Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Zlew pod oknem a wybór baterii

Porady


Zlew pod oknem a wybór baterii

Świetnym miejscem do zamontowania zlewu okazuje się blat znajdujący się pod kuchennym oknem. Taki sposób rozplanowania strefy zmywania jest funkcjonalny i pozwala zapewnić ergonomiczność urządzanego wnętrza. Charakteryzowany kącik jest także właściwie oświetlony przez wpadające przez szybę promienie słoneczne. Opisywane rozwiązanie architektoniczne stanowi ważny element designu czterech ścian kuchennych zwłaszcza w domkach jednorodzinnych, bowiem dzięki umiejscowieniu zmywaka właśnie w tym rejonie możliwe jest obserwowanie, co dzieje się na podwórku przed domem. Kiedy taki wariant aranżacji wybierzesz, warto abyś zwrócił jednak szczególną uwagę na optymalny wybór baterii.

Na zdjęciu: Studio ADAD

W zgodzie z typem okna


Dopasowanie baterii zlewozmywaka musi być uzależnione przede wszystkim od rodzaju okna, jakie wybierzemy do aranżowanego lokum. Ze względu na konieczność montażu baterii bezpośrednio do instalacji wodnej, raczej mało kiedy spotykane jest wybieranie modelu naściennego. Jeżeli jednak upieramy się przy takim właśnie rodzaju baterii, to konieczne jest zaplanowanie tego jeszcze przed rozpoczęciem robót wykończeniowych. Przeważnie nabywanym wariantem okazuje się bateria sztorcowa. Powód? Jest to model, który nadaje się do montowania na obrzeżach zmywaka. Ponadto istnieje również sposobność umieszczenia takiej baterii w otworze blatu, który robiony jest celowo na te potrzeby. Wtedy podłącza się ją się do rur od spodu, wykorzystując do tego wężyki. Pomimo tego, że bateria tej klasy jest bardzo popularna, niestety ale jej montaż pociąga za sobą też pewne minusy. Generalnie wariant sztorcowy w pewnym stopniu ogranicza swobodne obracanie skrzydłem okiennym i jego przemieszczanie na różne strony.

 

Uniwersalny wybór

 

Nieco łatwiej domownikom dostosować odpowiedni model baterii kuchennej, gdy nasze okno w kuchni jest otwierane na zewnątrz. Wtedy w zasadzie wszystko jedno, jaki mamy rodzaj baterii. Kiedy natomiast posiadamy przesuwne okna, wtedy zyskujemy sporo wolnej przestrzeni, co daje sposobność pełnego wykorzystania powierzchni i zagospodarowania jej w dowolny sposób. Nie ma w związku z tym żadnego kłopotu z zainstalowaniem w tym przypadku wysokiej sztorcowej baterii. Wymiary baterii, tzn. głównie wysokość, może być zaś dowolna wtedy, kiedy blat wraz ze znajdującym się w nim zlewem zostanie odseparowany od okna poprzez parapet. Na taki pomysł decydują się jednak przede wszystkim właściciele dość niewielkich pomieszczeń kuchennych.

 

W nietypowych przypadkach

 

Przy małych kuchniach niestety ale raczej nie ma możliwości zainwestowania w popularną dziś baterię sztorcową, gdyż do jej montażu potrzebne jest zachowanie odpowiedniego dystansu między zlewem a szybą okienną. Okno musi być minimalnie dwadzieścia centymetrów od zmywaka. W kwestii aranżacji wąskich „klitek" przeważnie tak dużej przestrzeni dodatkowej po prostu nie da się wygospodarować. Alternatywą w takich sytuacjach okazuje się natomiast nowoczesna bateria składana. Jest to złoty środek dla tych, którzy użytkują wnętrze niestandardowe kształtem czy wymiarami. Przy montażu takiego modelu wyposażenia strefy zmywania realne okazuje się zapewnienie pełnej wygody i praktyczności. W dowolnym momencie da się położyć baterię tego typu na boku, a przy chęci skorzystania z niej możemy szybko ją ponownie przywrócić do pozycji wyjściowej. Nie jest to skomplikowane, ani czasochłonne. Co więcej, nie są do tego celu wymagane żadne dodatkowe narzędzia. Zaletą baterii składanej jest opcja wyciąganej wylewki, która pozwala na sprawne zmywanie większych gabarytowo naczyń czy komfortowe opłukiwanie warzyw i owoców.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


W kuchennym archipelagu


Każdy z nas marzy o doskonale rozplanowanej i maksymalnie funkcjonalnej kuchni. Zadanie...

Na jakiej wysokości odpływ pod zlewozmywak?


Instalacja wodno-kanalizacyjna to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni, dlatego...

Zlewozmywak narożny – czy to wygodne rozwiązanie?


Szczególnie kiedy dysponujemy niewielką albo też mało ustawną kuchnią musimy...