Młynek do odpadów organicznych
Segregacja śmieci to jeden z najważniejszych aspektów współczesnego, racjonalnego gospodarowania odpadami. Pozwala nie tylko na znaczne oszczędności w domowym budżecie, ale przede wszystkim na ochronę środowiska naturalnego. Czy jednak istnieje sposób, by ograniczyć ilość pojemników na poszczególne rodzaje śmieci, by nie zajmowały one całej przestrzeni szafki zlewozmywakowej?
Młynek sposobem na odpady
Jednym z nowocześniejszych udogodnień, jakie można spotkać we współczesnych kuchniach jest młynek do odpadów organicznych. Montuje się go w odpływie zlewozmywaka – a więc w najbardziej odpowiednim miejscu. To tu bowiem powstaje najwięcej biodegradowalnych odpadów: podczas zmywania, obierania, przygotowywania produktów spożywczych do dalszej obróbki. Zmielenie resztek organicznych pozwala też na wyeliminowanie przykrego zapachu, który niejednokrotnie towarzyszy rozkładającym się śmieciom, szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba je jakiś czas przechowywać w kuchni. Posiadając młynek wystarczy po prostu zmielić odpady i odprowadzić je do kanalizacji.
Jak działa?
Zasada działania młynka jest niezwykle prosta. Podłączony do prądu, zamontowany tuż przy odpływie zlewozmywaka, nie ogranicza normalnego działania zlewu, nie blokuje odpływu. Działa jedynie w sytuacji, kiedy zostanie uruchomiony przez użytkownika. Wtedy wszelkie odpady trafiające do odpływu zostają rozdrobnione i zmielone, a następnie wpuszczone do rury kanalizacyjnej, do której podłączony jest zlewozmywak. W ten sposób odpady i resztki jedzenia trafiają do oczyszczalni ścieków, nie powiększając niepotrzebnie gór śmieci na wysypiskach. W kuchni jest za to czysto, a powietrze jest świeże, nie zmącone ulatniającym się zapachem rozkładających się resztek. Włącznik młynka może być usytuowany w blacie roboczym tuż obok zlewu, by w maksymalny sprób ułatwić funkcjonowanie domownikom.
W zależności od potrzeb
Decydując się na młynek do odpadów, warto zastanowić się, jakie są potrzeby wszystkich domowników. Ile tak naprawdę odpadków biodegradowalnych „produkujemy" na co dzień, jak często i jak długo będziemy korzystać z urządzenia itp. Odpowiedzi na te pytanie determinują bowiem wybór konkretnego młynka, który nie jest taki łatwy zważywszy na rynkową ofertę. Spotkać bowiem można urządzenia o różnej wielkości i różnej mocy od 2600 do 2800 W. Dobrze jest je dostosować do indywidualnych potrzeb, by młynek wystarczająco wydajnie i efektywnie spełniał swą rolę.
Co do młynka?
W zlewozmywakowym młynku można mielić prawie wszystkie organiczne odpady powstające w kuchni. Bez wyrzutów sumienia możemy wiec „spuszczać" w zlewie obierki z warzyw i owoców, resztki jedzenia, skorupki jajek, fusy z kawy i herbaty. Młynek bez problemu poradzi sobie też z pieczywem, serami, ryżem a nawet z kośćmi z kurczaka czy rybimi ośćmi. Pamiętać jednak należy, by w trakcie utylizowania tego typu resztek, zawsze odkręcać kurek z zimną wodą. To dzięki niej zmielone odpady będą mogły dostać się do odpływu i nie utkną w rurach kanalizacyjnych powodując trudne do usunięcia awarie. Pod żadnym pozorem nie wolno wrzucać do młynka plastikowych czy szklanych opakowań, worków foliowych, porcelany. Nie zaleca się też wpuszczania bezpośrednio na młynek gorącej wody w obawie przed jego przegrzaniem i uszkodzeniem.
Dla każdego
Młynek na odpady może być montowany właściwie w każdym zlewozmywaku: stalowym, granitowym, kompozytowym. Właściwym dla niego miejscem jest fragment między odpływem zlewozmywaka a rurą kanalizacyjną. Warto przy tym pamiętać, by szerokość odpływu nie była mniejsza niż 3,5 cala, w przeciwnym wypadku usuwanie odpadów do kanalizacji, szczególne tych starego typu może prowadzić do ograniczenia, lub całkowitej utraty drożności rur.
Za i przeciw
Młynek do odpadów ma wiele zalet nie do przecenienia. Przyspiesza czas pracy w kuchni – wszelkie odpady można od razu, bezpośrednio po obiedzie zutylizować. Ogranicza a wręcz eliminuje przykre zapachy powstające z rozkładających się resztek organicznych. Umożliwia zachowanie w kuchni higienicznej czystości, pozwala wyeliminować jeden z pojemników na śmieci, pomaga chronić środowisko naturalne – odpady biodegradowalne nie trafiają na wysypiska śmieci. Jest przy tym całkowicie bezpieczny w obsłudze – mimo podłączenia do prądu, może być uruchamiany nawet mokrą ręką. Młynek ma też jedną, ale sporą wadę – mimo coraz powszechniejszego stosowania, nadal jest stosunkowo drogi.
ok