Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Ciepło wprost z kranu

Porady


Ciepło wprost z kranu

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez bieżącej, ciepłej wody w kranie. Nie sposób byłoby umyć czy wypłukać produkty spożywcze, naczynia czy ręce. Jest kilka sposobów podgrzewania wody, jednak czym się kierować przy wyborze źródła ogrzewania?

Na rynku jest wiele urządzeń grzewczych, wybór odpowiedniego musi być podyktowany istniejącymi warunkami i potrzebami użytkowników. Oto dwa najbardziej popularne sposoby ogrzewania wody do użytku kuchennego, ich podstawowe zalety i wady.
 

Podgrzewacze przepływowe

Zasada ich działania jest prosta: uruchamiają się w momencie, kiedy zaczyna przepływać przez nie woda, ogrzewają ją i wyłączają się, kiedy zakręcimy kran. Ogrzana zostaje więc jedynie taka ilość wody, jaka wypływa z kranu, z wyjątkiem pewnej części, która zostaje w rurach pomiędzy podgrzewaczem a kranem. Podgrzewacze przepływowe mogą być zasilane dwojako: na gaz i prąd.

  • Urządzenia gazowe mogą być zasilane gazem płynnym lub ziemnym, muszą być podłączone do komina, którym odprowadzone zostaną spaliny powstałe w procesie spalania. Aby uruchomić płomień główny ogrzewający wodę, stosuje się 3 główne sposoby zapalania: świeczkę (mały płomyk, który pali się cały czas, stanowiąc źródło dla głównego płomienia), zapłon elektryczny i tzw. hydrogenerator, który nie potrzebuje żadnego źródła zasilania, bowiem zbudowany jest z małej turbiny napędzanej przez przepływającą wodę, która obracając się generuje zapłon elektryczny. W przypadku podgrzewaczy gazowych warto zwrócić uwagę, czy wyposażone są one w zabezpieczenie odcinające dopływ gazu do urządzenia w przypadku braku ciągu w kominie.
  • Podgrzewacze elektryczne dzielą się na jedno lub wielopunktowe (mogą ogrzewać wodę przeznaczoną do jednego lub wielu punktów). Jednopunktowe urządzenia są z reguły małe, mają małą moc i instaluje się je tuż przy kranie np. w szafce zlewozmywakowej. Podgrzewacz wielopunktowy montuje się w centralnym punkcie budynku, w miarę równych odległościach od wszystkich kranów, do których będzie ogrzewał wodę. Tego typu rozwiązanie nie sprawdzi się, jeśli jednocześnie z kilku punktów będzie pobierana ciepła woda, generuje ono też straty energii, bowiem ogrzana woda musi pokonać określoną odległość od podgrzewacza do kranu, a im większa jest ta odległość tym więcej ciepłej wody zostaje w rurach i wychładza się. Wydajność podgrzewaczy elektrycznych zależy w dużej mierze od napięcia w sieci, ale też od tego, jak bardzo chcemy ogrzać wodę. Im większa jest różnica miedzy temperaturą wody dopływającej i wypływającej z podgrzewacza, tym jego wydajność będzie mniejsza. Zwykle temperaturę wody wypływającej reguluje się za pomocą wielkości strumienia wody – im większy tym temperatura wody będzie niższa – jest to tzw. regulacja hydrauliczna. Może myć też regulacja skokowa – przy dużym przepływie wody włączona zostaje pełna moc urządzenia, przy małym przepływnie – tylko połowa mocy. Elektroniczna regulacja z kolei pozwala na bardzo dokładne ustawienie pożądanej temperatury, najczęściej w tego typu regulację wyposażone są nowoczesne, droższe modele podgrzewaczy.

Podgrzewacz pojemnościowy
 

Zupełnie inaczej wygląda ogrzewanie wody w podgrzewaczach pojemnościowych. W tym przypadku woda jest magazynowana w zbiorniku i tu podgrzewana oczekuje na zużycie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można korzystać z ciepłej wody w kilku miejscach w tym samym czasie, nie tylko w kuchni. Specjalny termostat zainstalowany w urządzeniu dba, by temperatura wody nie spadła poniżej określonej przez użytkowników wartości, odpowiednio wcześnie uruchamiając podgrzewacz. Podobnie jak w przypadku urządzeń przepływowych, tu również wyróżniamy podgrzewacze zasilane gazem lub prądem.
 

Podgrzewacze gazowe do swej pracy zużywają gaz ziemny lub płynny, wymagają podłączenia do przewodu kominowego. Ze względu na ryzyko zatrucia czadem, nie mogą jednak znajdować się w pomieszczeniu, w którym przebywa się dłużej niż dwie godziny, dlatego jego zamontowanie w kuchni nie jest możliwe. Najlepiej jest więc go zainstalować w sąsiedniej łazience, kotłowni, piwnicy, pod warunkiem, że pomieszczenie będzie nie mniejsze niż 6,5 m3 i nie niższe niż 2,2 m. Gazowe podgrzewacze zazwyczaj mają od 80 do 200 litrów pojemności, którą trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb wszystkich domowników i poziomu zużycia wody.
Urządzenia elektryczne dzielą się na bezciśnieniowe i ciśnieniowe. Te pierwsze z reguły mają niewielkie rozmiary, ich pojemność waha się w granicach 5-15 litrów, dlatego z powodzeniem można je instalować w kuchni nad zlewem lub w szafce zlewozmywakowej. W większość modeli można regulować temperaturę podgrzewanej w nich wody od 30 do 60 st. C. Podgrzewacze ciśnieniowe są większe, ich pojemność może sięgać od kilkunastu do nawet kilkuset litrów i są przeznaczone do ogrzewania wody zużywanej w kilku punktach domu. Ogrzewają ją dzięki wytwarzaniu ciśnienia w zbiorniku, z reguły mogą podgrzać wodę do 80 st. C.

Komentarze


0.00/5 2 2

przydatny tekst


przeczytac przed zakupami - bezcenne

Zobacz również


Bateria baterii nierówna


Bateria należy do najmniejszych elementów znajdujących się w kuchni, jednak jej...

Otwórz je! Kilka słów o kuchennych drzwiach


Wiele osób podczas planowania remontu kuchni zastanawia się czy zamknąć to...

Włączniki i gniazda elektryczne – gdzie je funkcjonalnie...


Urządzanie kuchni zazwyczaj zaczyna się od pewnej inspiracji, która przeradza...