Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Zlewozmywak nakładany czy wpuszczany w blat?

Porady


Zlewozmywak nakładany czy wpuszczany w blat?

Zlewozmywak to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Nawet, gdy w kuchni zamontowana jest również zmywarka, zlew odgrywa istotną rolę i stanowi centralną część strefy porządkowej. Rynek oferuje wyjątkowo bogaty wybór różnych rodzajów zlewozmywaków, które różnią się materiałem, kształtem, liczbą komór, ale także sposobem montażu. Wybierając zlew do swojej wymarzonej kuchni musimy również dokonać wyboru pomiędzy zlewozmywakiem nakładanym i wpuszczanym w blat roboczy. Czym się charakteryzują oba warianty?

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Rodzaje zlewozmywaków

 

Optymalnie dobrany zlewozmywak odgrywa dużą rolę w kuchni i może znacząco usprawnić wykonywanie codziennych obowiązków związanych z utrzymaniem porządku. Ponadto biorąc pod uwagę, że zlew jest elementem wyposażenia znajdującym się na widoku, musi on być estetycznie dobrany do wizualnego charakteru aranżacji kuchennej, jej stylu przewodniego oraz kompozycji kolorystycznej. W sklepach możemy spotkać duży wybór różnorodnych typów zlewozmywaków. Ich rodzaje dzielimy ze względu na materiał, z których zostały wykonane, liczbę komór, dodatkowe funkcjonalności, a także sposób montażu. W tym ostatnim zakresie wyróżniamy przede wszystkim zlewy nakładane i wpuszczane w blat. Oba warianty posiadają swoje zalety, jak i ewentualnie wady. Dlatego każdy powinien się z nimi zapoznać, aby móc subiektywnie ocenić, które cechy są istotniejsze, a które nie mają zbytniego znaczenia.

 

Zlew nakładany czy wpuszczany w blat? Poznaj różnice

 

Zlew nakładany na blat kuchenny

Zlewozmywaki nakładane na blaty kuchenne kojarzy pewnie każdy z nas, bowiem stanowią najpowszechniej stosowane i znane rozwiązanie. Największą zaletą takiego zlewu jest łatwy montaż, bowiem wystarczy odpowiednio wycięty otwór w blacie kuchennym i przygotowane odpływy oraz podłączenie wody ze ściany. Wówczas wystarczy już tylko zabezpieczyć silikonem brzegi wyciętego w blacie otworu, by ochronić go przed wilgocią i tym samym zniszczeniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku drewnianych blatów kuchennych, gdyż niezabezpieczone będą chłonąć wilgoć. Następnie wystarczy już tylko włożyć zlew w otwór w blacie i podłączyć odpływ oraz wodę. Zlew nakładany dobrze sprawdzi się zarówno w kuchniach gotowych, jak i tych wykonywanych na specjalne zamówienie.

 

Ponadto dostępne są także zlewy nakładane na szafki kuchenne. Jest to rozwiązanie, które większość z nas kojarzy z dawniejszymi czasami, gdy w kuchniach królowały głównie zlewy stalowe. Niemniej jednak coraz więcej osób powraca do takich zlewów, gdyż można dzięki nim uzyskać ciekawy efekt wizualny. W szczególności zlewy ceramiczne prezentują się efektownie w takim układzie montażowym. Zlewy nakładane są wówczas z góry i opierają się na szafce kuchennej. Ich cechą charakterystyczną są szerokie krawędzie zapewniające stabilność. Tradycyjne zlewy są dopasowywane do rozmiarów poszczególnych szafek kuchennych.

 

Zlew wpuszczany w blat kuchenny

Zlewy wpuszczane w blaty stały się popularne stosunkowo niedawno. Początkowo stanowiły rozwiązanie dedykowane przede wszystkim nowoczesnym aranżacjom kuchennym, w których prym wiódł minimalizm, a stwierdzenie „mniej znaczy więcej” dotyczyło także wyposażenia. Obecnie zlewy wpuszczane zyskują na popularności i cieszą się powodzeniem w kuchniach o różnorodnej stylistyce. Różnią się one od nakładanych tym, że montowane są od dołu szafki. Dzięki temu krawędzie zlewu są przykryte przez nieco szerszy blat roboczy, który go otacza. W efekcie powierzchnia zlewu i blatu znajdują się na tym samym poziomie tworząc tym samym jednolitą powierzchnię. Montaż jest może bardziej skomplikowany w tym przypadku, ale z pewnością efekt estetyczny wynagrodzi te trudy. Przewagą zlewu wpuszczanego w blat jest to, że jest bardziej higieniczny, bowiem wszelkie drobne zabrudzenia, okruszki, płyny nie wnikają pod krawędzie zlewu.

 

Wybór odpowiedniego zlewozmywaka do kuchni ma duże znaczenie zarówno w zakresie estetyki aranżacji wnętrza, jak i cech użytkowych. Zlew powinien więc nie tylko ładnie współgrać ze stylem wnętrza i komponować się z zabudową meblową, ale również być solidny, trwały i łatwy w utrzymaniu czystości. Zlewy nakładane i wpuszczane w blat to rozwiązania różniące się między sobą sposobem montażu oraz efektem wizualnym. Dlatego każdy użytkownik musi wybrać ten rodzaj, który będzie najlepiej spełniać jego indywidualne oczekiwania. Ważne jest natomiast to, aby dany zlew był wykonany z wysokiej jakości komponentów i został precyzyjnie zamontowany.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/nakladany-czy-wbudowany-jaki-zlewozmywak-wybrac-2414.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/poznaj-rodzaje-zlewozmywakow-kuchennych-i-wybierz-najlepszy-1988.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/3-sposoby-na-zakup-dobrego-zlewozmywaka-czyli-na-co-warto-zwrocic-uwage-1913.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/zlewozmywak-odporny-na-uszkodzenia-oraz-wysoka-temperature-2045.html

Studio Meble Wach
Studio Meble Wach
Studio Bossi
Studio Bossi
Studio Komandor
Studio Komandor
Studio Pio-Mar
Studio Pio-Mar
Studio Pro Kuchnie
Studio Pro Kuchnie
Studio Słonex
Studio Słonex
Studio StylDeco
Studio StylDeco

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Na widoku czy w ukryciu? Czyli wybieramy miejsce na zlew


Oprócz tego, gdzie i jak ustawimy meble w kuchni dość istotną kwestią jest...

Bateriowy zawrót głowy


Bateria. Niby jeden z najmniejszych kuchennych elementów, jednak niezwykle istotny....

Na jakiej wysokości odpływ pod zlewozmywak?


Instalacja wodno-kanalizacyjna to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni, dlatego...