Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Sprzęt agd Zlewozmywak Zlewozmywak lubi zmywać

Zlewozmywak


Zlewozmywak lubi zmywać

Żadna kuchnia nie może się bez niego obejść. Jest mało widoczny, ale jednak niezmiernie ważny. Zlewozmywak, bo o nim mowa, powinien być nie tylko estetyczny i dopasowywany do całej zabudowy, ale przede wszystkim praktyczny.

Na zdjęciu: Studio Anar Prestige

Wielkość ma znaczenie

Stojąc przed wyborem zlewozmywaka zastanówmy się jak często będziemy z niego korzystać. Czy mamy liczną rodzinę, czy przeciwnie, domowników jest niewielu? Czy zamierzamy zmywać ręcznie czy powierzymy to zadanie zmywarce? Z reguły, jeśli w domu jest zmywarka nie ma potrzeby inwestowania w duży zlewozmywak. Podobnie jeśli mieszkamy tylko we dwójkę, mały jednokomorowy zlew w zupełności wystarczy. Wielkość zlewozmywaka, jaki wybierzemy powinna być tez zdeterminowana wielkością samej kuchni. W małych pomieszczeniach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, nie ma potrzeby marnowania cennej przestrzeni. Trzeba zdać sobie sprawę, że duży dwukomorowy zlewozmywak zajmie dodatkowo przynajmniej 40-50 cm blatu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie wolnego blatu roboczego, na którym będziemy mogli wygodnie przygotowywać posiłki.

 


 

Godne miejsce

Zlewozmywak to element kuchennej zabudowy, z którego będziemy korzystać kilkanaście razy w ciągu dnia. Najlepiej jest więc umieścić go w miejscu, do którego będziemy mieli swobodny dostęp. Zasady kuchennej ergonomii sugerują, by zlewozmywak znajdował się między chłodziarką a kuchenką, jednak nie bezpośrednio przy którymkolwiek z tych urządzeń. Blat roboczy zlokalizowany pomiędzy, pozwoli na rozłożenie żywności i jej wygodne przygotowanie zanim trafi do garnka.

Dość popularnym ostatnio rozwiązaniem jest umieszczanie zlewu pod oknem – dzięki temu będziemy mieli doświetloną strefę zmywania oraz niczym nieskrępowany widok na zewnątrz. W takim wypadku pamiętać musimy jednak o specjalnej baterii kuchennej, która umożliwi swobodne otwieranie okna.

 

Dopasuj kształt i kolor!

Zlewozmywaki mogą być jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe. O ile jednokomorowe świetnie sprawdzą się w kuchni ze zmywarką, o tyle dwukomorowe muszą mieć ci, którzy na co dzień zmywają ręcznie. Bardzo rozpowszechnione są za to modele półtorakomorowe. To nic innego jak zlew z jedną dużą i drugą mniejszą, pomocniczą komorą. Nie zajmują tyle miejsca co dwukomorowe modele, a są bardzo funkcjonale. Na rynku dostępne są też zlewy z ociekaczem, który montuje się najczęściej w blacie bezpośrednio nad zmywarką. W ten sposób cała strefa zmywania jest zlokalizowana w jednym miejscu.

Bogata oferta producentów pozwala też bez najmniejszych przeszkód dopasować zlewozmywak do indywidualnych potrzeb, ergonomicznych ograniczeń czy stylu naszej kuchni. Mamy bowiem do wyboru modele okrągłe, prostokątne lub kwadratowe. Ale występują też inne, w kształcie trapezu, elipsy lub litery L, przystosowane do szafek narożnych. Wszystko po to, by w maksymalny sposób zadowolić nawet najbardziej wymagającego klienta. Zlewozmywaki dostępne są też w coraz to bogatszej gamie kolorystycznej: od tradycyjnej (odchodzącej już do przeszłości) bieli, przez stal nierdzewną, na czerni czy zieleni kończąc. Każdy na pewno znajdzie więc coś dla siebie.

 

Wmontowany

Wybór konkretnego modelu zależy też od tego, jak ma być on zamontowany. Do niedawna popularne były zlewozmywaki nakładane na szafkę. W takim wypadku zlew montowany jest na szafce bez blatu. To rozwiązanie może się sprawdzić, jeśli szafka zlewozmywakowa stanowi osobną część kuchennej zabudowy.

