Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Zlewozmywak narożny – czy to wygodne...

Porady


Zlewozmywak narożny – czy to wygodne rozwiązanie?

Szczególnie kiedy dysponujemy niewielką albo też mało ustawną kuchnią musimy się nieźle natrudzić, by zapewnić sobie jej funkcjonalność. Sposobem na zaoszczędzenie miejsca w kuchni jest instalacja zlewu w rogu kuchni. Zlewozmywak narożny zyskuje sobie coraz większą liczbę zwolenników, czy aby na pewno jednak jest praktycznym i komfortowym rozwiązaniem?

Na zdjęciu: Studio Mebli Kamstol

Zlewy narożnikowe – czy są praktyczne?

 

Wciąż jeszcze wśród niektórych panuje przeświadczenie, że zlewozmywaki narożne nie są zbyt praktyczne. Są i tacy, którym wydaje się, że takie rozwiązanie sprawdza się jedynie wtedy, gdy do dyspozycji mamy również zmywarkę, stąd też ze zlewu korzystamy znacznie rzadziej. W praktyce jednak okazuje się, że montaż zlewozmywaka narożnego może przynieść nam wiele korzyści. Jakich?

Zlew narożny w malej kuchni pozwala nam lepiej wykorzystać dostępny kawałek blatu. Umieszczając zlew w rogu – gdzie często niezbyt wygodnie nam się przyrządza posiłki, praktycznie zagospodarowujemy to kłopotliwe miejsce. W ten sposób zyskujemy dodatkową powietrznię roboczą oraz przestrzeń do przechowywania, znacznie podnosząc ergonomię naszej kuchni. Dodatkowo, decydując się na zlew narożnikowy, nawet w małej kuchni możemy pozwolić sobie na większy zlewozmywak – jednokomorowy z ociekaczem czy nawet model dwukomorowy.

 

Czy zlewozmywak w rogu kuchni jest wygodny?

 

Oczywiście projekt kuchni ze zlewem w rogu będzie miał nie tylko plusy. Są też negatywne aspekty takiego rozwiązania, dlatego też przed zakupem zlewu narożnego warto poznać również i jego słabe strony. Podczas gdy w tradycyjnej polskiej kuchni kosz na śmieci ustawia się w szafce pod zlewem, szafka narożna nie daje nam tak wygodnej możliwości zagospodarowania przestrzeni pod zlewozmywakiem. Niemniej jednak można sobie z tym poradzić. W narożnej szafce pod zlewem kuchennym najlepiej jest zainstalować kosze na drzwiach lub skorzystać z gotowych rozwiązań do montowania wysuwanych pojemników na śmieci. Oczywiście kosze można umieścić też w innych szafkach, a pod zlewem przechowywać środki czystości. Inną niedogodnością jest dostęp do zlewów narożnikowych. Nawet gdy do dyspozycji mamy zlew dwukomorowy w danym momencie dostęp do zlewozmywaka może mieć wyłącznie jedna osoba. Nie możemy więc zaplanować wspólnej pracy przy zlewie w rogu kuchni.

 

Zlewozmywak do Twojej kuchni

 

Zlew narożny – jaki najlepszy?

 

Co oczywiste, pod względem designu i materiałów wykonania oferta zlewów narożnikowych niczym nie różni się od oferty pozostałych zlewów kuchennych. Na rynku więc znajdziemy zarówno stalowe zlewozmywaki narożne, jak i granitowe. Występują one w różnych kolorach i mają różnorodne wykończenie. Spotkamy modele jedno-, półtora- i dwukomorowe, nablatowe i wpuszczane w blat, z ociekaczem albo bez. Możemy też zaopatrzyć się w zlewozmywak narożnikowy z szafką. Dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę, kupując tego typu zlew, to przede wszystkim automatyczny syfon. System ten pozwala nam pozbyć się tradycyjnego korka, który wykorzystujemy do zatykania odpływu w komorze zmywania. Wystarczy że przekręcimy specjalne pokrętło umieszczone na powierzchni zlewu, aby udrożnić odpływ bądź też go zatkać. W zlewach narożnikowych możemy także wykorzystywać dodatkowe akcesoria, takie jak dozownik na płyn czy młynek koloidalny. Nowoczesne zlewy narożne z dozownikiem spotkamy m.in. w ofercie firmy Franke. Ciekawe rozwiązanie stanowią też zlewy do rogu kuchni w kształcie litery L, dostępne na przykład w asortymencie marki Blanco.

 

Czy warto kupić zlewozmywak narożnikowy?

 

Zlew narożnikowy – warto czy nie? To pytanie, które tak naprawdę dobrze jest zadać sobie samemu, bazując na naszych indywidualnych potrzebach. Kiedy znamy już wady i zalety zlewozmywaków narożnych, jesteśmy w stanie sami określić, czy takie rozwiązanie pozwoli nam stworzyć ergonomiczny projekt kuchni i rozmieścić kuchenne sprzęty tak, by zapewnić sobie komfortowe miejsce do pracy.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/zlewozmywak-nakladany-czy-wpuszczany-w-blat-2855.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/funkcjonalna-strefa-zmywania-w-kuchni-2978.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-wybrac-zlew-kuchenny-2464.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jedna-czy-dwie-komory-jaki-zlewozmywak-bedzie-wygodniejszy-2067.html

Komentarze


5.00/5 4 4
5
KarolinaMuszka

Mam mała kuchnie i zalezało mi na większej przestrzeni roboczej . To rozwiązanie daje dużo możliwości . Jak dla mnie nie ma wiekszej różnicy w porównaniu ze zwykłym zlewem . Ten artykuł bardzo dokładnie pokazuje wszystkie wady i zalety


5
Marlena

Podczas remontu kuchni zastanawiałam się nad narożnym zlewem. Artykuł pomógł mi zdecydować.


5
Barbara

Podoba mi się zlew narożny w kuchni. Mężowi i córkom nie bardzo. Ja widzę wiele pozytywnych aspektów np. zagospodarowanie miejsca w kuchni i możliwość zamontowania większego zlewu z ociekacze. Rodzinie natomiast nie podoba się to wizualnie. Hmm, mam nadzieje, że znajdziemy wspólne rozwiązanie.


5
Alicja

Bardzo mi się podobają w kuchni takie zlewozmywaki narożne. Ładnie się prezentują i są fajnym rozwiązaniem dla małej kuchni. Kiedyś i ja będę miała taki.

Zobacz również


Ergonomia w kuchni, czyli zasady rozplanowania zabudowy...


Czym jest ergonomia kuchenna i dlaczego warto aranżować wnętrza w oparciu o jej zasady?...

Białe zlewy – uniwersalne rozwiązanie do każdej kuchni


Kuchnia w jasnych kolorach jest nie tylko piękna, ale i praktyczna. Podobnie zresztą jak...

Bateriowy zawrót głowy


Bateria. Niby jeden z najmniejszych kuchennych elementów, jednak niezwykle istotny....