniony montaż grzejnika – niektórzy zwracają uwagę na to, iż planując zlew pod oknem, pozbawiamy się możliwości instalacji w tym miejscu kaloryfera. Niemniej jednak możemy poradzić sobie z tym problemem, wycinając w szafce pod zlewozmywak otwory, które zapewnią nam właściwą cyrkulację powietrza.
  • Brak możliwości zainstalowania suszarki nad zlewem – suszarki w szafkach nad zlewozmywakiem to popularne rozwiązanie, które pomaga w zachowaniu wizualnego porządku w kuchni. Umyte naczynia pozostają bowiem ukryte za meblowym frontem. Kiedy jednak zlew znajduje się pod oknem, nie mamy możliwości umieszczenia nad nim szafki.

 

Jaki zlew najlepiej zamontować pod oknem?

 

Jaki zlewozmywak pod okno w kuchni? Wybór odpowiedniego zlewu do montażu pod oknem wymaga uwzględnienia kilku kluczowych czynników. Przede wszystkim warto postawić na zlew jednokomorowy lub półtorakomorowy, który zapewni wygodę użytkowania i nie zajmie zbyt wiele miejsca. Pomocna będzie także obecność ociekacza przy zlewie.

 

Materiał zlewu również ma znaczenie – stal nierdzewna jest trwała i łatwa w utrzymaniu czystości, co jest szczególnie ważne w tej lokalizacji. Dobrze sprawdzą się także modele z granitu lub ceramiki, które dodadzą elegancji kuchni. Zlewozmywak granitowy jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, szok termiczny, ale i zarysowania czy przebarwienia. Nie jest też wymagający pod względem pielęgnacji.

 

Zlew do kuchni z oknem narożnym

 

Idealnym rozwiązaniem, pozwalającym optymalnie wykorzystać przestrzeń pod oknem w rogu pomieszczenia, są zlewozmywaki narożne. Dzięki wykorzystaniu narożnika kuchni możemy oszczędzić przestrzeń na blacie, w miejscu, gdzie jest on łatwiej dostępny i wygodniejszy do wykonywania innych zadań.

 

Taki układ w wielu wypadkach ułatwia również organizację przestrzeni i funkcjonalne rozmieszczenie pozostałych urządzeń. Zlew narożny może także stanowić interesujący element aranżacji kuchni, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na designerski model.

 

Więcej o zlewozmywaku pod okno narożne przeczytasz w poradniku: „Kuchnia z oknem narożnym”.

 

 

Zlew pod oknem – jaka bateria będzie najlepsza?

 

Wybór baterii do zlewu pod oknem uzależniony będzie od kilku czynników, takich jak rodzaj okna czy odległość zlewozmywaka od okna.

 

Bateria powinna być przede wszystkim funkcjonalna i nie powinna blokować nam możliwości otwierania okna. Jeśli okno otwiera się do wewnątrz i jest na tyle blisko zlewu, że instalacja tradycyjnej baterii staje się niemożliwa, idealnym rozwiązaniem będzie bateria składana. Takie modele można całkowicie złożyć lub pochylić, podczas otwierania okna. Inną opcją jest bateria z elastyczną wylewką, którą także można łatwo złożyć lub przesunąć na bok, zapewniając sobie tym samym pełen dostęp do okna.

 

W przypadku okien przesuwanych doskonale sprawdzą się również baterie stojące.

 

Ważne jest także, aby bateria była dopasowana do wysokości okna – zbyt wysoka może kolidować z ramą okienną, dlatego warto zmierzyć odległość między blatem a oknem przed jej zakupem.

 

W niektórych sytuacjach rozwiązaniem kwestii doboru baterii do zlewozmywaka pod oknem będzie jej montaż w rogu zlewu. Dzięki temu sam zlewozmywak będzie mógł zostać zainstalowany tak, by estetycznie współgrać z oknem, a bateria nie będzie przeszkadzać w jego otwieraniu. Ten sposób może sprawdzić się, jeżeli zdecydujemy się na zlew jednokomorowy z ociekaczem lub bez.

 

Jak dobrać baterię do zlewozmywaka? Przeczytasz o tym tutaj: „Bateria do kuchni – jak wybrać najlepszą?”.

 

 

O czym pamiętać, instalując zlewozmywak przy oknie?

 

Ustawienie zlewu pod oknem to popularne rozwiązanie, które dodaje kuchni funkcjonalności i estetyki. Aby osiągnąć najlepszy efekt, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

 

  1. Wysokość parapetu
    Położenie parapetu często determinuje wysokość blatu. Jeżeli będzie on znajdować się zbyt nisko, praca przy zlewozmywaku nie będzie komfortowa. W takim wypadku strefę w pobliżu okna warto zaaranżować inaczej, a zlew zaplanować w miejscu, w którym jego użytkowanie będzie wygodne.

  2. Wybór odpowiedniego zlewozmywaka
    Wybierając zlew pod okno, upewnijmy się, że dany model pasuje do rozmiaru i układu naszej kuchni. Poza szerokością i głębokością samego zlewu ważne jest, aby odpowiednią głębokość miały także jego komory. W ten sposób zminimalizujemy problem rozpryskiwania się nadmiernych ilości wody na okienną szybę.