Bardziej popularnym i estetycznym rozwiązaniem jest zlewozmywak wpuszczany w blat kuchenny. Wśród tego typu zlewozmywaków jest zdecydowanie większy wybór, co więcej możemy zdecydować się na jakikolwiek kształt zlewu, nie ogranicza nas tu wielkość i forma szafki. Podczas montażu wystarczy wyciąć w blacie otwór o odpowiednim kształcie.

Zdecydowanie najefektowniejszym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest zlew podwieszany. Zwykle wykonuje się go na indywidualne zamówienie. W takim wypadku cały blat musi być wykonany ze specjalnego, tego samego co zlew, materiału np. granitipochodnego. Tego typu zlewozmywak jest wyjątkowo trwały i szczelny, ale niestety - dość drogi.

 

Jaki materiał ?

Najbardziej rozpowszechnione są obecnie zlewozmywaki wykonane ze stali szlachetnej, stali emaliowanej oraz kompozytów granitowych. Spotkać możemy też modele ceramiczne lub z tworzyw sztucznych, jednak są one mniej popularne. Zlewozmywaki ze stali szlachetnej są estetyczne, trwałe, odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Wytrzymują też wysoką temperaturę i są łatwe w utrzymaniu w czystości

Podobną funkcjonalnością wykazują się zlewozmywaki wykonane z kompozytów (najczęściej są to mielone granity lub kwarce połączone z żywicami). Są bardzo estetyczne, a przy tym niezwykle trwałe.

Do lamusa powoli odchodzą zlewy wykonane ze stali emaliowanej. Są dość tanie, jednak mało odporne na uderzenia i ścieranie. Najczęściej pokryte są emalią w kolorze białym, przez co nie prezentują się zbyt efektownie.

 

Rodzaje zlewozmywaków

  • Zlewozmywaki emaliowane
    Wychodzą powoli z mody, ale ciągle znajdują amatorów. Emaliowaną stal łatwo utrzymać w czystości i nie widać na niej wodnych zacieków. Z czasem powłoka ściera się, matowieje i powstają rysy. Jest mało odporna na uderzenia, które powodują na jej powierzchni brzydkie odpryski.

  • Zlewozmywaki chromoniklowe
    Są odporne na działanie kwasów i zasad (np. silnych środków czyszczących), wysokie temperatury, uderzenia i ścieranie. Jednak na ich powierzchni powstają zacieki wodne. Trzeba je często czyścić, żeby nie zmatowiały. Stal może wyglądać różnie, np. być: wypolerowana na wysoki połysk, matowa (satynowana) albo typu "dekor" - o fakturze tkaniny. Na tej ostatniej nie widać zacieków, ale ma porowatą powierzchnię, więc trudniej ją wyczyścić.

  • Zlewozmywaki kompozytowe
    Wykonane są z żywic syntetycznych i minerałów (np. granitu, kwarcu, krzemu). Wyglądają jak jednolity, naturalny kamień. Mogą też być gładkie, nakrapiane jak granit. Są bardzo odporne na ścieranie, zarysowania, uderzenia oraz wysokie temperatury. Im więcej minerałów zawiera kompozyt, tym jest bardziej porowaty i trwały; im więcej żywic - tym gładszy i bardziej lśniący, ale za to mniej wytrzymały.

  • Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych
    Producenci wytwarzają zlewozmywaki z kilku odmian tworzyw, różniących się składem i właściwościami. Najpopularniejsze to:

    • Tekalon - odporny na zarysowania, ale wrażliwy na wysokie temperatury - do takiego zlewozmywaka nie można wstawiać bardzo rozgrzanych naczyń (o temp. wyższej niż 250oC).

    • Makrolon (poliwęglan) - bardzo mocny, odporny na uderzenia i zarysowania. Odporność na temperaturę - maksymalnie do 150oC.

    • Silduran - delikatny w dotyku, odporny na wysoką temperaturę (do 230oC); można wstawić do niego mocno rozgrzaną patelnię.

  • Zlewozmywaki ceramiczne
    Robi się je z gliny wypalanej w temperaturze ok. 1300oC. Są twardsze od stali, odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne oraz bardzo wysokie temperatury. Łatwo je też utrzymać w czystości. Są jednak drogie.

 

Kolory i kształty zlewozmywaków

Najbardziej popularne są oczywiście zlewozmywaki kwadratowe i prostokątne. Jednak producenci wciąż wprowadzają na rynek nowe wzory: koła, owale, trapezy, czy modele w kształcie litery L - pasujące do narożnych szafek.
Wśród kolorów dominuje stal - błyszcząca i matowa, biel oraz różne odcienie szarości. Coraz częściej spotyka się jednak modele o żywszych, zdecydowanych barwach.

 

Ile kosztuje zlewozmywak?

Ceny zależą od rodzaju materiału, z jakiego wykonany jest zlewozmywak. Ze stali emaliowanej są najtańsze. Droższe są modele ze stali nierdzewnej i kompozytów. Najwięcej zapłacimy za zlewozmywak ceramiczny. Niektórzy producenci dołączają do zlewozmywaka komplet odpływowy z automatem zamykającym, z zaworem i przedłużką, które wliczone są w cenę zlewozmywaka.

Kupując zlewozmywak stoimy przed nie lada zadaniem. Rynek bowiem oferuje wiele modeli. W zależności od naszych potrzeb zastanówmy się jaki zlew jest nam potrzebny. Czy mamy w domu zmywarkę, a może zmywamy ręcznie, czy często przebywamy w kuchni, gotując i krzątają się, a może wręcz przeciwnie jesteśmy gośćmi w domu. Zlew nie tylko ma ładnie wyglądać i pasować do całości, ale musi przede wszystkim praktyczny, łatwy w utrzymaniu i odporny na czynniki mechaniczne. Warto zwrócić uwagę na akcesoria kuchenne dodawane do zlewu takie jak, wkładki ociekowe, deski do krojenia, czy automatyczne odpływy.

 

Komora, może dwie

O wyborze konkretnego modelu nie decyduje tylko wygląd, ale również funkcjonalność i wielkość. Na rynku dostępne są zlewozmywaki jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe, a nawet dwuipółkomorowe. Jeśli mieszkamy samotnie albo korzystamy ze zmywarki to potrzebujemy małego zlewu z jedną komorą. Wystarczający do wykonania podstawowych czynności kuchennych. Zlewozmywak jest wyposażony w jedną komorę podstawową z odpływem. Popularne są również 1,5 komorowe. To nic innego jak zlew z jedną komorą i wyposażony dodatkowo w małą komorę pomocniczą z odpływem. Dzięki komorze pomocniczej z łatwością umyjemy sztućce, wypłuczemy warzywa i owoce. Gdy mamy dużą rodzinę dobrym rozwiązaniem będzie zlew dwukomorowy np. z ociekaczem. Zlewy dwukomorowe mają dwie komory z odpływami. Mogą one być różnych rozmiarów lub jednakowe. Dwukomorowy, głęboki zlew z ociekaczem jest niezbędny w takiej kuchni, gdzie zmywa się naczynia ręcznie. Większe są zlewy 2,5 komorowe. Mają dwie komory z odpływamy i komorę pomocniczą z odpływem. Czasami mają również ociekacz. Zlew tego typu zajmuje sporo miejsce, polecany do dużych kuchni.

 

Nakładany albo wbudowany

Kolejny aspekt, który musimy rozważyć przed zakupem to rodzaj zlewozmywaka. Do wyboru mamy zlewozmywaki nakładane na szafkę, wpuszczane w blat kuchenny lub podwieszane pod blat kuchenny. Do zamontowania zlewozmywaka nakładanego potrzebna jest szafka bez blatu, na którą nałożymy zlewozmywak. Zazwyczaj wielkość zlewozmywaka można bez problemu dobrać do wielkości szafki. Są łatwe w montażu. Zlewozmywaki nakładane stosujemy najczęściej w małych, blokowych kuchniach. Zlewozmywaki wbudowane nakłada się na wycięty wcześniej blat, od góry. Są najbardziej popularne. Trzecia grupa to zlewozmywaki podbudowane tzw. zlewozmywaki podwieszane. Montuje się je od dołu, przez wycięcie w blacie. Można dowolnie łączyć komory dzięki jednolitej powierzchni blatu, na jego całej powierzchni. W zależności od układu szafek, projektu kuchni i naszych upodobań możemy kupić zlewy w różnych kształtach, okrągłe, prostokątne lub kwadratowe, można też wybrać w kształcie  trapezu, narożne, a nawet litery L.