  3. Rodzaj baterii
    Jeżeli okno otwierane do wewnątrz znajduje się blisko zlewozmywaka, wybierzmy baterię składaną lub z elastyczną wylewką, by zapewnić sobie swobodę podczas otwierania okna. Jeśli okno otwiera znajduje się dalej albo jest przesuwne, również dobrze sprawdzi się klasyczna bateria stojąca.

  4. Odległość od okna
    Niezależnie od wybranej baterii, zlew powinien być zainstalowany w odległości co najmniej 5-10 cm od ściany.

  5. Praktyczne akcesoria
    Ponieważ w przypadku zlewu pod oknem nie mamy możliwości montażu suszarki do naczyń w szafce nad zlewem, praktycznym wyborem jest model z ociekaczem. Możemy także rozważyć ustawienie suszarki wolnostojącej na blacie, obok zlewu.

  6. Styl i materiał
    Wybierz zlew i baterię, które pasują do stylu Twojej kuchni. Takie materiały, jak stal nierdzewna, granit lub ceramika są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości.

 

Jak ustawić zlew pod oknem?

 

Podczas montażu zlewu pod oknem pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej ilości przestrzeni roboczej dokoła zlewozmywaka. Zaleca się pozostawienie minimum 45-60 cm blatu po obu stronach zlewu. Taka ilość zapewnia wygodne miejsce do odkładania naczyń, przygotowywania posiłków i wykonywania innych codziennych czynności kuchennych.

 

Jeżeli mamy taką możliwość, po jednej ze stron pozostawmy minimum 90 cm wolnej przestrzeni. W pobliżu zlewu dobrze jest zaplanować zmywarkę. W szafce pod zlewem z kolei miejsce na kosze do segregacji odpadów oraz przydatne podczas zmywania naczyń środki czystości i akcesoria.

 

Zlewozmywak pod oknem – jak zaplanować pozostałe sprzęty w kuchni?

 

Planując zlew pod oknem, przemyślmy od razu kwestię umiejscowienia pozostałych urządzeń. Strefa zmywania ze zlewozmywakiem i zmywarką to jeden z wierzchołków trójkąta roboczego. Pozostałe dwa wyznaczają lodówka oraz płyta grzewcza z piekarnikiem. Aby zapewnić sobie wygodę podczas gotowania, najlepiej by odległość pomiędzy tymi urządzeniami nie przekraczała 3 kroków. Lodówka może znajdować się na końcu zabudowy meblowej

 

Piekarnik i kuchenkę należy zaplanować w bezpiecznej odległości od zlewu. Optymalna odległość to około 60-90 cm. Płyta w pobliżu zlewu ułatwi odcedzanie potraw oraz zapewni szybki dostęp do wody podczas gotowania. Zmywarkę umieszczamy jak najbliżej zlewozmywaka, najlepiej w sąsiadującej szafce.

 

 

Chcesz wiedzieć, jak praktycznie rozmieścić sprzęt AGD w kuchni? Przeczytaj poradnik: „Zasada trójkąta roboczego, czyli jak praktycznie rozmieścić meble kuchenne”.

 

 

Zlew pod oknem – podsumowanie

 

Montaż zlewu pod oknem w kuchni to funkcjonalne i ergonomiczne rozwiązanie. Taki układ zapewnia naturalne oświetlenie podczas mycia naczyń i sprawia, że wykonywanie codziennych zadań może stać się znacznie przyjemniejsze. Dodatkowo, pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni, która często pozostaje niewykorzystana, oraz poprawia estetykę kuchni.

 

Wybór odpowiedniego zlewu pod okno zależy od wielkości i układu kuchni. Polecane modele to zlewozmywaki jednokomorowe lub półtorakomorowe z ociekaczem, wykonane ze stali nierdzewnej, granitu albo ceramiki.

 

Dobór baterii zależy natomiast od rodzaju i odległości zlewu od okna. Dla okien otwieranych do wewnątrz polecane są baterie składane lub z elastyczną wylewką. W przypadku okien przesuwanych dobrze sprawdzą się także klasyczne baterie stojące.

 

Przy instalacji zlewu pod oknem należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej ilości przestrzeni roboczej po obu jego stronach i właściwym rozmieszczeniu pozostałych sprzętów AGD.

 

Studio Komandor
Studio Komandor
Studio Arles
Studio Arles
Meble Kania
Meble Kania
Monobel Design
Monobel Design
Meble Kania
Meble Kania

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Zlewozmywak lubi zmywać


Żadna kuchnia nie może się bez niego obejść. Jest mało widoczny, ale jednak...

Zlewozmywaki granitowe – co należy o nich wiedzieć?


Są modne, piękne, funkcjonalne. Zlewozmywaki granitowe, bo o nich mowa, wpisują się...

Kuchnia dla niepełnosprawnych


Kuchnia to najważniejsze miejsce w domu, powinna być więc funkcjonalna i wygodna. Jest...