 

Stal szlachetna

Najbardziej popularne są zlewozmywaki ze stali szlachetnej, nierdzewne, stali emaliowanej oraz kompozytów granitowych. Stal szlachetna jest łatwa do czyszczenia, łatwo jest usunąć z jej powierzchni florę bakteryjną oraz brud. Można ją czyścic wieloma rodzajami detertgentów. Zlew taki jest również odporny na wysokie temperatury do 550 stopni Celsjusza czy gwałtowne zmiany temperatury. Jest również odporny na uderzenia. Z czego składa się stal szlachetna? 18% składu to chrom, który zapewnia wysoką odporność chemiczną i 10% niklu, który zapewnia dodatkowo elastyczność. Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej mogą być tłoczone z jednego arkusza blachy, wtedy komory są płytsze, mają około 15 cm albo komory mogą być przyspawane do ramy, mają do 20 cm. Wadą takiego zlewu jest to, że woda pozostawia na nim zacieki i plamy. Dlatego też warto kupić zlewozmywak o powierzchni półmatowej, zwanej gładką lub satynowaną albo o fakturze tkaniny najczęściej lnu. Plamy i zarysowania są na niej mniej widoczne. Zlewozmywaki stalowe są dosyć akustyczne, ale większość wyposażona jest w samoprzylepne płytki przeciwhałasowe z tworzywa sztucznego, przyklejone do spodu komór i ociekaczy. Pamiętajmy, że o każdy zlew dbamy. Po umyciu należy spłukać go ciepłą wodą i wytrzeć do sucha. Dzięki tem unikniemy plam. Dobry sposób, który świetnie konserwuje stal to przetarcie zlewu olejem jadalnym. Do mycia nie używamy proszków, ale płyny, mleczka. Zlewy ze stali nierdzewnej mają wielu zwolenników również ze względu na ich cenę. Kosztują od 100 – 150 zł.

 

Stal emaliowana

Zlewozmywaki ze stali emaliowanej dawniej były bardzo popularne. Dziś mniej, choć również są kupowane ze względu na niską cenę. Zalety? Są łatwe do czyszczenia i nie widać na nich zacieków. Niestety, przy mocniejszym stuknięciu emalia odpada. Z czasem matowieją i ścierają się, powstają rysy i zadrapania. Najczęściej można je kupić w białym kolorze, ale i spotkać można również beżowe czy brązowe.

 

Zlewozmywaki z syntetycznych granitów

Są najtrwalsze ze wszystkich typów zlewów. Twarde jak kamień i wykonane z materiału ze swej struktury podobnego do kamienia. Produkowane z żywic syntetycznych i minerałów takich jak granit, kwarc czy krzem.  Zalety? Odporne na odbarwienia uderzenia, działanie wysokiej temperatury, substancji chemicznych, na zarysowania i pęknięcia. Nie ulegają przebarwieniom. Występują w kolorze białym, brązowym, szarym, beżowym i zielonym.

 

Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych

Wykonane z tekalonu są odporne na zarysowania, ale niestety nie na wysokie temperatury. Zlewy z makrolnu czyli poliwęglanu odporne są na uderzenia i wysoką temperaturę do 150 st. Trzeci rodzaj zlewozmywaki z silduranu odporne na temperaturę do 230 stopni. Zlewy z tworzyw sztucznych są gładkie i łatwe do utrzymania w czystości.

 

Zlewozmywaki ceramiczne

Ostatni typ zlewów. Są odporne na zadrapania, uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie temperatury. Ceramika to wypalona glina w temp. około +1270 stopni C. Z czasem szkliwo może się wytrzeć. Występują w kolorze białym, brązowym i czarnym.

Komentarze


3.33/5 3 3
5

Polecam wybór zlewozmywaka dwukomorowego - to praktyczne rozwiązanie, szczególnie dla dużej rodziny.


TOMKULINARNY - dokładnie tak - sama mam dużą rodzinę i posiadam także dwukomorowy zlewozmywak. Nie wyobrażam sobie by był on mniejszy. Jest bardzo funkcjonalny i wygodny w użyciu.


5
Lisa

Polecam zmywarkę i zlew półtora komory ;) Mam rodzinę 5 osobową ;)

Zobacz również


Dodatkowy blat kuchenny na wszelki wypadek


Mając stosunkowo niewielkie pomieszczenie kuchenne, musimy dołożyć wszelkich starań...

Czysta woda zdrowia doda!


Człowiek w większości składa się z wody. Nic więc dziwnego, że potrzebuje jej do...

Jak i czym myć szafki w kuchni?


W kuchennym powietrzu unosi się nie tylko kurz, ale i cząsteczki tłuszczu, które...